Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Falownika Do Pompy Ze Sprężarką


montez

Rekomendowane odpowiedzi

Mam temat, wpadło mi w łapska kupa złomu, pompa carrier ze sprężarka 0/1 Copeland  R407C - ZR61KCE-TFD (Z54KCE_TFD), 3fazy z wentylatorem toto ssie 5,8kW czyli dużo, 

Pytanie do znawców, jaki falownik do tego podpiąć i czy jest sens, w ogóle czy ktokolwiek wie jak to może się zachować z falownikiem??

 

 

czytałem że na elektrodzie coś tam kombinują, ale szukam szukam i nie wiem. Może ktoś coś wie na ten temat, zawirowanie wokół antracytu, i  w ogóle trzeba się rozejrzeć za czymś nowszym ;)

 

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złom sprawny, mysle o tym buforze, ale nie zadowala mnie charakterystyka pracy 0/1 obśmiana mocno przez Automatyka, mniejsza o te obśmianie, bardziej do mnie przemawia obawa, że ją raz dwa zajadę (a ma przeszło 10 latek co dla scrola jest 1/6 zycia dopiero) kiedy będzie załączać się po kilka minut 12 razy na godzinę :)

 

z tym znoszeniem obrotów to raczej źle słyszałeś, tłokowe źle - chodzi o smarowanie, generalnie scroll to przeciez najtwardsza habeta, 

Niemniej jednak temat dla mnie  nowy a rozwojowy - żaden koszt, a scroll jest, tylko ta sprawność co się bedzie dziać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś na strychu czy w bejsmencie potknąłem się o to żelastwo, patrze a tam kawał metalu, pomyślałem, że wywiozę na złom, widzę tabliczka, przecieram rękawem, miałem ciuch roboczy na sobie, takie napisy  R407C - ZR61KCE-TFD  16KW mocy grzewczej, a już było prawie na przyczepie na złom ;)

 

na złom trzeba będzie wywieźć niebawem lazara, antracyt mam jeszcze do stycznia 2017 ale trzeba myslec juz dzisiaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol automatyka mnożyć na 0,5, albo na 0,3 zależy o czym pisze :P

O scroll u dobrze słyszałem i tam też chodzi i smarowanie, gdy obroty są za niskie spirale zaczynają się o siebie ocierać i zużywać (film olejowy itd) podobno bezpieczne jest schorzenie do ok 60-70%, ale to nie wiele przy 16kW. Druga sprawa to zawór rozprężny. Tam masz prawdopodobnie mechaniczny, a on tez ma swój wąski zakres stabilnej pracy i przy obciążeniu np 4 kW może nie utrzymać przegrzania. Jak byś miał podłogówkę w 100%, to nie potrzeba bufora, przy grzejnikach niestety G11 i bufor. Tak duży by było nie więcej 2 załączeń na godzinę. No i ważna jest temperatura na grzejnikach, najniższa możliwa która da komfort w domu. Jak Ci 50C wystarczy przy - 15C, to warto w to iść, jak przy 0C będzie już chłodno, to kupuj znów czecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ma byc pompa powietrze woda ???

falownik do tej sprezarki to sliski temat a wydatek rzędu 1000zł

a nawet gdyby sie udało zaistalowac falownik to sterowanie w zakresie 70-100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz ty chłopie pojecie

tu masz silnik klatkowy i nie chodzi o to że sie spali jak bedzie na falowniku a chodzi o smarowanie sprezarki ,przy mniejszych wydajnosciach sie poprostu zaciera i tyle

a inwester to jest silnik DC sterowany czestotkiwoscią zupłnie inny sposób regulacji zupełnie inne obroty i co za tym idzie sprawnosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"i tyle ..." ;)

Nie chodzi o częstotliwości, obroty, czy prądy dc/ac.

Sprężarką rotacyjna ma inną budowę, w niej głowica jest na dole zanurzona w oleju, a silnik na górze. Podczas pracy zasysa z komory silnika znacznie więcej mgły olejowej niż scroll i znacznie więcej też wyrzuca oleju w instalację. Przez co startuje z pełnej mocy i w trakcie pracy co jakiś czas sama zwiększa moc by przegonić ew korki olejowe i polepszyć powrót oleju do sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daikin zanim nauczy sie robić pompy to wykupi jeszcze z 10 firm i tak sie nie nauczy

daikin to na dzien dzissiejszy acson  ale nie wazne

inwerter rozpeddza sie do 20 min badajac cały czas zapotrzebowanie i aktualne wyniki 

a moc idzie praktycznie od zera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś się ostro rozwijał na forum pomp ciepla, ze nie ma silnika pradu stałego w żadnej sprężarce pompy ciepła, są tylko przemienniki a budowa silnika to i tak silnik prądu zmiennego.

co sie ma zatrzec w scrollu, spirale sie o siebie nie ocierają, to im wolniej to tym lepiej co miało by się stać z taką sprezarką, zaczynacie mi dzialac na nerwy z tym straszeniem, w koncu kupie te pompe

i sprawdze osobiscie, to wbrew logice zeby na wolnych obrotach cos sie zacierało a na full speed wszystko ok, w rotacyjnej to sie zgodze ale w spiralnej, to sie kłóci z rozumem, 20% PYK PYK PYK i co tu ma nie grac niby?

masz Automatyku pewnosc co do tego, czy tak po prostu straszysz z zasady ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ugotować sprężarkę falownikiem możesz każdą w 3 godziny  brak smarowania ,brak chłodzenia a taktowanie falownika na poziomie 15-20kHz w zakresie czestotkliwosci bazowej 10-60Hz nie pomaga w chłodzeniu silnika  i to idealny przepis na sukces bez straszenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to powiedz mi co sie ma zatrzeć w sprężarce bezolejowej spiralnej Copeland

 

chłodzenie silnika czy nawet samej sprężarki można kontrolować na małych prędkościach obrotowych.

film jest z 2010 roku wiec juz wtedy były produkowane sprężarki bezolejowe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszemy o modelu ZR a nie o ZH ktory jest typowo pod falownik i w dodatku jest w niej silnik BLDC a my piszemy o zwykłym klatkowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszy mnie aprobata, że chodzi o sprawność, a nie o ten nieszczęsny olej, kiedy myślę o wydatku na inwerterową pompę ciepła za 30 000zł (też nie wiadomo co za badziew) a zwykłą 0/1 za 3000 to zastanawiam się, o jakiej różnicy sprawności rozmawiamy, bo większa dopiero większa niż 30% dzięki innemu silnikowi, miałaby tutaj jakiś sens. Jeśli różnica in plus dla tego BLDC jest rzędu 10-15% to byłby już totalny sukces ale dalej to daleko do zwrotu z inwestycji i daleko do sensu takiego wydatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.