Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Kondensat 1F (Beretta, Vaillant, Duval, Immergas, Viessmann)


flyfly

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Stoję przed wyborem kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego dla średnio ocieplonego domu o powierzchni 260m. W domu jest kilkanaście grzejników. Posiadam zasobnik o pojemności 150/300 L, podobno można podłączyć i tak i tak. Moc kotła powinna zamykać się w 27KW, gdyż tak napisaliśmy na umowię o dotację a w górę ciężko to zmienić. Mam nadzieję, że nie jest to moc za niska, kocioł węglowy 18-24KW spokojnie dawał radę.
Było już u mnie kilku instalatorów i nie widzieli problemu, mam kilka ofert, więc po prostu zależy mi na ocenie marek i konkretnych modeli, gdyż zwyczajnie nie mam wiedzy na temat jakości a nie chce podejmować decyzji pod wpływem marketingu. Kompletnie nie znana jest mi np. marka Beretta a poniższy piec został mi polecony jako z najwyższej półki i w przyzwoitej cenie. Zachęca mnie też szeroka modulacja.

Co moglibyście mi powiedzieć na temat poniższych kotłów, ceny bez dodatków:

 

Beretta Exclusive Green HE 25 R.S.I  2,5-25 KW - 5300 zł 8% VAT

 

Beretta Exclusive Green HE 35 R.S.I  3,5-35 KW - 5900 zł 8% VAT

 

Vaillant ecoTEC VC plus 246/5-5        5,7-26,5 KW - 5700zł z 8% VAT

 

Saunier Duval Thelia Condens AS 25-A -  6,1-25 KW - 4550zł z 8% VAT

 

Immergas Victrix X 24 2L   3-23,6 KW

 

Viessmann Vitodens 100-W 6,5-26 KW

 

Są to ceny, które mogę uzyskać w sklepach i u instalatorów na miejscu włączając to na fakture 8% z usługą. Zdaję sobię sprawę, że kupując przez internet mogę zaoszczędzić kilka stów. Interesująco wygląda dla mnie Beretta, Vaillant odstrasza cenami oprzyrządowania a i nie wiem czy za ceną idzie jakość, podobnie z Viessmannem, na Duvala uważam, że dostałem trochę słabo cenowo ofertę i też nie wiem jakiej jakości mogę się spodziewać po tym piecu. Immergas zachęca ceną i modulacją ale nie wiem czy te 23,5 KW to już nie jest troszkę za mało. I kwestia gwarancji, Immergas i Beretta oferują 5 letnią.

 

Będe bardzo wdzięczny, jeśli ktoś będzie mi wstanie porównać jakość powyższych kotłów i stosunek tej jakości do ceny... Z góry dziękuje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prostą instalację grzejnikową, jakie dodatkowe oprzyrządowanie jest Ci potrzebne? Dom jest dość duży i lepiej sprawdzi się sterowanie pogodowe z zaworami termostatycznymi na grzejnikach. W dużych domach z instalacją pracującą na jednym obiegu grzewczym, można zastosować zdalne sterowanie ale czasem jest to problematyczne ze względu na różnice w czasie nagrzewania pomieszczeń. Tu trzeba dobrze wybrać pomieszczenie gdzie zamontowany zostanie zdalne sterowanie (podobnie jak z termostatem przy sterowaniu stałotemperaturowym). Właściwie pomijasz podgrzew cwu. Piszesz że masz podgrzewacz  z dwoma wężownicami, Na 300 litrów moce kotłów które wybrałeś, poza 35kW Berettą, są za niskie. czyli raczej podłączenie pod górna wężownicę. Zresztą raczej jestem zwolennikiem zakupu zestawu kocioł + podgrzewacz od jednego producenta wtedy na pewno zestaw  działa poprawnie co nie zawsze ma miejsce przy kombinowanych zestawach. A poza tym to marka kotła ma naprawdę znaczenie wtórne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła rzędu 24-26 kW wystarczy, tym bardziej , że są ograniczenia w umowie na dotację.

Do ogrzania zasobnika 300l z 10 na 55C potrzeba ok 14kWh energii, w praktyce nie będzie potrzeba więcej niż 10kWh,

czyli kocioł 24kW nagrzeje CWU w ok 20-30min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor wiesz doskonale że to nie takie proste jak napisałeś szczególnie jak w instalacji cwu jest cyrkulacja to duży podgrzewacz  cwu w połączeniu z kotłem o zbyt małej mocy może być upierdliwy w eksploatacji i po załączeniu pracy w trybie podgrzew cwu kocioł nie będzie podgrzewał CO przez dużo dłuższy okres. Zresztą nie ma potrzeby się licytować co można co nie można, w cenniku na stronie producenta można znaleźć informację z jakim podgrzewaczem kocioł może współpracować. I najlepiej się do tego zastosować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , że jest wiele dodatkowych uwarunkowań i dlatego proponowałem kocioł Wolfa, który z zamontowanym modułem BM da sobie radę z większością w/w  problemów 

Jednocześnie moduł BM może sterować pompą cyrkulacyjną , temp w pomieszczeniu ( jako termostat pokojowy) oraz można ustawić na nim czasy w których ma być podgrzewana CWU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panowie za odpowiedzi. Mogę teraz dodać, że w domu są 3 różne obiegi na grzejnikach (jeśli dobrze myśle, co to jest obieg). Problem jest też taki, że większość grzejników jest trochę starej generacji (rurki idą przez środek po prostu), ale postaramy najważniejsze miejsca wyposażyć teraz w grzejniki płytowe i stosunek w domu będzie pół na pół.  Myśle, że jeśli chodzi o dogrzewanie wody to nie będzie problemu, z węglem sobie radziliśmy i nie było wcale tak długo to i tu damy radę a nowego zasobnika kupować nie będziemy. O zaworach termostatycznych też myśleliśmy, choć nie wiem dokładnie jak się je wykorzystuje, chyba, że to tak proste jak mi się wydaje, czyli po prostu ustawiam temperature na grzejniku. W sterowanie pogodowe też możemy zainwestować jeśli mówicie, że to opłacalne.

Chciałbym jeszcze dopytać o kwestię modulacji. Jak bardzo to jest istotne ? Bo taki Immergas czy Berreta, które tu przywołałem oferują bardzo szeroką, już od 2,5-3kw a np. Vaillant to już jest poziom ok 6 KW. Wolf CGB 24 zaczyna pracować od 7,1KW więc wysoko... CGB-2 24  4,8KW więc tu już wygląda to lepiej. Jak duże znaczenie ma ta modulacja ? Zachęcające jest to, że takiego Immergasa czy Berreta mogę mieć taniej z 5 letnią gwarancją a powinny być one ekonomiczniejsze niż droższy Valliant... No ale nie znam się i nie jestem w stanie rozwiać samodzielnie tych wątpliwości.

Wracając do pieca, na początku celowałem w WOLFa ale miejscowi instalatorzy jakoś mnie od tego odciągneli, ze względu na cenę, rzadkość występowania, dostępność serwisu itp. Jestem z Tarnowa, Małopolska, jesteście tu w stanie polecić jakichś specjalistów od WOLFów ? I jakie sterowniki i tego typu rzeczy powinienem wykorzystać przy tym piecu ? Czy jest sens kupować w sieci piec i brać zwykłego dobrego instalatora czy zdecydowanie lepiej wziąść po prostu specjalistów od WOLFów ? Zaczynam za chwilę dzwonienie, a wieczorem sprawdzę czy dostałem jakieś sugestie od was :) Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.