Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Zwykłe powietrze powietrze. Myślałem na początku o LG Basic 3,5kW ale grzeje tylko do -7oC więc dupy nie urywa, choć na moje by starczyło jednak zdecydowałem się na Midea Blanc 3,5kW ogarnia do -15oC a znając żonę przy -8oC i tak dawno wygoni mnie aby odpalić kocioł. Do łazienki mam taki fajny grzejnik olejowy nie wiem ile prądu wciąga ale pewnie ze 400-500W. Więc klimą ogarnę salon i sypialnię nad salonem ciepło i tak się unosi a salon ma 6,5m wysokości a z salonu po schodach pakujemy się do naszej sypialni, córa zawsze i tak śpi z nami więc mam nadzieje będzie OK. Zasada jest prosta przejeść nadwyżki i rozpalić kocioł a w bilansowaniu rocznym będzie łatwiej przemyśleć wszelkie zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee no do powiedzmy +1oC robi za pompę ciepła później z pompy ciepła robi się farelka ;) Ale jak się ma za dużo prądu nie ma to większego znaczenia niech przy -5oC ma cop 2 będzie super.

Muszę odpalać kocioł na ekogroszek bo jest w gospodarczym, gdzie od góry ociepla go blacha 1mm, później 25 pustka powietrzna a poniżej jest decha oczywiście docięta tak równo pocięta że mogła by robić za ocieplenie jakby jej było 5 warstw. Teraz robi za dekorację pokrytą płytą 5mm pomalowaną na biało ;)

 

Na moje ma działać w zimie w sensie grzać i to robi, więc na okresy przejściowe jak znalazł - taki termowentylator z cop 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niech będzie za 2000- 2200zł z montażem to może być  do sprzętu prawdziwego trzeba dołozyć jeszcze pare zł a jak nie przywiazujesz wagi do tego to spoko

a jak foto zauważyłeś juz spadek mocy wynikający z temperatury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało sie prąd zbilansowany dziennie bo klima/pompa pozera wszytko ale wody ciepłej produkuje ilosci nie do przerobienia cały czas woda 65-68st masakra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jest nieźle 1831kWh na tę chwilę od połowy lutego:)

Przyszła zaciskarka i końcówki więc w najbliższym czasie przerabiam z 2 stringów po 180V i 19A na 1 string 360V i 9A może zwiększy to osiągi bo inwerter będzie pracował w swoim optymalnym napięciu. Jednak nie spodziewam się różnicy wyższej niż 1%:)

 

Klima zainstalowana w sumie 2 szt. po 3,5kW.

Oczywiście Energa zawzięła się i wystawiła mi FV którą znów musiałem reklamować, i oczywiście przypominają mi że mam zaległość na koncie za poprzednią reklamowaną FV. Dobrze że nie kasują za przypomnienie i za osetki od nieterminowych wpłat:)

Twierdzą że pobrałem 183kWh ale zapomnieli napisać że wyprodukowałem ponad 720kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No fakt mają zadymę w fakturach że szok ,mnie wystawili taką fakturę i odsetki ze ręce opadają ,haha grożą mi nożycami nawet że odetną .... hehe ale na takich bandziorów to jestem przygotowany

Teraz nowa ustawa z bilansowaniem 0.8 w instalacji do 10kW wiec bedzie spoko tylko wszytko co ponad to przepadło heh ale sobie poradzimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipcowa produkcja zakończona z licznikiem o wartości 2,07MWh całkiem nieźle wydajność kWh/kWp to niecałe 135.

Mnie jeszcze nawet nie rozliczyli za pierwsze półrocze a wystawili 2 rachunki za prąd.

