Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Do Małego, Nieocieplonego Domu


piotrek93

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Jest to mój pierwszy post, na podstawie zebranych tu informacji liczę na fachowe porady ekspertów :)

 

Otóż planuję wymianę instalacji grzewczej. Dom jest nieduży, powierzchnia użytkowa około 80 m2 (parter, I piętro), do tego strych o pow. 32 m2.

Dom jest nieocieplony, wybudowany jeszcze przed II Wojną Światową, grubość ścian 50-60 cm (cegła). Na strychu także sama dachówka, tymczasowo planuję ocieplić wełną mineralną strop nad I piętrem.

 

Korzystając z audytu na stronie cieplowlasciwe.pl okazało się, że do ogrzania takiego domu potrzeba ok. 12 kW, nie licząc c.w.u.

 

Wymiana instalacji grzewczej jest obecnie konieczna, wymianę dachu wraz z jego ociepleniem planuję najszybciej w przyszłym roku (względy finansowe).

 

Teraz przejdę do sedna. Proszę o pomoc w dobraniu kotła do takiego domu. Dzwoniłem po kilku sklepach i tak na przykład jeden producent (eco-met Pleszew) proponował kocioł 16 kW, a jako, że kocioł może pracować na niższych mocach, to twierdził, że jak najbardziej sprawdzi się w takim domu. Specjaliści z Zębca zaproponowali kocioł Merkury 9 kW, bo wg nich ogrzewa powierzchnię do 80 m2.

Moim faworytem był kocioł SKAM-P Premium z racji optymalnej mocy 12kW (plus ew. nadwyżka), jednak nie mogę czekać 2 miesięcy na czas dostawy.

 

Rozglądałem się jeszcze nad takimi kotłami jak:

Ogniwo Eko plus 10 kW

Galmet KWP 2 13 kW

Zębiec Merkury 14 kW

Tilgner EKR 15 kW (na stronie to wg nich najmniejszy kocioł jaki posiadają, aczkolwiek na stronie dystrybutorów widziałem kotły Tilgnera EKR 12 kW, czy wiecie Państwo jak to wygląda naprawdę?)

Defro Eko 12 kW.

 

Od kotła oczekuję (tak jak zresztą wszyscy), że posłuży niezawodnie oraz tego, aby nie spalał on jedynie ekogorszku (chcę mieć alternatywę dla miału, ew. pelletu)

 

Bardzo proszę o wskazanie, który z tych kotłów spełni moje oczekiwania. Rozmawiałem z przedstawicielami handlowymi ww. firm, ale nie chcę i nie mogę im ślepo wierzyć.
 

Najbardziej przypadł mi do gustu Tilgner ze względu na dobry palnik (Brucer) oraz sterownik (eCoal), lecz obawiam się, że kocioł o mocy 15 kW będzie nieco przewymiarowany, zwłaszcza jeśli w późniejszym czasie ocieplimy dom. Czy sterownik poradzi sobie wówczas z pracą kotła w zakresie niższych mocy (6-8 kW)?

 

Będę wdzięczny za każdą powpowiedź i radę.

 

Pozdrawiam Serdecznie,

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*** Tilgnera EKR 12kW :), do eCoala w kotłach Tilgnera jest 400pln dopłaty, tutaj nie palnik Brucer bo tego to już chyba niema na rynku ze 4 lata a raczej bruceropodobny, montują Ekoenergie.

Następny kocioł jaki Ci jeszcze bym zaproponował jest taki jakim ogrzewam swój dom, RBR-Ekouniwesal 12kW tutaj eCoal jest w standardowym wyposażeniu kotła, Skam obecnie jak piszesz okło 10-ego października, na sklep mam dostać około 20-ego sierpnia 12-tkę, ale tutaj co najwyżej sterownik internetowy Bruli jeśli jesteś zainteresowany akurat sterownaiem z E-S, ewentualnie SPP boleckiego z bramką BET.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam Tilgner EKR robią 12 kW - ja mam zamówiony będzie za ok 2 tyg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przejdę do sedna. Proszę o pomoc w dobraniu kotła do takiego domu. Dzwoniłem po kilku sklepach i tak na przykład jeden producent (eco-met Pleszew) proponował kocioł 16 kW, a jako, że kocioł może pracować na niższych mocach, to twierdził, że jak najbardziej sprawdzi się w takim domu. Specjaliści z Zębca zaproponowali kocioł Merkury 9 kW, bo wg nich ogrzewa powierzchnię do 80 m2.

