Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Z Podajnikiem Do Domu Z 1982R., Ok. 220M2


Mikel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, bardzo proszę o pomoc w wyborze mocy kotła na ekogroszek. Dom z 1983r., z cegły pełnej (nie znam grubości ścian ale chyba nie za grube), docieplony styropianem 10cm, przyziemie -piwnice i garaż dogrzewane ale nie wszystkie - tylko po to żeby woda w rurach nie zamarzła) - ok. 70m2; parter - 83m2, piętro - 83m2, klatka schodowa 2 grzejniki i nieogrzewany strych. Wys. pomieszczeń mieszkalnych ok. 2,55, piwnic ok. 2,15. Dach docieplony wełną 5cm. Strop nad piętrem też ma jakieś tam docieplenie - szlaka, czy coś takiego. Dodam że zarówno na parterze jak i na piętrze są duże powierzchnie okien od strony południowej i zachodniej. Aktualnie jest kocioł zasypowy 25kW i zastanawiam się czy wymieniać na taką samą moc czy wystarczy 16kW? Aha i jest obieg zamknięty którego nie chciałbym zmieniać i zwykły wiszący w piwnicy zbiornik CWU 120l. Dodam że rozważałem to co w moich okolicach jest dobrze dostępne - Ogniwo Eko Plus, Eko Plus M, Defro Sigma Uni, a może coś z firm Lazar, Klimosz lub Sas? Kocioł ma być maksymalnie łatwy w obsłudze - nie chcę się bawić w ślęczenie nad ustawieniami, łatwy w czyszczeniu, nieawaryjny, i zapewniać obsługę obiegu zamkniętego. Aha - palone będzie głównie ekogroszkiem, miału nie przewiduję, no może sporadycznie.. Dobrze by było jakby od czasu do czasu można też było spalić jakąś gazetę czy tekturę :); proszę o poradę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyszło mi 17,5kW w najmroźniejszy dzień zimy - czy te obliczenia można przyjąć za właściwe? Czy w takim razie 16kW wystarczy, czy brać 24-25kW? Podobno ten nowy Ogniwo Eko Plus M ma bardzo małe straty sprawności przy pracy na niższych mocach.. Proszę o doradzenie w kwestii tej mocy i modelu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo proszę o pomoc wyborze mocy kotła lub Sas? Kocioł ma być maksymalnie łatwy w obsłudze Pozdrawiam.

Tu można obejrzeć kocioł Sas SOLID 19kW w 5 klasie

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19932-sas-dobór-odpowiedniego-kotła/#entry222611

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema Boczek, w naszym regionie 16 kw spokojnie ci starczy, pozdr. lukasz

 


popieram aminusa sas solid wygląda całkiem całkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądałem się już wcześniej temu kotłowi Sas Solid 19 i wygląda fajnie ale kosztuje u mnie 9600zł. Dla porównania Ogniwo Eko Plus 16kW - 7300zł, a najnowsze ogniwo eko plus M 25kW - 8700zł. Sprzedawca twierdzi że to nowe ogniwo 25kW np. na 10kW będzie miało wyższą sprawność niż eko plus 16kW..? Defro Sigma Uni 16kW jest za 8900zł. Skłaniam się powoli ku temu ogniwu M, ale czy myślicie że np. ten Sas będzie lepszy? A może Defro?:) Zależy mi żeby nie trzeba było za dużo ustawiać, przestawiać aby tryb automatyczny był jak najlepszy, mnie często nie ma w domu a żona nie ma o tych wszystkich ustawieniach zielonego pojęcia. Dużo jest w moich rejonach firm które sprzedają kotły Klimosz, Żywiec, Stalmark - ale nie wiem czy jakiś kocioł tych firm można porównywać jakościowo np. z tym Sas czy Ogniwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź te Ogniwo M ze sterownikiem Ecoal  przynajmniej się dowiemy co jest warty ,u Ciebie może trochę się rozwinie z mocą,chyba że ocieplisz chałupę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nowe ogniwo , czy sas solid obie konstrukcje godne uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chałupa docieplona - pisałem w 1 poście :). Właśnie tak skłaniam się ku temu Ogniwu, tylko mam dwie obawy - mój instalator instaluje głównie Defro, Sas, Klimosz i jakieś tam tańsze marki i trochę się boję czy czegoś nie sknoci z tym Ogniwem w kwestii ustawień itp., druga sprawa czy rzeczywiście jeżeli kocioł 25kW w sezonie będzie chodził głównie na 10-16kW to jego sprawność będzie na tak dobrym poziomie jak deklaruje producent? Gdyby ten Sas był z tysiaka tańszy to bym się nie zastanawiał..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w tym śmieciuchu 25kW paliłeś węglem,ile opalu spaliłeś w całym sezonie ,pomiń ostatnie 2 zimy były zbyt słabe. 

