Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Jest i odpowiedź:

 

"Wszyscy klienci prosumenci są rozliczani zgodnie z harmonogramem w cyklu dwumiesięcznym zgodnie z zawarta umową kompleksową oraz zgodnie z taryfą Energa Operator. Nie ma możliwości zmiany cyklu rozliczeniowego."

 

Do tego to:

http://gramwzielone.pl/trendy/27256/energa-operator-wycofac-przylaczanie-mikroinstalacji-na-zgloszenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to dobrze że prawo nie działa wstecz. A jak chcą abym kupił 2 inwertery 3 fazowe to nich mi zakupią i zamontują. Bo ja raz już płaciłem za kupno i montaż. Albo dławiki kvar i bierma/polemnościowa zostanie na miejscu. A pamiętajmy o tym że nie tylko prosumenci generują bier/poj ale wszystkie domy więc zgodnie z prawem nie mogą dyskryminować jednych a innym na to pozwalać.

 

Im chodzi o to aby jak najszybciej ściągać opłaty za 6.8 i 8.8 podawane w licznikach, a do 2020r muszą wymienić liczniki na elektroniczne więc przy 1 podejściu ściągać kasę od wszystkich prosumentów i Kowalskiego. Bo teraz tego nie mogą robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie cienki drut np 3 km i skręcony w kilku miejscach kombinerkami. Trafo daje tyle, by po stratach na końcu wsi napięcie mieściło się w normach. Trafo przykładowo na 240V, a na końcu 210V.Podobnie to działa w drugą stronę, podłączysz inwerter większej mocy, napięcie poszybuje pod 260V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie u mnie w domu pójdzie w górę aby prąd mógł wyjść w sieć, i do trafo napięcie też spadnie podobnie jeśli ktoś z mojego prądu będzie chciał skorzystać na końcu wsi. Tym samym inwerter musi napięcie podnieść jeszcze bardziej aby licznik pokręcił się w lewo

 

9131442cc3058adegen.jpg

 

Tak to wygląda u mnie na inwerterze 2 inwertery na 1 fazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa inwertery, oba na jednej fazie bo oczywiście nie ma bilansowania międzyfazowego. Gdy nie ma produkcji napięcie na każdej z faz waha się miedzy 225-230V. Przy maksymalnej produkcji(najlepsze wyniki osiągałem w maju, była to moc oddawana na poziomie 4,4kW) napięcie nie przekracza 235V, na pozostałych fazach jest po 230V. Do stacji mam 500m, podłączone są do niej dwa gospodarstwa domowe w tym ja. Nie wiem gdzie widzą problem z poziomami napięcia.

 

Dostałem też informację co do rozliczenia. Od 1 maja do 1 czerwca jest rozliczenie czyli cały maj i jeden dzień czerwca czyli opłaty stałe policzone za dwa miesiące. Jestem ciekaw jak policzą mi następną fakturę. Pewnie znowu będę musiał zapłacić abonament za czerwiec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam widzą, gdzie są stare sieci. Poczytaj na ekektrodzie ilu jest takich, którym inwertery jednofazowe cały czas wyłączają się z powodu przekroczenia maksymalnego dupuszczalnego napięcia sieci.

Nie ma co się łudzić, was, a i mnie też, nie kochają ani rząd, ani zakłady energetyczne i przy pierwszej możliwości u... jak u.... wiatraki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest taka że przeciętnego Kowalskiego nie stać aby wyłożyć kilka mln PLN na wiatraki które u... Wszędzie czytamy że mikroźródła generują tylko promil możliwości zwykłych elektrowni opalanych węglem. Czyli rozumiem że ten promil instalacji jest w stanie rozpierdzielić system kilkaset razy większy?

Nie wiem jak Wam ale mi się to nie sumuje.

 

Sytuacja AdamMa trafo na 2 userów sąsiada wypinamy z sieci całkowiscie a produkcja jest pchana przez trafo do sieci o wyższym napięciu! Gdzie ponownie jest "rozbierane" na mniejsze części.

