Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa Mieszkania W Starym Budownictwie... Dylemat...


Pokemon15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie i proszę o sugestie odnośnie doboru kotła na ekogroszek z podajnikiem, a dokładnie o jego wielkość w kW... bo mam dylemat...

Obecnie od 5 lat użytkujemy z sąsiadem piec zasypowy "na wszystko" Biadała o mocy 27kW... teraz jak czytam forum i po własnych doświadczeniach, piec jest duuużo za duży... nie kiedy to strach było go zasypywać kamiennym orzechem w 70%...

 

post-64006-0-47120700-1439928769_thumb.jpg

 

W tym roku postanowiliśmy pozbyć sie grzmota...

 

I teraz prośba do Państwa o sugestie odnośnie wielkości pieca z podajnikiem na ekogroszek... żebym znowy nie popełnił błędu... Wybrałem piec firmy Klimosz Combi NG i taki chcę zakupić a raczej chcemy wspólnie z sąsiadem ale o tym za chwilę...

 

Przeglądałem kilka wątków na forum ,w tym kolegi TIMONA ale dalej mam "młyn"...

 

Mieszkamy w domu poniemieckim trzy rodzinnym dwupiętrowym... taki tam a'la pałacyk... w Bogatyni

post-64006-0-96098600-1439929849_thumb.jpg

 

Specyfika tego domu to tylko dwa kominy... jeden z nich użytkujemy wspólnie z sąsiadem mieszkając na 1 i 2 piętrze, drugi sąsiad na parterze ma dla siebie drugi komin... ale to nie ważne...

 

Dom jest przedwojenny, nieocieplony, mury zewnętrzne grube ok 44 cm z pełnej cegły, mieszkania:moje na 1 piętrze i sąsiada na 2 wysokie - 3m, u niego lekkie skosy, powierzchnia ok 100m2 u mnie i u niego, po 9 okien dużych 160x70cm plastiki wstawione jakoś 8 lat temu...

Mieszkanie na parterze kupił ostatnio "gość" na wynajem dla firm... mam nadzieję, że będzie ogrzewane w zimie... natomiast "mój" sąsiad nad swoim mieszkaniem ma poddasze-strych, dach nieocieplony...

 

Reasumując... mamy dwa mieszkania o powierzchni ok 200m2 do ogrzania... i teraz ... własnie zaczynają się schody...

 

Kolega mój , który kupił niedawno dom jednorodzinny też poniemiecki o pow. 200 metrów 2 zakupił klimosza o mocy 25kW... tak mu doradził znajomy przedstawiciel i dystrybutor... robiąc "dobrą cenę".... czyli ok 1000zł mniej...

Dwa tygodnie temu, zainstalowali piec, był rozruch itp, kolega zadowolony i zachwala...

 

I teraz co... moim zdaniem dom domowi nierówny... kolega wstępnie rozmawiał ze znajomym przedstwicielem klimosza i ten jak usłyszał 200m2 to od razu stwierdził , że piec musi byc u mnie też 25kW....

 

A ja boje się znowu przedobrzyć... moim zdaniem 20kW spokojnie wystarczy na nasze dwa mieszkania... jak myślicie? No i róznica w cenie to ok 1000zł...

 

Bardzo proszę o jakieś sugestie , podpowiedzi... piec chcemy zakupic jakoś w ciagu tygodnia, dwóch...

 

PS wiem, że trochę chaotycznie to wszystko ująłem , jak coś to jeszcze jakieś szczegóły dopiszę, z góry dziękuję za pomoc.

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja się torochę powymądrzam :D

 

Znajdź nie przedstawiciela/sprzedawcę kotłów tylko firmę wykonującą audyt budynków i niech zrobią Wam OZC. Bo w sumie sytuacja jest udziwniona.

W OZC będzie jaką moc kotła potrzebujesz, i ewentualnie jakie poprawki można w budynku zrobić żeby ją zmiejszyć.

Pareset zł to będzie kosztowało ale można też próbować zrobić samemu, wystarczy poszukać w necie programu do OZC ... no i ogarnać co i jak w nim sie robi (mi się odechciało).

Na +- policzysz też na http://cieplowlasciwie.pl  ; a to poprostu warto poczytać http://czysteogrzewanie.pl .

