Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

No tak cza takie próby zrobić naście razy by mieć wiarygodny pomiar tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie trochę wprowadzacie w błąd ludzi ze zmianami kaloryczności korektą dawki paliwa itd. Trzeba rozróżnić kiedy kopiec opada czy podczas pracy czy czuwania jeśli podczas czuwania należy zmniejszyć przerwę  w czuwaniu lub zwiekszyć podawanie i będzie ok

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kilku ostatnich stronach pisałem o tym i podkreślałem, że zmiany trzeba robić obserwując kopiec na swoim palniku a nie sugerować się czyimiś nastawami i w zależności od tego, kiedy kopiec opada bądź się wznosi, robić korekty w czasie pracy lub w czuwaniu. W zależności od potrzeb.

Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

Dla przykładu, żeby nie było, że nie było ;)

 

Dancych a tego kopczyka to kiedy nie możesz uzyskać, jak się pali, czy w czuwaniu?

Jakie masz parametry czuwania?

Jaka moc palnika?

Jak jest właściwy kopiec, to jest całkiem inne palenie i inny płomień niż przy zapadniętym.

 

Na prawidłową wysokość kopczyka mają wpływ:

- moc kotła
- potencjał podajnika
- kaloryczność paliwa
- korekta dawki paliwa

Więc to nie jest tak, że żonglując mocą kotła we wszystkie strony nie ma się wpływu na nawęglanie palnika.

Jeśli wpiszesz właściwą moc palnika, rzeczywisty potencjał i kaloryczność z worka, to zostaje Ci tylko ustawić właściwy kopczyk korektą dawki paliwa.

Jeśli kocioł większość czasu jest w czuwaniu, to większy wpływ na kopczyk mają parametry czuwania.

 

Generalnie, jak się zapada kopczyk, to jest za dużo powietrza w stosunku do nawęglania palnika.

Więc albo ujmujesz powietrza, albo zwiększasz nawęglanie. (Parametry mające wpływ na nawęglanie - patrz wyżej) ;)

 

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zakupiłem w lecie piec w firmie Witkowski (pochwalam za szybką realizacje zamówienia z dowozem do domu, a także jakość produktu). Mam problem z ustawieniami pieca pod niskie spalanie, a w miarę najwyższą wydajność cieplną. Posiadam kocioł 25 KW ogrzewający dom o pow. 220metrów 50 letni, ocieplony styropianem 10cm, połowa dachu wełną 25cm, okna plastikowe, zasobnik na wodę 140litrów. Spalanie na dzień dzisiejszy dobowe mam na poziomie 40 kg. Sterownik pieca to Timel SKZP-02 do którego mam podpięty moduł pokojowy do odczytu temperatury, czujnik spalin a także moduł pogodowy. 
Ustawienia Pieca: 
Temperatura zadana 55* 
Ciepła woda 50* 
Reg. Pokojowy T.komfortowa 22* 
T.ekonomiczna 20* 
Histereza 0.2* 

Regulator Pokojowy 
korekta pogodowa 0 
temp.wyłączenia c.o 20* 

Palnik 
-Tryb Pracy Automatyczny 
Modulacja 
Minimalna moc kotła% 5 
Maksymalna moc kotła% 100 
Maksymalny czas przekraczania temperatury 60 

Powietrze 
-powietrze min (10% mocy palnika) 5 
-powietrze max (100% mocy palnika) 25 
-dodmuch gdy podaje paliwo% 15 

Paliwo 
-kaloryczność kWh/kg 7.8 
-korekta dawki paliwa (-30%/+30%) -10% 
-kaloryczność w MJ/kg 28.1 

Praca Interwałowa 
-czas podawania 5s 
-czas przerwy 80s 
-powietrze 25% 
-histereza 5* 

Czuwanie 
-przerwa 10min 
-czas nadmuchu 15s 
-powietrze 20% 
-czas podawania 5s 

Czas wygaszania 120 min 
potencjał podajnika (kg/h) 15 
czas podawania w automacie 6s 
max. temp. spalin 220* 
moc znamionowa 25 

Nie posiadam żadnego zaworu trój/czwór-drożnego bo to stara instalacja, mieszacza etc. klapkę od komina mam przymkniętą na 30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mam problem z ustawieniami pieca pod niskie spalanie, a w miarę najwyższą wydajność cieplną. Posiadam kocioł 25 KW ogrzewający dom o pow. 220metrów 50 letni, ocieplony styropianem 10cm, połowa dachu wełną 25cm, okna plastikowe, zasobnik na wodę 140litrów. Spalanie na dzień dzisiejszy dobowe mam na poziomie 40 kg...

