Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Ogrzewania - Kwestia Pieca


ravnov

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam parę pytań odnośnie mojej sytuacji, ale na początek naświetlę jak to obecnie wygląda:

Parter domu z 1936r, nieocieplony, okna nowe pcv, obecnie grzeje czternastoletni piec gazowy z zasobnikiem 120l Brotje o mocy 22kW. Od 4 września zeszłęgo roku do 4 września bieżącego roku zużyliśmy dokładnie 1300 m3 gazu. Piec z zasobnikiem nie jest w najlepszym stanie, jest umiejscowiony w pralni w piwnicy, zachodzi rdzą, zasobnik też nie jest pierwszej świeżości. Jak dzwoniłem do serwisu Brotje to mi powiedzieli bez wizyty że te zasobniki są przewidziane na 15 lat i to już jest jego końcówka żywota. 

A teraz moje dylematy:

 

Aby zaoszczędzić na gazie planuję zamontować PIec wolnostojący haas+sohn z płaszczem wodnym, którym zamierzam wieczorami dogrzewać chałupę i w sezonie będzie palone codziennie. Ale pozostaje kwestia pieca gazowego. Były dwie firmy instalatorskie żeby to zobaczyć i jedna mało zaangażowana nawet nie zaproponowała przeglądu pieca tylko od razu wymianę. Drugi instalator stwierdził że jak codziennie będzie palone to warto przeprowadzić serwis, bo i tak będą duże oszczędności z kominka (jedynie problemem jest duży zasobnik a nasza rodzina to w dorosłe osoby i szkrab). Po zdjęciu pokrywy serwisant zobaczył że piec jest bardzo mocny i nie ma modulacji i jest o wiele za duży na nasze mieszkanie i niepotrzebnie spalamy tyle gazu. 

 

Domyślam się że trudno będzie coś doradzić, ale jak coś trzeba dopowiedzieć to śmiało, oto moje dylematy:

 

1. Czy warto serwisować ten piec?

2. Czy wymienić piec na dwufunkcyjny atmosferyczny (bardzo blisko jest piec od wszelkich kranów)?

3. Czy inwestować w piec kondensacyjny, ale wiem że tu nie tylko piec ale i kwestia komina jest?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w tym roku nie zmienisz kotła gazowego, to wypadałoby go przynajmniej wyczyścić. Wyczyszczenie wymiennika spaliny-woda odrobinę podniesie jego wydajność, jeśli ma elektrody, to też warto wyczyścić, nie będzie problemów z zapłonem. Skoro był tam serwisant, to nie zrobił tego od razu? 

 

Kocioł dwufonkcyjny to wyjście zapewniające najmniejszy komfort ciepłej wody. Może się okazać, że używanie  wody jednocześnie np. pod prysznicem i w kuchni to katastrofa - na przemian zimna woda i wrzątek dla kąpiącego się.

Wydaje mi się, że lepszy wybór to jednak wiszący atmosferyk z zasobnikiem. A 120l to nie jest jakiś ogromny zbiornik, raczej standard dla rodziny. Z resztą szkrab podrośnie i zacznie więcej wody niedługo zużywać :) Jeśli chodzi o Brotje to taki zestaw powinno się udać zamontować za 5 - 5,5tys (kto wie, może i taniej), a są i tańsze kotły.

 

Kocioł kondensacyjny to inna półka cenowa już. Oszczędności na gazie będą ze względu na technologię, ale pytanie jak szybko zwróci się nakład na inwestycję. 

Poza kominem musisz mieć gdzie odprowadzić skropliny.

Unikaj jak ognia dwufunkcyjnego kondensacyjnego - czas jakiego potrzebuje na pomyślenie, że przydałaby się ciepła woda i zapłon to jakiś horror. W opcji z kondensatem raczej kocioł i zasobnik, lub kocioł wiszący z wbudowanym zbornikiem (około 40-60l, w zależności od firmy).

 

Wszystko zależy, jakie masz fundusze na tę inwestycję, no i jak źle jest z obecnym kotłem.

Jeśli masz możliwość, to wydaje mi się, że najlepszy jest kocioł kondensacyjny. Lub oparty na palniku z atmosferyka kocioł "kondensujący" np. Junkersa, który będzie oszczędniejszy niż kocioł atmosferyczny, a jednocześnie tańszy od typowego kondensata :) (piszę o junkersie, bo wiem, że mają taki w ofercie, ale może jakiś inny producent też ma :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.