Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wygaszanie Paleniska Podczas Upałów.


skorpius

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów :)

Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość.

Możliwe, że temat już był, ale jestem tak zażenowany, że nie chciało mi się szukać. Administracjo WYBACZ !

Otóż

Posiadam w piwnicy piec HEF z sterownikiem GECO. Ustawienia jak na lato według naszej tabelki. Dotychczas piec działał dobrze (dogrzewał wodę, w kotle był kopczyk, wszystko grało). Piec ten jest na ekogroszek. Dobrze się spala.

Dodam, że pomieszczenie jest wentylowane (do piwniczki jest cały czas otwarty wsyp węgla, dodatkowo doprowadzona została rura dwusetka).

Podczas upałów (powiedzmy 4 dni po 30 st. C piec rozpalałem codziennie wieczorem). Piec rozpalam na zimnym kotle. Piec czyszczę co trzy tygodnie generalnie (kocioł, otwór wylotowy do komina, dział na sadze, ruszta i "duszę" pieca oraz dysze doprowadzającą powietrze do kotła).

 

Informacje dodatkowe:

-sterownik: GECO 403-P02 (instrukcja http://instalacjeb2b.pl/files/427,Geco_GP_S_v_.pdf);

-kocioł: HEF EKO PLUS U 25 kW;

-dmuchawa (wlot powietrza- luka 2-3 cm);

-ustawienia sterownika (na obecną chwilę):

-doszło do zerwania klina 1 rok temu;

u0 - 51

u1 - 18

u2 - 50

u3 - 70

u4 - 8

Proszę o pomoc, ponieważ problem który mnie spotkał przytrafił się pierwszy raz. Proszę jako odpowiedź na maila: [email protected] bądź na gg: 11082946.

 

Za wszelką pomoc dziękuję.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli parametry podtrzymania są ok to tak jak pisze Vlad24 przy wysokich temp zewnętrznych może zachodzić tzw wsteczny ciąg. Są dwa wyjścia - zaniechać palenia w kotle lub zamontować wentylator który będzie wdmuchiwać powietrze do kotłowni w okresach wysokich temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej dzisiejszej obserwacji (po wczorajszym rozpaleniu pieca wygasł po około dwóch godzinach) węgiel nie spala się całkowicie. Jest dużo niedopalonych węgielków. Czy to wina tych ustawień? Czy muszę zmieniać ustawienia podtrzymania w czasie gorących temperatur.

Wydaje mi się, że oprócz ciągu wstecznego, może też być zła, jak na te warunki pogodowe konfiguracja ustawień. Jeśli ktoś posiada jakieś ustawienia, proszę je tu opisać. Bedę wdzięczny. 

P.S: Nie wiem co na tym forum jest formą podziękowania (piwo, fajne, czy co kolwiek innego) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli gaśnie ci zawsze między 12 a 18 to przyczyna jest odwrócenie ciągu. 

W moim kotle przez pierwsze dwa lata nie gasło a później zaczęło gasnąć właśnie po południu, opał miałem ten sam- teoretycznie i ustawienia te same. Ustawienia muszą pójść w kierunku częstszej i dłuższej pracy w podtrzymaniu a to wiąże się ze wzrostem spalania, trzeba wygrzać komin.

Propozycja kol energotop z odwróconym wentylatorem może być dobra, chociaż jej nie znam. Może coś więcej kolega dopowie jak to wygląda w praktyce. Trzeba chyba wszystko w kotłowni pozamykać a zostawić tylko nawiew przez otwór wentylatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję jacek61 za odpowiedź. Wczoraj rozpaliłem piec koło godziny 10 i ustawiłem ustawienia fabryczne (mam zapisane jakby ktoś chciał). Do dzisiaj do godziny 12 piec chodził spoko, węgiel się spalał, był prawidłowy kopczyk. Po 12 zaczyna już coś fiksować: węgiel nie spala się dobrze, odtrącają się niedopałki. Jeśli można tak jak kolega wspomniał, energotop bądź inny z użytkowników proszę o wypowiedź w sprawie wentylatora :)

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM !  