 

Sas Solid  trochę kosztuje to fakt ale jest nieźle dopieszczony ,turbulator jest z nierdzewki dwa płaskowniki trzymające szamot chyba też ,przy palniku jest taka fajka srebrna to czujnik żaru ,który bada temperaturę retorty a sterownik  przy włączonej opcji PID nie działa na ślepo automatycznie dobiera dawkę paliwa na podstawie pomiaru temperatury żaru w  punkcie retorty.

Rozwiązanie to jest dobre, w praktyce nie ma potrzeby ręcznego ustawiania parametrów podawania paliwa czy też innej regulacji sterownika po zakupie węgla od innego dostawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dwie zimy to było 4-5 ton na sezon. Wcześniej już dokładnie nie pamiętam ale 6 ton na sezon na pewno nie przekraczałem a paliłem dobrym dużym węglem typu orzech.

Budżet na sam kocioł miałem pierwotnie max. 8000zł ale teraz zwiększyłem już nieco i jeżeli byłby jakiś naprawdę dobry kociołek to pod 9000zł mógłbym wysupłać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnych doświadczeń z kotłem zasypowym (kostka Piast, podobne zużycie węgla na sezon do twojego) i teraz 7 lat z kotłem z podajnikiem gdzie maksymalna moc przy najostrzejszych mrozach to 17 KW ( wyliczona - zakładając 70% sprawność, a ilość węgla mierzona dokładnie licznikiem suwów tłoka) to na twoim miejscy kupowałbym kocioł 17 - 20KW.

Zwykle od grudnia do marca mój kocioł zużywa 30 - 35 kg dziennie, miału 25MJ czyli moc 6-7KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, 

że tak się wtrącę do rozmowy.

Jakoś parę dni temu słyszałem/czytałem, że rząd planuje wycofać z detalu miały/floty.

Przy zakupach bierzecie to pod uwagę i czy macie jakąś alternatywę na to, np. groszek itp?

Ps. w moich okolicach miał jest w cenie chyba 500-550zł/t a groszek 580zł/t.

Czy przy takich cenach jak u mnie miał się w ogóle opłaca?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie miał się nie opłaca i przy takiej różnicy z miałem bym się nie bawił.

Ale u mnie groszek najtańszy (z jednego składu) to Retopal za 570 a miały 23MJ - 320, 25MJ - 450 nawet jest miał Piekary 26MJ -520 i Chwałowice 27MJ - 490. Te dwa ostatnie miały pojawiły się na składzie już po moim wiosennym zakupie, a szkoda. 

Od jakiegoś czasu słyszy się takie głosy o zakazie palenia miałem, nie wiem z czego to wynika bo widać po kaloryczności tych miałów, że to nie żaden odpad tylko zwykły wysokokaloryczny węgiel i w kotle z podajnikiem spala się to dobrze, bezdymnie. Inna sprawa co wylatuje z komina ale to trzeba by mierzyć u palących miałem, drogim groszkiem czy nawet peletem i gazem bo to zależy od ustawień palnika( kiedyś kol henryk 1953 podawał skład spalin dla rożnych gazowych podgrzewaczy CWU - włos na głowie staje).

Ale jest duże prawdopodobieństwo, że wycofają miały ze sprzedaży i zastąpione zostaną na przykład  "bobkami" z mułu które jak wiadomo są bardzo ekologiczne a przede wszystkim drogie czyli wszyscy będą zadowoleni poza "Kowalskim".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie to nie jest dobra pora na zakup kociolka . 8-9 tysi  musiż wylożyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam za 7 tys też dobry kocioł 20 kW kupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu kupiłem na Aledrogo Zębca kpp duo 25 kW w cenie 6400 zł. Cena wydaję mi się bardzo dobra jak za ten kociołek. Jakościowo chyba też nie odbiega od Sasa a wg mnie nawet go przewyższa.

A gdzie wyrzucasz sadzę, bo bym ją spalił .Czemu kłamiesz naganiaczu za 6400zł to półtora miesiąca temu ktoś kupił .Na Allegro wszytko da się sprawdzić.

kup teraz 6 400,00 wysyłka GRATIS z dostawą 6 400,00 
 
 
zakończona 3 sierpnia 2015 o godzinie 15:15
 
1 osoba kupiła

 

 

kup teraz 7 908,00 wysyłka GRATIS z dostawą 7 908,00 
 
 
zakończona 16 września 2015 o godzinie 13:07
 
1 osoba kupiła

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na tej aukcji: http://allegro.pl/kociol-ekogroszek-pellet-zebiec-kpp-duo-25-kw-lewy-i5669740978.html

Nikogo nie naganiam a kocioł kupiłem nie przez aukcję ale przez telefon dostępny na aukcji.

To już drugi mój kocioł zębca (pierwszy do starego domu kupiłem w 2009r mozna sprawdzić w histori mych postów) a drugi teraz do nowego domu. Nie wytwarza on sadzy, o czy wy piszecie że byście ją odemnie kupili. Ale każdy niech kupi co zechce ja kierowałem się swoją opinią o kotle bo go już sprawdziłem przez kilka sezonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niska cena w tym przypadku jest uzasadniona. z pewnościa są to resztki magazynowe a data produkcji to 2011. hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.