Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Do Ogrzania Domu O Powierzchni Ok. 150M2


Pawelllooo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie.

 

Wiele czytam o kotłach z podajniekiem ale co z tego jak i tak mało się z tego rozumie i dalej człowiek niewiele się zna, więc postanowiłem że poproszę Was o poradę drodzy koledzy i koleżanki :)

 

Szukam kotła z podajnikiem na ekogroszek ruszt dodatkowy na drewno i zwykły węgiel. Z góry wiem że piec który wybieram jest "przewymiarowany" jeśli chodzi o KW, ponieważ wybrałem mniej wiecej 15 KW i hydraulik potwierdził. Już tłumaczę dlaczego. Dom jest parterowy - niewielki, z dużym poddaszem do zagospodarowania (poki co nie ocieplony) ale niby ściany są 3 warstwowe (cokolwiek to znaczy) Okna plastikowe. Próbowałem zliczyć wynik na cieplowlasciwie.pl ale nie jest to wiarygodny wynik ponieważ do końca nie wiem z czego jest zbudowany dom - kupiłem już wybydowany w roku 2004. Na parterze powierzchnia użytkowa to ok 65m2 gdzie znajdować się będzie 6 grzejników (zasilane v ? od dołu). Całe C.O jest z miedzi. Poddasze myślę że spokojnie kolejne 70m2 z braku środków na wykończenie, nie będzie ruszone. I garaż gdzie będzie się znajdować piec ok 35m2 (nie wiem czy tam będą grzejniki). Wiadomo że pieca nie kupujemy na 5 lat. Dlatego postanowiłem że piec kupie raz a dobry bym w przyszłości mógł go wykorzystać na ogrzewanie całego domu. Do tego wszystkiego instalacja c.w.u która również ma być wpięta pod piec (100l). Tak jak pisałem na wstępie nie znam się kompletnie :) wychowywałem się w bloku.

 

Dwóch zaprzyjażnionych hydraulików poleca firmę DEFRO. Zajrzałem na strone i fakt fajnie to wszystko wygląda (cóż więcej może laik pomyśleć) głownie zainteresowały mnie dotykowe kolorowe sterowniki oraz łatwy montaż sterownika który możemy powiesić w domu.Chciałbym by dało się ustawić program tygodniowy. Ale czy to wszystko wystarczy ? Jaki model wybrać?

Z góry będę wdzieczny za odpowiedz i poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybliż tą kotłownię w garażu (???) . Nie wiem kto Ci taką koncepcję podpowiedział  ale musisz wybierać albo kotłownia albo garaż napewno nie może być to jedno i to samo pomieszczenie. Na 65 m2 te 15kW to będzie tragedia bo potrzeba Ci na nie może 4 albo 5 kW przy - 20C. Czyli na spokonie jeszcze ze 3 takie chałupy możesz ogrzewać. Na 135m2 czyli po wykończeniu poddasza też moc tak min o 50% za duża. A Ty jeszcze piszesz że wybór był z premedytacją i zaakceptowany przez hydraulika? Gdzie tu logika?  Tu żadnej lopgiki nie ma, a napewno będą kłopoty, Odpowiedź sobie na pytanie ile mocy będziesz potrzebował przy temperaturze zewnętrtznej od +5 do 0 C  bo takie są przez większość sezonu i porównaj to z mocą minimalną swojewgo kotła. I wyciągnij wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia w garażu przy jednej ze ścian nośnych . Piec i opał zajmuje niewiele miejsca przy tak wielkiej powierzchni- Szczególnie że garaż jest naprawdę szeroki i długi spokojnie na 3 samochody. Wiec tylko tam. Tam jest wejście na piec i dostęp do komina- oczywiście w przyszłości będzie to wydzielone pomieszczenie.. Co rozumiesz przez słowo Kłopoty ? 50% za dużo nawet jak na wykończone poddasze ? Powiedz co byś proponował ponieważ ja kompletnie się nie znam. Pamiętajmy że dom jest nie ocieplony z wysokim poddaszem również nie ocieplonym. Ale to szczegół. Nie mam bladego pojęcia i nie chce uchodzić za znawce bo najnormalniej w świecie nim nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz z garażu wydzielić kotłownię Nie może być to wspólne pomieszczenie.Oczywiście kotłownia musi spełniać wymagania określone w przepisach (kubatura, nawiew, kanał wentylacyjny). Otwarte pozostaje pytanie dlaczego kotłownia w garażu, nie zaprojektowano pomieszczenia kotłowni albo pomieszczenia technicznego? Musiało być. Podejrzewam że albo ktoś dokonał dziwnych przeróbek albo kupił gotowy projekt gdzie była zaprojektowane ogrzewanie gazowe. I nie ma co ukrywać dla takiego domu ogrzewanie gazowe to nie było by to złe rozwiązanie.

