Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc Przy Wyborze Kotła Gazowego


Romulus2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niebawem będę zamieniał piec węglowy 25kW (ekogroszek) na piec gazowy (gaz ziemny). Jestem laikiem, i mam mętlik w głowie, więc proszę Was o pomoc.

 

Dom wolnostojący (2000r) ogrzewany kaloryferami, powierzchnia ok. 190m (80 parter+110 poddasze).

Proszę o pomoc w doborze kotła oraz zasobnika na wode, głównie zależy mi na niskich rachunkach za CO+C.W.U.

Na początek mam kilka pytań:

1. Czym się różni kocioł kondensacyjny od kotła Turbo?

2. Zacząłem przeglądać oferty w internecie i zainteresował mnie piec Vaillant ecoTEC plus  VC PL 246/5-5, jednakże niektórych parametrów nie rozumiem:

 A) Co oznacza moc 5,7-26,5kW, kiedy jest 5,7 a kiedy 26.5kW?

  B) Co oznacza moc grzewcza (kW) (50°C / 30A°C)?

C) Co oznacza sprawność przy 30% obciążeniu = 108%?Jaka jest przy obciążeniu 70%?Warto przewymiarować kocioł?

d) jak wygląda jego ekonomiczność na tle innych kotłów?

 

3. Czy wymieniony przeze mnie piec jest dobry wyborem, czy polecacie coś lepszego w tym przedziale cenowym?

 

4. Zasobnik na wode. Aktualnie mam zbiornik dwupłaszczowy firmy Galmer typu SG-WL o pojemności 140l współpracujący z piecem HEF 25kW

A.) W zestawie z piecem gazowym oferowany jest zasobnik VIH R 120, czy 120l będzie wystarczające dla 6 osób?

B). Czy faktycznie VIH R 120 ma małe straty energii.

C). Czy do pieców Vaillant oferowane są inne zasobniki np. warstwowe, i czy będą lepszym rozwiązaniem od wymienionego?

 

Przepraszam za chaos, proszę o odpowiedzi, opinie i propozycje innych kotłów, rozwiązań.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zeby nie pisać naukowego wywodu najkrócej można to opisać tak: Spaliny ze spalania gazu zawierają parę wodną A że są to spaliny czyli są gorące i kocioł kondensacyjny ma możliwość przez specyficzną budowę układu odprowadzania spalin odzyskać część ciepła zawartego w parze wodnej. Wykorzystane jest zjawisko kondensacji i od niego nazwa kotła. Czym jeszcze się różnią kotły min minimalną temperaturą zasilania dla kotła turbo będzie wynosić przeważnie 40C w kondensacyjnych już od ...... (nie podaje konkternej wartości przeważnie zadczynają się pomiędzy 20 a 30C).

2. A.  Każdy kocioł ma dwa parametry dotyczące mocy czyli moc minimalna i maksymalna. Kiedy? Dziś w kondensacyjnych kotłach gazowych ustawianie mocy przeweażnie odbywa się z poziomu sterownika kotła. Moc ustawia się w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło

2 B. Parametry czynnika zasilającego instalację 50 to temperatura zasilania 30 temperatura powrotu. W kondensacyjnych kotłach gazowych wykorzystuje się zjawisko kondensacji a  wykorzystywana do schładzania spalin jest woda powrotna dlatego maksymalna sprawność w kondensacyjnym kotle gazowym jest osiągana gdy parametry czynnika wynoszą 50/30, Czyli najwyższe sprawności kondensacyjne kotły gazowe osiągają współpracując z instalacjami ogrzewania powierzchniowego. U ciebie jest instalacja grzejnikowa i tak naprawdę jest trudno dobrać grzejniki pracujące na zasilaniu 50 C (to temperatura zasilania przy temp. zewnętrznej -20) ze względu na wielkość grzejników, im niższa tym powierzchnia grzejników jest większa i dla niskich temperatur zasilania grzejniki wychodzą ogromne.  Przy instalacjach grzejnikowych też można "korzystać" z kondensacji nawet przy wyższych temperaturach zasilania stosując sterowanie pogodowe.

2 C. Nie przywiązywał bym wagi do tych liczb to poprostu parametry w jakich dokonano obliczenia tych 108% sprawności. Ogólnie są dwie szkoły jedni bardzo piważnie podchodzą do tych sprawności wynoszących ponad 100% inni  się z tego śmieją. W praktyce wszystko zależy od tego jak zbudowana jest instalacja.

2 D. ....... Radzę z dystansem traktować wszystkie internetowe opinie zarówno te pozytywne jak i negatywne. Moje zdanie brzmi model kotła i jego producent jest sprawą wtórną, najważniejsze jest zbudowanie instalacji zgodnie z wymaganiami producenta kotła ( w twoim przypadku nie ma co tematu roztrząsać bo masz instalację grzejnikową i tu żadnego problemu nie ma i nie ma co sp..........ć)

3 j/w

4 A, Czy 120l na 6 osób wystarczy? Nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Zależy ile jest łazienek jakie punkty poboru...... i tak prozaicznej sprawy jak ilość kobiet korzystających z cwu. Ja optował bym za większym podgrzewaczem (200l) albo podgrzewaczem ładowanym warstwowo który ma sporo wyższą wydajność

4 B.  Nie potrafię odpowiedzieć ile w tym jest zwykłej reklamy a ile faktów

4 C. Patrz cenniki producenta tam znajdziesz wszystkie informacje min jakie podgrzewacze można do danego modelu kotła zastosować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za obszerną wypowiedź.

 

Proszę jeszcze o radę odnośnie zasobnika na wodę, tj. co będzie lepsze zasobnik z wężownicą z zestawu VIH R120 czy może lepiej zostawić istniejący dwupłaszczowy firmy Galmet typu SG-WL o pojemności 140l.

Zasobnika warstwowego do kotła VC 246 nie znalazłem w sieci.

 

Co do kotła interesowała mnie rada typu, żeby

1) zużywał mało gazu (był oszczędny)

2)był tani w zakupie i obsłudze (np. przeglądy itp.)

3)był małoawaryjny

4) miał dobry serwis

5) miał długą gwarancję (np. immergas ma 5 lat a vaillant 2lata)

6) itp. inne spostrzeżenia o których nie mam pojęcia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.