Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie O Bajery Sonda Lambda I Zapalarka Do Ekogroszku


Artibig

Rekomendowane odpowiedzi

1.Zapalarka do ekogroszku? Metal- fach oferuje do swoich pieców czemu nikt inny tego niema? Koszt 700, da się to zrobić samemu?

2. Sonda lambda podobno obniża ilość opału o 20 procent a to w moim przypadku tona,

3. Podobno jest sonda lambda dostępna do iryda pid, ma ktoś namiar? Jest taka opcja w sterowniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą prawidłowej pracy kotłowni jest zasada Yin i Yang objawiająca się tym, że podczas spalania czarnego węgla powstaje biały dym. :) 
Niestety często mamy odwrotny objaw gdy ze spalania białego papieru lub drewna otrzymujemy czarny dym!  :o

 

W pierwszym przypadku mamy ciepło w domu i oszczędności w paliwie, a w drugim przepał, zniszczony komin i wściekłych sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Zapalarka do ekogroszku? Metal- fach oferuje do swoich pieców czemu nikt inny tego niema? Koszt 700, da się to zrobić samemu?

2. Sonda lambda podobno obniża ilość opału o 20 procent a to w moim przypadku tona,

3. Podobno jest sonda lambda dostępna do iryda pid, ma ktoś namiar? Jest taka opcja w sterowniku

 

1. Odpuść sobie bo to bez sensu - zeżre prądu za więcej niż kosztuje podtrzymanie żaru i się szybko zużyje - pewnie dlatego inni w to nie wchodzą.

2. Czyli jak kocioł bez niej osiągnął na badaniach 94,3% sprawności to z nią ile osiągnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą prawidłowej pracy kotłowni jest zasada Yin i Yang objawiająca się tym, że podczas spalania czarnego węgla powstaje biały dym. :) 

Niestety często mamy odwrotny objaw gdy ze spalania białego papieru lub drewna otrzymujemy czarny dym!  :o

 

W pierwszym przypadku mamy ciepło w domu i oszczędności w paliwie, a w drugim przepał, zniszczony komin i wściekłych sąsiadów.

 

Podobno pomaga na to posypywanie palnika sproszkowanym korzeniem miłorzębu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no napewno sobie odpuszczę ale trochę was poniosło hehe ;D

Mamy wkońcu 21 wiek

 

A inny bajer regulator ciągu kominkowego? Warto jak będzie dmuchawa?

 

A kolejny miarkownik, U mnie w domu dwa lata temu każdy się śmiał z miarkownika ale się sprawdzil

 

Szanowni forumowicze konstruktorzy może wkońcu ktoś by wymyślił jakiś ślimak że zbiornikiem na popiół,

Podajnik na węgiel z jednej strony a zasobnik na popiół z drugiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już jest. W Rbr-rze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj jest temat o kołach, sterownikach, palnikach ale nie o dodatkach które Użytkownik może sobie wybrać, dołożyć

 

Więc

1. Zapalarka

2. Sonda lambda

3. Regulator ciągu kominkowego, tu to jedna z wyczystek się nie domyka to chyba tak działa?

4. Miarkownik ciągu mam że starego może podejdzie

5. Wyciąg popiolu?!

6. Strażak tak to się nazywa? Kiedyś jak dziadek pilnował pieca to zawsze mu zgasło i wszyscy gadaliśmy że dziadek to strażak

7. Czujnik otwarcia podajnika- to się da dokupić czy jest w opcji i w każdym sterownikiu?

8. Wężownica schladzajaca? u mnie to będzie grzejnik w garażu- mam taki rurowy 4 metrowy

9. Regulator pokojowy - potrzebny? Weźmie to tylko 150zl

10. Gdzieś tu wyczytałem że tarcza hamulcowa zamiast deflektora musi być

11. Elektroniczna zawileczka?

12. Moduł GSM, daje możliwość regulacji czy tylko odczytu?

 

Jak ktoś ma sugestie to proszę numer gadżetu i opinia

 

 

 

miq co jest w rbr? Wybieralnik popiolu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karoka to lepiej wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne to herezja co teraz napiszę, ale zawsze po „a” jest „b”, więc jak się zaczęło coś mierzyć to potem przychodzi ochota żeby to jakoś wykorzystać, decyzje szczególnie łatwe w przypadku braku szczegółowej wiedzy, ci co ją posiadają z góry wiedzą, że to nie może się udać a laik ma tą przewagę, iż nie wie .

Tak więc ja spróbuję pożenić w mim zasypowym kotle dwa z wielu ww. bajerów i sondę i regulacje przesłony czopucha, na pewno po porażce nie będę się rozpisywał.

