Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Instalacji Co Cwu Układ Zamknięty


adam65

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o ocene tej instalacji oraz wyjaśnienie pewnej niejasności.Kupiłem piec MPM DS 12-14 kw w opisie praca w układzie zamkniętym (standard) na zdjęciach z boku pieca jest wyjście na wężownice ale WZS-2 podłącza się na wyjściu z pieca.Czy są inne typy wężownic do takich piecy.

IMG.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Panowie! Kocioł! Piece to są kaflowe, piekarnicze i kozy! Kocioł wypełnia woda, piec jest suchy! To tak na marginesie i na wstępie...

 

 

Dlaczego nie kupiłeś wężownicy razem z kotłem? To jest mufa prawdopodobnie 2,5" do montażu fabrycznego wężownicy wewnętrznej:

http://www.zen-pol.eu/products/show?id=93#c

 

Zadzwoń do producenta kotła i zamów ją u niego. Możesz też zamontować wężownicę zewnętrzną, a rozwiązanie fabryczne zaślepić korkiem, ale sądzę, że taki mebel nad kotłem będzie po prostu zawadą do obsługi kotła. Po co sobie życie utrudniać.

 

Błędy na schemacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma planu średnicowania małego obiegu. Jak ma być grawitacyjny, to 6/4", taki sam 4D. To już są spore koszty i lepiej rozważyć rozwiązanie z pompą kotłową i 3D termostat na powrocie.

 

2. Zasobnik CWU stojący nie potrzebuje obejścia grawitacyjnego, a jeśli zakładasz, że ona będzie działać, to po co ci pompa? Sprawna grawitacja przy obecności pompy CO i zasobniku praktycznie poniżej kotła, to mrzonka. Coś tam pójdzie, ale długo będzie się grzać i na pewno nie w całej objętości zasobnika. Jak uprzesz się na to obejście to nie na takim syfonie (typowa pułapka grawitacyjna). Zasilenie nie może schodzić poniżej wejścia do zasobnika. Zamiast zaworu różnicowego też trzeba dać zwykły odcinający otwierany ręcznie lub klapowy w poziomie.

 

3. Pompa cyrkulacyjna to musi mieć własną rurę cyrkulacyjną podpiętą pod najdalszy punkt poboru CWU i ma wtłaczać wodę do zasobnika oraz mieć swój zawór zwrotny.

 

4. Układ ma szansę grzać grawitacyjnie? Jeśli nie, to odpuść sobie zawór różnicowy na CO.

 

5. Czy do kotła dołączono DTR? Nie ma tam zalecanego schematu montażu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi ,producent kotła nie dodaje wężownicy , chciałem kupić w komplecie powiedzieli że na rynku jest duży wybór więc nie oferują ich. Piec jeszcze nie dojechał więc nie wiem co tam jest, pompe cyrkulacijną tylko zaznaczyłem  oczywiście są dwie rury które biegną pod bojler gazowy który w zimie odetne jest oczywiście zawór zwrotny.Układ raczej nie zadziała grawitacijnie , pozmieniam ten układ,dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

producent kotła nie dodaje wężownicy , chciałem kupić w komplecie powiedzieli że na rynku jest duży wybór więc nie oferują ich.

 

No to minus dla producenta, który stworzył konstrukcję pod coś, co niekoniecznie jest standaryzowane. Może się okazać np., że kupisz wężownicę wewnętrzną o 1 cm za długą. Mogą ci przynajmniej powiedzieć jaki produkt zalecają lub jaki posłużył im za wzór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , po telefonie do producenta uzyskałem inormacje a właściwie nie dowiedziałem się nic o typie lub wymiarach wężownicy wewnętrznej , natomiast zaproponowano kupno i montaż wężownicy choć wcześniej tego nie proponowali,  a pytałem się napewno .Kocioł jest u producenta więc zamówiłem ją zobaczymu.Przerobiłem schemat  proszę o opinie i wskazówki co jeszcze poprawić., pozdrawiam.

IMG.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może być dwóch pomp w szeregu, jak dajesz pompę za zaw 3-D a przed kotłem to zlikwiduj pompę "7", a cały osprzęt z "7" musi powędrować do "12"

Dodatkowo naczynie - "10" powinno być przed samym kotłem, bez możliwości odcięcia od kotła.

Ono chroni kocioł, a nie instalację.

Zawór bezp. wystarczy 1, na zasilaniu, konieczny też manometr na kotle lub zaraz za.

Rura cyrkulacji powinna być o stopień lub dwa mniejsza niż rura zasilająca CW.

ja dałbym wodę zimną do bojlera Cu22 ( masz) , z bojlera Cu22, a cyrkulację Cu15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz jak wrócę do domu zmiienie plan ale mam pytanie co jest bardziej preferowane pompa na zasilaniu czy na powrocie, jeśli na zasilaniu to co zmienić w planie  (czy i gdzie zamontować pompe kotłową).Przepraszam  że wychodze na ignoranta ale wielki fachowiec zmieniając kocioł mojej mamie nawet nie zamontował zaworu bezpieczęstwa a o manometrze nie wspomne a opinie ma dobrą .Boje się o bezpieczeństwo instalacji dlatego choć trochę argumentów w razie dyskusji chce mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co jest bardziej preferowane - pompa na zasilaniu może być tak samo jak na powrocie, pod warunkiem , że w układzie nie ma zaw 3-d, jak jest zaw 3-D to pompa musi być za zaworem 3-D.

Jakbyś nie dawał zaw 3-D na ochronie kotła yo nie ma różnicy, a tak musi być za zaw 3-D, co jest konieczne do prawidłowego działania tego zaworu.

 

Zaw bezp powinien być montowany zawsze, nie ważne czy układ otwarty czy zamknięty, natomiast manometr jest potrzebny w układzie zamknietym.

Dodatkowo trzeba policzyć naczynie wzbiorcze np tym http://www.reflex.pl/?k=strony_p&m=&ns=13&pns=13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o rozkład ciśnień sumarycznych w instalacji woda nie jest sztywna i nad pompą ciśnienie jest większe od tego pod pompą (celowo nie mówię przed za ) duże znaczenie jest przy układach otwartych jeśli ciśnienie pompy na powrocie  przekroczy ciśnienie grawitcyjne zbiornika woda będzie z niego wylewana .W układzie zamkniętym jak pompa na powrocie to do ciśnienia wstępnego kotła trzeba dodać ciśnienie podnoszenia pompy przy pompie na zasilaniu odejmujemy "oczywiście przy obliczeniach teoretycznych".dla bezpieczeństwa możesz przyjąć średnio 0,5 bara ciśnienie podnoszenia typowych pomp. (to  takie wypociny) poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, powrót zaznaczyłem(22) ale niewiem jak obliczyć wodę w rurach na planie wpisałem długość i przekrój  rur .Czy 15 lub 20l starczy? pojemności zbiornika przeponowego, mam jeszcze pytanie czy jest potrzeba zamontowania zbiornika przeponowego dla CWU + reduktor ciśnienia , zbiornik Galmeta w instrukcji nie wymagają tego.

post-59390-0-77999600-1440078663_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót z grzania wody musi być za zaw 3-D i pompą od grzejników, pozwoliłem sobie to poprawić, niestety bez linijki ;)

Nie podajesz ciśnienia w instalacji i max ciśnienia pracy kotła - czyli zaworu bezpieczeństwa , więc nie można określić wielkości naczynia.

Do obliczeń przyjmij pojemność 130l .

post-18578-0-79113500-1440081503_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.