Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Może wystarczy trochę podnieść powietrze żeby sadza zniknęła?

 

Pamiętaj, że mokry opał to śmierć dla podajnika a i ślimak długo nie pociągnie.

Otwórz te worki niech schnie jak najdłużej.

Tak wiem i dlatego męcze czeski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec pracuje w automacie ale jak widać na wykresie to raczej nie przechodzi w tryb czuwania. Obydwie pompy tzn, CO i CWU pracują w trybie ciągłym. Przy zmianie trybu pracy pompy CWU piec zaczyna przechodzić dość często w czuwanie, powstaje więcej sadzy a spalanie wzrasta o około 1,5kg na dobę. Obecne ustawienie w moim przypadku jest najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakim automacie piszesz? Jest to tryb ciagly czy czasowy? Chyba tylko te dwa tryby sa w sterowniku.

 

Wysłane z mojego SM-T311 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wywal ten opal na posadzke i niech przesnie. W OBIm maja BARTEX ja pale SILVER 26 do 28Mj nie narzekam,

 

Potwierdzam , Silver to dobry węgiel , natomiast ten Mix z Bartexu tez robi syf w kotle a jest to z tego co pamietam mieszanka Silver z czeskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to jest interwał albo modulacja (automat), ja mam modulację. Interwał się słabo sprawdzał w moim przypadku. Wydaje mi się, że piszesz o innym ustawieniu. Jest programator czasowy ale ja z niego zupełnie nie korzystam bo i po co? Mam wychładzać dom a później gonić temperaturę? Po co? U mnie kocioł pracuje cały rok a automatyka pogodowa steruje obiegiem CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clip2, w którym momencie na wykresie masz ładowanie CWU? Tzn kiedy ktoś ci zużywa pół zbiornika ciepłej wody? Bo po wykresie to cały czas z tą samą mocą idzie kocioł.

 

Ciągłe chodzenie CWU raczej dużo nie pomoże. Temp CWU na sterowniku spada z 52C do 25C (czujnik jest w ok 1/3 wysokości od dołu). Wcześniej miałem histereze 5C ale zmniejszyłem do minimum i lekko pomogło.

 

Dodam, że mam 2 wyjścia z kotła więc o ile do CO siłownik pilnuje temp powrotu to przy CWU woda wraca już chłodniejsza na tyle, że nie parzy od razu w dłoń jak na wejściu do zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było zdjęcie zrobione wczoraj o 17.40 więc dużego ładowania na wykresie nie ma, ale mam trzy dziewczyny w domu to zużycie mam stale nie małe ;) . Zrobię dziś fotkę po większym poborze i wstawię, ale wykres sprawdzam dość często i nie ma na nim znaczących różnic, a już na pewno nie ma tak dużych o jakich piszesz i żeby kocioł musiał to gonić dużo większą mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clip2 prosił bym żebyś zamieścił zdjęcie z 2 godz to zobaczymy to PROSTA LINIE kocioł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrób kolego eksperyment i zmuś palnik do takich skoków mocy. Powodzenia :)

 

Pozdrawiam RedEd

Mam podobną sytuację jak kolega Dayan. Po włączeniu pompy CWU kocioł potrafi zejść z temperaturą nawet o 8 stopni. Robiłem eksperyment, 5 minut po załączeniu pompy CWU zmieniłem moc palnika z 18kW na 40kW, po około 6 minutach na kotle miałem temperaturę jak przed startem grzania CWU. 1 stopień przed zadaną temp. kotła wróciłem do mocy 18kW. Temp. po tym zabiegu wzrosła o 1 stopień powyżej zadanej. Eksperyment uważam za udany. 

 

Potwierdzam też błąd licznika spalania całkowitego. Potencjał podajnika ustawiałem podczas dwóch prób z 25kg i dwóch z 125kg. Idealnie pokazał przez dwa zasypy po 125kg za 3 zasypem licznik pokazał 125kg a w zasobniku zostało jeszcze około 15kg. Potencjał w tym czasie nie był zmieniany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy temat  z prawidłowym wskazywaniem spalonego opału całkowitego nie jest nowy i nie dotyczy tylko sterownika skzp-02 .

Miałem okazję porównywać i testować w mojej kotłowni sterowniki z dwóch innych firm dosyć znanych na tym forum i mimo że potencjał godzinny był ten wyliczony na moim palniku żaden sterownik nie pokazał po spalonym zasobniku tych samych wartości mimo że elektronika zliczała czas pracy podajnika wskazania zawsze się różniły więc uznałem że to wina węgla może inna stryktura węgla , kaloryczność a może i granulacja nie wiem jak to opisać ale po tym stwierdziłem że wskaźnik chwilowego spalania jak i całkowitego jest tylko informacją i to z tolerancją błędu do 10 % 

Powiem jeszcze tak że każdy producent produkuje inny produkt z innymi algorytmami i niestety każdy inaczej spala ten sam węgiel a wyniki dobowe różnią się nawet o 4 kg na dobę taki nasz los .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o różną frakcję węgla i różnice z tym związane, lecz o złe naliczanie spalonego węgla. Wyniki z okna informacje nie zgadzają się z rzeczywistą pracą podajnika.

Mam zrzuty ekranu z wykresów, ustawień i z czasu pracy podajnika. W zależności od softu, różnice sięgają 15% raz w dół, a innym razem w górę. Jest to dość wkurzające.

Jeśli akurat nalicza prawidłowo, to na 100kg różnica wynosiła u mnie 0,2kg czyli żadna różnica.

