Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Na Groszek Do Domu


Karol45454

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowy na forum. Chciałem zapytać o dobór mocy kotła do domu. Dom został zbudowany około 2000r. Ściany są 3 warstwowe licząc od środka max ceramiczny później 5cm styropianu i pustak żużlowy. Są 4 kondygnacje: piwnica, parter, piętro wszystkie ogrzewana i poddasze nie ogrzewane. Na początku będzie ogrzewany tylko parter. Na wszystkich stropach jest styropian 5cm a w piwnicy pod wylewką jest 7. Dom ma około 10x10m.

Na ciepłowłaściwe wyszło mi tak    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/uep

Proszę o pomoc w doborze mocy i kotła na ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz napisane jakiej mocy kotła potrzebujesz w linku,który zamieściłeś czyli 10-12kW i w tym przedziale mocy szukaj producenta.

Odpowiedz sobie czy chcesz palić tylko samym ekogroszkiem,czy też może miałem lub mieszanką i wybierz kocioł który ma na wyposażeniu palnik do tych paliw.

Poczytaj,poszukaj opinii o poszczególnych kotłach i będziesz wiedział co konkretnie wybrać.

Opinie są podzielone i każdy chwali swój wybór.

To co się sprawdzi u jednego użytkownika nie koniecznie będzie tak samo u kogoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że jak kupie 15kw tomocy nie zabraknie nawet przy mrozie -20. Chciałbym tym piecem ogrzewać CWU to z 3kw pewnie trzeba doliczy do tych 12. Aha zapomiałem wcześniej napisać że mam rozciągniete w wylewce 200m pexa jako podłogówkę to ma jakieś znaczenie prze doborze kotła?

To może użytkownicy forum podadzą jakie mają kotły i czy w nich pala bo ja chiałbym zimą palić tylko groszkiem a latem przepalać drewnem tylko na CWU 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RBR 12 kW, SKam 12 kW w razie potrzeby dadzą nawet 15 kW, ale przy takim domu i podłogówce przemyślałbym kocioł 17 kW.

 

Drewno suche można dorzucać do spalania zimą gdy jest stały odbiór ciepła bo spalania drewna nie należy przerywać [kopci i brudzi, smołuje kocioł].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o kotle sKam ale zastanawiam się z jakim palnikiem i sterownikiem zamówić?

i jaką moc oczywiście, może wcześniej źle się wyraziłem ale jest rozciągnięte 200mb pexa jako podłogówka i jakoś trzeba sterować pompą mieszająca w rozdzielaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że masz 200 mb pexa to lepiej ,podłogówka stabilizuje temperaturę w mieszkaniu  

 

To przestarzałe konstrukcje kotłów ,szukaj kotła w 5 klasie odpowiedniego mocą do zapotrzebowania tu masz listę kotłów . 

 

Lista kotłów z podajnikiem na ekogroszek i miał  klasy 5  ! 

 według normy PN-EN 303-5:2012 

 Kotły posiadają certyfikat  laboratorium co do wymagań klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012

 

 

1. DEFRO (kocioł Sigma Uni)

2. GALMET (Eko GT) - http://www.galmet.com.pl/uploads/files/kpp.pdf http://www.galmet.com.pl/uploads/files/kwp.pdf-posiada badania z labo­ra­to­rium Głów­nego Insty­tutu Gór­nic­twa, który nie posiada akredytacji.

3. KOTREM (KWMP2 CERAMIC) - http://www.kotrem.pl/pdf/KWMP2%20CERAMIC%20green%20line%20-%20Certyfikat%20klasa%205.pdf

4. OGNIWO (Eko Plus M) - https://zawijan.files.wordpress.com/2015/06/eko-plus-m-pn-en-303-5-2012.jpg?w=630&h=891

5. PROTECH (kocioł Protech EP V)

6. SAS (kocioł SAS SOLID) - http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-solid/certyfikat-ekologiczny.html

7. ZGODA WIEPRZ (kocioł Iskra Eko). -http://www.zgoda-wieprz.pl/!data/attachments/Atest_iskra_eko.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o kotle sKam ale zastanawiam się z jakim palnikiem i sterownikiem zamówić?

i jaką moc oczywiście, może wcześniej źle się wyraziłem ale jest rozciągnięte 200mb pexa jako podłogówka i jakoś trzeba sterować pompą mieszająca w rozdzielaczu

 

Palnik żeliwny, wahliwy, sterownik SPP, moc 12 kW [maksymalna 15 kW].

 

Pompa mieszająca powinna pracować praktycznie stale, więc wystarczy ją podłączyć równolegle z pompą CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że masz 200 mb pexa to lepiej ,podłogówka stabilizuje temperaturę w mieszkaniu  

 

To przestarzałe konstrukcje kotłów ,szukaj kotła w 5 klasie odpowiedniego mocą do zapotrzebowania tu masz listę kotłów .

 

Szkoda, że te "nowoczesne" konstrukcje zostają w tyle ze sprawnością za kotłami w 4 klasie, a do tego są droższe.

 

Zwłaszcza palnik rynnowy jest "nowoczesny" :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz do sprawności? 

