Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bieda Podajnik Do Pelletu


piastun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

koledzy od jakiegoś czasu siedzi mi w głowie pomysł bieda podajnika do pelletu.

Chciałbym wykorzystać jakiś stary odkurzacz i za pomocą sterownika elektronicznego zrobionego przeze mnie sterować podawaniem pelletu do kotła.

Oczywiście nie zamierzam palić takim wynalzakiem całą zimę a raczej od przy weekendzie albo jak będzie cieplej, żeby żona nie musiała doglądać. 

Zapalarkę do pelletu bym zrobił ze świec żarowych, kontrolowałbym temperaturę spalin i wychylenie klapki, nie przewiduję użycia dmuchawy.

Oczywiście pellet podawałbym rozetką do PW.

 

Co o tym sądzicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli pellet jest tym co jest na tym zdjęciu to nie widzę, żadnego problemu żeby przeleciał przez odkurzacz.

http://crystal-itg.com/allegati/81_pagine_1403858184_caldaie_a_legna_e_pellet.jpg

 

Oczywiście jak pisałem narazie jestem na etapie pomysłu (brak czasu) i zastanawia mnie czy jest to realizowalne od strony praktycznej. Z dawkowaniem 10-20g też chyba nie powinno być problemu. Co za problem, żeby sterownik uruchomił odkurzacza na 1-4sek ?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły odkurzacz odpada.. Ale mam odkurzacz kominkowy, który na dnie ma dziurę z klapką do opróżniania zawartości - takie coś:

http://www.megaobrabiarki.pl/img/products/40/32/2/3_max.jpg

Pellet już odzyskiwałem z niego przy okazji czyszczenia zasobnika, więc powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkurzacz... A to ma działać, jak transport pneumatyczny, taka miniatura dmuchawy do siana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że się uda, ja to widzę tak, że odkurzacz przetransportuje dawkę pelletu do rury skosem idącej, pochylonej w kierunku kotła. Rura ta na końcu zaopatrzona będzie w klapę odcinającą. Rura transportująca najpierw idzie "pod górę" a potem w dół. Odcinek od kolana w dół do klapy jest jednorazową dawką. Tuż przy kotle powinien być "odpowietrznik", czyli otwór, przez który ulatuje powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo co zrobi z ogromnym nadmiarem pelletu - u mnie w jednej dawce leci ok 10 gramów co 5-8 sekund - ten odkurzacz się spali przy takiej pracy.

To nie sztuka nawalić do kotła pelletu , sztuka z niego trochę ciepła otrzymać.

A spalanie dawki polega w moim palniku na podaniu paliwa bez dmuchania, rozżarzeniu ( zgazowaniu) i dmuchaniu na ten żar i dopalaniu gazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do samego pelletu polecam miniaturkę mojego podajnika. Podaje małe dawki, obrotami regulujesz wielkość dawki. Można palić bez dmuchawy. 

Wentylator do transportu pelletu ma żeliwną obudowę, i kilka łopat o grubości ca 6 mm. Żaden odkurzacz nie da rady - obroty - propelery aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie jak już pisałem, obecnie to jest tylko pomysł, który nawet nie jest poparty żadnymi szczątkowymi testami poszczególnych funkcjonalności tego bieda podajnika.

Od początku zakładałem, że te kawałki pelletu bez problemu będą przelatywały przez odkurzacz, jednak po zwróceniu uwagi, że z tym mogą być problemy przyznam, że muszę dokonać testów empirycznych w jakiś weekend.

Ten pseudo podajnik ma pracować okazjonalnie i raczej nie będę budował go z nowego odkurzacza :).

Jak ja to widzę. Biorę odkurzacz z rurą, wkładam to do beczki z pelletem i podłączam pod sterownik. Kwestią zastanowienia pozostaje podłązcenie odkrzurzacza do kotła. Stare odkurzacze jamniki, mają z tyłu wyjście do którego można podłączyć rurę, nie wiem natomiast jak to rozwiązać w nowszych modelach.

Sambor napisał, że jego podajnik daje 10g co 8-10sek, jeżeli tak miałby pracować ten odkurzacz to faktycznie nie ma sensu taki tryb. 

Zastanawiam się też, czy by nie spróbować z podawaniem jakiegoś grubszego miału (nie pyłu) w ten sposób. Wtedy po dawce np. 200g można by zrobić jakąs tam przerwę.

jak zacznie się jesień i wpadnie mi w łapy jakiś stary odkurzacz to zrobię stosowne eksperymenty i oczywiście podzielę się w tym wątku co się z tego urodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piastun daj sobie spokój z tym odkurzaczem. Pomysł chory.

 

Podpowiem inny pomysł.

Podajnik tłokowy, który będzie podawał pellet do otworu skośnie zamontowanej rury, w której pellet pod wpływem grawitacji sam opadnie do paleniska kotła.

 

Podajnik tłokowy możesz wykonać własnoręcznie, wykorzystując do tego celu siłownik do zamka centralnego samochodu.

Taki siłownik potrafi udźwignąć od 5 kg do 8 kg i kosztuje od 15 zł do do 20 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie prościej domowym sposobem "zmajstrowac" taki podajnik?

post-42299-0-54602700-1440760893_thumb.jpg

rurka pcv, silniczek podlaczony do jakiegos sterownika, spirala. i mamy domowy podajnik wrzutkowy z pełna sterowalnością dawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak byś się uparł to pewnie dało by rade "zwinąć"   :)

można tez pokombinować z przyspawaniu do pręta jakiegoś  płaskownika (jak to ma miejsce w podajnikach ślimakowych)

albo poszukać zamiennika :P

np takiego

http://www.kangoo.pl/szukaj/paszowa+paszociągu+spiralnego+/strona/1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor siatka zatrzyma stałe elementy powyżej oczka siatki, poniżej tej granulacji zapełni błyskawicznie odkurzacz, lub po wyjęciu separatora (kurzu) błyskawiczna awaria silnika lub propellera. Transport pneumatyczny możliwy (piaskarka) tylko nieekonomiczny. W moim podajniku zużycie prądu (podajnik, dmuchawa, pompa CO i sterownik poniżej 1 kWh na dobę. Mierzone na węglu, pellet ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

dzisiaj wpadł mi kolejny pomysł z biedapodajnikiem.. Siatka pełni rolę rolę rozdzielacza tj. przepuszcza powietrze a kieruje opał do rury prowadzącej do kotła.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

 

 

attachicon.gifbiedapodajnik v2.png

 

Piastun, sprawdź w internecie ciężar właściwy pelletu i ciężar właściwy spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.