Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Można Łączyć Rurkę Pex 16Mm Ze Stalową 1"


jn13

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję remont CO nowy piec i rurki nowe. Problem jest taki, że w stropie jaest puszczony pion z calówki zagięty w stropie 2 razy ze względu na grubsze mury w piwnicy . Żeby nie kuć planowałem to uciąć z dołu i zgóry i połączyć to z cienką rurką. Instalator powiedział, że tak robić nie można przechodząc z cienkiej w grubszą i zpowrotem w cienką. Doradził mi żeby instalację wypłukać zostawić rury i grzejniki tak jak jest ( rury od pieca zaczynają się od 2" przez 1,5 , 5/4 do pionów 1") masa wody .Grzejników i tak nie planowałem wymieniać zze względu na kasę.

Gdyby pion był prosty w stropie to problemu nie ma.

Czy instalator ma rację co do łączenia.

Czy jest jakiś materiał karbowany o średnicy pexa, który można by jakoś przecisnąć przez calówkę, żeby uniknąć kucia .

Gdyby to było ważne calówki w stropie jest około 40cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 pokój 2 grzejniki 17 + 7 żeber

2 pokój 2 grzejniki 15 + 5

3 pokój 16 żeber  + podwójny fawir 125 cm rura 7,5 cm średnicy

kuchnia 10 żeber

łazienka 8 żeber

klatka schodowa 6 żeber

Jest jeszcze pomieszczenie na dole gdize kiedyś mieszkałem teraz nie ogrzewane a które trochę chciałbym dogrzać powyże 10* C ze względu na przetrzymywane tam ciuchy

3 razy podwójny fawir owymiarach jak wyżej.

Na rurach je izolacja z papieru karbowanego na to wełna mineralna i papa aluminiowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Sambor.

Ja nie chcę na siłę fi 16 bo się na tym nie znam. Jestem za taką średnicą jak powinna być. Chcę tylko maksymalnie ograniczyć ilość wody w rurach grubych, które w całości są w nieogrzewanej piwnicy a izolacja niestety nie jest doskonała i straty jakieś są . Mam podłączoną pompkę w instalacji ale uruchamiam ją tylko przy starcie sezonu, żeby poruszyć wodę w obiegu. Przy pracy ciągłej zużycie gazu było dużo za duże jak bez pompki a temperatura praktycznie ta sama. Pomyślałem jak nie można pexem to przynajmniej wyciąć rury grube i od kotła pociągnąć rurami 1" stalowe do początku pionów 1", które są w piwnicy , połączyć no i dobrze zaizolować.

Co byś doradził w tym temacie?

Czy mógłbyś podać nazwę preparatu do płukania instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz  się zdecydować co chcesz - jak obieg grawitacyjny to niestety muszą zostać te rury jak masz, jak chcesz wyciąć grubsze średnice - te powyżej 1" to już nie będzie obiegu grawitacyjnego, tak czy siak rury 1" i mniejsze muszą zostać.

 

Nie wiem jaki kocioł planujesz? to ważne do doradzenia konkretów.

 

Do płukania najlepsza jest woda i płukanie zdemontowanych grzejników po za instalacją .

Najpierw płuczesz wodą z kranu całą instalację , a następnie demontujesz grzejniki i na podwórzu i po kolei je płuczesz z węża.

 

Preparaty mają to do siebie, że wymagają dość precyzyjnego postępowania i są drogie, ponadto są żrące i jak ich nie wypłuczesz do końca to będzie kłopot - szybsza korozja instalacji.

Jak chcesz na stronie są opisy, ceny itd http://www.ferdom.pl/index.php?a=lista&k=220

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec ma być kondensat victrix 12kw v.2011 i zasobnik 100 l czyli zdecydowanie ze wspomaganiem pompą. Na mój metraż (około 90 m) z tego co wyczytałem na forum powinno wystarczyć i ma małą moc minimalną 1,9 kw. Gdybym dogrzewał dół minimalnie doszłoby około 30m.

Tak wogóle to plany były zrobienie instalacji na rozdzielaczach tylko właśnie problem się zrobił przez te calówki w stropie .

Dlaczego nie można dać na te calówki rurki cienszej z pexa i potem przejść znowu w cieńsze do grzejników?

Czy zakłucałoby to obieg wody w instalacji oczywiście na rurkach z pexa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł kondensacyjny ma w sobie wbudowaną pompę, więc pompa zewnętrza nie będzie potrzebna.