Przecież jak w praktyce uzyskasz poziom 60% sprawności to będziesz się cieszył.

A cena spadnie, natomiast problemem jest że wszystkie kotły z klasy 5 są w zakresie mocy ponad 20kW, jakby były 10-12kW to wtedy warto się nad nimi pochylić.

Natomiast kotły pelletowe o mocach 8-12kW są już w klasie 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poza tym te piece dopiero wchodzą i nie wiadomo czy nie wyjdą przy ich użytkowaniu problemy wieku dziecięcego.

Jednak wolę starsza ale sprawdzoną konstrukcję i chyba na mój dom wybiorę piec 17kw bo nie wiem kiedy zrobię docieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to jakie korzyści będę miał z kupna kotła w 5 klasie ?

bo na jego niekorzyść przemawia przede wszystkim cena i sprawność podawana do 89%

Korzyści odczują twoje dzieci ,a sprawność praktyczną w kotłowni osiągniesz wyższą z ceramiką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz do sprawności? 

Przecież jak w praktyce uzyskasz poziom 60% sprawności to będziesz się cieszył.

A cena spadnie, natomiast problemem jest że wszystkie kotły z klasy 5 są w zakresie mocy ponad 20kW, jakby były 10-12kW to wtedy warto się nad nimi pochylić.

Natomiast kotły pelletowe o mocach 8-12kW są już w klasie 5.

 

60% to chyba w kopciuchu górnokanałowym palonym od dołu.

 

U siebie w podajnikowym osiągam  "tyle co fabryka dała", czyli 80% a mam kocioł mocno przewymiarowany o starej konstrukcji tylko z nowszym sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwustanowy .

 

Sas Solid 14kW  mocą by odpowiadał twojemu zapotrzebowaniu.

 

Na dniach sąsiad będzie go wstawiał to napiszę jak się sprawuje  ,kończy płytkować  kotłownie ,nie dałem jednak rady przekonać go do 14kW wziął 19kW na 180 m2 słabo ocieplonej szeregówki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba się już zdecydowałem na skam premium 17kW bo jeszcze do tego muszę uwzględnić cwu i wyjdzie 17kW jak znalazł. tylko zastanawiam się jeszcze nad sterownikiem i palnikiem jest dostepny za dopłata 200zł obrotowy ale czy lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obrotowy palnik to tylko Ardeo ,Dziadka Skama premium 17kW chcesz brać , ;)   przy duży trochę 12 też rozpędza się poza podane parametry ,ster wystarczy dwustan ,a dla słabo kumatych jakiś bardziej automatyczny SPP ,Ecoal itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skam może jest "dziadkiem" ale to sprawdzona,solidna konstrukcja o wysokiej sprawności.

Na typoszereg kotłów w 5 klasie nadal nie ma wiążących i wiarygodnych opinii użytkowników po za czystym marketingiem.

Za rok,dwa wyjdzie szydło z worka.

Animus,wnioskując po Twoim awatarze też nie jesteś młodzieńcem,a raczej "dziadkiem" :lol:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skam może jest "dziadkiem" ale to sprawdzona,solidna konstrukcja o wysokiej sprawności.

Na typoszereg kotłów w 5 klasie nadal nie ma wiążących i wiarygodnych opinii użytkowników po za czystym marketingiem.

....

Na tym forum najbardziej Skama chwalą ci którzy go nie mają, oczywiście to nie jest żaden marketing  ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś czytał uważnie zauważyłbyś,że kol.@Karol zdecydował się na ten kocioł.

Odniosłem się do wypowiedzi kol.Animusa i tylko tyle.

Użytkuję kocioł od innego producenta,również jestem zadowolony i uważam swój kocioł (Witkowski KMB-RP Plus) za porządną konstrukcję pomijając wodny ruszt,który wybrałem nie mając pojęcia o prawidłowym spalaniu.

Od 4 lat działa bez zarzutu(palę bez wygaszania) zostało mi jeszcze 1 rok gwarancji bez ukrytych obwarowań,a to świadczy o solidności.

W swojej ofercie mają biedniejszą ofertę na palniki(ostatnio trochę więcej) i sterowniki.

Gdybym miał wybierać jeszcze raz,wybrałbym Skama z uwagi na większą sprawność i to co napisałem wyżej.

Nie uprawiam marketingu,nie jestem sprzedawcą kotłów,swoją opinię opieram na wypowiedziach użytkowników tych kotłów oraz patrząc na tabelę i przekrój poszczególnych kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwustan to znaczy?

w ofercie mają Iryd PID, skorpion i cobra. 

Jest sens dokładać perę stów za sterownik?

Jedynie Cobra to jakiś tam automat  a  dwustan to najprostszy ster  ,samemu się dobiera dawki przerwy i nadmuch ,bez wodotrysków .

Dużo zależny od twojej instalacji C.O. ,który  ster najbardziej wpasował by się w nią nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zrobioną instalację z PP była robiona tak żeby mogło wszystko działać grawitacyjnie. Grzejniki będą aluminiowe serir super z głowicami termostatycznymi. W pokojach nie ma czujników temperatury ani regulatorów. Tam gdzie sa płytki czyli kuchnia łazienka i korytarz jest podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.