Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czujnik Temperatury Sterowania Pompy - Zmiana Położenia.


LukeMike

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o radę.

W tym momencie pompa zainstalowana na powrocie, czujnik temperatury sterowania pompy na wyjściu. Sytuacja wygląda następująco: temperatura na piecu wzrasta do ok 40-50 sterowanie włącza pompe. Pompa, zamontowana na powrocie rusza, obniżając temperature poniżej progowej włączenia pompy, pompa się wyłącza. I tak 1 do 2 razy. Czy jest to potencjalnie jakiś problem (żywotnośc pompy, problemy z piecem)

?

Żeby uniknąc tej styutacji myślałem przenieść czujnik temperatury na powrót, wtedy nie będzie ww. spadku. Minus taki, że będzie dłużej się wszystko rozgrzwało.

Dziękuję za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest dobrze. Jak przeniesiesz na powrót to przy braku grawitacji zagotujesz wodę a pompa nie ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś miał ochronę powrotu kotła to by nie było tego problemu. Trochę dziwne-martwisz się o żywotność pompy a o żywotność kotła już nie... Co jest więcej warte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to że włączy i wyłączy się pompa 2 czy 3 razy nie sądzę żeby ją zabiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś miał ochronę powrotu kotła to by nie było tego problemu. Trochę dziwne-martwisz się o żywotność pompy a o żywotność kotła już nie... Co jest więcej warte?

Dziękuję za odpowiedż. Nie zdawałem sobie sprawy, że zimny powrót jest problemem. Poczytałem i rozumiem, że jest powodem korozji.

@hajtaler428 czy mógłbyś polecić jakąś art. na temat ochrony powrotu kotła? znalazłem tylko to: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2997-grawitacja-a-zabezpieczenie-powrotu-kotla/

 

Posiadam instalację grawitacyjna wspomagana pompą, nie mam pojęcia jak wygląda ochrona powrotu, ale może zamiast niej lepiej rozpalić poczekać aż grawitacja zadziałą i jak już powrót będzie ciepły dopiero włączyć pompę.

Czy montaż ochony powrotu kotła to skoplikowany zabieg, bo jeśli nie, to może wygodniej będzie to zrobić.

 

Dziękuję.

 

 

 

 

 

p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś miał tylko grawitację to ochrona powrotu niepotrzebna. Nic Ci nie da że pompę włączysz przy wyższej temperaturze - układ i tak wychłodzi wodę(zresztą sprawdź sobie nawet ręką jak pompa będzie pracować jaką temp będzie miał powrót). Jak masz pompę na powrocie to wystarczy zawór 3d 300-400 zł https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19810-zapewnienie-ochrony-powrotu-na-kocioł/#entry220909

Wersja C

 

http://allegro.pl/zawor-temperaturowy-esbe-vtc511-1-55-stopni-i5630962055.html#

 

 

Ochrana powrotu działa tak że zawór jest zamknięty i woda krąży na krótkim obiegu dopóki powrót nie będzie miał temp. jaką ma ustawioną (w tym przypadku 55sC)-tak jak w samochodzie - najpierw dogrzewa się silnik i dopiero termostat puszcza na chłodnicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.