 

Faktycznie 1:0,8 dupy nie urywa ale nie płacimy niektórych, kosztów stałych - prześlą pierwszą fakturę po instalacji będę mógł napisać coś więcej w sensie ile zaoszczędziłem w stosunku do opłat za prąd. Na razie zachodzę w głowę jak klima sprawdzi się w okresie przejściowym czy da radę ogrzać te najważniejsze pomieszczenia. Najgorsze że nie wiemy jeszcze jakie będzie bilansowanie czy do końca roku, czy może od stycznia do ostatniego grudnia. Bo chyba żaden operator jeszcze się nie określił w tym temacie.

Wiemy że bilansowanie ma być przynajmniej 365 dni, ale nie znamy widełek miesięcznych.

 

Pewnie że sobie poradzimy w pochmurne zimowe dni i tak całą produkcję weźmiemy bezpośrednio, dodatkowo odbierając swoje opusty - prądu nigdy za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nigdzie nie jest napisane że bilansowanie ma być w okresie lipiec - lipiec. Wielu prosumentów chce styczeń - grudzień.

Nikt mnie nie zmusi do podpisania aneksu z datą 1.07.2016r ale każdy ma prawo podpisania aneksu do zmian prawnych dopiero z dniem 1.01.2017r. i tym samym bilansowanie styczeń - grudzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

informacje jakie posiadam od energi to wygladają tak że 1 lipca tego roku bedą popisywane aneksy do umowy i rozliczenie ma być roczne ,na dzien dzisiejszy czekają na rozporzadzenia bo bez nich nic nie moga zrobić

moze sie zdarzyć że bez aneksu podpisanego na mocy ustawy bedziesz rozliczany od lipca do lipca

a na dzień dzisiejszy walczę z energą o prawidłowe wystawienie faktur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z Energa już nie walczę zareklamowałem wystawione FV, oni zablokowali wszelkie windykację za 3 błędnie wystawione FV. I czekam aż mnie rozliczą jak być powinno, dodatkowo nie wystawiłem im rachunku i mam nadzieje że 1MWh będą skłonni mi oddać a nie rozliczać się z tego.

Wrając do aneksu nikt nie zmusi Cię do podpisania go i tym samym możesz być na tych samych warunkach - tak myślę?

Ale chodzą słuchy że przez pierwszy rok będziemy płacić normalne FV a dopiero po roku nastąpi rozliczenie się z nadwyżki - słuchy są różne, i same opinie też na chwilę obecną znane jest tylko RWE i ich podejście do zmian w ustawie - o których lepiej nie wspominać.

 

Wiem że wytworzyłem ponad 1MWh więcej niż wziąłem tym samym rachunek nie może być wysoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Jestem niedługo na tym forum a z instalacją fotowoltaiczną zaczynam raczkować, ale widzę że jest tu kilku z doświadczeniami, nie przeczytałem jeszcze ze zrozumieniem wszystkiego o czym piszecie ( trochę tego jest) i na początek zapytam czy magazynujecie wytworzoną energię np. w akumulatorach, czy odsprzedajecie, czy idzie na bieżące zużycie.

 

Przymierzałem się do tego ale lato zleciało i ciągle brak czasu, mam trochę aku 12/100 parę już zabytkowych paneli 50W, i jakieś przetwornice i jeżeli pozwolicie to chciałbym skorzystać z Waszego doświadczenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jaką instalację planujesz i jakiej mocy.

1) Instalacja Off Grid Magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach jest bardzo drogie i  mało ekonomiczne

2) Instalacja On Grid trochę latania aby podłączyć instalację do sieci, założenie licznika 2 kierunkowego i sprzedaż energii elektrycznej do sieci.

 

Z automatykiem mamy instalacje on grid i zawsze w pierwszej kolejności prąd zaspokaja nasze potrzeby bytowe (prąd) a jeśli w danej chwili nie potrzebujemy tyle energii ile produkuje instalacja energia "wychodzi z naszych domów" o odnotowuje licznik 2 kierunkowy ( wiemy ile kupiliśmy i ile sprzedaliśmy ). I zakład energetyczny zobowiązany jest oddać Ci tę energię a właściwie stosunek 1 : 0,8 (lub 0,7 w zależności od mocy instalacji) Czyli oddając 1kWh odbieram 0,8kWh w okresie do 1 roku i w tym czasie musimy się zbilansować. Wszelka (najstarsza) nie odebrana energia w określonych okresach przepada jeśli przez rok nie będziesz chciał jej odebrać.

