Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Smolenie W Komorze Popielnika A Pellet


dz1q

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji  na temat tego czy pellet może pozostawiać smołe, po spaleniu lub po nie dopaleniu resztek ten zrobiony z trocin iglastych czy liściastych ? (pomijając marki producentów lub kaloryczność itp)

Pytam się o smołowanie gdyż mam problem i pytanie co jest powodem smolenia w popielniku ?  - czy jest to związane z roszeniem kotła w dolnej części ??
Mamy już problemy z wyciąganiem szuflady popielnika gdyż warstwa jest dosyć gruba i zaklejona dookoła !
Smoli tylko w komorze popielnika (pod rusztem żeliwnym) - reszta kotła jest czysta (ruszt, komora spalania, kierownice spalin itd)
Próbowałem wygrzać piec cały dzień na najwyższej temp aby się pozbyć smoły ale zdrapałem tylko kilka mm warstwy.

Kocioł to Fuwi (9kw, palnik wrzutkowy grawitacyjny, ruszt żeliwny, sterownik Estyma, ręczne czyszczenie), (spalanie 13kg/dobe - podłączone ok 65 m2 narazie parter)
http://fuwi.pl/kotly-na-pellet
http://www.estyma.pl/?portfolio=regulator-pracy-kotla-estyma-control-m-rs

Dopiero w drugim sezonie grzewczym zamontowałem czujniki temp powrotu o raz siłownik mieszacza 4d.

Obecne ustawienia - temp min. powrotu na 45 st. ,min. temp załączenia pomp 57st , min. temp pieca 60 st. - kompletny zestaw czujników temp. i mieszacz 4-d. automatyczne sterowany przez kocioł w trybie pogodowym.

Ust. palnika z modulacja podawania: od min. 2.2 sek, dmuchawa 10 do max 5 sek. dmuchawa 20.

pellet zawsze barlinek (8mm, 6mm) teraz zaczynam palić F1power - Pelet (z drewna 100% liściastego) - kalor. 5,3 kWh/kg, brak zawartości żywic.

instalacja - cwu (pompa ciepła) + 3 grzejniki + podłogówka sterowana termostatami pok.

producent podaje trzy powody smolenia:
1) niedopalone pellety przelatują do popielnika - tutaj faktycznie kiedy piec się wygasi zauważyłem po wysunięciu szufladki żażące się mikro grudki a nawet całe niespalone pelety
2) zbyt niska temp powrotu (kondensacja)
3) zbyt niska temp pieca (kondensacja)

post-59888-0-14962400-1441535693_thumb.jpg

post-59888-0-54972900-1441535703_thumb.jpg

post-59888-0-64540700-1441535743_thumb.jpg

post-59888-0-69303000-1441535746_thumb.jpg

post-59888-0-33614300-1441535749_thumb.jpg

post-59888-0-78634700-1441535751_thumb.jpg

post-59888-0-71375200-1441535753_thumb.jpg

post-59888-0-61131300-1441535755_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale piękna smoła ;)

A tak na serio paląc w ten sposób niszczysz palnik i kocioł. kocioł ma być suchy i wolny od sadzy i smoły.

Ponadto masz za niską temp powrotu na kocioł - dla pelletu powinna być ok 60C , temp kotła ok 70C, a na dodatek za mało powietrza lub za dużo paliwa.

Narysuj schemat swojej instalacji, tam też może być błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak piękna, świeci się jak asfalt na drodze ;)

Tak sobie myślałem że piec ma małą pojemność wodną, tylko 30 litrów przez co szybko wychładzał się powrót, co w pierwszym sezonie bez sterowania mieszaczem i czujnika temp. pewnie kondensował, a przelatujące dymiące niedopałki w drugim sezonie tylko powiększyły sytuacje nie zaglądałem tam dokładnie.

W tym sezonie podwyższe temperatury o których pisałeś i po kombinuje z powietrzem/paliwem, wyciąłem też kawałek płytki szamotowej żeby zaślepić z przodu rusztu dużą przerwę przez którą dmuchawa wygaszając palenisko wydmuchiwała większe żażące gródki. Producent wstawia tam teraz kawałek blachy.

