Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulacja Progu Pracy Pompy C.o.


gkrzystek

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie chodzi o minimalną temperaturę na kotle przy której pompa CO zostanie załączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiąże się to z minimalną temperaturą na kotle, która nie powinna być niższa niż 50-55C

Inaczej w kotle będą się skraplać spaliny i, które powodują korozję kotła oraz wytrącać sadza.

Powinieneś też zadbać o temp ochrony powrotu kotła - czyli woda wracająca z grzejników na kocioł

powinna mieć temp nie mniejszą niż 50-55C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, bo ja zastanawiałem się nad jednym;

 

gdy mam piec ustawiony na c.o. + c.w.u. to temp kotła jest w granicach 60st (ustawioną mam zadaną na kotle 60st, a pompy 40 st - bo tak instrukcja podawała)

ale jak przełączę w tryb tylko c.w.u to temp na kotle oscyluje w granicach 47-53 st - czy ustawienie pompy na 50 st rozwiąże ten problem?

 

jeszcze inna kwestia,

nad piecem przy rurze mam takie pokrętło w skali od 1 do 10 - instalator mówił, że mogę przykręcić np na 4, wówczas temp kotła będzie ok 60 st ale woda w grzejnikach koło 40 st. i że mogę tak ustawić np jak nie ma mnie w pracy (piec szybciej przechodzi w stan podtrzymania, mniej zużywa paliwa). Jak to się jednak będzie miało do ochrony powrotu kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wynika ze masz zawór 3d lub 4d. Jeżeli 3d to nie masz ochrony kotła bo masz go zainstalowanego w funkcji regulacji temp wyjścia CO. Jeżeli masz zawór 4d to temp powrotu ustawiasz tym pokrętłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3d ma 3 wyjścia (kształt T) a 4d ma 4 wyjścia ( kształt X)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pokrętło  to zawór 4-D, jak podaje niższą temp na grzejniki to jednocześnie podaje na kocioł wyższą temp czyli prawidłowo dla ochrony powrotu kotła.

Ale to musisz eksperymentalnie sprawdzić, najlepiej jak będzie zimniej na dworze.

A pompa oczywiście min 50C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mam chyba 4d bo wyjścia są 4, ale nie w formie X (z zaworu wychodzą rury pod kątem 45 st, tak jakby zawór był na środku skrzyżowania :-) )

 

ponieważ po raz pierwszy taki piec posiadam, dodatkowo dom odkupiłem i w ogóle się na tym nie znam zadam kilka pytań jeszcze:

 

1. jeśli mam zawór 4d, to powinienem go tak ustawić aby termometr wody w grzejnikach pokazywał min 50 st? (jak wówczas mogę regulować temp pomieszczeń, tylko pokrętłami przy grzejnikach?)

2. w trybie tylko c.w.u temp wody w grzejnikach jest ok 20 st (bo nie grzeją) czy wwówczas woda ta jest odcięta jakby od kotła by chronić go przed niską temp?
3. w trybie tylko c.w.u temp wody w kotle spada waha się od 47 do 55 st. Czy to normalne i jak ewentualnie temu zaradzić?

4. za co właściwie odpowiada pompa c.o., jak on działa i dlaczego nie włącza się poniżej ustalonej temp?

 

Będę wdzięczny za dokładne wyjaśnienie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz 4d( napisałem X bo jaką inną literę miałem wykorzystać ;)

 

1. Jezeli chcesz się skupic na ochronie powrotu to ustaw zawór tak żeby temp powrotu była w okolicach 50-55 a reszta pójdzie na instalację

2. Jak działa tylko tryb CWU to grzejniki zimne bo nie chodzi wtedy pompa CO i nie ma obiegu wody w grzejnikach

3. To normalne - wężownica oddaje ciepło z kotła żeby nagrzać wodę

4. Patrz punkt 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tu masz animację jak działa zawór 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to tylko stan przejściowy - jak już woda się nagrzeje to temp na kotle się ustabilizuje a jak temp CWU spadnie o wartość histerezy to wtedy doładowanie do zadanej zajmie chwilkę i temp na kotle nie będzie spadać tak drastycznie. Możesz też podnieść zadaną na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.