Zabytkowe panele pewnie będą jeszcze działać, akumulatory - sam musisz sprawdzić.

Jednak aby instalacja miała sens tych paneli powinieneś mieć większą liczbę sztuk jednak w tym przypadku sposób ich montażu i koszty materiałów użytych do zamontowania paneli raczej niewspółmierne do zysku z instalacji. Zbyt dużo profili montażowych, wszelkiego rodzaju uchwytów, itp było by do tego niezbędne.

 

Sprzedaj te 50W, a za zarobione pieniądze kup 250W panele będzie taniej i łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 szt. aku licząc każdy po 50Ah = 1500Ah musiał byś to ładować prądem w zależności od podłączenia 150A. 

Lub 24V i 750Ah prądem 75A

1 panel 250W max może wyprodukować około 8A przy napięciu około 30V.

Tylko do tego jakaś przetwornica przynajmniej 1500-2000W na czystym sinusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aku mam 100Ah a starego UPS z sinusem na 16 baterii, więc planuję 8-9 paneli poł. w szereg, grzałki korzystałyby bezpośrednio z napięcia stałego a ew. nadmiar po nagrzaniu zasobnika na doładowanie baterii.

Takie są założenia, a w trakcie realizacji po jakichś próbach wszystko można zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie starał się upiec 2 pieczeni na 1 ogniu. Aby grzałki pracowały jak najlepiej niezbędny będzie sterownik MPPT który będzie załączał 1,2 lub 3 grzałki w zależności od aktualnej sytuacji za oknem.

 

Ale policzmy ile prądu potrzeba aby naładować te 16 baterii po 100Ah = 1600Ah

dla łatwego rachunku zakładamy 10 paneli które pracują pełną mocą przez 5h

5h * 8A (z 1 szt. panela ) = 40Ah

1600Ah / 40Ah = 40 szt paneli a Ty chcesz to lądować 8-9 panelami

Pomijając ilość prądu który chcesz oddać w grzałki do pełni naładowanych akumulatorów potrzebne będą 4 słoneczne dni i 10 paneli przez 5h produkujący max moc (zakładając 0 straty, i brak odbioru prądu przez pozostałe urządzenia.

Matematycznie się tego nie da ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. matematyka też tu rządzi i zapewne masz rację bo  pewnie temat masz opanowany a i doświadczenie spore.

Obecny UPS to 2300kVA, zasila niezbędne urządzenia jak brama monitoring, automatykę pieca i czasami jak brak z ZE kawałkiem oświetlenia, obciążenie to jakieś 30%.

 

Ja to tak kalkuluje: (może coś przeoczyłem i jest to błędne)

Przy tych 9 paneli powinno być  jakieś 250-270V i ok 5-7A i to powinno zaspokoić obecne zapotrzebowanie i doładować baterie i ew. nadmiar na grzałki lub też odwrotnie, najpierw grzałki ale to tylko poza sezonem grzewczym,  czas pokaże czy to wystarczy, jeżeli tak to będę dokładał dodatkowe obciążenie związane z domem, albo też dodatkowe panele.

Na początek nie chcę za dużo inwestować bo opinie są różne, spróbuje zrobić z tego co mam.

 

Mam znajomego, ma w pełni profesjonalne zasilanie foto 3-faz 10 kVA na które wydał coś 120 tyś i twierdzi że to następna kosztowna zabawka a wcześniej bawił się w głębinowe pompy ciepła, ale jego na to stać i opiera się wyłącznie na opiniach firm montujących takie urządzenia.

 

Dla przykładu w zeszłym roku do ZE wypchał 18 tyś kW i jeszcze za to zapłacił bo licznik elektronik a umowy nie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.