Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Ustawić Najlepiej Parametry Kotła.


pablos83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Od 3 dni posiadam kocioł Tekla Draco Tytan II o mocy 4 KW i nie wiem jak go właściwie ustawić. Czy ktoś z Was może mi w tym pomóc? Obecnie kocioł działa w trybie automatycznym i grzeje jedynie wodę, ponieważ w domu jest jeszcze ciepło i nie ogrzewam pomieszczeń mieszkalnych. Przez 3 dni spalił 50 kg eko groszku - to chyba za dużo?

 

Na piecu jest sterownik Premium LUX. Palnik retortowy.

 

Proszę o wskazówki jak go najlepiej ustawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję się aż niemożliwe, żeby tyle węgla spalić na samo grzanie wody - może jednak coś idzie na instalację CO np. nocą ,gdy robi się chłodniej??

Względnie masz niesamowity rozbiór ciepłej wody??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie idzie na CO - mam w domu sterownik bezprzewodowy i nie ma opcji żeby coś szło na CO ponieważ w domu mam wyższą temperaturę niż zadana na sterowniku. A ciepłej wody nie używam aż nadto. Bojler mam 140 litrowy i nie zużywam dobowo więcej wody. Temperatura w bojlerze ustawiona jest na 44 stopnie. Dmuchawa na 105 ( chyba sterownik w procentach podaje ). Szyber uchylony na 2-3 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to może być...

 

Pokaż pablos zdjęcie popielnika i podaj wszelkie ustawienia sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które ustawienia sterownika mam podać? Zaznaczam, że jestem jeszcze bardzo zielony w ustawieniach sterownika. Mam dokładnie taki staerownik: http://teklakotly.pl/pl/produkt/draco-tytan-ii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wiemy już, że pracujesz na automacie - jak sterownik pracuje, jak często na ile sekund włącza podajnik?

wiemy już, że wiejesz na poziomie... 105?? czy na 10% - jakie są możliwości regulacji (np 1 do 100 co 1, czy 20 do 100 co 5), i czy to wartość chwilowa (no bo skoro praca w automacie??)

jaka temperatura zadana pieca, przy zadanej 44 CWU?

 

i zdjęcia popiołu - może faktycznie nie spala opału, tylko go przerzuca przez podajnik do popielnika?

 

I co to za opał jest??

 

Koledzy zwykle zużywają powiedzmy 5-6 kg ekogroszku dziennie na grzanie wody, jeśli dobrze pamiętam to ze 3 razy mniej, niż Ty..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem na sterowniku i co zadał monter ( i z tego co mi tłumaczył ) to dmuchawa jest teraz na 105% ustawień fabrycznych . Monter powiedział też że temperatura na piecu nie jest ustawiona na sztywno, - jest rózna bo pracuje na czujniku zewnętrznym ( pogodowym ) , czasami 53 stopni, a obecnie w chwili pisania tego posta 65 stopni ( nie mam pojęcia od czego to zależy ). Opał to ekrogorszek o kaloryczności 27 tysięcy ( nie wiem co to znaczy - tak mi powiedział sprzedawca ).

 

 

Zdjęcia popielnika:

 

IMG_0002_JPG_300x300_q85.jpg

 

IMG_0003_JPG_300x300_q85.jpg

 

IMG_0004_JPG_300x300_q85.jpg

 

IMG_0005_JPG_300x300_q85.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo za dużo powietrza

obniż moc nadmuchu

dodatkowo podejrzewam źle dobraną krzywą grzania i stąd przy niewielkich wahaniach temperatury zewnętrznej skacze temperatura kotła

olać montera- instrukcja sterownika w dłoń i ogarniaj spokojnie samemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie TIMON. Tylko mam problem, ponieważ w instrukcji jest tylko napisane " czas pomiędzy kolejnymi cyklami podawania paliwa " i jest wyrażony w sekundach, ale nie ma nic o przerwie i tu nie wiem jak to ugryźć. O jaką przerwę chodzi skoro w instrukcji nic o tym nie ma? Czy nadmuchem mocno zjechać? Podtrzymanie jest ustawione na 40 minut, a czas podawania paliwa na 15 sekund - tak zostawić?

 

A co do krzywej to w instrukcji napisali tak:

 

Schowek01_jpg_300x300_q85.jpg

 

I też nie wiem jak to rozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sterownika z PID,więc nie będę się wymądrzał.

Dopóki nie rozpoczniesz na dobre ogrzewania chałupy,może lepiej wyjść z tego automatu i przejść na ustawienia ręczne.

Będzie dużo oszczędniej,bo to co kocioł pożera w ciągu 3 dni powinno wystarczyć na 2 tygodnie grzania CWU..

Jest taka możliwość i tak jak kol.Timon napisał,zapoznaj się z instrukcją obsługi sterownika.

