Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc Z Podłączeniem Cyrkulacji Do Obwodu Solar + Kocioł Co


jakubhab

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

próbowałem już wielu wariantów, ale pomysły się skończyły więc najwyższy czas, aby zapytać kogoś z doświadczeniem jak rozwiązać mój problem.

 

Mianowicie:

 

Obecnie posiadam:

 

- Kocioł dwufunkcyjny ACV Prestige

- Zbiornik solarny 300L z dwoma wężownicami

- cyrkulację

- zawory ESBE VMD 300 (http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/zawory-termostatyczne/vmd300)

 

Teraz sprawa, jak to podłączyć, aby wszystko funkcjonowało sprawnie, szybko i niskim kosztem.

Problem mam, w którym miejscu należy podłączyć cyrkulację, aby wszystko funkcjonowało. 

 

Tak wygląda mój schemat ogólnie bez cyrkulacji: http://zapodaj.net/9cb794b2b8d5e.png.html

Tak wygląda moja pierwsza próba podłączenia: http://zapodaj.net/156e7c920c50f.png.html

Tak wygląda mój obecny schemat: http://zapodaj.net/0d201819f386b.png.html

 

Oczywiście wiem, że w tym przypadku zastosowanie kotła dwufunkcyjnego mija się z celem i powinien być to kocioł jednofunkcyjny, nie mniej jednak całość wyniosła już mnie sporo i nie zamierzam wymieniać w najbliższym czasie nic z podanego sprzętu. Dlatego potrzebuję znaleźć rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze dla mnie.

 

Podczas pierwszej próby podłączenia cyrkulacji występował problem taki, że gdy obieg był zamknięty i cyrkulacja zaczęła ściągać schłodzoną wodę z obiegu, to wychładzała pierwszy zawór w efekcie czego był on zamykany i zamiast puszczać wodę dalej na zawór mieszający, to dawał ją do pieca z zimną wodą (bo po co ma się palić gaz skoro temperatura w zbiorniku to okolice 80 stopni celsjusza) i zamiast ciepłej wody otrzymywałem zimną.

 

W obecnej sytuacji ciepła woda z cyrkulacji wędruje do zasilania w zimną wodę zbiornika solarnego, w efekcie czego 80 stopni jest wychładzane i temperatura wyrównuje się pomiędzy górą i dołem i wynosi około 40 stopni co powoduje niezbyt ciepłą wodę w obiegu. 

 

Nie mam na chwilę obecną żadnego pomysłu jak to mogę dalej pogodzić, żeby cyrkulacja funkcjonowała prawidłowo bez udziału w tym pieca CO.

Myślałem o wstawieniu zaworu zwrotnego na zasilaniu zimnej wody do zbiornika solarnego, ale wtedy będzie duża szansa, że cyrkulacja nie będzie pracować prawidłowo...

 

Ma ktoś jakiś pomysł? Chętnie przyjmę każdą propozycję, aby ustabilizować sytuację, bo obecnie sytuacja nie jest jeszcze taka tragiczna, bo solar grzeje wodę, ale w zimie będę niepotrzebnie grzał cyrkulacją zbiornik 300L z lodowatą wodą.

 

Czekam na pomoc i serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję :)

 

Jakub

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze schematów nic nie można odczytać są nieczytelne. Nie bardzo mogę zrozumieć do czego mają służyć dwa zawory mieszające. Wiesz że połączenie kotła dwufunkcyjnego z podgrzewaczem solarnym i cyrkulacją jest błędne zresztą sam potwierdzasz że o tym wiesz i chcesz brnąc w ten dziwny układ który poprawnie działać nie będzie, bo nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pragnę wytłumaczyć:

Pierwszy zawór służy do pomiaru temperatury zasilania z solara do pieca, jeżeli temperatura przekracza zadaną wartość czyli przedział od 42-52 stopni w zależności od ustawienia to puszcza bezpośrednio na zawór mieszający ciepłą wodę z solara omijając piec. Natomiast jeśli woda ma poniżej 42 stopni daje ją do pieca, podgrzewa i dopiero wtedy wychodzi na zawór mieszający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły dwufunkcyjne nie działają na zasadzie różnicy temperatur tylko spadku ciśnienia czyli pomysł jest bez sensu a tym bardziej bez sensu jest podłączanie do kotła dwufunkcyjnego ogrzewającego cwu przepływowo, cyrkulacji co jest głupotą. To działać nie będzie bo nie może. Tu naprawdę nie ma co cudów na kiju tworzyć. Potrzeba zwykłego rozdziału obiegu podgrzewacza od obiegu podgrzewu przepływowego. Jak działa podgrzew przepływowy to trzeba wyłączyć pompę cyrkulacyjną. I tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.