Przesłonę wykorzystuję od wielu lat, sondę od dwu, mój dziurawy kocioł opanowuję wyłącznie dzięki przesłonie, czy to jest niebezpieczne nie wiem, staram się utrzymywać wymiennik, czopuch i komin w regularnej czystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj jest temat o kołach, sterownikach, palnikach ale nie o dodatkach które Użytkownik może sobie wybrać, dołożyć

 

Więc

1. Zapalarka

2. Sonda lambda

3. Regulator ciągu kominkowego, tu to jedna z wyczystek się nie domyka to chyba tak działa?

4. Miarkownik ciągu mam że starego może podejdzie

5. Wyciąg popiolu?!

6. Strażak tak to się nazywa? Kiedyś jak dziadek pilnował pieca to zawsze mu zgasło i wszyscy gadaliśmy że dziadek to strażak

7. Czujnik otwarcia podajnika- to się da dokupić czy jest w opcji i w każdym sterownikiu?

8. Wężownica schladzajaca? u mnie to będzie grzejnik w garażu- mam taki rurowy 4 metrowy

9. Regulator pokojowy - potrzebny? Weźmie to tylko 150zl

10. Gdzieś tu wyczytałem że tarcza hamulcowa zamiast deflektora musi być

11. Elektroniczna zawileczka?

12. Moduł GSM, daje możliwość regulacji czy tylko odczytu?

 

Jak ktoś ma sugestie to proszę numer gadżetu i opinia

 

 

 

miq co jest w rbr? Wybieralnik popiolu?

 

1. Jak już pisałem przy węglu nie ma sensu

2. Przy węglu szybko padnie i nic nie da gdy sterownik kiepski, lepiej kupić kocioł z dobrym sterownikiem bez niej

3. Tak to działa, zawsze można założyć, ale rzadko jest potrzebny więc na razie bym sobie odpuścił

4. Jeśli nie ma agregatu a są częste wyłączenia prądu zimą ma sens, w przeciwnym wypadku nie ma

5. Jest dostępny za dopłatą do RBR Ekouniwersal - trochę to kosztuje i zajmuje miejsca więc bez "wyższej konieczności" bym odpuścił

6. Nie jest potrzebny bo stale jest mierzona temp. podajnika - chyba, że niezgodnie z instrukcją chcesz w kotle na ekogroszek palić samymi pellletami

7. Nie w każdym sterowniku - w najnowszym eCOAL jest wejście i czujnik otwarcia zasobnika może być zamontowany

8. Wg przepisów nie bardzo, ale jak hydraulik to dopuści to jego sprawa

9. Nie potrzebny, ale czujnik temperatury się przydaje

10. Gdy kocioł ma deflektor jak należy to nie musi

11. Może być problem z progiem zadziałania, ale może jest jakaś nowa ulepszona wersja

12. Daje możliwość regulacji i odczytu - przydatna rzecz.

 

Tak w RBR jest wybieralnik zbudowany na ślimakach w popielniku, nasuwa się wtedy worek i tylko go wymienia, a popiół sam się do niego wybiera - rozwiązanie bardzo rzadko stosowane bo trochę kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze 3 pozycje są obowiązkowe w kotłach na pellet, natomiast nie widzę w zestawieniu zasilacza awaryjnego - często bardzo przydatnego w okresie zimowym.

 

Regulator ( sterownik) pokojowy - rzecz wygodna szczególnie jak kotłownia ma oddzielne wejście.

 

Wężownica schładzająca - nie jest bajerem , jest urządzeniem do odbioru nadmiaru ciepła z kotła, wymaganym przez przepisy,  głównie dla kotłów zasypowych.

W przypadku kotła z podajnikiem, to zbędny, do niczego nie przydatny gadżet,

Wężownica wymaga stałego dopływu zimnej wody, także przy zaniku zasilania, więc jak jest domowy hydrofor to raczej nie na sensu.

 

Moduł nadzoru i sterowania GSM - przydatny, ale są koszty eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica schładzająca jest wymagana przy montażu kotła w układzie zamkniętym, proponuję tańsze rozwiązanie które zadowala normę i producenta kotła ( o ile taki dopuszcza montaż swojego wyrobu w takim układzie ) czyli zawór DBV1 Regulusa, tak jaest w przypadku RBR bo o nim ostatnio mowa.

Systemu odpopielania są dwa rodzaje, jeden droższa opcja z zasobnikiem podpinanym do drzwiczek popielnika który opróżniamy po napełnieniu, lub taki z flanszą w drzwiczkach na podpięcię worka o którym wspominał suspenser, czyściej wybierana jest opcja z workiem z tego co zauważyłem.

Moduł internetowy w eCoalu daj e możliwość podglądu i mozliwość zmiany wszystkich nastaw sterownika wszędzie tam gdzie mamy tylko dostęp do internetu, dodatkowo darmowa aplikacja na smafony z Adroidem i te same możliwości z telefonu. Dodatkowo firma co miesiąc doładowuje bezpłanie konta 10-cioma SMSami które powidamiają nas w razie wystąpienia jakiś alarmów czy nawet braku opału w zasobniku. W wersji eCoala która właśnie zostaje powoli zastępywana nową wersją moduł jest wpinany do płyty głównej w nowej wersji jest już zintegrowany na płycie.

Niema tutaj żadnych ukrytych kosztów :)

Zabezpieczenie klapy czujnikiem + elektroniczna zawleczka na dzisiaj jest dodatkowym wyposażeniem, koszt około 150pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze 3 pozycje są obowiązkowe w kotłach na pellet, natomiast nie widzę w zestawieniu zasilacza awaryjnego - często bardzo przydatnego w okresie zimowym.