Na obrazku poniżej jest pokazana ikona "sterowanie ręczne"

 

Być może moje ustawienia będą pomocne i sprawdzą się u Ciebie z tym,że palę słabszym węglem niż Ty.

 

podawanie 4s

przerwa w podawaniu 35s

dmuchawa 40%

podtrzymanie 20 min.

co 20 min. załącz się dmuchawa na 20s

co 40 min. podajnik załącza się na 4s(krotność2)

 

post-50212-0-61173500-1442944853_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak chcę wejść w PID to woła o jakieś hasło, a ja jestem na tyle ciemny, że nie wiem o jakie hasło chodzi. Poza tym możecie mi, kompletnemu laikowi wyjaśnić o jaką przerwę chodzi? Tak jak pisałem - w instrukcji sterownika piecowego nie ma o tym wzmianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz wrzucić link do instrukcji sterownika lub podesłać mi PDF-a na pw

krzywą grzania powinieneś móc zmienić bez kodów

kody do zmiany sposobu pracy tez powinny być dostępne z poziomu uzytkownika

jesli nie szukaj w sieci powinno gdzieś dać się znaleźć

 

o przerwie nic nie pisałem a jedynie o mocy nadmuchu. skoro ster chodziw automacie to przerwe ustala sobie w zalezności od parametrów wyjściowych i potrzeby chwili

nie zmienia to jednak faktu że nadmuch musi byc dobrze "skalibrowany" u Ciebie sądząc po zdjęciach tak nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON wysłałem Tobie instrukcję na PW. A co do krzywej to jak to jest - jeśli teraz ustawię krzywą gdzie kocioł ma osiągać np 65 stopni jeśli na dworzu byłoby obecnie -10 to co  będzie jak na dworzu rzeczywiście będzie te - 10? Jak wtedy sterownik to odbierze?

 

Przed chwilą zmieniłem ustawienia dmuchawy ze 105 na 70. Chciałem ustawić 40, ale nie było wtedy praktycznie żadnego ruchu powietrza i uznałem, że takie ustawienie będzie za małe. Dobrze zrobiłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 1 uwaga. Już po zmniejszeniu mocy nawiewu do 70 zauważyłem, że ogień pali się mocniej po lewej stronie paleniska ( bliżej dmuchawy ) niż po prawej która jest dalej od dmuchawy. O czym to może świadczyć?

 

PS. Nie mogłem już edytować poprzedniego swojego posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, ze prowadzisz kocioł na małej mocy, jeżeli masz żeliwny palnik z prostokątnym wylotem, to typowe, ciężko to zwalczyć.

 

Zastanów się, czy w ogóle ma sens używanie automatyki pogodowej przy grzaniu samej CWU? Co za różnica, czy na dworze +15 czy +5, skoro wodę w bojlerze chcesz mieć cały czas np 44 stopnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaleca się regulacji PID dla grzania cwu tylko tryb standard. W automacie sterownik będzie płynnie regulował moc kotła w odniesieniu do jego temp zadanej, co przy grzaniu samej wody jest do duszy potrzebne i często problematyczne (mały odbiór ciepła), zresztą nawet zimą wiele osób rezygnuje z 'automatów'.

Wybierz tryb pracy LATO - pompa c.o. nie pracuje (standardowo masz pewnie AUTO i wtedy sterownik na podstawie odczytu z czujnika pogodowego dobierze odpowiedni tryb pracy, ale bez hasła do menu serwisowego nie zmienisz temp. decydującej o przejściu lato/zima, więc obecnie załącza pewnie pompę c.o.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

 

balbulus

 

Temperatura ustawiona na sterowniku CWU to 40 stopni, ale pokazuje, że temperatura w bojlerze to 53 stopnie. Skąd taka różnica?

 

Patrol

 

Tak, standardowo mam ustawiony tryb AUTO, więc przestawić na tryb LATO?

 

Co zaobserwowałem to żar jest na 2/3 powierzchni bliżej od dmuchawy, a na ostatniej 1/3 części najdalszej od dmuchawy żaru wcale nie ma. Dmuchawa na 70.O czym to świadczy?

 

Charakterystyka pogodowa ustawiona na 06, i wydaje mi się że powinno być 08 - czy mam racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grzanie jest tylko na potrzeby cwu to tryb lato. Masz wtedy pewność, że sterownik załącza jedynie pompę ładującą zasobnik wody.

Przejdź też z PID na standard jeśli masz możliwość i dopasuj sztywne nastawy dla 3 trybów/biegów - tak jest z reguły najłatwiej, a jak znajdziesz te właściwe to będą one wykorzystane jako dane wyjściowe do ewentualnej regulacji PID.