 

W temacie sąsiada z dołu który nie wiadomo czy będzie ogrzewał zimą, przyszło mi do głowy, choć się nie znam ale chętnie sie wypowiem :D, może założyć spółdzielnię, wspólnotę, jedną kotłownię, a jemu wystawiać rachunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat sąsiada z dołu zamknięty, nie konsultując się z nami kupił swój piec z podajnikiem, chyba zębca...

 

Zrobiłem takie wstępne wyliczenia na tej stronce, którą podałeś piop, wyszło mi 17,3 kW... na te nasze ok 180m2, zakładając, że nie mam pełnej wiedzy co do materiału izolacyjnego stropów (przeważnie był to żużel w takich budynkach) i to, że mieszkania są po remontach, czyli częściowo obniżone sufity, w miarę nowa instalacja co i nowe okna, nie przedwojenne... :) i  szereg innych czynników, to skłania mnie to do zakupu pieca 20kW.

 

http://www.klimosz.pl/oferta/kotly-automatyczne-stalowe-i-zeliwne/klimosz-combi-ng---zeliwny-kociol-na-ekogroszek--pelety-i-drewno--zeliwny-palnik-retortowy

 

Na taki się zdecydowaliśmy... 

 

A tak jak pisałem wcześniej sprzedawca twierdzi, że 25kw nam potrzeba, bo jak w zimie nam mieszkań nie dogrzeje, to on odpowiedzialności za to nie weźmie... Mam tylko nadzieję, że po zainstalowaniu pieca ( sam będę to robił) przyjedzie na pierwszy rozruch i nie będzie robił fochów :)

Dzisiaj albo jutro będę się z nim kontaktował to napiszę tu co i jak ,

pozdrawiam no i czekam na sugestie jeszcze innych forumowiczów co do mojego "przypadku" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć, że ten nowy kocioł 20kW będzie na styk.

Masz wysokie, zimne pomieszczenia i w nich zapotrzebowanie na ciepło będzie rzędu 100-110W/m2.

Moc kotła jest podawana dla paliwa kwalifikowanego, praktycznie nie dostępnego na rynku.

Jak zaczniesz palić tańszym paliwem, moc takiego kotła spadnie co trzeba uwzględnić w zakupach paliwa- albo większy kocioł i tańsze paliwo ,

albo kocioł na styk i paliwo z górnej półki po 850-900zł/t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taki dom nieocieplony to tylko tańsze paliwo nie sort miał/ogroszek ale kociołek 25kW   w 5 klasie. 

ZGODA WIEPRZ (kocioł Iskra Eko). -http://www.zgoda-wie...t_iskra_eko.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat sąsiada z dołu zamknięty, nie konsultując się z nami kupił swój piec z podajnikiem, chyba zębca...

 

Zrobiłem takie wstępne wyliczenia na tej stronce, którą podałeś piop, wyszło mi 17,3 kW... na te nasze ok 180m2, zakładając, że nie mam pełnej wiedzy co do materiału izolacyjnego stropów (przeważnie był to żużel w takich budynkach) i to, że mieszkania są po remontach, czyli częściowo obniżone sufity, w miarę nowa instalacja co i nowe okna, nie przedwojenne... :) i  szereg innych czynników, to skłania mnie to do zakupu pieca 20kW.

 

http://www.klimosz.pl/oferta/kotly-automatyczne-stalowe-i-zeliwne/klimosz-combi-ng---zeliwny-kociol-na-ekogroszek--pelety-i-drewno--zeliwny-palnik-retortowy

 

Na taki się zdecydowaliśmy... 

 

A tak jak pisałem wcześniej sprzedawca twierdzi, że 25kw nam potrzeba, bo jak w zimie nam mieszkań nie dogrzeje, to on odpowiedzialności za to nie weźmie... Mam tylko nadzieję, że po zainstalowaniu pieca ( sam będę to robił) przyjedzie na pierwszy rozruch i nie będzie robił fochów :)

Dzisiaj albo jutro będę się z nim kontaktował to napiszę tu co i jak ,

pozdrawiam no i czekam na sugestie jeszcze innych forumowiczów co do mojego "przypadku" :)

 

Spytaj czym się 20 kW różni od 25 kW bo patrząc na wymiary tylko wysokością na której jest króciec powrotu, ale pewnie ma większy palnik.

