Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Kondensacyjny + Kocioł Na Węgiel W Starej Instalacji - Warto ?


Paw79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 

 

Po przeczytaniu kilkunastu postów, kilku artykułów i wysłuchaniu kilku hydraulików mam mętlik w głowie dlatego postanowiłem napisać co mnie boli i liczę na pomoc w temacie ;-)  ale po kolei... 

 

Mieszkam w starym domu (z ok. 1980r) z 3 kondygnacjami mieszkalnymi o łącznej powierzchni z klatką schodową ok. 250m^2. Dom jest nie ocieplony, a ściany wybudowane zostały z tzw. suporexu o grubości 1.5 szerokości - czyli ok. 40cm z zaprawą tynkami itp., dom posiada dach kryty papą, z poddaszem nieużytkowym o wysokości w szczycie ok. 1m.

W skład instalacji centralnego ogrzewania wchodzą grzejniki żeliwne, zasilane poprzez grube rury, znajdujące się w ścianach (nic nie wiem o ich izolacji). Instalacja wykonana jest w układzie otwartym z naczyniem wzbiorczym ulokowanym w najwyższym punkcie.  Wodę podgrzewa kocioł gazowy przepływowy Termet GCO-29-06/E,  oraz węglowy kocioł żeliwny Camino 3 z dodatkową pompą obiegową...  Ciepła woda użytkowa natomiast  uzyskiwana jest za pośrednictwem przepływowych podgrzewaczy wody Termet Termaq (2szt).

 

W okresie grzewczym przy temperaturach na minusie, żeby w domu było ciepło woda pogrzewana przez kocioł gazowy musi być na poziomie min 55st, chociaż więcej rzaaaadko ustawiałem. Przy większych mrozach (-5, 10,15) do akcji wchodzi kociołek węglowy gdzie temperatura wody dochodzi nawet do 80st, ale z reguły jest utrzymywana na poziomie 60-65st i to wystarcza a w domu jest wtedy ok 22st.  Chociaż przy opalaniu węglem, czy drewnem przy temperaturze wody na wylocie pieca 55st  komfort cieplny w domu jest inny niż przy tej samej temperaturze z pieca gazowego... jest po prostu cieplej...

 

Z uwagi na fakt, iż stary Termet już ledwo zipie planuje wymianę kociołka centralnego ogrzewania, ale chciałbym zostawić kocioł na paliwo stałe. Z wstępnego rozeznania widzę, że obecnie jest silny trend na instalacje kotłów kondensacyjnych. W związku z tym mam pytanie, czy kocioł tego typu sprawdzi się w mojej instalacji i moich warunkach budynkowych ? Przy założeniu oczywiście, że nie będę zmieniał instalacji, zostawię stare grzejniki i piony. 

Dodatkowo chciałbym zlikwidować piętrowe podgrzewacze wody i zainwestować w zasobnik ciepłej wody o pojemności 150-200l (4 osoby dorosłe i dwoje dzieci, dwie kuchnie, dwie łazienki). Czy warto przy tym robić dodatkowy pion aby uzyskać obieg cyrkulacyjny ciepłej wody?  Wiązało by się to z pruciem łazienek na wszystkich trzech kondygnacjach a tego chyba chciałbym jednak uniknąć. Jeśli nie zrobię cyrkulacji to czy będę musiał instalować jakąś dodatkową pompę obiegową na wyjściu z zasobnika aby uzyskać odpowiednie ciśnienie na najwyższej kondygnacji? 

 

Na wielkie oszczędności pewnie nie ma, co liczyć, ale czy komfort cieplny po zainstalowaniu kociołka kondensacyjnego będzie lepszy, w porównaniu do istniejącego?  Które kociołki byście polecali Vailant, Saunier Duval, DeDietrich, Beretta, Junkers czy jeszcze coś innego...  (przy założeniu najmniejszej awaryjności, dostępności serwisu i trwałości produktu) 

 

