Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jeden Piec Dwa Obiegi


wielebny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Sprawa wygląda następująco:
Dom parter + poddasze użytkowe założenia są takie że obie kondygnacje mają być sterowane (ogrzewane) nie jako osobno. czasami jest potrzeba dogrzania parteru czasami poddasza a czasami jednego i drugiego. Piec będzie na eko groszek i teraz jak to rozwiązać od strony hydraulicznej. Kotłownia w piwnicy gdzie schodzą się wszystkie rury. Obecnie są dwa obwody z poddasza przychodzą dwie rury 1` a za parteru 4 rury 3/4` z dwóch kierunków do jednego trójnika 1`.
Do tego wszystkiego jeszcze jest bojler.

Schemat poglądowy nie ma na nim wszystkiego ale mysle że zobrazuje o co mi chodzi

5061343000_1442749363_thumb.jpg

zawór trójdrożny ma ustalać temperaturę w obiegu
Do pieca chciałem zastosować taki sterownik http://costerowniki.pl/glowna/18-sterownik-skzp-02-f.htmliewiem czy jest potrzebne

myślałem jeszcze nad zastosowaniem sprzęgła hydraulicznego ale nie wiem czy jest potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie bedą musiały być dwie pompy i to rozwiazanie mnie bardziej "podnieca" ze wzgledu że czasami chce dogrzać dół czasami górę.

Pozatym na dole mieszkają starsze osoby i ciężko im wytłumaczyć jak działają termostaty i zabardzo grzebią.

na tym schemacie nie dorysowałem kreski do zaworu 3D z powrotu więc sory.

 

 

Digitrax w czym rysujesz taki schemat??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo, że mam termostaty na grzejnikach i pompę typu atoadapt to zamontowałem tez zawór 4D i na razie nie żałuje. nie musze pchać na całą instalację takiej wody jaka w piecu jest. Termostaty na grzejnikach nie muszą się całkowicie zamykać, przepływy sa więc jakby lepsze a i powrót choć trochę bardziej chroniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast 2 pomp dla obiegu CO taniej będzie zainstalować dwa zawory kulowe za pompą CO odcinające parter i piętro.Zawór 3D wystarczy 1 cal i warto go mieć aby nie "pchać" w instalacje gorącej wody z kotła. Ale w przypadku jego zastosowania powrót kotła będzie zimny, więc trzeba zainstalować pompę obiegu kotłowego aby ten problem wyeliminować tak jak na załączonym przeze mnie schemacie.

 

PS: Schematy rysuję w cadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.