 

Wg mnie dobry kocioł 17 kW o mocy maksymalnej 21 kW za 7000 zł spokojnie wystarczy i można w nim będzie palić tanim węglem po 500 zł za tonę - osobiście takie rozwiązanie bym wybrał.

 

W zeszłym tygodniu wysyłałem kocioł do Zawidowa, więc wiem po ile i jaki tam jest do kupienia węgiel :-)

 

Skoro zasypowiec 27 kW był dużo za duży to dlaczego podajnikowy 25 kW, który ma wyższą sprawność ma nie być dużo za duży ?

 

Ile i co ten zasypowiec spalił w zeszłym sezonie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytaj czym się 20 kW różni od 25 kW bo patrząc na wymiary tylko wysokością na której jest króciec powrotu, ale pewnie ma większy palnik.

 

Wg mnie dobry kocioł 17 kW o mocy maksymalnej 21 kW za 7000 zł spokojnie wystarczy i można w nim będzie palić tanim węglem po 500 zł za tonę - osobiście takie rozwiązanie bym wybrał.

 

W zeszłym tygodniu wysyłałem kocioł do Zawidowa, więc wiem po ile i jaki tam jest do kupienia węgiel :-)

 

Skoro zasypowiec 27 kW był dużo za duży to dlaczego podajnikowy 25 kW, który ma wyższą sprawność ma nie być dużo za duży ?

 

Ile i co ten zasypowiec spalił w zeszłym sezonie ?

Aż wstyd pisać, bo męczymy się z tym zasypowym 5 lat już...  W zeszłym sezonie poszło nam ponad 6 ton kamiennego orzecha 830zł/t... nie pamiętam wart. opałowej... ale strasznie dużo... Paliwo się kisiło straszecznie... wkład kominowy musieliśmy co półtora miesiąca czyścić... a komin wysoki... 16m. Teraz wiem, że to przez gabaryty kotła... i za niską temp na wyjściu, bo ustawioną mamy na 48st , jak duże mrozy to 50 st,

 

Tak myślę, że Klimosz z podajnikiem 20kW chyba wystarczy, poszukam jeszcze jaką on ma moc maxymalną, bo 25kW to pewnie będzie chodził na 20-30% wydajności a to też ponoć niedobrze... ech już sam nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabaryty kotła nie były przyczyną tak dużego zużycia opału ale dmuchawa i sort węgla,w tym przypadku drogi orzech.

Kotły z dmuchawą(zasyp cykliczny)dedykowane są do spalania miału 23-25MJ/kg po 500-550zł/t

Moc tego kotła 27kW przy paleniu miałem nie jest wcale za duża,jego moc średniodobowa wynosi 13,5 kW i pełny zasyp miału w zupełności wystarczyłby na dobę palenia.

Koszt ogrzewania miałem byłby niższy o 40%.

Temperatury w domu nie reguluje się temp. na kotle,od tego są albo termostaty na grzejnikach albo np. zawór 3-drogowy.

Na kotle utrzymujesz temp. zadaną 60*,a na grzejniki puszczasz np. 40*

 

Jeśli chodzi o kocioł Klimosza osobiście nie kupiłbym,ponieważ jest to zwykły śmieciuch z rusztem wodnym postawiony na komorze z palnikiem i estetycznie opakowany.

Jego jedyną zaletą jest żeliwo,czyli żywotność.

Po za tym będzie produkował przez ten ruszt dużą ilość sadzy,a czyszczenie żeliwa nie należy do łatwych.

Rozejrzyj się za kotłem bez wodnego rusztu z łatwym dostępem do wymiennika(czyszczenie) palnikiem na groszek i miał oraz dobrym sterownikiem.

Konkretnej marki nie podam bo zacznie się jazgot,że reklamuję a sam takiego nie mam u siebie w kotłowni.

Życzę dobrego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jak na zdjęciu widać brak jest ochrony powrotu kotła, a palone jest poniżej 50C.

Tam trzeba zostawić ten stary kocioł - niech padnie za rok, może więcej , a wstawić obieg kotłowy na zaworze 4-D i na nim ustawiać temp wody na grzejnikach.