Z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz ogrzewać gazem to zainwestuj najpierw w ocieplenie budynku to po pierwsze. Po drugie trzeba by przyjżeć się doborowi  grzejników, bo trzeba by dobrać dla całego domu na temperaturę zasilania max 70 C co niestety może wiązać się z ich wymianą. Temperatura zasilania dla kotła kondensacyjnego może być jeszcze niższa ale to dochodzi kolejny problem czyli wielkość grzejników, na niskie temperatury wychodzą ogromne i w starym domu dość trudno jest takie zamontować. O ile twój termet pracował w układzie zamkniętym to dla większośći dzisiejszych kotlów może być z tym problem, niestety wymagają układu zamkniętego, Nie piszesz nic o kotle na paliwo stałe bo jak chcesz go zostawić to pojawia się problem układu zamkniętego większość kotłów na paliwo stałe pracuje w układzie otwartym chociaż można już kupić taki do układu zamkniętego. Likwidacja podgrzewaczy cwu jest jak najbardziej wskazana, no niestety dla 3 kondygnacji (przy montażu podgrzewacza na najniższej kondygnacji) praktycznie musi być cyrkulacja cwu bo nie widzę sensu puszczania w kanał wody i czekania na ciepłą. Rurka cyrkulacji ma przeważnie 15mm i tak naprawdę nie musi być chowana w ścianie, może być nawet na wierzchu.

Musisz sam określić zakres robót jaki chcesz wykonać. Nie ma co ukrywać przy większym zakresie może być trochę ...... bałaganu i kurzu no i niestety kasy na wykonanie robót. 

Marka kotła ma drugorzędne znaczenie kup taki na jaki Cię stać i którego serwis masz w pobliżu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz ogrzewać gazem to zainwestuj najpierw w ocieplenie budynku to po pierwsze. Po drugie trzeba by przyjżeć się doborowi  grzejników, bo trzeba by dobrać dla całego domu na temperaturę zasilania max 70 C co niestety może wiązać się z ich wymianą. Temperatura zasilania dla kotła kondensacyjnego może być jeszcze niższa ale to dochodzi kolejny problem czyli wielkość grzejników, na niskie temperatury wychodzą ogromne i w starym domu dość trudno jest takie zamontować. O ile twój termet pracował w układzie zamkniętym to dla większośći dzisiejszych kotlów może być z tym problem, niestety wymagają układu zamkniętego, Nie piszesz nic o kotle na paliwo stałe bo jak chcesz go zostawić to pojawia się problem układu zamkniętego większość kotłów na paliwo stałe pracuje w układzie otwartym chociaż można już kupić taki do układu zamkniętego. Likwidacja podgrzewaczy cwu jest jak najbardziej wskazana, no niestety dla 3 kondygnacji (przy montażu podgrzewacza na najniższej kondygnacji) praktycznie musi być cyrkulacja cwu bo nie widzę sensu puszczania w kanał wody i czekania na ciepłą. Rurka cyrkulacji ma przeważnie 15mm i tak naprawdę nie musi być chowana w ścianie, może być nawet na wierzchu.

Musisz sam określić zakres robót jaki chcesz wykonać. Nie ma co ukrywać przy większym zakresie może być trochę ...... bałaganu i kurzu no i niestety kasy na wykonanie robót. 

Marka kotła ma drugorzędne znaczenie kup taki na jaki Cię stać i którego serwis masz w pobliżu

 

Kocioł na paliwo stałe chciałbym zostawić ten co jest lub wymienić na coś ekonomiczniejszego bo nie ukrywam, że ten lekko mnie irytuje pod względem ilości spalanego węgla... aczkolwiek na ten moment zakładam, że miał by zostać...   Hydraulik wspominał o montażu wymiennika płytowego.. ale nie wiem czy to rozwiąże problem układu otwartego, gdyż póki co dopiero wdrażam się w temat... 

 

Myślałem jeszcze o puszczeniu rurki cyrkulacyjnej w kanale wentylacyjnym do najwyższej kondygnacji... i tam wpinkę w najwyżej położonej łazience, aczkolwiek nie wiem czy mi się to uda... 

 

Najbardziej chodzi mi o to czy kociołek gazowy kondensacyjny 24kW (bo zdaje się że większość posiada taką moc) obgoni mi moją instalacje... mogę pospisywać wszystkie dane odn. istniejących grzejników, wielkości pomieszczeń itp itp.. i dodać taki rysuneczek jeśli pomogło by to w prognozowaniu zachowania mojej instalacji... 

  

Aha dodam jeszcze że zawory w grzejnikach są zwykłe kulowe bez termostatów.. i tej wymiany też chciałbym uniknąć... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.