 

Regulator ( sterownik) pokojowy - rzecz wygodna szczególnie jak kotłownia ma oddzielne wejście.

 

Wężownica schładzająca - nie jest bajerem , jest urządzeniem do odbioru nadmiaru ciepła z kotła, wymaganym przez przepisy,  głównie dla kotłów zasypowych.

W przypadku kotła z podajnikiem, to zbędny, do niczego nie przydatny gadżet,

Wężownica wymaga stałego dopływu zimnej wody, także przy zaniku zasilania, więc jak jest domowy hydrofor to raczej nie na sensu.

 

Moduł nadzoru i sterowania GSM - przydatny, ale są koszty eksploatacji.

 

Ok, ale temat jest o kotle na ekogroszek dlatego taka odpowiedź na te 1-3.

Zasilacz awaryjny - przydatna rzecz - u mnie pewnej zimy sprawdził się agregat po budowlany na benzynę - to lepsze bo można zasilać cały dom przez dłuższy czas w razie potrzeby.

 

Regulator pokojowy przy sterowniku z internetem wg mnie jest mało użyteczny, fakt, że gdyby kotłownia była w osobnym budynku lub z osobnym wejściem i sterownik był bez internetu wtedy może się przydać.

 

Jak już Wiesiu napisał eCOAL  nie ma kosztów eksploatacji a do układów zamkniętych stosuje się DBV-1 co jest tańsze i łatwiejsze w montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jakiś z tych super sterowników bruli, ecoal, spp  obsługuje wifi? i dlaczego nie a może tak? i czy współpracuje z modemami mobilnymi np ORANGE FREEDOM

 

jak to wygląda? bo coś niewierze ze ciągniecie kabel internetowy do pieca?

 

ja nie posiadam internetu na kablu i sporo znajomych w nowych domach też nie a internet mobilny w technologi 4g jest wszędzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ciągnie te kable, nawet na etapie budowy kładą z instalacją ale można podłączyć jakiegoś APeka żeby przedłużyć sięć bezprzewodową i wtedy pół metra kabelka sieciowego do sterownika.
Wiem że kilku chłopaków nawet na Aero mieli po budowach podłączone ale coś tam później nagrzebali bo gów...żeria obciążała sieć ściągając co się dało i wiem że jakieś restarty sieci co godzinę robili.

Sam teraz korzystam z internetu LTE, antena wzmacniająca i jakiś router na kartę z Play.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jakiś z tych super sterowników bruli, ecoal, spp  obsługuje wifi? i dlaczego nie a może tak? i czy współpracuje z modemami mobilnymi np ORANGE FREEDOM

 

jak to wygląda? bo coś niewierze ze ciągniecie kabel internetowy do pieca?

 

ja nie posiadam internetu na kablu i sporo znajomych w nowych domach też nie a internet mobilny w technologi 4g jest wszędzie

 

Mam access pointa w kotłowni podłączonego kablem do sterownika - działa tak od lat bez żadnych problemów a zdarzało mi się nakurzyć na niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

1. czujnik zerwania zawleczki - koniecznie spięte z automatyką + powiadomienie sms (to juz we własnym zakresie)


 


znalazłem ostatnio coś takiego 


http://www.kotlopol....-zerwania-klina


ale brak info na jakiej zasadzie to działa i które sterowniki to obsługują


ale jest już coś co może być dobrym punktem wyjśćia


 


2. sonda lambda - zdecydowanie TAK - tym bardziej, że jej koszt powinien zwrócić się w miesiąc góra dwa szczególnie ze sterowaniem mocą wentylatora i innymi nastawami 


 


3. sterownik który pozmienia ustawienia tak abym nie musiał zaglądać do pieca 


 


teoretycznie dobrze parzy z oczy systemom esterownik.pl w tej najnowszej odsłonie jednak nadal mało funkcji do ideału


 


4. czujnik kończącego się węgla - nie mam tej funkcji - jednak jeżeli liczenie obrotów się mniej więcej będzie zgadzać to czemu nie - kilka sterowników już ma taką obcję


 


5. marzenie ściętej głowy - ślimak zabierający popiół - do jakiegoś zbiornika odczepianego było by bajecznie 


 


6. co do automatycznego rozpalania pieca - jaki to ma sens ?? pewnie najlepsze rozwiązanie jakiś palnik na gaz - jednak chyba nie po to mamy węgiel aby tam jeszcze butlę z gazem podpinać 


 


jednak dzisiaj przetestowałem - mały palnik na gaz naprawdę w kilka minut rozpalił mi w piecu  :D


 


7. dodatkowy moduł do sterownika sterujący temperaturą w innych pomieszczeniach , zawór termometr czujnik temperatury - na boga to już dawno 21 wiek jest czas aby to pod strzechy wchodziło zawór na rozdzielacz to 50-60zł więc tylko czymś to wysterować + monitorowanie sterowanie przez neta


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.