Wtedy można na kotle ustawić temp np 65C - wtedy jest lepsze spalanie, czysty komin i mniej opału wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór tego klimosza faktycznie słaby, aż dziw bierze że oni jeszcze znajdują klientów na to gó.......no. po zakupie tego kotła i tak dalej z sąsiadem będziecie przesiadywać na dachu i czyścić komin, a o ewentualnych oszczędnościach w kosztach co chyba też można zapomnieć......no chyba że zamierzacie robić doktorat z usprawniania kotła z wymiennikiem żeliwnym.

co do mocy kotła to 20 kw powinno wystarczyć, ale co z cwu? bo jakoś tak do tej pory cicho sza, tam są 2 mieszkania, nie wiadomo ile mieszkańców i nie wiadomo ile schodzi opału na samo cwu, a to może mieć duży wpływ na ilość spalonego opału, a to może się przekładać na 6 ton. zacznij z sąsiadem szukać nowego kotła z takim podajnikiem który spali od miału do groszku 40 mm.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem  kociołek 25kW   w 5 klasie. 

ZGODA WIEPRZ (kocioł Iskra Eko). -http://www.zgoda-wie...t_iskra_eko.pdf

​kocioł ładować miałem wtedy jego moc będzie mniejsza ,przy większych mrozach można kupić bardziej kaloryczne paliwo,w takich domach trzeba grzać mocniej i wietrzyć otwierać okna bezobsługowość  będzie ,zasyp co kilka dni  ,koszty spadną  z o orzecha po 830zł/t na miał 480zł/t.

Przez 2 lata nie było zim .

Albo zabrać wreszcie się za ocieplanie domu  zrobić OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecierz napisalem  kociołek 25kW   w 5 klasie. 

ZGODA WIEPRZ (kocioł Iskra Eko). -http://www.zgoda-wie...t_iskra_eko.pdf

​kocioł ładować miałem wtedy jego moc będzie mniejsza ,przy większych mrozach można kupić bardziej kaloryczne paliwo,w takich domach trzeba grzać mocniej i wietrzyć otwierać okna ,bezosobowość będzie ,zasyp co kilka dni  ,koszty spadną  z o orzecha po 830zł/t na miał 480zł/t.

Przez 2 lata nie było zim .

Albo zabrać wreszcie się za ocieplanie domu  zrobić OZC.

Nie wiem, co bierzesz lub pijesz, ale lepiej to odstaw. Forma wypowiedzi... Żenada! Ort-y aż w oczy szczypią! Interpunkcja! Pisz po polsku, Polaku!

A co do tego zielonym kolorem wyróżnionym, po prostu mnie powaliłeś. Ze śmiechu omal nie spadłem z krzesła :D

 

Na szczęście na rynku są też dostępne inne kotły, które umożliwiają spalanie miału i nie wymagają przepłacania za ekocertyfikat, ponadto wyposażone są w sterowniki, które pozwalają lepiej panować nad procesem spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie Zgody też się nie zgodzę ;)

Kosztuje dużo aż 12 tyś!

Ekofiltr na ile czasu wystarczy i ile kosztuje?

Grzanie latem CWU tłokiem to wyższa szkoła jazdy,nie wiem czy w ogóle do opanowania(syf,smród,burdel i serdel :blink:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus co ty chcesz ocieplać, widziałeś budynek, do tego tanga trzeba 3 właścicieli. znajdź ekipę która nie popsuje tak ładnego budynku.

najłatwiej to siedzieć przed kompem i klepać te same linki

 

Pokemon15 zwróć uwagę na skam-p`a i rbr`a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co bierzesz lub pijesz, ale lepiej to odstaw. Forma wypowiedzi... Żenada! Ort-y aż w oczy szczypią! Interpunkcja! Pisz po polsku, Polaku!

A co do tego zielonym kolorem wyróżnionym, po prostu mnie powaliłeś. Ze śmiechu omal nie spadłem z krzesła :D

 

Na szczęście na rynku są też dostępne inne kotły, które umożliwiają spalanie miału i nie wymagają przepłacania za ekocertyfikat, ponadto wyposażone są w sterowniki, które pozwalają lepiej panować nad procesem spalania.

Skopiowałem to z twojego postu dlatego taka pisownia była .

Powtarzasz moje zwroty ,nic nie wziąłeś dziś albo za słabe fajtłapo? sam coś napisz doradź .

Inne kotły miałowe też dostępne z atestem w 5 klasie .

Myślisz że jak nie widać dymu to już super powietrze z komina leci. :P

Oddychasz tym samym powietrzem co inni tylko ten dodatek ,który bierzesz tak działa na twoją korę mózgową.

