Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Dobór Odpowiedniego Kotła


LaGGera

Rekomendowane odpowiedzi

Palę kolego tanim Jaretem-570zł tona w luzie, czuć go w kotłowni jak się spala .

Popiół to 80%drobny+pył,20%inne dziadostwo ale wypalone do zera.Robiłem lekką korektę podawania bo węgiel cieniutki(na moje amatorskie oko, żar schodził za nisko w podtrzymaniu).

 

W ten weekend zrobię próbę z centralnym ogrzewaniem na PID standard.Jeżeli coś będzie nie tak, to przejdę na Turbo(zalecane przez Recalart)Podzelam twoją opinie o automacie,jak coś chodzi dobrze to nie ma co szukać kwadratowych jaj.

Moja instalacja to tylko kaloryfery(niestety).Dom z 2000 roku a wtedy podłogówka w naszych stronach jeszcze raczkowała,poza tym człowiek był młody niewiele wiedział(ufał fachowcom bezgranicznie :unsure: bo ci - wiedzą lepiej).

 

Co do samego kotła, jestem zadowolony ale po wielu "achach" i "ochach" w necie napisze o małych rysach na szkle.

Może to drobiazgi związane z masową produkcja ale jednak.

Na klapie wewnętrznej przykrywającej kanały pionowe plama rdzy(przymalowanej)

Plastikowy kapelusik na sworzniu z zawleczką nie od tego kotła (nie pasował)sprzedawca dał mi z innego Solida.

Po dwóch godzinach palenia rozsypał się szamot dolnej półki (ten w głębi, nad retortą)

Po zgłoszeni to do firmy SAS przez sprzedawce,przysłali szybko nowy element :),ale wymienić go w tym kociołku- to będzie "Kabaret Olgi Lipińskiej" :unsure: kto ma 14-tkę wie o czym piszę.

Generalnie kociołek klasa.

Sterownik dla mnie genialny,wygląd,prostota obsługi i aktualizacji + podgląd przez net i cała reszta.

Wsparcie ze strony operatora Recalart  w jego godzinach pracy WZOROWA.Gość tłumaczy jak dziecku jasno, czytelnie-do bólu.

Chyba za bardzo się niepotrzebnie rozpisałem,Pozdrowionka dla użytkowników SOLIDA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba miałeś pecha z tym szamotem, pewnie był "nadpęknięty" i na produkcji nie zauważyli...

Ja nie dostałem żadnego kapelusza na sworzeń, rdzy nie miałem a dość dokładnie oglądałem kocioł bo od zakupu do podłączenia minęło pewnie ze 4 miesiące i miałem dużo czasu :).

 

Ciekawi mnie też co rozumiesz pod pojęciem że "dość mocno przebija", tzn ile?

U mnie wykres temperatury przy stałym odbiorze i stałej temperaturze na instalację (wygrzewanie posadzek) wyglądał trochę jak sinusoida czyli dla 60C zadanej schodził do ok 55 i przebijał do ok 62.

W sumie wolałbym mniejsze wahania ale nie wiem co ustawić by tak było :). 

Zauważyłem że przy ustawieniu mieszacza temperatura zadana ustawia się jakby sama w taki sposób by wystarczyło na odpowiedni powrót i odpowiednie zasilanie instalacji.

Jak ustawiłem zasilanie podłogówki na 55C to zadana ustawiła mi się na 61C, jak w podłogę szło 35C to zadana spadła do 55C.

 

Tak z ciekawości Beskidus1974 ile m2 masz do ogrzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,mój metraż to 134 metry po podłodze.Przebija z 52C zadanych do 72C max.

PID Standard wolniej podnosi i wolniej wygasza palenisko, przy braku odbioru po nagrzaniu bojlera(200L)musi poszybować- nie ma siły.

Podczas podtrzymania już tego nie ma.Przy zadanej 52C dochodzi  do 58C.

Byłbym zapomniał w ustawieniu dodatkowa temperatura kotła mam dodane 3 stopnie co oznacza że pali do temperatury 55 i potem schodzi w dół.

Dodatkowe cugle- to widełki ograniczenia mocy od 30% do 50%.

Dzisiaj włączyłem PID Turbo palę na pogodówce,Ale temperaturę zadaną ustawiłem sam: 58C + 5C.

Ja mam same kaloryfery, więc nie będziemy mieli porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus jak sprawuje się Sas Solid sąsiadowi. Czy często go czyści i czy ma jakieś bolączki związane z użytkowaniem.