Pójdę krok dalej na 1 fazę możemy wpiąć tyle co da radę przyłącze powiedzmy 5kW na dom jednorodzinny. U mnie we wsi domów na 1 trafo będzie jakieś strzelę 50 szt.i te 5kW to mi rozbierze najbliższych 7 sąsiadów pobierając tylko tzw. tło (lodówki, routery, i pozostałe pierdoły). Pytanie na którym odcinku zawyżyłem napięcie w drucie długości powiedzmy 3 km? I jak oni to zmierzyli moim licznikiem zapiętym pod GSM wysyłając im statsy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie napięcie w sieci 235V przy dobrym dniu np w niedziele dochodzi do max 252V przy tym napięciu falownik zaczyna obcinać moc ,teraz w niedziele tak miałem gdzie było słonecznie i chłodno ponad 10kW w sieć pchałem ,siec nowa trafo ponad 1MW odległość 300m jak widać sąsiedzi nie dali rady rozebrać wypchniętej mocy tym badziej że ponad 7kW pracuje na jednej fazie ze wzgledu na brak bilansowania miedzy fazowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu wy z tą jedną fazą? Macie falowniki 3 fazowe? Szari wyżej wspominał, że ma dwa, więc czemu na jednej fazie?

Rozdzielić dom na dwie fazy i niech zaiwania-ją dwa falowniki na dwóch tych samych fazach.

 

I co z max dopuszczalną asymetrią chyba 4,6kW? Nikt was z tego powodu nie ściga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faliwniki TYLKO 1 FAZOWE, operator Energa.

Max asymetria międzyfazowa to 5kW więc nikt się tego nie czepia.

Po co mam przepinać 3,3kW na jedną fazę i kolejne 1,6 na kolejną jeśli nie ma bilansowania międzyfazowego?

 

Efektem tego jest przepięcie chałupy na fazę na której znajdują się wszystkie odbiorniki prądu. Co mi z chałupy na 3 fazach jeśli później na systemie informatycznym mnie rąbią * 0,8 (opust). Co bym nie robił w takiej sytuacji jestem 20% w plecy.

A tak 1 faza, dom 1 faza i bilansowanie działa, braknie przyjdzie z sieci, za dużo wypłynie jedną fazą.

 

Owszem w tym przypadku inwertery sztucznie podnoszą napięcie do jeszcze wyższych wartości ale nie wyłączają się i mnie to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7kW na jednej fazie 7000 / 252 Max VAC = 27,7A powinno już dawno wywalić 25A zabezpieczenie w granicy no chyba że założyli 30A zabezpieczenie. Lub masz większą moc przyłączeniową.

po pierwsze przy 27A nie wywali bezpiecznik czy inny nadpradowy 25A bo ma współczynnik  to jako ciekawostka

po drugie na przyłączu mam ogranicznik mocy T 40A na którym mogę długotrwale łupać  do 60A i chwilowo do 70A i nic sie nie stanie przy testach z zupełniej ciekawości przez 8 min brałem 84A i tez nie wywalił jednym słowem dobre zabezpieczenie przed licznikowe

a jak mi nie zrobią bilansowania miedzy fazowego to przepnę całe 10kW na jedną fazę i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

szari, składałeś wniosek z aktualizacją danych dla Twojej instalacji? Jak to wyglądało u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam zapomniałem złożyć ale wszystkie dokumenty mam już przygotowane ;)

Wiesz ile to roboty spakować to wszystko w kopertę i jechać na pocztę... a muszę jeszcze na schemacie uzupełnić dane inwertera:/

 

Generalnie ma to wyglądać jak każde inne przyłączenie mikro źródła sterta papierów, kłody pod nogi z ZE, uzupełnienie danych, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo robiłem aktualizację i zrobiły się niezłe jaja. Okazało się że nie ma zupełnie żadnego przepływu informacji miedzy operatorem a obrotem. Papiery wysłałem w marcu i wszystko przeszło bo nic się nie odzywali. Przy okazji próby wyjaśnienia sprawy z ostatnia fakturą okazało się że operator nie ma w systemie części mojej instalacji. Wziąłem dzień wolnego, pojechałem do Gdańska do operatora z zapytaniem co się stało z moim zgłoszeniem. Na samo słowo prosument nagle wszyscy uciekli a osoba która mnie obsługiwała powiedziała że się tym nie zajmuje że nie może mi udzielić takich informacji. Zostałem skierowany do innego pokoju gdzie może coś wiedzą. Gdybym nie miał potwierdzenia z poczty że ktoś moje zgłoszenie odebrał u nich to nic bym nie załatwił. W końcu znaleźli w systemie że u nich wszystko jest ok i wysłali mnie do obrotu. W obrocie taka sama sytuacja. Oni się tym nie zajmują, trzeba jechać do operatora. Tłumacze kilka razy że właśnie byłem u operatora i oni skierowali mnie tutaj. Ostatecznie okazało się że operator musi wystawić nowy certyfikat i nową umowę kompleksową, przesłać to do mnie i ja osobiście muszę pojechać do obrotu z ww. dokumentami. Na pytanie dlaczego nikt tego nie zrobił dostałem odp "nie wiem". Podobno nic by się nie stało gdybym nie wyjaśnił tej sprawy ale nikt na piśmie nie chciał mi tego dać. Także czekam na papiery.

