Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Palnik Do Miału ?


kuba848484

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Poszukuje pieca na miał weglowy o mocy 25-30kw. Jak palnik pocecacie do takiego paliwa? Tak by można było palić samym zwykłym miałem węglowym.

Udało mi sie znalezc 2 palniki które nadają sie do tego paliwa:

1. Palnik rynnowy APR - firmy witkowski

2.  Paliwa stałego PPS TRIO - firmy pancerpol

 

Czy ktos używa takich palników do samego miału ? Jak wygąda spalanie ?

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynnę odradzam ale jak przeglądałeś stronę Witkowskiego,to jest tam jeszcze mała i duża ekoenergia,APRQ oraz nowość:

 

http://www.sklep-witkowski.pl/c-2/p-194/eco-1225-kw

 

można też zamówić gdzie indziej Ardeo

ja mam dużą ekoenergię i łyka miał bez problemu ale wspomniane Ardeo i ten nowy ECO są lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bardzo fajny palnik, u mojego teścia jest podobny i ładnie spala miały i różne mieszanki http://kotly.es24.pl/opis/6066544/brucer-p-19kw-nowy-zeliwny-palnik-ii-ej-generacji.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janklos, ten link, co podałeś wyżej do mojej 1os. firmy  (brucer-p), pracujemy nad jego nowszą wersją

wkurzyłem się pewnego pięknego dnia, gdy się dowiedziałem,że... i zostawię zdanie z niedokończona myślą....

 

na fotkach nie jestem w stanie odróżnić, ale ten brucer-p z daleka wygląda jak to na stronie podawanej przez Kolanina jako Eco, ale uwaga, podobny odlew wychodzi też od drugiego producenta, różnica jest taka,że jakość odlewu jest gorsza, nie będę wymieniał nazw, bo nie o to chodzi. W każdym razei to opisane jako eco może być tym samym co mój z literką p albo może być z tego drugiego źródła.

 

jesteśmy na ukończeniu prac nad nowszą wersją tego wystawianego u mnie z literką P, powinniśmy się wyrobić na koniec miesiąca, pierwszy będzie tzw 15kW, okrągłe palenisko, podobnie jak w ewmarze łożyskowana końcówka ślimaka, talerz w tym wstępnie 15kW będzie miał 23cm średnicy, następnie wyjdzie wersja 20-25kw z talerzem ok.27-28cm a później zobaczymy. Innowacyjne będzie inne wykonanie samego ślimaka, zaraz będziemy sprawdzać-, jak się pomylimy, to najwyżej zrobimy coś zbliżonego do aktualnie znanych,

 

jeszcze co ważne zachowujemy rozmiar ramki montażowej kosza jak w ewmarze i tym brucer-p, to zmyśla o koszach z "tworzywa", one w przypadku palników żeliwnych dają święty spokój z korozją, kosz z tworzywa, technopolimeru jest objęty 5letnią gwarancją, fakt,że jest droższy,ale nie przerdzewieje nawet przy wilgotnym węglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tym palniku bede mógł powiedziec więcej jak się zacznie sezon ale tak z pierwszych obserwacji, to spala nie gorzej niż burner-s w moim ogniwie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dlaczego Kolanin odradzasz palnik rynnowy ? jaka jest jego wada w porównaniu z retorta ? Poczytałem o palnikach Ardeo i maja dobrą oponie. Wiec wybiorę jeden z palników :Ardeo, pancerpol z obrotowa retorta, ekoenergia i do tego sterownik timel skzp02.  Który z tych palników będzie lepszy? Główne paliwo to nisko kaloryczny miał (19-23MJ). Gdy będzie bardzo zimno to groch. I pytanie ogólnie o piec CO. Czy każdy producent będzie skłonny zainstalować jeden z tych palników + ten sterownik ? Jeżeli nie to pewnie trzeba będzie szukać konkretnego producenta. Może jakaś podpowiedz ?

Pozdrawiam
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z palnikiem to nie problem, z kotłem troszkę inaczej, bo wolne terminy mam po 11.01.2016....

jak kolega by bardzo chciał mogę zamontować ten sterownik kolorowy Timel-a, kolega z forum na nim działa i testuje RedEd.

Tyle,że jak mówię poczekać trzeba do początku stycznia.....

 

rynna - spala gorzej, zrzuca większe spieki, przy miale takie długie kluchy min. wielkości otwartej dłoni, bywa,że gaśnie na małych mocach, kopci, produkuje sadze

 

 

ardeo oparte jest o przeciwzwój w strefie paleniska, to jest korzystne dla miału, wyjdzie (choć się idealnie nie spali) nawet taki o większej spiekalności, który zwiększa swoją objętość przy przechodzeniu w fazę koksu.  Sprawnie działający serwis. Sam pracuję na tym palniku AZP-RT ecoburn i od dłuższego czasu spalam groszko-miał.