Jesteś żałosny. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus co ty chcesz ocieplać, widziałeś budynek, do tego tanga trzeba 3 właścicieli. znajdź ekipę która nie popsuje tak ładnego budynku.

najłatwiej to siedzieć przed kompem i klepać te same linki

 

Pokemon15 zwróć uwagę na skam-p`a i rbr`a

Wiecie co wydaje mi się że ,naganiacze sprzedawców kotłów zaczynają kąsać mnie po nogach . :lol:

Czekałem tylko kiedy pojawią się te kotły, teraz są  na czerwono .

A nie słyszałeś o ocieplaniu wełną poddasza?

Dużo ucieka ciepła przez dach   jeden z tych 2 zainteresowanych kotłem  mieszka na poddaszu,parter mają podgrzany przez sąsiada ,zostaje ocieplanie zewnętrznych ścian piętra i skosów poddasza od wewnątrz też są na to  technologie  .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skopiowałem to z twojego postu dlatego taka pisownia była .

Powtarzasz moje zwroty ,nic nie wziąłeś dziś albo za słabe fajtłapo? sam coś napisz doradź .

Inne kotły miałowe też dostępne z atestem w 5 klasie .

Myślisz że jak nie widać dymu to już super powietrze z komina leci. :P

Oddychasz tym samym powietrzem co inni tylko ten dodatek ,który bierzesz tak działa na twoją korę mózgową.

Jesteś żałosny. :D

Szkoda, że nie ze swojego sprzed edycji. A interpunkcja dalej kuleje w cytowanym przeze mnie poście. Forum pokazuje czas edycji, a mój post powstał przed edycją, więc te Twoje wykręty są na poziomie przedszkola.

 

Przedmówcy już podali kilka dobrych typów, dzięki którym można nabyć razem z kotłem opału na przynajmniej rok zamiast razem z kotłem "eko" certyfikat.

W dalszym ciagu nie wyjaśniłeś jak to Ty liczysz odsetki, ale w sumie spodziewałem się tego po Tobie. Już nie musisz nic na tamten temat pisać.

Tak, jak nadmieniałem wcześniej, agresywna pisanina nie zastąpi merytoryki. Szkoda, że w Twoim przypadku nauka ciągle w las...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus twoje nogi mnie nie interesują, a tym bardziej kąsanie Ciebie, autor tematu zbłądził na (wg mnie) niewłaściwą drogę z tym klimoszem i tylko dlatego zaproponowałem te kotły (dla porównania). Nie jestem żadnym naganiaczem i nigdy nim nie byłem, nigdy nie umieściłem żadnego linka do producenta kotłów lub innych materiałów reklamowych, tak więc Twoją "cenną" uwagę uważam za jak najbardziej chybioną. Taki poziom postów z pewnością autora tematu nie interesuje, napisał na tym forum z jakiegoś powodu, natomiast Ty ni z gruszki ni z pietruszki umieszczasz link do konkretnego kotła w klasie 5, a mnie posądzasz o "naganiactwo" :angry: Zapędzasz się, czasami niepotrzebnie, a największa szkoda jest taka, że przenosisz negatywną retorykę i nawyki z FM, a to szkoda, bo forum traci przez takich jak Ty.

 

Pokemon15 pokusił się o wejście na stonkę linkowana przez piop`a, tak więc na końcu dowiedział się gdzie najwięcej tracą ciepła, a mnie w tym temacie nie musisz pouczać bo nie jestem stroną tego problemu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ogrzewania wody uzytkowej, to mamy bojlery 100l, wpięte szeregowo w układ co, wodę w nich grzejemy tylko w okresie grzewczym, w lecie elektrycznie, kocioł odpoczywa, nie mamy drugiego obiegu samej wody uzytkowej...

 

To ja juz nie wiem jaki kocioł kupić...

 

Jak już napisałem dobry kocioł kupisz za 7 - 8 tys zł więc dokładać 50% do 5 klasy nie ma sensu, zwłaszcza, że sprawność będzie podobna, więc te tańsze spalą tyle samo węgla.

 

Jak już pisałem możesz w Zawidowie obejrzeć jeden z takich kotłów i porównać jego budowę z Klimoszem.

 

Sporo tego węgla ukisiliście z sąsiadem w zeszłym sezonie - pewnie palone było od dołu a kocioł jest górnego spalania jak widać.