  Nie można ot tak sobie dobierać mocy kotła! Trzeba policzyć zapotrzebowanie na ciepło i do zapotrzebowania dobrać kocioł. Jakiś czas masz do ogrzania 65 m2, zapotrzebowanie w starych budynkach  budowanych w latach 80 przyjmowało się na 100W/m2 to nawet zakładając że masz stary nieocieplony budynek zapotrzebowanie wyniosło by przy -20C ok 6 kW. Czyli "dużo za dużo". Jak doliczysz poddasze to wyniosło by ok 13 kW i jak byś tak liczył to wydaje się że dobór kotła jest ok. Tylko że zmieniło się budownictwo zmieniły się materiały i zapotrzebowanie na ciepło jest niższe o min 50% a w przypadku dobrze ocieplonych budynków wynosi kilkanaście  W/m2.Zkładając zapotrzebiowanie na poziomie 50W/m2 moc kotła wychodzi na 65m2 .... 3 kW jak doliczysz podgrzew cwu to wystarczy 5 kW i to dla temperatury zewnętrznej -20C! Nic nie piszesz o tym jak został budynek wykonany, a musisz mieć jakieś dokumenty z budowy, i myślę że nie powinno być problemu z określeniem zapotrzebowania na ciepło. I zwyczajnie trzeba to zrobić i do zapotrzebowania dobrać kocioł, a nie na zasadzie kupię 15 kW i będzie dobrze. No nie będzie dobrze! Przez forum przewinęło się sporo osób które walczyły lub dalej walczą z paleniem w zbyt dużym kotle. Proponuję poczytać i wyciągnąć wnioski. I najważniejsza rzecz policzyć zapotrzebowanie! Jak masz z tym problem to zleć wykonanie audytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze nawet jesli nie będzie używane to poddasze to zapewne nie jest odizolowane i będzie ogrzewane nawet jesli tego nie chcesz- ciepło przez strop "pobiegnie" na górę. 

po drugie jesli dom nie jest ocieplony to ta ściana mimo że 3 warstwowa(zapewne jakiś pustak+ pustka powietrzna+ cegła) ma kiepskie parametry i należałoby liczyć nie mniej niż 80W/m2 

po 3 nie ma kotła z podajnikiem w którym poprawnie spalisz na ruszcie drewno lub inne sortymenty węgla. nie bez powodu to nosi nazwę ruszt awaryjny.  

proponuję 2 rozwiązania

1- olać izolację poddasza i brać kocioł 15KW jak wyliczyłeś. niestety będzie to drogi zakup (defro) i wysokie koszty ogrzewania. szacuję że w okolicy 4,5-5 ton/sezon x cena w lokalnych punktach zakupu opału- mieszkasz w mazowieckim więc zakładam 800pln-ow lub więcej za tonę

2- olać kocioł 15KW, kupić 150m2 wełny o dobrym współczynniku, rozwinąć na podłodze poddasza w 2 warstwach po 15cm na przekładkę( zmniejszy to straty o około 25%) i kupić albo najmniejszy kocioł 7KW albo wybrać mniej obsługowy sposób grzania np gaz (drożej niż w kotle 7KW ale taniej niż tą przewymiarowaną krową przy nieodizolowanym poddaszu) albo jak jest duży garaż wstawić kocioł na pellet z dużym silosem by nie zasypywac za często i grzac ekologiczniej choć nieco drożej niż węglem ale taniej niż gazem

za zaoszczędzone pieniądze wykonać izolację ścian za kilka sezonów obniżając jeszcze bardziej koszty ogrzewania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz niestety odpada ponieważ jeszcze się do mnie nie dokopali i narazie nawet nie ma takich planów. Jeśli chodzi o wełne na poddaszu jak najbardziej myślalem o tym ale po np. 4-5 latach ta wełna do niczego innego się nie nada tylko to wyrzucenia przynajmniej tak mi się wydaje :-). Kolejna sprawa to jak jest garaż to tam niestety nie ma sufitu do poddasza widać legary zaś nad częścia mieszkalną jest wylewka. Jeśli chodzi o zakup pieca Defro. Jak najbardziej jest to duży wydatek bo ok 8.5 tyś. ale muszę być na niego przygotowany. Jeśli jeszcze chodzi o dom i kotłownie. Nie została ona wydzielona najprawdopodobniej z tego względu iż budynek jest bodajże 91 roku wtedy był budowany jako letniskowy. W roku 2004 właściciele dokonali zmian by budenek był jako dom jednorodzinny. Nie mam jeszcze wszystkich dokumentów ponieważ budynek nie został mi jeszcze zdany. Jak będe miał papiery to wtedy coś wiecej się dowiem ponieważ wiem że są jakieś dzienniki budowy. 

