Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stare (Bardzo) Grzejniki Aluminiowe


piop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ktoś z rodziny wymienia takie grzejniki na stalowe w związku z generalnym remontem i zaproponował oddanie za darmo, bo ja mam chyba jeszcze starsze, panelowe stalowe, które po jednym miałem wymieniać.

Mają gwint większy od tych obecnych, 5/4 albo 6/4 nie wiem teraz dokładnie. Wymiary pojedyńczego elementu to 5,5x9x57cm.

 

Może ktoś z Panów kojarzy co to jest, w necie takich nie znalazłem. Czy to warto? Bo trzeba będzie je rozkręcać-skręcać, bo to 2x18 elementów i 3x5. Jakiej mocy można się spodziewać na 1 element?

 

Pozdrawiam

 

post-53599-0-96567100-1436910390_thumb.jpgpost-53599-0-09692500-1436910395_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy brak danych, można: Grzejnik montujesz, by zmieścił się gabarytowo. Konieczny zawór termostatyczny. Nie ma znaczenia moc, która jest wynikiem temperatury czynnika CO i powierzchni grzejnika. Nawet ogromne przewymiarowanie grzejników nie spowoduje dyskomfortu grzewczego, może obniżyć (nawet znacznie) potrzebne temperatury u źródła CO.

Grzejniki te można rozkręcać, ale ze względu na ich wiek nie polecam, mogą ulec destrukcji w trakcie tej czynności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dokładnie taka sama informacja jak ta, że grzejnik elektryczny ma moc 2300W przy 230V.

Inne napięcie = inna moc (stała jest jedynie rezystancja elementu grzejnego).

Tak samo z grzejnikami na wodę - przy temperaturze zasilania/powrotu 90/70*C moc jednego żeberka 125W.

Inne temperatury = inna moc (stała jest jedynie powierzchnia żeberka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość producentów grzejników w karcie katalogowej swojego wyrobu zamieszcza współczynniki korygujące dla różnych parametrów temperatury zasilania/powrotu/powietrza.

Dla przykładu Purmo (ostatni strona) http://www.purmo.com/docs/Purmo-grzejniki-niskotemperaturowe.pdf
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla grzejników z wątka, nie znam współczynnika. Moim zdaniem nie da rady zmienić ilości żeber. Nie wiemy jakie temperatury były potrzebne na "starych grzejnikach, a jakie będą potrzebne na nowych. Próbuje rozwiązać problem nawet jak nie mam baterii w kalkulatorze. Grzejnik za duży - zawór termostatyczny. Grzejnik za mały - daje dwa i jeden zawór termostatyczny. Śmieciuch + grawitacja, w łazienkach brak zaworu grzejnikowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znasz, bo w momencie gdy te grzejniki powstawały takie parametry zasilania często występowały.

Co więcej królowały w blokach też bezpośrednie węzły CO (bezwymiennikowe), przez co oprócz abstrakcyjnych temperatur, woda grzewcza miała też abstrakcyjne z dzisiejszej perspektywy ciśnienia.

 

Tak czy inaczej tych grzejników prawdopodobnie nie da się bezboleśnie porozkładać i poskładać z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydawało że będzie ciężko je rozkręcić, ale skoro mówicie że nie ma szans to założę w 2 największych pokojach w całości z termostatem.

 

Trochę rozważam zawory termostatyczne ale te normalne. Mam zawór termostatyczny tylko na poddaszu (tam jest jeden grzejnik), i jest to zawór zwykły a nie specjalny do grawitacji, tylko ze on działa z siłownikiem i elektronicznym sterownikiem, na zasadzie zamknięte/otwarte, sprawdza się bardzo dobrze. Zrobiłem tak bo kocioł był bez sterowania i były duże skoki temperatury wody, głowica nie wyrabiała z zamykaniem na czas, ale przepływ zawsze był dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory termostatyczne "normalne" (?) mają bardzo mały przepływ, są przystosowane do kryzowania i przepływu wymuszonego pompą. Zawory z siłownikiem to inna bajka, nie dzieli się ich na do grawitacji i "te normalne". Zawory termostatyczne grawitacyjne różnią się od "normalnych" tylko przepustowością, głowice termostatyczne są jednakowe.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są  łączne elementy wykonane z miedzi i jej stopów oraz aluminium to należy stosować inhibitory korozji oraz przekładki dielektryczne

np Teflon w miejscu łączenia miedzi i mosiądzu z innym materiałem.

Czyli po polsku - taśma teflonowa do uszczelnienia połączonych elementów  aluminium  z miedzią i jej stopami 

Grzejniki stare to mają wewnątrz powłokę ochronną tlenkową i osad chroniący metal grzejnika.

Nowe grzejniki powinny mieć taką powłokę utworzoną fabrycznie, więc zostają tylko gwinty - które trzeba izolować np teflonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.