Pytam, bo zamówiłem ten model i za 2 tygodnie montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch godzinach palenia rozsypał się szamot dolnej półki (ten w głębi, nad retortą)

Po zgłoszeni to do firmy SAS przez sprzedawce,przysłali szybko nowy element :),ale wymienić go w tym kociołku- to będzie "Kabaret Olgi Lipińskiej" :unsure: kto ma 14-tkę wie o czym piszę.

 

Szamot może pęknąć, jak jest za szybko i zbyt mocno rozgrzewany, tj jak przy rozpalaniu dasz mu zaraz w dyfer zamiast powoli rozgrzać, to w przypadku, gdy w materiale zostało trochę wilgoci najzwyczajniej w świecie go rozsadzi.

Przy deflektorze ceramicznym hoook jest nawet spory, jakby kocioł walnął.

 

tzw "ceramikę" należy rozgrzewać stopniowo, firmy, które od lat ją używają piszą o tym w instrukcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się nie zgodzić z tym co piszesz,na temat szamotu.
Pierwsze palenie nadzorował instalator kotła,nie można wymagać od inwestora aby uczył instalatora.
Robinet w temacie "czyszczenie Solida"rozglądaj się za odkurzaczem bo sadzy jak na lekarstwo,ale pyłu sporo.(paląc Jaretem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam SAS SOLID 14 KW.Na teraz palę tylko na cwu,używam PID standard. Kociołek dość mocno przebija po nagrzaniu wody w bojlerze ,nie przebija mocno gdy sam się dogrzewa ,ale charakterystyka tego PID-u jest taka że pomału startuje i podobnie wraca do podtrzymania, PID Turbo jeszcze nie próbowałem.

Palę na tym samym sterze i mam ustawione 50*C a przebija czasem i 7*C w górę ale i schodzi ponizej zadanej  to mi nie przeszkadza bo dłużej pracuje rzadziej się włącza, a co do Turbo to mniej ekonomiczna praca a ważniejsze jest dobre grzanie czyli szybciej wchodzi na 100%. mocy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus jak sprawuje się Sas Solid sąsiadowi. Czy często go czyści i czy ma jakieś bolączki związane z użytkowaniem.

Pytam, bo zamówiłem ten model i za 2 tygodnie montaż.

Sąsiad dziś odpalił na nowy sezon,czyści raz na 1,5 m-ca, bolączki to ma mały popielnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe popielniki to jest chyba problem większości kotłów. Dlatego podobał mi sie patent z SEKO automatycznego odpopielania do wora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę na tym samym sterze i mam ustawione 50*C a przebija czasem i 7*C w górę ale i schodzi ponizej zadanej  to mi nie przeszkadza bo dłużej pracuje rzadziej się włącza, a co do Turbo to mniej ekonomiczna praca a ważniejsze jest dobre grzanie czyli szybciej wchodzi na 100%. mocy.  

Czyli jak? lepszy standard czy turbo na teraz, nie pytam o cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbo jest dobre przy rozruchu instalacji i na duże mrozy jak komuś nie dogrzewa.

Tryb PID Turbo to dynamiczny wzrost temperatury kotła  znacznie szybsze nagrzanie niż w trybie PID standard.

Inaczej też sterownik zachowuje się na czujkach kotła i na czujkach zewnętrznych.

Wchodzi się w serwisowe i przestawia tu macie kody.

19800

28100

 

Ważne jest sprawdzenie wyświetlanej przez sterownik mocy kotła >Zaawansowane>Inne> Regulator informacja musi być ona taka sama jak na tabliczce znamionowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za pomoc Animus.Patrzyłem na dane ile spaliłeś paliwa w twoim kotle i.....nie wiem jak to robisz, ale niesamowite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sezonie nie ma już szans na zakup suchego paliwa.Szkoda,ale kocioł zamontowany z turbulencjami (dofinansowanie z gminy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#Beskidus1974

Mógłbyś opisać jak się sprawuje kociołek u Ciebie?

Tzn. na jakim PID palisz, jakie mniej więcej zużycie opału, czy kocioł często przechodzi w podtrzymanie, na jakiej średnio mocy PID kocioł pracuje?

I ogólne odczucia co do pracy kotła.

 

Ja odpaliłem kocioł 10 listopada, grzeję pełne 240m2 (bez CWU i drabinek).

 

Jako że nikt nie mieszka to utrzymuję w budynku 12C.

Palę na PID Turbo.

Od 10.11 do 30.11 spalił niewiele ponad 5 worków Retopala czyli ok. 130-140 kg. 