 

w PPSM/duo pancerpola podstawowym paliwem jest ekogroszek, nie spalałbym w nim samego miału, raczej miks 60%ekogroszek i 40%miał. Sam miał musi być niespiekający i w wyglądzie zblizony do ekogroszku, jest to palnik nadal oparty o budowę retorty fajkowej, zagęszcza paliwo w strefi spalania, obraca się w nim bezpośrednia strefa nadmuchu, więc przy opałach,gdzie są wysokie temp. żaru łatwiej można ten element uszkodzić. Dobry palnik dla luidzi z głową i jako główne paliwo ekogroszek a najwyżej domieszka miału. Jest serwis.

 

******************************************************

żeliwne, zwane potocznie brucerowatymi

 

ewmar appmd-1 ma taka zaletę,że jest mądrze pomyślany przyszłościowo z serwisem (tuleja łożyskująca końcówke ślimaka, sprawny serwis, typowo ramka mocująca frezowana, dobrze przylega do kotła, na pierwszy montaż dołączane uszczelki ogniotrwałe), do niego dostępne kosze z tworzywa. Spokojnie spala przyzwoite miały węglowe

 

dalej ten brucer-p, jest serwis mobilny, przystępny cenowo, poprawnie spala miały-groszki, pracujemy nad nowszym wydaniem. Do niego są dostępne kosze z tworzywa- technopolimeru

 

Dalej jest jeszcze ciekawy batory, tutaj motoreduktor żeliwny pracujący podobnie cicho jak te stosowane przy brucer-p, jest elektroniczna zawleczka, obroty prawo/lewo, dobre, równiez wiercone jak w brucer-p napowietrzenie paleniska, ślimak z niepełnym przeciwzwojem. Ten ma najszersze zejście na paliwo z kosza, dostępne są kosze stalowe malowane proszkowo.

 

 

janklos a jesteś w stanie porównać głośnośc pracy Twojego burner-s z tym brucer-p (są inne przekłądnie, wiem,że inne kotłownie, domy, ale czy zauważasz różnicę w głośności pracy urządzeń, czy jest to Twoim zdaniem porównywalne?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, mimo wszystko to inne domy, kotły, kotłownie. Także jakąś poprawkę na to trzeba brać.

 

Ja sprawdzając to na sucho i pytając czasami inwestorów wyciągam jednak takie wnioski, że do palników żeliwnych najciszej wychodzą motoreduktory w całości zalane olejem, czyli takie jak w tym brucer-p (to jest niemiecki BHF) czy takie jak w przypadku palnika batory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty dobrze wiedziałeś jaka będzie moja odpowiedz  :D , ale naprawdę róznica jest wielka, to była pierwsza rzecz na którą zwróciłem uwagę gdy go odpaliłem a druga to bardzo dobrze napowietrzone palenisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca-, domyślałem się jedynie,że możesz napisać,że chodzi nieco ciszej.

 

Jak różnica jest aż tak duża, to możesz przecież w swoim palniku zmienić sam motoreduktor, będziesz miał podobny dźwięk pracy jak na brucer-p.

Poszukaj np. na alledrogo motoreduktorów BHF z silnikiem 90/120W i obrotami prawo/lewo (to się przydaje w palnikach żeliwnych)

 

Wiesz, ja dość dawno temu jak sie przejechałem nieco na brucerze powiedziałem,że nigdy więcej nie zamknę się na jeden wyrób.

Stąd stosowanie ardeo i jego rozwój. Stąd inne palniki żeliwne.

 

Dla mnie idealny byłby taki łączący kilka cech brucer-p, ewmara oraz batorego i mający też cechy ardeo (wymienne głowice spalające).

 

Brucer-p spala fajnie:

plus

- masz w nim wymienne górne paleniska, możesz mieć tanio palnik mniejszy lub większy bez większego kłopotu (podobnie jak w ardeo zmieniasz samo górne palenisko, teraz nazwane jako 19kW oraz 25kW)

- nie jest tak długi jak ekoenergia czy batory a to ważne przy dzisiejszych kotłowniach

- można zastosować kosze z tworzywa

- batory oraz ten brucer-p mają dobre napowietrzenie paleniska

 

minus

- małym minusem jest to,że nie powinno sie używac paliw koksujących, takich, gdzie mamy wysokie temp. żaru, tutaj po wysypaniu się przez otwór 10x10cm paliwa do tego koszyczka wszystko się w tym miejscu spala, na tych koksujacych po zgarnięciu żaru to żeliwo potrafi się świecic na czerwono a wręcz biało.. jest ostro przegrzewane.