 

Poczytaj tu:

 

http://czysteogrzewanie.pl/2013/06/asfalt-w-kominie/

 

Dla porównania u mnie na 185 m2 8 letniego domu docieplonego i z rekuperatorem wyszło za zeszły sezon 1,5 tony Wesołej 29,5 MJ/kg.

 

Pewnie instalacja jest z grubymi rurami, a grzejniki duże, o dużej pojemności wodnej, w takim układzie powinien być koniecznie zawór 3D lub 4D na wylocie do instalacji, żeby nie przegrzewać pomieszczeń a kocioł, żeby na co najmniej 50*C mógł pracować, a do bojlerów trzeba podciągnąć osobne rurki, żeby grzać w nich do co najmniej 50*C by wody do mycia nie brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jak na zdjęciu widać brak jest ochrony powrotu kotła, a palone jest poniżej 50C.

Tam trzeba zostawić ten stary kocioł - niech padnie za rok, może więcej , a wstawić obieg kotłowy na zaworze 4-D i na nim ustawiać temp wody na grzejnikach.

Wtedy można na kotle ustawić temp np 65C - wtedy jest lepsze spalanie, czysty komin i mniej opału wychodzi.

 

Wg mnie temperatura nie ma wpływu na "lepsze spalanie, czysty komin i mniej opału wychodzi" i przy 50*C na kotle mniej opału się spali bo mniejsze będą straty na ogrzewanie kotłowni.

 

Zawór 4D lub 3D zależnie od kotła jaki będzie wstawiony jak najbardziej powinno się tam zastosować, ale jak już napisałem wtedy do bojlerów najlepiej puścić osobne rurki z kotła i zasilać je pomijając ten zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie ze swojego sprzed edycji. A interpunkcja dalej kuleje w cytowanym przeze mnie poście. Forum pokazuje czas edycji, a mój post powstał przed edycją, więc te Twoje wykręty są na poziomie przedszkola.

 

Przedmówcy już podali kilka dobrych typów, dzięki którym można nabyć razem z kotłem opału na przynajmniej rok zamiast razem z kotłem "eko" certyfikat.

W dalszym ciagu nie wyjaśniłeś jak to Ty liczysz odsetki, ale w sumie spodziewałem się tego po Tobie. Już nie musisz nic na tamten temat pisać.

Tak, jak nadmieniałem wcześniej, agresywna pisanina nie zastąpi merytoryki. Szkoda, że w Twoim przypadku nauka ciągle w las...

Nadal jesteś chory i obawiam się czy  w ogóle się to leczy.

Faktycznie zapomniałem odpisać ,mało mam ostatnio czasu na siedzenie tu czy tam.

O odsetki spytaj Pana Belki co tam zabiera co roku i dowiedz się co to jest siła nabywcza pieniądza .

Przedmówcy podali kilka typów przestarzałych kopciuchów pod sprzedawców .

Dlaczego nikt nie poleci kotłów np. Defro albo Sasa .

Oni tych nie sprzedają  tu. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus twoje nogi mnie nie interesują, a tym bardziej kąsanie Ciebie, autor tematu zbłądził na (wg mnie) niewłaściwą drogę z tym klimoszem i tylko dlatego zaproponowałem te kotły (dla porównania). Nie jestem żadnym naganiaczem i nigdy nim nie byłem, nigdy nie umieściłem żadnego linka do producenta kotłów lub innych materiałów reklamowych, tak więc Twoją "cenną" uwagę uważam za jak najbardziej chybioną. Taki poziom postów z pewnością autora tematu nie interesuje, napisał na tym forum z jakiegoś powodu, natomiast Ty ni z gruszki ni z pietruszki umieszczasz link do konkretnego kotła w klasie 5, a mnie posądzasz o "naganiactwo" :angry: Zapędzasz się, czasami niepotrzebnie, a największa szkoda jest taka, że przenosisz negatywną retorykę i nawyki z FM, a to szkoda, bo forum traci przez takich jak Ty.

 

Pokemon15 pokusił się o wejście na stonkę linkowana przez piop`a, tak więc na końcu dowiedział się gdzie najwięcej tracą ciepła, a mnie w tym temacie nie musisz pouczać bo nie jestem stroną tego problemu.

 

Pozdrawiam

Jakoś tak się dziwnie składa że atakują mnie naraz wszyscy ,ja nikogo. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.