 

Pokaż co masz na palniku

Na początek moc minimalna 15%

Czas przekroczenia 10 min

 

 

Witam panowie prubowalem wczoraj wgrac nowe oprogramowanie i nic sie nie dzieje sterownik w trakcie wgrywania tylko piszczy i tak 10minut piszczal i przerwalem moje pytanie to tak dlugo trwa.

 

Prawdopodobnie nieodpowiedni konwerter, to typowy objaw.

Kabel Unitek Y-105 - ten jest sprawdzony, aktualizacja bezproblemowa. Cena z przesyłką 34 pln

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na palenisku mam samą szlake w dużych kawałkach http://www.tinypic.pl/uv3g1c8oyehr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam, na palenisku mam samą szlake w dużych kawałkach http://www.tinypic.pl/uv3g1c8oyehr

Jak masz ustawioną przesłonę od dmuchawy? Z tego co widzę to zminijsz jeszcze wiatr. Ja bym zmienił czas podawania w auto z 6 na 3sek czym częściej podaje tym bardziej zruszy i mniej spieków.

Jeszcze czy spalanie 40kg na dobę to rzeczywiste czy według sterownika

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na palenisku mam samą szlake w dużych kawałkach http://www.tinypic.pl/uv3g1c8oyehr

 

Proponuję Ci poczytać ze 20 ostatnich stron tego tematu, było duuużo napisane o wysokości kopca, o płomieniu i doborze powietrza. Obserwuj zmiany na palniku.

Poczytaj, przemyśl, wprowadź poprawki i wtedy pokaż, co masz na palniku i jakie spalanie. Jak jeszcze będziesz miał wątpliwości, to wtedy pytaj.

Nikt Ci od razu nie da gotowych ustawień, bo każdy ma co innego u siebie.

To Ty masz u siebie kocioł i to Ty musisz dobrać odpowiednie parametry.

Bo tak, to ktoś Ci coś doradzi, Ty to inaczej zrozumiesz i potem pretensje, że się wprowadza w błąd, jak się wcześniej nie czytało ze zrozumieniem, tego, co już było powiedziane.

 

P.s. Nie bierz tego bezpośrednio do siebie... Tak mnie jakoś naszło... Refleksja taka... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ostatnie 20 stron tego było i to bardzo dobrze opisane ja dodam tylko że ja bym przymknoł przesłonę i zostawił Max z 10mm otwartą tylko ale to też zależy od tego jaką dmuchawa to jedno musisz obserwować dokładnie co się dzieję na palniku

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmowce jako osoba ktora skorzystala z rad i pomoglo. Dodam ze sam rowniez pomyslalem ze to moze byc ciag kominowy i delikatnie tylko otworzylem przeslone na wentylatorze i klapke czopucha na 50%.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey nie biorę tego do siebie, bądźmy wszyscy dorosłymi, rozsądnymi ludźmi, chciałem poprosić tylko o proponowane zmiany ustawień w piecu które pozwoliły by mi zmniejszyć spalanie dobowe, po odłączeniu bojlera i zmianie temp. na piecu na 45* w pokojach mam po 23/24 tak jak chciałem a także spalanie zmalało do 36.8. Jeżeli macie propozycję poza przymknięciem przesłony to bardzo bym poprosił co zmienić bo nie do końca rozumiem zasady działania sterownika, a także samego pieca, zabieram się czy tak, czy tak za czytanie ostatnich 20 stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że jak poczytasz te ostatnie strony, to będziesz wiedział o czym mówimy i będzie łatwiej i Tobie i nam....