- patrząc na ewmara brakuje mi w nim także tulejki łożyskującej końcówkę ślimaka. Widzisz w takiej ekoenergii czy teraz nowszym, cięższym batorym ślimak pracuje w gnieździe, przy bardziej intensywnej pracy to się wyciera w ekoenergii po 3-4latach i ślimak siada na odlew z czasem się blokując i zrywając zawleczki. ekoenergia w tym momencie sprzedaje połówke odlewu za 430zł (batory jest cięższy, więc ten element może być droższy). W Ewmarze ta tulejka może kosztuje 20 może 30zł, w Twoim burnerze jak ślimak siądzie możesz wymienić tylko ostatni człon, nie sądzę, aby był droższy jak max.100zł.

 

 

Zatem chciałbym mieć palnik, który:

- jest napowietrzony jak batory / brucer-p

- jest równie krótki jak ewmar

- w którym można zmienić moc przez wymianę samego paleniska (jak w ardeo 15,25,38kW czy brucer-p z 19 na 25kW czy batory z 25 na 40kW)

- z ramką pasująca pod zrobione kosze z tworzywa (pasują do ewmara i brucera-p)

- z tuleją łozyskująca końcówkę ślimaka jak w ewmarze (to tańszy serwis za parę lat)

- z równie cichym motoreduktorem jak w brucer-p i batory

- posiedzieliśmy i myślę,że można także poprawić sam ślimak i nie mam tu na myśli samego przeciwzwoju czy jego braku w palenisku....

- podjąć chcę też próbę wykonania okrągłego paleniska, sądzę,że wyjdzie to jeszcze lepiej

 

Taki palnik mam nadzieję uda się pokazać na koniec września

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zatem chciałbym mieć palnik, który:

- jest napowietrzony jak batory / brucer-p

- jest równie krótki jak ewmar

- w którym można zmienić moc przez wymianę samego paleniska (jak w ardeo 15,25,38kW czy brucer-p z 19 na 25kW czy batory z 25 na 40kW)

- z ramką pasująca pod zrobione kosze z tworzywa (pasują do ewmara i brucera-p)

- z tuleją łozyskująca końcówkę ślimaka jak w ewmarze (to tańszy serwis za parę lat)

- z równie cichym motoreduktorem jak w brucer-p i batory

- posiedzieliśmy i myślę,że można także poprawić sam ślimak i nie mam tu na myśli samego przeciwzwoju czy jego braku w palenisku....

- podjąć chcę też próbę wykonania okrągłego paleniska, sądzę,że wyjdzie to jeszcze lepiej

 

Taki palnik mam nadzieję uda się pokazać na koniec września

Czyżby ten nowy palnik Brucer-P miał spełniać wszystkie te cechy wymienione powyżej ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten nowy, co mam nadzieję damy radę do końca września zrobić jeszcze nazwy nie posiada

a plan był taki, aby te najlepsze cechy tych wszystkich w/w połączyć.

 

Na chwilę obecną, to biorąc na szalę plusy i minusy zaczynając od głośności pracy i napowietrzenia powiedziałbym tak: batory, brucer-p, z punktu widzenia serwisu za lat kilka ewmar czy stosowany w ogniwie burner, od strony wyboru koszy z tworzywa to znowu brucer-p i ewmar...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Poszukuje pieca na miał weglowy o mocy 25-30kw. Jak palnik pocecacie do takiego paliwa? Tak by można było palić samym zwykłym miałem węglowym.

Udało mi sie znalezc 2 palniki które nadają sie do tego paliwa:

1. Palnik rynnowy APR - firmy witkowski

2.  Paliwa stałego PPS TRIO - firmy pancerpol

 Czy ktos używa takich palników do samego miału ? Jak wygąda spalanie ?

Używam Palnik PPS TRIO - firmy pancerpol  do samego miału niby da się ale suchy miał i słaby nadmuch bo wyrywa miał z palnika  ,mieszanka 1:1 z ekogroszkiem da się palić, ładnie spala na rożnych mocach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać :

Dwa mialowce w 5 klasie.

3. KOTREM (KWMP2 CERAMIC) - http://www.kotrem.pl...kat klasa 5.pdf

7. ZGODA WIEPRZ (kocioł Iskra Eko). -http://www.zgoda-wie...t_iskra_eko.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten nowy, co mam nadzieję damy radę do końca września zrobić jeszcze nazwy nie posiada

 

Może nazwać go np. Jaros.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

A nie można było namówić kolegow od Batorego do produkcji podajnika z ramką taką jak ma Ewmar? Pewnie prędzej dopasują te zasobniki z technopolimeru do tego palnika jeśli będzie popularny. Bo zalety szerokiej ramki są chyba oczywiste.

 

Ja się tym nie przejmuję, jak mi "zgnije" zasobnik metalowy to wtedy będę sie rozglądał za nowszym "gniotsja nie łamiotsja"  ;).