Mam nadzieje że to powstrzyma smołowanie gdyż musiałem już podważać przecinakiem + młotekiem szufladę popielnika żeby ją wyciągnąć ^_^ <_<

post-59888-0-29972900-1441542363_thumb.jpg

post-59888-0-33462500-1441542387_thumb.jpg

post-59888-0-34179700-1441542415_thumb.jpg

post-59888-0-88522200-1441543222_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przede wszystkim trzeba podnieść temp zasilania - czyli ta na kotle do ok 70C, i temp powrotu do ok 58-60C - to powinno zmniejszyć smołę

Dodatkowo trzeba zadbać o właściwy ciąg kominowy - jego wartość powinien podać producent.

Instalacja wygląda na dobrą, choć nie widzę podpięcia naczynia przelewowego ani naczynia wzbiorczego.

 

PS

Jak powinien wyglądać w środku kocioł na pellet - post # 70 w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17882-palnik-na-pellet-w-kotle-w%C4%99glowym/page-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam ponownie minęło trochę czasu podnosiłem temperatury zasilania i powrotu ale efekt smoły powrócił, ciąg kominowy powinien być  odpowiedni - ostatnio nawet go poprawiłem.

Producent kotła rozkłada ręce i twierdzi że jak mam z tym problemy to żebym sobie założył 'bajpasa' z pompką na obiegu kotła we własnym zakresie a instalator twierdzi że wszystko jest połączone zgodnie ze schematem producenta itp. Mi też nie chce się wierzyć że to wina zimnego powrotu - skoro jest zawór 4D sterowany automatycznie przez piec oraz czujniki.

Ostatnio to już podejrzewałem rozszczelnienie wymiennika ale pod kotłem jest sucho.

 

Z popielnika śmierdzi jak z wędzarni podczas wygaszenia - oblepiony jest nawet front a nie tylko tył komory. Czy może to też być przyczyną tego że piec nie ma żadnej przesłony powietrza pierwotne/wtórne (tylko dmuchawa) - przez co jest brak tlenu przy przestojach i zaczyna się wędzenie pelletu zamiast spalanie ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, palilem peletem w obrotowej retorcie z PW. W instalacji mialem zawor 4d pilnujacy powrotu. Temperatura na kotle 65  to powrot mialem zawsze 7-8 stopni mniej. Problemow ze smola nie mialem prawie wcale. Tylko wtedy gdy za nisko ustawilem wentylator. Nic nie piszesz jak u ciebie wyglada sprawa - palnik sie wygasza? Jak palnik stoi i czeka na prace majac na sobie zar to smoli. Pellet rozrzarzony w popoelniku tez smoli. Zakladam ze powrot masz wysoki powyzej 55st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Temperatura na kotle 65 to powrot mialem zawsze 5-10 stopni mniej. W przestojach po wygaszeniu zawsze jest większa lub mniejsza ilość zaru.

 

Z najistotniejszych możliwych przyczyn o których się dowiedziałem to Żeby mogła być smoła, to do popielnika musi się jakoś dostawać dym. Tylko skąd? , powietrze nie jest podawane przez popielnik. I może to jest właśnie przyczyna do problemu.

 

Jakie by były możliwości:

 

- kocioł wchodzi w postój gdy na ruszcie jest jeszcze sporo świeżego paliwa. Zaczyna to to dymić, dym wypełnia zarówno palenisko jak i popielnik, ale tylko w popielniku są zimne powierzchnie, gdzie smoła może skondensować, więc to robi.

- do popielnika spadają żarzące się kawałki niedopalonego paliwa w sporej ilości i dym z nich osiada na ściankach

- dym jest wdmuchiwany do popielnika w trakcie normalnej pracy kotła, bo akurat tak się ułoży paliwo na ruszcie albo taka jest konstrukcja.