Moim faworytem był kocioł SKAM-P Premium z racji optymalnej mocy 12kW (plus ew. nadwyżka), jednak nie mogę czekać 2 miesięcy na czas dostawy.

 

Skoro nie możesz czekać zamów RBR Ekouniwersal 12 kW i będziesz go miał w tydzień.

 

Od niedawna jest sprzedawany z nową wersją sterownika eCOAL, powiększonym popielnikiem, poszerzonymi drzwiczkami zasypowymi, wymienialnymi płytami ceramicznymi itd.

 

Napisz skąd jesteś - może na zakup z 8% VAT się załapiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z okolic Wrocławia.

Rzeczywiście, czytałem, że Rbr robi dobre kotły.

Rozumiem, że zarówno Tilgner jak i Rbr będzie dobrym wyborem?

Kociol zamawiać u producenta bezpośrednio, czy lepiej szukać jakiegoś dystrybutora?

Praktycznie co tydzień coś instalujemy we Wrocku czy okolicy, można wtedy zaoszczędzić na VAT i robota zrobiona przez ludzi którzy montują te kotły na codzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak ja nie wrzeszczę tutaj, kupuj tylko u mnie :), czy wstawiam jakieś linki czy coś ?

Może kolega nie wie że ma taką mozliwość w pobliżu bo producent jest na drugim końcu kraju.

Powiedz mi szczerze, czy Ty sam robiąc coś w swoim domu chciałbyś żeby na przykład Twój kocioł montował jakiś pan henio który go nigdy na oczy nie widział czy ktoś kto tych kotłów zamontował już jakąś dużą ilość, zna ten kocioł dobrze jak i jego sterowanie co umożliwi wykorzystać jego mozliwości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @mak ja już dawno na ten sposób postępowania zwracałem uwagę, ale admin widać ma to w nosie i zamiast forum z wiedzą tworzy się bazar.

Np tu od postu #89 w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13047-piec-na-ekogroszek-malo-spala-i-bezawaryjny/page-5

 

Ale kolega Karoka65 powinien takie dane podać np w stopce - czasem pisał takie coś:

 

 

 

Napisano 25 maj 2014 - 16:07

RBRów mam tam kilka, Skam jareckiego też by się znalazł.
Tak sprzedaję kotły CO żeby Sambor mnie nie musiał o to upominać :)

 

 

 

Napisano przez karoka65 w 23 sierpień 2013 - 13:56 w Kotły z podajnikiem
Ja jako sprzedawca ( handlarzyk, dealer, dystrybutor itp.) :) polecę ci kocioł którego sam yżywam do ogrzewania swojego domu.
Link do kotła w stopce żeby nie zaagniać atmosfery.
Wybrałem go sobie speśród kotłow 4 producentów jakie mam w ofercie.
Dlaczego?
Miałem takie kaprycho i taki mi się podobał a do tego małe gabaryty co sprzayjało wymiarom mojej niezawielkiej kotłowni.
Po doba mi się też funkcjonalność sterownika w jaki jest wyposażony.
Sambor dobrze ?? :)

 

Ale ostatnio o tym zapomniał. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma podac w stopce ? proszę napisz żeby nie było to odbierane za reklamę ?

A te wpisy właśnie były po Twoich uwagach w moją stronę, pamiętasz ?

Jeśli już chodzi o reklamowanie to popatrz ilu tutaj instalatorów, sprzedawców czy nawet producentów kotłów z niej  tutaj korzysta, czy tylko dla tego że są tutaj dłużej i napisali więcej postów mają do tego jakieś niepisane przyzwolenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do producenta kotla który Cię interesuje i zapytaj czy mają swoich instalatorów w Teojej okolicy. Ja tak zrobiłem i,,mam kocioł z zamontowaniem(sporo przeróbek znajomy instalator wycenil robociznęna 1000-1200 zl) w cenie samego kotła z 23% Vatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale kolega Karoka65 powinien takie dane podać np w stopce - czasem pisał takie coś:

 

 

 

Ale ostatnio o tym zapomniał. ;)

Podoba Ci się teraz moja stopka ?

Dokonasz też takiego zapisu u siebie ? czy dokonają takich zapisów w swoich stopkach inni instalatorzy, sprzedacwy czy producenci którzy grasują po tym forum ?

Zobaczymy ilu się ujawni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za dotychczasowe odpowiedzi. 