Mają tam taki burdel że szkoda gadać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie więc widzisz jak to wygląda, rozumiem że też masz Energa ;)

Dlatego na słowo prosument uciekają bo nic nie wiedzą i odsyłają gdzie mogą, najczęsciej na tę swoją infolinię w 3miasto lub email. U mnie Kalisz przejmuje całą dokumentację źródła, opiniuje i myślałem że tyle. Ale Ty piszesz znów o update umowy kompleksowej czyli mnie też to samo czeka:/

 

Tak serio to myślę że dołożę jeszcze 1,6kW na dachu i zgłoszę update o 2 x 1,59kW na oddzielnych fazach aby załapać się na bilansowanie międzyfazowe bo na tę fazę nic więcej wpiąć już nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
 
Po raz pierwszy jestem w tym miejscu forum.

W miejscowości w której mieszkam mają być dotowane instalacje fotowoltaiczne. Byłem na spotkaniu w tej sprawie.
1. Zastanowiło mnie to co usłyszałem: jeżeli oddam do sieci energię na jednej fazie (inwerter jednofazowy) to tylko z tej fazy będę mógł odebrać energię.

Czy jest to prawda?

2. Instalacje mają być montowane przez firmę Promag z miejscowości Robercin woj. mazowieckie

Czy macie jakieś opinie o tej firmie? Podobno wykonali już kilkaset instalacji w całej Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i wykonali, ale niektórzy się skarżą na ich instalacje 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23836-ostrze%C5%BCenie-dla-potencjalnych-klient%C3%B3w-firmy-promag-kolektory-pr%C3%B3%C5%BCniowe/page-1

Wiem, że to solary, ale też totalna olewka firmy wykonawczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emus

Chodziło pewnie o bilansowanie międzyfazowe, a to już zależy od licznika  raczej oprogramowania jakie jest wgrane przez producenta danego licznika. Wysyłając energię do sieci możesz odebrać nadwyżkę w każdej chwili i na dowolnej fazie. W przypadku gdy zachodzi możliwość bezpośredniego zużycia wyprodukowanej energii bez jej wysyłania do sieci wtedy ważne jest bilansowanie, jeżeli go nie będzie wtedy zużycie tej energii będzie możliwe tylko na fazie na której podłączony jest inwerter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AdamMa.

Nie rozumiem Twojej odpowiedzi, dlatego zadaję kolejne pytania:

1. Teoretycznie. Jeżeli oddaję energię na fazie nr 1 i jednocześnie z tej fazy nie pobieram energii w rozliczeniu rocznym to czy całą oddaną energię odbiorę na fazach nr 2 i nr 3?

2. Zużycie roczne energii w moim przypadku to 4,5 MWh. Przy założeniu że roczny pobór energii jest rozłożony równomiernie po 1,5 MWh na każdą z faz to:

a. Przy inwerterze jednofazowym jaką moc mam zainstalować by roczny bilans energii E(pobrana z każdej faz) - 0,8 x E(wysłana na jednej fazie) był lekko powyżej 0?

b Czy warto podłączyć najbardziej energochłonne odbiorniki do dwóch faz i zastosować na tych fazach inwertery jednofazowe każdy zasilony z innego zespołu paneli (dwie instalacje jednofazowe)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Odbierzesz 80% wyprowadzonej energii dla instalacji o mocy do 10kW lub 70% dla instalacji od 10 do 40kW, na dowolnej fazie

Ad2. Przyjmuje się że na każdy 1kW mocy instalacji roczna produkcja to 1MWh, ale to teoria, w moim przypadku przez ostatnie dwa lata z 1kW byłem w stanie wyprodukować 900kWh, tendencja jest spadkowa, w tym roku nie liczę na więcej niż 850kWh/kW

 

W 2016 miałem zużycie na poziomie 2760kWh czyli musiałbym oddać  3450kWh. Mam instalację o mocy 4,5kW. Z wyliczeń wychodzi że wyprodukuje ona około 4000kWh. Część z tej energii zostanie zużyta bezpośrednio a część wysłana. 

Najbardziej korzystne byłoby bezpośrednie zużycie całej wyprodukowanej energii, czyli warto zużywać prąd kiedy jest największa produkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rok a odebranie nadwyżki. Jeżeli po roku nie odebrał byś tych 550kWh to po prostu przepadają.

 

PS

Nadchodzą koleje niekorzystne dla oze ustawy. Jak tak dalej pójdzie pv będzie tylko dla hobbystów... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.