Ale temperatury były bardziej jesienne niż zimowe (nawet 15C zobaczyłem), zobaczymy co będzie potem.

Generalnie większość czasu kocioł odpoczywa bo w pierwszych dniach dogrzewałem budynek z ok. 8C do 14C i wtedy spalił najwięcej ale potem stwierdziłem że 12C wystarczy i od tego czasu budynek stygnie i kocioł pali tylko tyle by utrzymać sam siebie.

W mojej instalacji potrzebne jest ok. 4kg/doba na samo utrzymanie kotła, nie wiem czy to nie dużo bo widzę że niektórzy podają ok. 1.5kg/doba.

Ale może coś się jeszcze poprawi bo sukcesywnie ocieplam instalację.

Poważniejsze wnioski będę miał pewnie za miesiąc jak tylko budynek ostygnie do tych 12C i kocioł zacznie utrzymywać zadaną temperaturę w budynku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Zapoznałem się z tematem od początku i nie ukrywam też jestem zainteresowany kotłem SAS Solid.

I teraz prośba do Ciebie krisgie, czy mógłbyś podawać jak tam nastawione temperatury, jak pojawią się większe mrozy i jak spalanie. Zastanawia mnie czy ten kociołek Ci wystarczy.

U mnie dom w budowie, do ogrzania - łącznie z garażem, w którym wiadomo niższa temperatura - będzie około 200m2, większość to podłogówka, ale też kilka grzejników.

Raport: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1wq9

Więc domyślasz się pewnie, że jak u Ciebie ten kocioł 14kW wystarczy to teoretycznie u mnie też powinien.

Dom budowany w tym roku : 130m2 użytkowej, ściany porotherm 25cm z 15cm styro na zewnątrz, posadzka bodajże 15cm styropianu, dach deskowany+papa+prawdopodobnie blachodachówka + 25-30cm wełny. Do tego garaż + kotłownia około 37m2 + pomieszczenie nad garażem około 37m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie dom w budowie, do ogrzania - łącznie z garażem, w którym wiadomo niższa temperatura - będzie około 200m2, większość to podłogówka, ale też kilka grzejników.

A nie wstyd Ci, że nowy dom budujesz jeszcze do węgla?  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alagor75.

Niestety nie ogrzewam do 20C bo wełna niedawno położona i jeszcze niezafoliowana i zwyczajnie się boję by nie zawilgła więc nie będę miał w tym sezonie pewności czy kociołek sobie poradzi na taką powierzchnię...

Zaklejam folią "po sobotach" więc jeszcze trochę mi zejdzie, wogóle miałem robić wykończeniówkę w zimie a tu nieoczekiwany poślizg na wełnie (mokra, musiałem dosuszać przed położeniem). Mniejsza z tym.

 

Nie wiem czy kociołek mi wystarczy ale im niższe temperatury tym coraz lepsze moje samopoczucie :).

Jak już pisałem ogrzewam do 12C i palę Retopalem (24-25 MJ) którego zostało mi z lata 1450kg i liczę że do wiosny wystarczy.
 
RCK ustawione na 10Pa.
Wydajność podajnika 0.26 kg/min.
 
Nie grzeję CWU ani drabinek.
Przy najzimniejszej dobie w tym roku miałem spalanie jak na fotce.
 
Według tych statystyk jeśli dobrze liczę:
- różnica temperatur - 20C  (-8C -> +12C)
- średnia moc brutto  - ok. 3.5 kW
- średnia moc netto (w instalację) przy założeniu 80% sprawności  - ok. 2.8 kW 
 
Czyli podobne moce i spalanie powinny być przy +20C wewnątrz i 0C na zewnątrz.
Do tego dojdzie jeszcze parę kg na CWU + drabinki.
 
Więc wydaje się że kociołek powinien dać radę ale o tym w tym sezonie się jeszcze nie przekonam...
Postaram się raz na jakiś czas wrzucić jakieś informacje na temat spalania. 
 

post-44592-0-10556600-1481616464_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alagor75

Jeszcze jedna istotna sprawa.

Mam masakrycznie niskie temperatury spalin - jak na razie to przez 90% czasu oscylują w granicach 45-55C. Przy podgrzewaniu podchodzą pod 70-80C. Dopiero przy pełnej mocy przekraczają 120C co widziałem przy wygrzewaniu podłogi. 

Takie spaliny są na czujniku ale zanim dojdą do komina to są jeszcze chłodniejsze, jak położę rękę na rurze to nie czuję nic.

 

Nie wiem jaki masz komin, jeśli masz murowany z cegły to bym się bał...

