Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł firmy Metalteres


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Od zakupu tego pieca (poprzedzonego dość dokładnym rozeznaniem rynku) powstał pomysł na napisanie tej strony. Wynikło to stąd, że dopiero oglądając ten piec podczas pracy mogłem zobaczyć jak to tak naprawdę wszystko działa - dość szczegółowe poszukiwania w Internecie nie dały spodziewanych rezultatów.

No ale do rzeczy - w listopadzie tego roku zakupiłem piec 25 kW z podajnikiem retortowym firmy MetalTeres z Nakła Śląskiego. Piec sprawia bardzo solidne wrażenie (nawet w porównaniu do bardziej renomowanych marek) - jego montaż i rozruch przebiegł bezproblemowo - również do tej pory nie było żadnych problemów z nim.

Piec mam z powiększonym podajnikiem, gdyż chciałem wydłużyć czas jego pracy do rozsądnego maximum. W każdym razie na 5 dni przy ostrych mrozach tej zimy pojemnik okazał się w sam raz. (dom 200m kw. - nieocieplony - 1980r. - nowe okna).

Piec bardzo wygodnie się czyści. Również usuwanie popiołu jest bardzo łatwe. Piec jest dość cichy. Długo utrzymuje żar (ważne jeżeli często wyłączają prąd) - nawet po 6-8 godzinach bez prądu bez problemu wznawia pracę.

Podsumowując - mogę piec polecić - chętnie udzielę również bardziej szczegółowych informacji na jego temat, a także ogólnie na temat pieców tego typu.

Od razu zastrzegam, że w żaden sposób nie jestem związany z jego producentem - jestem po prostu zadowolonym klientem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam Noel z ciekawością przeczytałem twój post jednak to co mnie interesue nieznalazłem. Niepiszesz jaki kocioł zakupiłeś i ile zapłaciłeś.Jaki palnik posiada kocioł czy Brucer czy firnowy z jakimi kanałami poziome czy pionowe.Jaki opał moża spalać i o jakiej granulacii. Marcinie nibadz tak tajemniczy jak poducent nieumiszcza konkretnych przekroi a jak wejdziesz na stroę cennika to się jedynie dowiesz ile kosztują części zamienne. Ja konkretnie szukam na forach kotłów dla 310m2 budynku nieocieplonego z 1936r z cegly okna platyk poddasz22cm wełna mineralna.Centralne mam od 1965r 1-szy kocioł SK tczew wytrzymał półtora sezonu rozciekły się ruszta wodne naprawa nieoplacana.Następne dolniaki rzemieśnicze do 20lat obecny górnodolny zaraza. Obecnie jak czytam forum to strach mnie oblatuje jak czytam gwarancja 2-3żadko 5lat co to za fachowcy co takie buble produkują. Wybacz że się tak odniosłem od dwóch lat czytam różne fora ale nadal jestem daleki od decyzjijaki kocioł wybrać.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Co do ceny nie pomogę. Po 6 latach nie pamiętam już ceny (zresztą i tak dziś miałaby już małe znaczenie). Kocioł kupowałem wraz z dość rozbudowanym montażem i przeróbkami instalacji a także jak pisałem z większym zasobnikiem. Pozostaje chyba kontakt z producentem.

 

Mam kocioł Eco Lux "U" (z awaryjnym paleniskiem, którego generalnie nie używam).

 

Ja akurat palę od zawsze ekogroszkiem Pieklorz. Granulacji nie znam ale pasuje bo to w końcu "ekogroszek".

 

Z tego co widzę na stronie są dość szczegółowe dokumentacje kotłów - wystarczy wejść w dział "Do pobrania".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noel Dziękuję za odpowiedz jeszcze raz przeglądałem strony z kotłami co nieco mi wyjaśniło system działania tych kotłów i jak się zorientowałem to potrzebuje 38kw na mój budynek. Producent metalteres jest terytorialnie bliżej odemnie jak Ponar, a tu z początku było moim zamiarem zainteresowania Tylko nie wiem gdzie można je dokładnie zobaczyć. Napisze e-mail zapytam o cenę może odpowiedzą. Tak szczerze to dla mnie najlepiej kocioł U-M i sterownikiem ecoalem, bo ja już nie dla siebie tylko dla następców i to kobiet. Ja sobie z tym starym radzę tylko opanować go jest ciężko.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę polecić - u mnie kocioł działa już około 6 lat bezawaryjnie. 2 razy "spalił" się deflektor spalin - nie wiem czy to norma, czy to wynika ze stylu palenia.

