Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Moc Kw Kotła Z Podajnikiem I Rusztem?


mikaxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Rozciekl się nam stary 10 letni piec. Niestety mamy juz zapas 5 ton wegla Chcemy kupić nowy piec z podajnikiem I rusztem ale nie wiemy jakiej mocy ma to być piec. Myślimy na razie o piecu zebiec Merkury 25 kw ale sam producent mówi ze mamy kupić 18 kw....powierzchnia grzewcza u nas to jakieś 165 m. Nie mamy kaloryferów w piwnicy i na strychu. (Póki co nie planujemy ale może w przyszłości zrobimy ogrzewanie wody na piec weglowy. Na razie 120 litrowy bojler mamy na prąd). Mury mają 40 cm. Bez ocieplenia. Okna są plastikowe. Który z tych pieców jest lepszy? Ewentualnie może ktoś polecić inny piec z dużym rusztem na węgiel i drewno plus z podajnikiem? Ten sezon pewnie i tak byłby używany tylko ruszt. A może da się pospawac stary piec na ten sezon? Aczkolwiek cieknie chyba pod rusztami. Przepraszam za brak polskich znaków ale pisze z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , że jeżeli piec podajnikowy i duża komora zasypowa, to powinniście celować w piece, które są budowane poprzez postawienie tradycyjnego pieca na skrzyni z podajnikiem, np. Ling Combi czy Viadrus Hercules - w innym przypadku komora zasypowa będzie po prostu mała i wtedy na ruszcie awaryjnym raczej podgrzejemy CWU ewentualnie przepalimy w okresach przejściowych, ale pełne palenie zimowe raczej będzie mocno uciążliwe.

 

Nie macie kaloryferów w piwnicy i na strychu, ale część ciepła zapewne przez stropy przenika do tych kondygnacji - orientacyjne podanie zapotrzebowania może być trudne.

 

Moc pieca można w przybliżeniu określić, jeżeli będzie wiadomo jaką ilość węgla spalaliście dziennie przy ostrych mrozach (przy założeniu, że utrzymywaliście przez całą dobę zaplanowaną temperaturę wnętrza, a nie marzliście do 16tej, a potem ostre palenie do 22giej i przerwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikaxx Tak, mała komora załadowcza wymusi częste dokładanie małych porcji opału, a poza tym zwykle w takich piecach nie będzie elementów pomagających kontrolować i usprawniać spalanie prowadzone na ruszcie awaryjnym (miarkownik, doprowadzenie powietrza wtórnego).

 

Ewentualnie można zostawić już zakupiony opał na okresy przejściowe i kupić ekogroszek/miał do pieca podajnikowego na zimę, ale to koszty (podobnie - sprzedać gruby węgiel i kupić ekogroch - tutaj pewnie się da, ale ze stratą...)

 

jacek61 ma rację - może da się to pospawać i zimę przeciągnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ruszcie żeliwnym, który można montować na poziomie palnika retortowego komora jest nieco większa, miarkownik może być na zamówienie bez problemu, ale szczerze mówiąc wolałbym odsprzedać w dobrej cenie gruby węgiel sąsiadom i od razu skoro jest okazja zacząć korzystać z podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.