 

 

Zbadalem sprawę dymu - podczas pracy palnika z maksymalną mocą oraz rozpalania po zasypaniu rusztu duża iloscia peletu - otwieralem na sekundę szuflade popielnika i faktycznie wydobywają się tam ogromne ilości dymu i klebia się tam. !

Co ciekawe jeśli zostawię uchylona szuflade popielnika na 1 mm dym jest ładnie wyciągamy w gore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy kocioł jest na gwarancji? jeśli tak to wysyłasz zgłoszenie pisemne do producenta i nich on się martwi.

można sprawdzić czy kocił sam w sobie jest szczelny i nie zaciąga gdzieś powietrza. zatkać czopuch, włożyć parę gazet i kartonów odpalić i zamknąć kociołek i może dym gdzieś się pojawi. sprawdzić wszystkie otwory a w szczególności sam popielnik, może sznur nie przylega tak jak powinien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W  inst kotła masz podane : "Wygaszanie paleniska.- Praca podajnika palnika oraz dmuchawy, aż do całkowitego zaniku płomienia."

Zaś u ciebie ten etap nie przebiega prawidłowo -  masz nadal pellet na palniku, a nie masz już pracy wentylatora, więc z żaru i świeżego pelletu

robi się wędzarnia i produkcja smoły, trzeba z tym zakończeniem  palenia coś podziałać - pytać serwis, zmienić nastawy, tryb pracy palnika.

 

Jest coś z wentylatorem w kotle lub brak ciągu kominowego lub brak nawiewu powietrza z zewnątrz do kotłowni

 

Ja bym zgłosił, że nie ma wygaszania paleniska, tylko wciąż jest na nim żar , co jest niedopuszczalne i niezgodne z zasadą wygaszania kotła.

 

Oczywiście można nadmienić, że temp powrotu jest ponad 55C, ale ona nie ma w tym przypadku nic do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam, jestem nowy na forum : )

szukając odpowiedzi na swój problem z piecem natknąłem się na post dz1q

mam identyczny problem, osmolona komora popielnika

ja mam bardzo gładką warstwę smoły jak lustro

piec fu wi 9 kw

problem pojawił się po zmianie pelletu na innego producenta i jego przekroju z 6mm na 8mm

początkowo zmieniłem częstotliwość podawania oraz większy nadmuch ale niestety z mizernym skutkiem

wina na pewno tkwi w dymie który się osadza i tworzy smołę

nie wiem czy to tez nie będzie spowodowane pelletem który być może ma za dużo żywicy lub kleju ??

udało Ci się znaleźć jakieś sensowne nastawy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatem podaje nastawy:

min.temp pomp  42 stopnie

min.temp kotła    50 stopnie

postój co/pcw      20

praca co/pcw      05

wybieg pomp      05

min. temp powrotu  40 stopni

podawanie pelletu  4.0 sek

dmuchawa I            17

podawanie              4,5 sek

dmuchawa II           21

dmuchawa rozpalanie 31

tlen zadany      170

pauza rusztu     05 min

praca rusztu      01 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

min.temp pomp  42 stopnie  powyżej tej temperatury pompa zaczyna pracować


min.temp kotła    50 stopnie  to jest zabezpieczenie, jeśli dojdzie jakimś cudem do ochłodzenia kotła do 50 lub mniej kocioł się wyłącza


ja ustawiam temperaturę kotła na  62 stopnie więc chyba jest ok, to samo z temp pomp kocioł się zaczyna rozgrzewać osiąga 42 stopnie, pompa się włącza, i idzie dalej do 62 i więcej 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przypadkiem nie kupiłeś tańszego opału ... czegoś z dużą ilością lepiszcza  , które podczas spalania powoduje takie objawy jak u Ciebie  obecnie występują ...

 

Zasyp jak masz możliwość jakimś pelletem z górnej półki i zobacz efekty  ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mi się tam wydaje

jakbym nie kombinował zawsze coś się osadzi

czy ktoś wie może na czym polegają nastawy:

pauza rusztu     

praca rusztu    ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.