 

Co do paleniska awaryjnego - rozważyłbym dokładnie czy warto. To naprawdę palenisko typowo awaryjne (nie do ciągłego spalania innych paliw a jedynie jak koniecznie trzeba). Ja używałem może 2 razy jak nie było prądu. A jak nie było prądu to i pompa nie działała, co w połączeniu z tym, że mam zawór 4d powodowało, że ciepło z trudem docierało do kilku najbliższych grzejników. Palenisko ma bardzo małą objętość (paląc tam węglem lub ekogroszkiem trzeba co chwila dokładać i pilnować tego. Generalnie ja już bym nie kupował wersji z tym paleniskiem.

 

Co do mocy - też wziąłbym 38kw. 25 kw za mały raczej. U mnie 200 metrów nieocieplone spokojnie pociągnął i w najwyższe mrozy, ale jednak masz o 50% większą powierzchnie. Szkoda, że nie ma czegoś pośredniego.

 

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę polecić - u mnie kocioł działa już około 6 lat bezawaryjnie. 2 razy "spalił" się deflektor spalin - nie wiem czy to norma, czy to wynika ze stylu palenia.

 

Co do paleniska awaryjnego - rozważyłbym dokładnie czy warto. To naprawdę palenisko typowo awaryjne (nie do ciągłego spalania innych paliw a jedynie jak koniecznie trzeba). Ja używałem może 2 razy jak nie było prądu. A jak nie było prądu to i pompa nie działała, co w połączeniu z tym, że mam zawór 4d powodowało, że ciepło z trudem docierało do kilku najbliższych grzejników. Palenisko ma bardzo małą objętość (paląc tam węglem lub ekogroszkiem trzeba co chwila dokładać i pilnować tego. Generalnie ja już bym nie kupował wersji z tym paleniskiem.

 

Co do mocy - też wziąłbym 38kw. 25 kw za mały raczej. U mnie 200 metrów nieocieplone spokojnie pociągnął i w najwyższe mrozy, ale jednak masz o 50% większą powierzchnie. Szkoda, że nie ma czegoś pośredniego.

 

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru.

Noel dziękuję za pomoc i odpowiedz . Napisalem meila do producenta cikawy czy odpowie na niego. Jeżeli chodzi o palenisko to by się przydało mieszka na południu polski mrozy są duże a miejscowośćpod elektrownią częste wyłączenia chyba żeby obecny zostawić pracował4-ty sezon a jak bendzi tak wytrzymały jak dwa poprzednie okoł20lat to szkoda go wyrzucać. Jeszcze jedno oglondałeś go przed zakupem czy w ciemno go kupiłeś i czy u producenta czy w sklepie bo niewiem czy u dilerów można ich zobaczyć bo na stronie spółpracujących zauważyłem 10ciu w obrembie 25km a w mim miejści 4-ry a jak widzę do producenta tesz niemiłbym za dleko bliżej ja do Żywca. Diękuję i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem od producenta, bo mieszkam 15 km od niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowej linii eco lux jest 30 kW jak pisze producent dotąd niedostępnej (mocy)

tu : http://www.metaltere...NIA&kat=5&id=39

Witam noel Dziękuję za posunięcie porady jednk uważam że30KW trochę za mały unas mrozy są wysokie niezabardzo mamy możliwość ocieplenia budynku. Budynek jest z 1936r ja bo dwukrotnie przebudowałem i podwyzszyłem w 1952ri1980 uciepliłem to co było można poddasze stropy. Miałem 4.5m dolniaki co dobrze sieradziły a jak przyszlo 30 i wiencej stopni to trza było dobrze dokładać a palę w centralnym prawie 50lat. Może jeszcze napisze kiedyś parę słów i zapytam o poradę bo młody umysł możecoś nowego wnieś do mojej sprawy.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem od producenta, bo mieszkam 15 km od niego.