Pogodówka w tym momencie jest zbędna, a jak odpalisz tryb zimowy to doświadczalnie sobie dobierzesz odpowiednią wartość krzywej - są też opcje korekty krzywych przez regulator pokojowy, ale nie wiem jak to w Twoim sterowniku jest rozwiązane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Tylko boję się tego, że skoro już teraz w ciągu tak krótkiego czasu kocioł zużył tyle groszku to w zimie pójdę z torbami.

Jak ustawić kocioł gdy zechcę ogrzewać również dom? Za jakiś czas pewnie trzeba będzie troszkę przepalać w domu, aby nie było za zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy z lato przechodzisz na zima lub auto i dobrze też włączyć priorytet cwu.

Jak dla mnie na 99% masz załączaną pompę c.o. w obecnym trybie pracy i przy aktualnych temp. na zewnątrz.

Z innej beczki - masz cyrkulację cwu? jeśli tak to przypadkiem nie działa 24h/dobę ?

.. i te 50kg w 3dni to tylko odczyt ze sterownika, czy rzeczywista ilość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znamy rozkładu kotłowni, urządzeń, ale jeżeli bojler ma szansę chodzić na grawitacji, to dlatego się przegrzewa.

 

Jeszcze co do załączania pompy CO - nie bywa przypadkiem tak, że piec osiąga temperaturę graniczną alarmu, powyżej której sterownik włącza wszystkie pompy, aby schłodzić piec?

 

A pytanie o cyrkulację jest ważne - potrafi sporo ciepła pochłonąć - im bardziej rozległa instalacja i gorsza jej izolacja, tym większe generuje straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablos

według instrukcji ster może pracować jako  dwustanowy czyli ustawiasz czas podawania P2, przerwę P3 i moc nadmuchu P4

 

wzrost temperatury możesz eliminować obniżając moc kotła poprzez obniżenie parametru P4 i wydłużenie parametru P3

na okres letni możesz ustawić krzywą grzania na "0" i zadać na kotle temperaturę taką jakiej potrzebujesz dla CWU

sprawdziłbym tez czy na kotle nie rośnie nadmiernie temperatura po dogrzaniu CWU- mozliwe że moc jest zbyt wysoka i trzeba ją obnizyć

co do palnika- wrzuć zdjęcie jak wyglada może trzeba skontrolować poprawność montazu poziomowania i ewentualnego uszczelniania

co do krzywych grzania - zignorowałbym tabelke i sugestie i ustawił pod swój dom metodą prób, zaczynając od krzywej np 2 lub 3- będą mocno wypłaszczone ale może nie być potrzeby podnoszenia temp kotła gdy jest zimno- wszystko zależy jak sterujesz instalacją w domu(pełny przepływ czy termostaty a może pokojówka)

jeśli pracuje w opcji PID trzeba sprawdzić według jakie są ustawienia parametrów dla poszczególnych "biegów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol nie wiem dokładnie o co Ci chodzi, ale zawór na CWU ( ten przy bojlerze / naczyniu zbiorczym ) jest otwarty czyli obieg jest ( jeśli o to Ci chodzi ). Rura przy bojlerze jest cały czas ciepła. I zapewne jest tak 24 godziny na dobę. Grzejniki są jednak zimne ponieważ w domu temperatura jest wyższa niż ustawiona na sterowniku bezprzewodowym który jest w domu. A te 50 kg w 3 dni to rzeczywiste zużycie - wsypałem taką ilość i po tylu dniach zniknęła, tzn wypaliła się. Czyli to źle że zawór jest otwarty i gdy grzeje się tylko na CWU to powinien być zamknięty? Nie będzie to wtedy groziło przegrzewaniem się wody CWU?

balbulus zgodnie z instrukcją pieca do temperatury granicznej jest daleko - nigdy nie przekroczyła 63 stopni.

TIMON w pid nie wchodziłem, i tam nic nie było grzebane. Co do temperatury to tak jak pisałem, nigdy nie przekroczyła 63 stopni. Co ciekawe. Obecnie dla CWU jest ustawiona temperatura 37 stopni na sterowniku, a na sterowniku właśnie pokazuje że temperatura CWU jest 53 stopnie. Zdjęcie wrzucę za jakiś czas ponieważ w tej chwili nie mam możliwości zrobienia go. Krzywa grzania jest obecnie ustawiona na 6. Nie mam podłogówki, ani termostatów.

 

Zastanawiam się jeszcze jak osiągnąć wyższą temperaturę na powrocie, gdyż osiąga max 45 stopni, a producent zaleca minimalną 55.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zdjęcia będą w czymkolwiek pomocne:

 

IMG_0008_JPG_300x300_q85.jpg

 

IMG_0010_JPG_300x300_q85.jpg

 

IMG_0007_JPG_300x300_q85.jpg

 

 

Niepokoi mnie dlaczego po prawej stronie nie pali się, nie ma żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.