A jak nalicza źle, to raz 15 kg w górę, a innym razem w dół...

Przy tym samym potencjale oczywiście.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale już pisałem o tym kilka postów wyżej mimo że ten sam węgiel nawet ten sam worek i frakcja będzie inna i dla tego tak się dzieję i nie ma na to wpływu i nie oczekujcie cudow od sterownika !!!!!!

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak pisze Jockey. 

KamilCK ale nie powinno być różnicy aż 15% tym bardziej że 3 zasypy zliczy dobrze a kolejny źle, to jest ewidentny błąd w algorytmie.

Edytowane przez AdamMa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale już pisałem o tym kilka postów wyżej mimo że ten sam węgiel nawet ten sam worek i frakcja będzie inna i dla tego tak się dzieję i nie ma na to wpływu i nie oczekujcie cudow od sterownika !!!!!!

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

 

Niestety jest błąd w naliczaniu spalonego paliwa. Nie związany z różną frakcją węgla.

Nie oczekuję cudów, lecz tylko prawidłowego (a nie losowego) naliczania spalonego węgla.

 

Zgłosiłem ten fakt Tomkowi, przedstawiłem zrzuty ekranu z pracy podajnika i ustawień.

Miało to być poprawione w kolejnym sofcie.

Czy zostało poprawione? Tego nie wiem.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mojego klienta który pali kotłem defro z oryginalnym sterownikiem do dziś jest taka sprawa że zawsze zostawiał nad stan w zasobniku 17 kg sterownik pokazywał spalanie całkowite 150 kg a po wyjęciu i zważeniu opału było 17 kg zmieniłem tylko potencjał o 1 dziesiątą i sterownik oszalał bo następny zasobnik spalił szybciej niż wyliczył i wybrałem te lepsze zło wróciłem znów o 0,1 do góry ster do dziś pokazuje z zapasem 17 kg więc chyba te sterowniki są wszystkie jakieś nie douczone .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam obiecane zdjęcia. Ładowanie CWU jest mniej więcej w połowie wykresu 6G. Mimo ustawionej mocy max. 80% to kocioł rzadko przekracza 30%.

 

de2de0cf13a3ced6med.jpg

68651b9f05a441a1med.jpg

f316d287a1513decmed.jpg

 

Na końcu wykresu ponownie zaczyna się dogrzewanie CWU

Edytowane przez clip2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę ale praca zaw.3/4 d masakra .Czujnik kotła gdzie zamontowany , jaki masz zasobnik cwu .No i gorąco w podajniku za ciepło.

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie,strasznie "trzepie" zaworem miesz. A może tak coś zmienić w nastawach - stabilizacja i/lub wzmocnienie, u mnie pomogło.

Podajnik troszkę przy ciepły, ale chyba tragedii nie ma.

Te liczniki to o kant..... potłuc. Poprzestawiałem sobie w sterowniku i kiedy od nowa trzeba było poustawiać, potencjał podajnika ustawiłem pierwszy worek pokazało 17,6kg, drugi worek 19,2kg trzeci 20,8kg raczej nie możliwe aby w worku była taka różnica w wadze.

Mam pytanko do Klaudiusza czy dałoby radę podrzucić schemat Twojej instalacji z tym sprzęgłem i samego sprzęgła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam 3 zdjęcia ze sterownika. Widać po godzinach gdzie żona zaczyna kąpiel, dołek temperaturowy, koniec ładowania. Nie wiem jak u ciebie clip2 ładowanie CWU nie robi różnicy dla kotła, na wykresach to nic nie widać <_<

Sterowanie było 'ręczne'. Jak włączyło się CWU to dałem 50% mocy i zaraz 100%. Jak widać kocioł musiał włożyć sporo pracy ale temp poniżej 60C nie spadła. Niestety na koniec i tak z rozpędu przebił do 70C i się odstawił.

post-62592-0-65553600-1509751683_thumb.jpg

post-62592-0-75995500-1509751690_thumb.jpg

post-62592-0-16223600-1509751696_thumb.jpg

Edytowane przez Dayan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dayan zimno w tym twoim domu 16,8 st no i wlasnie tak sterownik walczy jak wysysa się z kotła woda dla cwu.Tu u kolegi widać to wyraźnie trzeba by to poprawić, uważam ze pompa kotlowa i sprzęgło .

Cpip2 gdzie zamontowany czujnik kotła pokaz .

U mnie tak jedziepost-1379-0-02197500-1509774313_thumb.jpgpost-1379-0-98065400-1509774345_thumb.jpgpost-1379-0-40871500-1509774373_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik kotła zamontowany mam w miejscu fabrycznym przy wyjściu zasilania (prawie na rurze zasilającej).Z pokazaniem tego ciężko bo nad nim jest ocieplenie kotła i dodatkowa dekoracyjna obudowa. Co do temp podajnika to wiem, że za ciepło ale nie mogę sobie z ty poradzić, stale mi skacze ta temp 38 - 45 st.

Edytowane przez clip2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam obiecane zdjęcia. Ładowanie CWU jest mniej więcej w połowie wykresu 6G. Mimo ustawionej mocy max. 80% to kocioł rzadko przekracza 30%.

 

de2de0cf13a3ced6med.jpg

 

68651b9f05a441a1med.jpg

 

f316d287a1513decmed.jpg

 

Na końcu wykresu ponownie zaczyna się dogrzewanie CWU

Dlaczego temp. mieszacza tak faluje?Nie próbujesz coś skorygować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.