Witam otrzymałem meila od producenta podaje cenę ze sterownikiem PID a sterowanie zaworem i pogodówka dopłata ja cen niepiszę bo niewiem czy można t upublicznić. stwierdzam że Ponar jest 1/3 tańszy i ma sterownik ekoal. Porównując przekroje obydwu kotłów to Ecolux U-M powinien mieć lepszą wydajność.Na stronach Metalteres znalazłem żakłady współpracujące podejrzewam i dystrybucję kotłówna obszarze 25km. 10 a w mojej miescowości 4 musze się tym zainteresować

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W nowej linii eco lux jest 30 kW jak pisze producent dotąd niedostępnej (mocy)

tu : http://www.metaltere...NIA&kat=5&id=39

Witam chciałem pytać o porady przerobienia obecnego kotla ale niejestem narazie nato przygotowany z różnych wzgłendów.Obecnie potrzebuje konkretnej porady czy jest konieczność założenia do bojlera CWU zaworu bezpieczeństwa. Kupiłem nowy w miesce 150l Elektrometa który po 6 latach się roszczelnił.Mam instalację wody miejskiej i chydrofor.Porzedni bojler pracował z takim zaworem natomiast zięć ma bojler ocynkowany ponad 10lat przy takiej samej instalacji bez zaworu bezpieczeństwa i sam niewiem co mam robić narazie zainstalowałem bez zaworu. Pozdrawim Noel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

od miesiaca posiadam piec metalteresu ecolux 25kW. Wymienilem piec w glupim czasie pod koniec kwietnia, wiec z reguly grzeje tylko cwu moze mi ktos podac swoje ustawienia dla porownania, w celu ustawienia aby piec jak najmniej palil? Wiem ze to zalezy od wielu czynników ale od jakiejas wartosci podstawowej chcialbym zaczac a przede wszytskim porownac czy ustawilem w miare. Chodzi mi glownie o:

tryb praca - czas podawania, przerwa podawania, temp zadana kotla, moc nadmuchu. na lato i na zime

tryb nadzor: czas podawnia, przerwa podawania, moc nadmuchu.

 

mam sterownik ecomax 850R firmy Plum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Post tylko trochę merytoryczny 🙂

Mój kocioł Metalteres Eco Lux (rocznik 2006) z końcem sierpnia kończy swoją "służbę". Mimo, że temperatura powrotu raczej średnio mieściła się w zalecanych normach kocioł jest w stanie bardzo dobrym (lekko podrdzewiały zasobnik). W międzyczasie były 2-3 lata z palnikiem Brucer, od roku sterownik SKZP-02 (stary GECO działał dalej, trochę wytarły się klawisze). W tym czasie miałem może 3 epizody ze zrywająca się zawleczką, 2 razy w sterowniku padł przekaźnik motoreduktora (wymieniony we własnym zakresie) no i kilka razy zmieniałem deflektor.

W ramach reklamy (ale nie ukrytej i zupełnie bez korzyści 😉 ) mogę powiedzieć, że chociaż z firmą Metalteres od kilkunastu lat nie miałem potrzeby się kontaktować to jednak jakość kotła oraz jego montaż w mojej ocenie zasługuje na najwyższą ocenę.

Również sterownik SKZP-02 sprawdził się bardzo fajnie. Zwłaszcza w okresach gdzie nie było dużego zapotrzebowania na moc zauważyłem wyraźnie niższe zużycie opału.

A co dalej? Wczoraj po 40 latach ogrzewania węglem (w tym moje osobiste 20) pozbyłem się resztek ekogroszku i przechodzę na gaz 🙂

P.S. Tym wpisem zamykam konkurs na złotą łopatę - nie da się odkopać starszego tematu na forum 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.