 

A może taki pomysł podrzucę, żeby opracować ślimak z nierdzewki do palników żeliwnych. Same zalety- nie rdzewieje, mniejsze opory w rurze,  cena porównywalna z żeliwnym, chyba też nie będzie się tak grzał jak żeliwny...

 

Pozdrawiam

RR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm powiem tak

pewna firma - spółdzielnia, która ma palnik pod siebie i sterownik netowy z tego co wiem potrafi przez swój serwis klienta na 700zł za zwykły, stalowy kosz z typowej, standardowej blachy 1,5mm wykasować nawet po 2latach jak padnie, a oni akurat dosuszania nie robią... rozumiem zatem, że do takich celów robi sie "swoje ramki"

 

Sam uważam natomiast tak:

ramki powinny być standaryzowane, aby za lat X, jakby firma Y od palnika padła - klient ma możliwość kupienia kosza typowego....

tutaj podaję przykład brucera- już go nie ma, ekoenergia jakiś czas temu zmieniła ramki i zamiast pójść w standard np. pancerpola czy ewmara, też zrobili po swojemu... po co? Myślę, że jeszcze rok-dwa i dostępność koszy z pierwszą wersją ramki będzie mocno ograniczona.

 

na przykładzie ardeo - duży lej na zejście paliwa, do pewnego momentu nawet wilgotny schodzi, sęk w tym,że niszczymy stalowy ślimak, koroduje tez rura, a największy minus jest taki, że mocniej i wcześniej wydymia do kosza.

to samo ardeo na małym leju - pasują nawet kosze od pancerpola, dużo ciężej z tematem wydymienia do kosza a suchy miał schodzi bez najmniejszego problemu. Sam w takim palę groszko-miałem.

 

ewmar- jego ramka jest odpowiednio duża, aby suchy miał schodził, nie ma potrzeby większej, aby tylko narobić sobie kłopotu z wydymianiem, palniki żeliwne i tak stoją tutaj na gorszej pozycji.

 

Do ramek pancerpola,ardeo małej i dużej oraz do ewmara, żeliwny sp z o.o., brucer-p, palnika eco pasują kosze z tworzywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

 

Zatem chciałbym mieć palnik, który:

- jest napowietrzony jak batory / brucer-p

- jest równie krótki jak ewmar

- w którym można zmienić moc przez wymianę samego paleniska (jak w ardeo 15,25,38kW czy brucer-p z 19 na 25kW czy batory z 25 na 40kW)

- z ramką pasująca pod zrobione kosze z tworzywa (pasują do ewmara i brucera-p)

- z tuleją łozyskująca końcówkę ślimaka jak w ewmarze (to tańszy serwis za parę lat)

- z równie cichym motoreduktorem jak w brucer-p i batory

- posiedzieliśmy i myślę,że można także poprawić sam ślimak i nie mam tu na myśli samego przeciwzwoju czy jego braku w palenisku....

- podjąć chcę też próbę wykonania okrągłego paleniska, sądzę,że wyjdzie to jeszcze lepiej

 

Taki palnik mam nadzieję uda się pokazać na koniec września

 

Czy jest już taki palnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz o Ecoenergia? Myślę, że nie byłby złym wyborem biorąc Twoje słowa po uwagę tz. Nie ma idealnych palników oraz problemy ze spalaniem/palnikiem jest TEŻ spowodowane złym ustawieniem przez palacza. Nie są to cytowane słowa, ale tak to zrozumiałem.

 

Myślę o ekoenergia ponieważ zamontowany jest w kotle gdzie jest ruszt awaryjny (czasami chciałbym dorzucić jakieś stare dechy), ma sterownik eCoal/Bruli, (statystyki, dostęp przez internet itp) poziome kanały (nisko sufit - 180cm) i jakoś nie widzę, żeby ludzie narzekali na ten kocioł, a tym bardziej na sterownik, a jest to Defro komfort eko PZ ze sterownikiem Smart II (czyli eCoal/Bruli).

 

Hm... Batory też ciekawy, ale na stronach, albo brak przekrojów kotłów, albo zbyt mało kanałów i tak się wydaje jakby ciepło uciekało do komina zamiast oddawać do CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Póki co testuje u siebie podajnik firmy Żeliwny.pl okrągły i spisuje się ok. Jest dobrze napowietrzony oraz przez to, że jest okrągły dobrze się rozchodzi powietrze. Idzie w nim miał i groszek. Producenci pracują póki co nad odchudzeniem przeciwzwoju i niedługo wejdzie podajnik 10kW. Na zdjęciu 15-25kW.

post-65355-0-75990100-1462518997_thumb.jpg

post-65355-0-22742700-1462519000_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest dobrze napowietrzony 

Widac ze ma duze otwory napowietrzajace , czy np palac miałem nie zabardzo go rozdmuchuje  ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.