Ja mam systemowy ale też się trochę boję, muszę go obejrzeć przy jakiejś okazji.

W każdym razie zaczynam rozumieć czemu w tym kotle jest taki mały wymiennik 1.2m2, przy większym pewnie by się lało z komina...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wstyd Ci, że nowy dom budujesz jeszcze do węgla?  :D

Mnie uczyli, że wstyd to kraść i coś tam jeszcze ....  :) , a w dzisiejszych czasach doprowadzono do tego, że liczy się tylko ekonomia.

Jak zaczną dopłacać do innych źródeł to chętnie zmienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alagor75

Jeszcze jedna istotna sprawa.

Mam masakrycznie niskie temperatury spalin - jak na razie to przez 90% czasu oscylują w granicach 45-55C. Przy podgrzewaniu podchodzą pod 70-80C. Dopiero przy pełnej mocy przekraczają 120C co widziałem przy wygrzewaniu podłogi. 

Takie spaliny są na czujniku ale zanim dojdą do komina to są jeszcze chłodniejsze, jak położę rękę na rurze to nie czuję nic.

 

Nie wiem jaki masz komin, jeśli masz murowany z cegły to bym się bał...

Ja mam systemowy ale też się trochę boję, muszę go obejrzeć przy jakiejś okazji.

W każdym razie zaczynam rozumieć czemu w tym kotle jest taki mały wymiennik 1.2m2, przy większym pewnie by się lało z komina...

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alagor75

Jeszcze jedna istotna sprawa.

Mam masakrycznie niskie temperatury spalin - jak na razie to przez 90% czasu oscylują w granicach 45-55C. Przy podgrzewaniu podchodzą pod 70-80C. Dopiero przy pełnej mocy przekraczają 120C co widziałem przy wygrzewaniu podłogi. 

Takie spaliny są na czujniku ale zanim dojdą do komina to są jeszcze chłodniejsze, jak położę rękę na rurze to nie czuję nic.

 

Nie wiem jaki masz komin, jeśli masz murowany z cegły to bym się bał...

Ja mam systemowy ale też się trochę boję, muszę go obejrzeć przy jakiejś okazji.

W każdym razie zaczynam rozumieć czemu w tym kotle jest taki mały wymiennik 1.2m2, przy większym pewnie by się lało z komina...

Komin mam również systemowy. Jeszcze trochę czasu mam na wybór, na razie dach będzie zaczynany. Dlatego dopytuję, podoba mi się rozwiązanie z tym czujnikiem żaru i sterownikiem do którego można mieć dostęp online.

http://www.alagor.mojabudowa.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie uczyli, że wstyd to kraść i coś tam jeszcze ....  :) , a w dzisiejszych czasach doprowadzono do tego, że liczy się tylko ekonomia.

Jak zaczną dopłacać do innych źródeł to chętnie zmienię.

Gdybym to ja budował ten dom i z ekonomią też bym to pogodził.

Ja budowałem niestety w XX wieku, ale kładłem już styropian na ściany w piwnicach, teraz spalam 4 tony wungla, inni pukali się w czoło po co ci to, teraz odkopują domy żeby ogacić.

 Jeszcze trochę czasu mam na wybór, na razie dach będzie zaczynany. Dlatego dopytuję, podoba mi się rozwiązanie z tym czujnikiem żaru i sterownikiem do którego można mieć dostęp online.

Szału z podajnikowymi nie ma, bo od węgla się kurzy, choć to bardzo dobry sterownik czy kociołek, to i tak trzeba tam trochę powalczyć w kotłowni.

Dostęp online podstawowy jest bezpłatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.alagor.mojabudowa.pl/

To twój domek? 

Powinni powiesić za nogi tego projektanta i wielu innych.  :rolleyes:  

Garaż jest bez przekładki styro, powiązany z bryłą budynku, trudno będzie go teraz bez strat wykorzystać do ogrzewania ciepłem ziemi.

Powiem Ci że to świństwo, tacy projektanci wciskają na siłę ludzi do kotłowni węglowych. :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alagor75, słuchaj głosu rozsądku (Animusa) i jak masz jakąś inną możliwość to nie pakuj się w węgiel.

Ja od początku byłem zdecydowany na gaz ale nie ma go jeszcze i muszę jakoś ogrzewać.

Ale jak zrobią rurę to ani minuty się nie będę zastanawiał pomimo że dla mnie podajnik to i tak duży skok cywilizacyjny bo w starym domu od zawsze paliłem (i dalej palę) w zasypowcu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.