I zaręczam Ci, że szybciej rozwiążesz swój problem. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zakupiłem w lecie piec w firmie Witkowski (pochwalam za szybką realizacje zamówienia z dowozem do domu, a także jakość produktu). Mam problem z ustawieniami pieca pod niskie spalanie, a w miarę najwyższą wydajność cieplną. Posiadam kocioł 25 KW ogrzewający dom o pow. 220metrów 50 letni, ocieplony styropianem 10cm, połowa dachu wełną 25cm, okna plastikowe, zasobnik na wodę 140litrów. Spalanie na dzień dzisiejszy dobowe mam na poziomie 40 kg. Sterownik pieca to Timel SKZP-02 do którego mam podpięty moduł pokojowy do odczytu temperatury, czujnik spalin a także moduł pogodowy. Ustawienia Pieca: Temperatura zadana 55* Ciepła woda 50* Reg. Pokojowy T.komfortowa 22* T.ekonomiczna 20* Histereza 0.2* Regulator Pokojowy korekta pogodowa 0 temp.wyłączenia c.o 20* Palnik -Tryb Pracy Automatyczny Modulacja Minimalna moc kotła% 5 Maksymalna moc kotła% 100 Maksymalny czas przekraczania temperatury 60 Powietrze -powietrze min (10% mocy palnika) 5 -powietrze max (100% mocy palnika) 25 -dodmuch gdy podaje paliwo% 15 Paliwo -kaloryczność kWh/kg 7.8 -korekta dawki paliwa (-30%/+30%) -10% -kaloryczność w MJ/kg 28.1 Praca Interwałowa -czas podawania 5s -czas przerwy 80s -powietrze 25% -histereza 5* Czuwanie -przerwa 10min -czas nadmuchu 15s -powietrze 20% -czas podawania 5s Czas wygaszania 120 min potencjał podajnika (kg/h) 15 czas podawania w automacie 6s max. temp. spalin 220* moc znamionowa 25 Nie posiadam żadnego zaworu trój/czwór-drożnego bo to stara instalacja, mieszacza etc. klapkę od komina mam przymkniętą na 30%

Witaj. Powiem kolego tyle masakra ! Szybko i jak najybciej przerabiają to instalacje jak podasz schemat kotłowni jak to tam jest to coś pomogę .Ja grzeją 230 m2 dom ocieplony 12 cm styr. W domu 23 st . Zasobnik 300 l i spałam teraz przy tych temp . 10, 5 kg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marekd proponuję się trochę wstrzymać i zanim rozwalimy mu pół chałupy, to niech najpierw opanuje właściwie proces spalania, bo to podstawa... i zapewne w tym jest problem.

A dopiero potem będziemy mu remonty w kotłowni robić.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey nie biorę tego do siebie, bądźmy wszyscy dorosłymi, rozsądnymi ludźmi, chciałem poprosić tylko o proponowane zmiany ustawień w piecu które pozwoliły by mi zmniejszyć spalanie dobowe, po odłączeniu bojlera i zmianie temp. na piecu na 45* w pokojach mam po 23/24 tak jak chciałem a także spalanie zmalało do 36.8. Jeżeli macie propozycję poza przymknięciem przesłony to bardzo bym poprosił co zmienić bo nie do końca rozumiem zasady działania sterownika, a także samego pieca, zabieram się czy tak, czy tak za czytanie ostatnich 20 stron.

Tak jak kolega powiedziałe wyżej żeby zdziałać cuda to przerób instalacjie na zawór czterodrogowy bez tego będzie ciężko co kolwiek zdziałać. Musisz ustawić tak palnik żeby ogień palił się spokojnie bo z tego co widzę masz palnik rakietowy puki co co świadczy o zbyt dużym powietrzem płomień musi ładnie obwijać deflektor

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marekd proponuję się trochę wstrzymać i zanim rozwalimy mu pół chałupy, to niech najpierw opanuje właściwie proces spalania, bo to podstawa... i zapewne w tym jest problem.

A dopiero potem będziemy mu remonty w kotłowni robić.. ;)

Jockey jak uważasz ja tylko wyrażam swoje zdanie nic kolega nie pisze jaka temp. Na powrocie . Nic nie poradzi sterownik jak układ c.o jest do du....y.zalewanie kotła zimna woda to mamy fale dunaju i spalanie w górę .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajmy mu czas, niech się wciągnie, a zobaczysz, że sam dojdzie do podobnych wniosków.

Nie za dużo naraz, bo będzie miał mętlik w głowie, a to jeszcze bardziej zaciemni mu postrzeganie właściwego i ekonomicznego prowadzenia procesu spalania.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymknąłem klapkę od komina, a także przysłoniłem wentylator na ok. 1 cm, ogień w palenisku się uspokoił, czy dobrym pomysłem byłby powrót do ustawień fabrycznych i na spokojnie dostrajanie wszystkiego po kolei?

 

Marekd jeżeli mógłbym Cie poprosić podaj na PW kontakt telefoniczny/gg/skype/FB/mail do siebie

 

Mam nadzieję, że uda mi się zejść ze spalaniem na zimę do max 25 kg, bo na dzień dzisiejszy jest to dla mnie za dużo.

Po jakim czasie w aplikacji zmienia się ,,spalanie dobowe?" i czy sterownik wylicza spalanie dobowe z ,,wczoraj" czy ile mniejwięcej spali tej doby?

Przepraszam za 1000 pytań lecz wychodzę w życiu z zasady kto pyta nie błądzi, dziękuję za zainteresowanie moim problemem i próby pomocy laikowi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.