 

Okna i drzwi są nowe, gdybym mógł to chętnie ociepliłbym cały dom, ale tak jak pisałem wyżej, nie jest to teraz możliwe.

 

Interesuje mnie zakup samego kotła, kwestia montażu jest załatwiona.

 

Proszę mi jeszcze powiedzieć, jak wygląda sytuacja z ogrzewaniem c.w.u latem. Sporo osób z tego korzysta, niektórzy producenci umieszczają informacje o trybie letnim w opisach produktów, a przecież podgrzanie c.w.u latem wymaga na tyle małej ilości mocy, że kocioł pracowałby poniżej mocy ze wskazanego zakresu. Czy moglibyście trochę wyjasnić, jak to się sprawdza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję tak CWU ósmy rok. Jak sobie poustawiasz dobrze podtrzyamanie i programator to możesz liczyć spalanie dobowe w granicach 2kg, także masz już jakieś wyobrażenie jak to wygląda z gwarancją że wody nigdy Ci nie będzie brakować jak przy grzałce elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol zamawiać u producenta bezpośrednio, czy lepiej szukać jakiegoś dystrybutora?

Przecież "obrabiają" Ciebie tutaj sami sprzedawcy kotłów czego chcesz jeszcze szukać tu jest wszystko ,  :D

 

 

Największe oszczędności 30-40%  przyniesie Ci zaizolowanie domu styropianem i wełną,na teraz nie kupował bym nowego kotła(na 10-12 lat) ,bo po modernizacji cieplnej będziesz potrzebował 1/3-1/4 tej mocy ,wtedy może zdecydujesz się na kocioł na pllety albo gaz i uwolnisz się od węgla  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież "obrabiają" Ciebie tutaj sami sprzedawcy kotłów czego chcesz jeszcze szukać tu jest wszystko ,  :D

 

 

Największe oszczędności 30-40%  przyniesie Ci zaizolowanie domu styropianem i wełną,na teraz nie kupował bym nowego kotła(na 10-12 lat) ,bo po modernizacji cieplnej będziesz potrzebował 1/3-1/4 tej mocy ,wtedy może zdecydujesz się na kocioł na pllety albo gaz i uwolnisz się od węgla  .

 

Mnie jedynie zależy na radzie i opiniach, nie zamierzam tutaj szukać sprzedawcy kotła ;) 

 

Rozumiem wszystkie glosy za tym, aby dom ocieplić, z tym, że nie sądzę, czy opłaca się kupować teraz śmieciucha, żeby za rok/dwa lata wymieniać go na jakiś sensowniejszy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby kolega, mając te 30tys na termomodernizację, wrzucił je na jakieś konto oszczędnościowe, to co roku przynajmniej tona węgla za odsetki, czyli za darmo. Czyli te 30procent taniej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kol.@mak

Na 80m2 kocioł 12kW będzie za duży,jeśli przewidujesz w ciągu np. 2 lat docieplić dom.

Odwróć priorytety,najpierw termoizolacja,a pózniej decyzja o sposobie ogrzewania.

Jeżeli natomiast nie możesz inaczej celuj w kocioł na węgiel o mocy7kW,żeby pózniej nie żałować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z okolic Wrocławia.

Rzeczywiście, czytałem, że Rbr robi dobre kotły.

Rozumiem, że zarówno Tilgner jak i Rbr będzie dobrym wyborem?

Kociol zamawiać u producenta bezpośrednio, czy lepiej szukać jakiegoś dystrybutora?

 

U dystrybutora dostaniesz na 8% VAT jeśli spełniasz warunki, czyli taniej.

 

Do Wrocławia jeżdżę praktycznie codziennie bo to dla mnie 20 minut drogi.

 

Podobnie jak kolega zaraz w stopcę dopiszę odpowiednie ostrzeżenie, żeby nie było :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 7 kW to w mrozy będzie ciężko w takiej sytuacji... W takim razie albo muszę się Was posłuchać i kupić coś tymczasowego, albo liczyć na to że kociołek 12 nie narobi szkód przy pracy na dużo niższych mocach lub też kupić od razu mniejszy i ryzykować :) albo nie ocieplac :)

 

Wystarczy używać suchego węgla to żadnych szkód nie narobi, latem przy CWU kotły przecież pracują z niską mocą i to okresowo, a o szkodach tym spowodowanych się nie słyszy.

 

Ważne, żeby kocioł miał odpowiedni palnik, sterownik i wymiennik - to jest podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.