Jak ma być instalacja na rozdzielaczach to do rozdzielacza musisz dać zasilanie grubszymi rurami, min PEX 20 ,

Zauważ że złączki do PEX-a miją w średku dużo mniejsze średnice niż wynika to ze średnicy samej rury np PEX 16x2  ma średnicę wewn 12mm a złączka obniża tą średnicę do ok 9mm i jak teraz widzisz taką redukcję  przenosząca moc rzędu 8-10kW?

Tu nie wydoli pompa w kotle , dodatkowo będą hałasy powstające z przepływu wody.

 

Przecież to trzeba jakoś przewiercić lub rozkuć a nie tak kombinować. 

 

Jak chcesz robić instalację na rozdzielaczach bez kucia - rurami po wierzchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozdzielacza  grubość pexa nie jest ważna bo będą one w piwnicy.

Jeśli dobrze rozumiem od rozdzielacza można dać pexa 16 bo kucia byłoby dużo a wiercenie rzczej nie wchodzi w grę.

Na rozdzielaczach chciałbym, żeby potem nie wracać do tematu.

Jeszcze raz zapytam. Czy jeśli da się połączyć (a możliwość podobno taka jest) pexa 16 z tą calówką i następnie ponad stropem to czy ten kawałek calówki spowoduje złe działanie CO?

Rurki w piwnicy będą po wierzchu anad stropem do grzejnika też bo jestam kawałek ok 1m do żeberek i to za firankami czyli nic nie będzie kryte w ścianach.

Czy ten kocioł Victrix 12kw wystarczy bo wyczytałem że na grzejniki żeliwne potrzeba większą moc kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli tylko chodzi o zmniejszenie ilości wody w obiegu totrzeba obliczyć czy coś zaoszczędzisz w tej kwesti na takiej wymianie i ile czy to będzie ekonomiczne zastąpić jedną rurę 2" redukowaną stopniowo do 1"   6 czy 7 pexami 16 o znacznie większej długości sumarycznej. Jeśi dobrze  wywnioskowałem z tego opisu.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiem czy dobrze zrozumiałem.

Dlaczego długość ma być większa.

Już ostatecznie jestem gotowy doprowadzić od pieca do pionów w piwnicy nawet średnicę pexa wewnętrzną  o wartości średnicy calówki stalowej i połączyć jeśli miałoby to sens teoretyczny i zgodnie ze sztuką rzemiosła.Mieszkanie nie byłoby wtedy do remontu bo kucie tych rur pozostawi dużą dziurę i w płytkach i w parkiecie.

Pytanie dalej pozostaję bez odpowiedzi czy połączeni ruki cieńszej z calówką w stropie przd i poza stropem spowoduje nie prawidłową pracę CO?

Na pozostałe pytania prosiłbym również o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu w 1 poscie na samej górze jest napisane

Planuję remont CO nowy piec i rurki nowe. Problem jest taki, że w stropie jaest puszczony pion z calówki zagięty w stropie 2 razy ze względu na grubsze mury w piwnicy . Żeby nie kuć planowałem to uciąć z dołu i zgóry i połączyć to z cienką rurką. Instalator powiedział, że tak robić nie można przechodząc z cienkiej w

Pion to pion gałązka to gałązka     reasumując pion 16 nie   gałązka 16 tak.  dalej sambor się pytał ile ma wisieć na tej 16 grzejnków dałeś odpowiedz

1 pokój 2 grzejniki 17 + 7 żeber

2 pokój 2 grzejniki 15 + 5

3 pokój 16 żeber  + podwójny fawir 125 cm rura 7,5 cm średnicy

kuchnia 10 żeber

łazienka 8 żeber

klatka schodowa 6 żeber

Jest jeszcze pomieszczenie na dole gdize kiedyś mieszkałem teraz nie ogrzewane a które trochę chciałbym dogrzać powyże 10* C ze względu na przetrzymywane tam ciuchy

3 razy podwójny fawir owymiarach jak wyżej.   

to jak to rozumieć  ????  poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie mieszkania o tylu pomieszczeniach na jednym pionie. Kiedyś rozumiałem co nieco zasady prowadzenia CO grawitacyjnego. Teraz potrzebuję pomocy i naprawdę nie wiem jak mam napisać by to było zrozumiałe dla doradców. Jeśli coś napisałem źle to sory ale forum podobno jest dla laików którzy potrzebują porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.