PS: jacek61 proszę o sugerowane ustawienia dotyczące twojej sytuacji. Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Jacek61. Powietrze wtlaczac wentylatorem do kotłowni przez jeden otwór. Jeżeli jest np zetka to np przez nią. Ja nie mam tego u siebie, ale znam parę osób co zastosowalo to rozwiązanie i się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego skorpius ja nie mam kotła retortowego tylko tłokowy więc w takich ustawieniach jestem laikiem ale z tego co przeczytałem w twojej instrukcji to u3 zmieniłbym na 60 jak nie pomoże to 50 ewentualnie parametr serwisowy c2 podnieść do góry te działania spowodują też niestety wzrost spalania, a na początek podnieś parametr u4 tak jak pisze Vlad24 bo wtedy dłużej będzie się komin wygrzewał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedź. Po przeanalizowaniu waszych wypowiedzi, doszedłem do wniosku że winą może być ten ciąg wsteczny. W południe komin był tak rozgrzany, że można było sobie jajecznicę usmażyć :) Za niedługo do rury zamontuję wentylator (miałem na myśli taki biurkowy ae nie wiem czy to dobry pomysł) i napiszę co się zmieniło. Dziękuję Wam wszystkim za wypowiedź. Fajne forum, szybka odpowiedź. To się ceni :) 

 

PS: Prośba do administracji: proszę nie zamykać wątku bo w dalszej kolejności proszę użytkowników o wypowiedź. Dziękuję i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam forumowiczów !

Po obserwacji pieca (około pięciu dni), poszedłem po rozum do głowy i wyczyściłem wszystko jeszcze raz, wymiotłem sadzę z komina, wyczyściłem miejsca wskazane czerwonym kolorem (na obrazku) i ustawiłem ustawienia takie jak poprzednio, czyli z okresu letniego.

Wszystko śmiga !! Piec dobrze spala paliwo. Wróciły dobre czasy. Przedstawiam rozwiązania osób, które wcześniej (bez skutku) się męczyły:

 

1. Podczas rozpalenia bardzo się dymiło (gęste kłęby dymu) -> Powód: Ciąg wsteczny (dzięki za odpowiedzi wyżej :) ) , brak odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, upały i nagrzany komin.

2. Kiedy zamykałem drzwiczki od pieca płomyk gasł, kiedy otwierałem paliło się -> Powód: Zła technika czyszczenia wylotu dymu do komina.

3. Zapach sadzy w wentylacji (Jeśli znajduje się koło wylotu komina) Powód -> Ciąg wsteczny i niewielka prawdopodobność przedostania się sadzy do szczelin.

4. Brak dymu w wylocie komina -> Powód: Ciąg wsteczny;

5. Dmuchawa jest niewyczuwalna podczas załączenia -> Powód: Zapchane dysze w "kotle" (Wybrać węgiel, poświęcić metr metalowy(zwijany - uciąć tak z 40 cm) i wyczyścić dysze wkładając do otworów meter) (na obrazku fioletowa strzałka);

6. [Moje rozwiązanie] Brak "cugu" w piecu -> Powód: Źle wyczyszczony wylot z pieca do komina (Wziałem pozostałą część metra metalowego, poskładałem na części i włożyłem do wylotu);

 

Rozwiązania pochodzą z tego postu i od "speców" , którzy byli u mnie w domu ;)

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

 

Szczególnie: @jacek61 , @energotop , @Vlad24 ;

 

PS: Nie jestem mistrzem painta ale coś narysowałem (może się przyda);

Proszę administrację (Jeśli obrazek będzie potrzebny) o zgraniu go do serwera forum, ponieważ strona snaggy ma jeden mankament: usuwa zdjęcia im nie potrzebne :)

U8g4t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.