Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opcje Sterownika Pieca Na Paliwo Stałe


jez2000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem na etapie budowy instalacji CO. Instalacja ma się składać z ogrzewania podłogowego oraz grzejników. Oczywiście również bojler na cwu.

Ze względu na cenę opału oraz większą tolerancję na asortyment węgla zdecydowałem się na piec z podajnikiem tłokowym.

Zainteresowany jestem kotłem firmy Kotłobud Osiek KGM-1. Wyposażony jest on w sterownik ST40i lub ST-37 który nie ma opcji sterowania zaworem czterodrogowym oraz pompą ogrzewania podłogowego.

Moje pytanie do Was.

Czy sterownik powinien mieć takią funkcję lub czy istnieje możliwość podłączenia osobnego urządzenia które zastąpiło by tę funkcję?

 

pozdrawiam,

dm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduły sterowania zaworem oczywiście np. http://www.elster.w.com.pl/content/modu%C5%82-zaworu-mieszaj%C4%85cego-4d

tylko czy koszty nie są większe...?

Bardzo dużo kotłów nie ma możliwości podłączenia pompy ogrzewania podłogowego, raczej albo jest podłączona na rodzielaczu, albo jest głowica z kapilarą lub zawór RTL.

Ale niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchania to ok 140 m2 z czego nieco ponad połowę to ogrzewanie podłogowe. Wykonana z miedzi. Nie znam się na tym dlatego pytam na forum. Widziałem zawory czterodrogowe z regulacją poprzez ręczne nastawienie oraz wyposażone w silownik. Zastanawiam się, czy taki który jest ustawiany ręcznie spełnia swoją rolę czy może lepiej pomyśleć o innym rozwiązaniu, np automatycznej regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sterownik powinien mieć takią funkcję lub czy istnieje możliwość podłączenia osobnego urządzenia które zastąpiło by tę funkcję?

 

Można mieć "kombajn" na kotle, ale można też mieć sterowniki rozszerzające, Z tej samej rodziny np. ten http://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-431n/

 

Sterowanie ręczne 4D odradzam.

 

Biorąc pod uwagę mieszany układ grzewczy, to warto zabudować 3D z siłownikiem na tą podłogę i sterownie pogodowe. Do tego nada się wyżej wymieniony TECH, a dla grzejników to termostaty wystarczą i pompa kotłowa dla ochrony powrotu. Te dwa stery to ogarną. 4D wtedy nie potrzebny a efekt dużo pewniejszy.

 

Najlepiej usiąść i kotłownie sobie przemyśleć i zaplanować jej sterownie. Pomysł przelej na prosty schemat i wrzuć na forum do oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.