 

Znalazłem za 8.250 piec 15Kw Defro Komfort Eko Duo Uni R 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawidłowo zabezpieczona wełna będzie leżała na stropie dłużej niz myślisz. wazne aby upewnić się iz nie zostanie zalana od góry ani nie złapie wilgoci z dołu i nie będzie problemu

nie rozumiem czemu najpierw za duży kocioł a potem dopiero izolowanie i to może kiedyś. opał jest drogi więc należałoby myśleć o tym aby zużyć go jak najmniej. odkładanie termoizolacji temu nie służy raczej.

Twój wybór jest najgorszy z możliwych. połączenie palnika rynnowego z nisko zawieszonym rusztem wodnym i moc zbyt duża do Twojego domu dadzą wieksze niż trzeba zużycie opału i syf w kotle i pewnie w kominie.

jesli już ma być defro to komfort eko PZ z palnikiem ekoenergii o mocy 15KW

ewentualnie komfort eko 12KW ale tu bym najpierw poczytał opinie, bo tam problemy z przegrzewającą się rurą podajnika,

do tego dodam  skam o mocy 12KW lub OE+ 10KW 

na koniec dodam że kupując dom powinieneś wymagać certyfikatu aby poznać potrzeby domu i ewentualne koszty ogrzewania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, pierwszy i najprawdopodobniej ostatni raz kupuje dom w swoim życiu :-) Certyfikatu mógłbym wymagać od dewelopera? ale od osób prywatnych? Wiadomo że jeśli na piecu bym zaoszczedził to myśle ze i na ocieplenie budynku by wiecej zostało. Fajny ten piec Ogniwo ale jakie będą mniej wiecej różnice w ilości spalonego opału, bo cenowo widzę że różnica jest naprawde praktycznie żadna :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica będzie taka jaka różnica sprawności procesu spalania pomiędzy dobrym kotłem dobranym do potrzeb a dobrym ale przewymiarowanym.

zakładając średnią sprawnośc z całego sezonu dla kotła dobrze dobranego na poziomie 70% a kotła zbyt dużego na 50% to różnica wyniesie 20%

jesli ocieplisz strop to różnica będzie na poziomie 50% pomiędzy kotłem dobranym na miarę i ocieplonym poddaszu a kotłem za dużym w zupełnie nieocieplonym domu

to oczywiście szacunki i mocno płynnie podane ale po to aby zobrazować różnice.

jesli ocieplisz strop bedziesz mial co 3 sezon grzewczy gratis w najlepszym wypadku a to chyba gra warta świeczki???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fakt, pierwszy i najprawdopodobniej ostatni raz kupuje dom w swoim życiu :-) Certyfikatu mógłbym wymagać od dewelopera? ale od osób prywatnych? Wiadomo że jeśli na piecu bym zaoszczedził to myśle ze i na ocieplenie budynku by wiecej zostało. Fajny ten piec Ogniwo ale jakie będą mniej wiecej różnice w ilości spalonego opału, bo cenowo widzę że różnica jest naprawde praktycznie żadna :-(

 

Za to różnica pomiędzy nim a Skam-P Plus już jest większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie.

 Szukam kotła z podajnikiem na ekogroszek ruszt dodatkowy na drewno i zwykły węgiel.

Dom jest parterowy - niewielki

 Dwóch zaprzyjażnionych poleca firmę DEFRO.

Jak i tak domek będzie ocieplany a Ty upierasz się spalać paliwo stale to warto lepiej iść w pellet kotły pelletowe samoczynnie się rozpalają i wygaszają przy nadmiarze mocy.

Rruszt dodatkowy w kotle z podajnikiem to głupota.

Defto ma 2 kociołki w 5 klasie

 

1.(kocioł Sigma UNI 16kW)

2.(kocioł Sigma 16 kW )

 

Do tych kotłów jak i do kotła pelletowego polecam większy zasobnik-bufor CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.