Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Kolektory


MarioM

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero zaczynam przygodę z OZE. Chcę zamontować na dachu dwa kolektory, w kierunku południowy wschód. Mam wymiennik do c.w.u. z jedną tylko wężownicą. Jakie kolektory najlepiej by pasowały? Powierzchnia domu to ok. 95 m kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego podgrzewacz ma być z jedną wężownicą? Do wspólracy z kolektorami to nie jest poprawne rozwiązanie. Niestety jest mało prawdopodobne aby kolektory zapewniły podgrzew cwu w okresie zimowym, przyjmuje się że kolektory są w stanie zapewnić 55-60% rocznego zpotrzebowania na cwu. I niestety zimą  trzeba w jakiś sposób wodę dogrzewać dlatego optymalnym rozwiązaniem jest podgrzewacz z dwoma wężownicami. Jakie kolektory? Najprostrzą odpowiedzią jest takie na jakie cię stać czy to będą płaskie czy próżniowe wielkiego znaczenia nie ma w internecie znajdziesz przeciwników i zwolennioków każdego rozwiązania. Kolektorów i podgrzewacza nie dobiera się do powierzchni domu ale do zapotrzebowania cwu. Dla 4 osobowej rodziny producenci zalecają podgrzewacz o pojemności od 200 do 300 l i od dwóch do trzech kolektorów. Osobiście uważam że najlepiej jest kupować  zestaw (kolektory + podgrzewacz+ sterownik) Ceny bez problemu znajdziesz w internecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci mówią, że jedna wężownica wystarczy - właśnie po to, by podłączyć dodatkowe źródło ciepła. Nie wiedziałem, że to złe rozwiazanie. Jakie kolektory próżniowe,a jakie plaskie polecasz? W sensie, czy jakieś konkretne marki mają godne polecenia? Czy lepiej będzie podłączyć kolektor tej samej firmy co wymiennik? Czy nie robi to roznicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kol. MarioM zdaniem ludzi posiadających kolektory i systemy fotowoltaiczne te drugie są lepsze do grzania wody (i mniej kłopotliwe w obsłudze i konserwacji) szczególnie w okresie zimowym. Jeśli uda się kupić tanio komponenty do pv (jest to możliwe) i zmontuje się samemu (zaprzyjaźniony elektryk mile widziany) to instalacja potrafi być dużo tańsza od kolektorowej. Więcej doświadczeń znajdziesz na forum elektrody w temacie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2603993.html .

 

Pozdrawiam i zadowolenia z wyborów życzę RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ; prawda i g....o prawda  tu akurat to drugie .

Sprawność kol. wodnych ok 80-90% 

Sprawność paneli fotowoltaicznych ok 10-15% 

podobmie z kosztami i awaryjnością i trwałością .

Do puki nie wymyślą coś nowego o sprawności ok pow 60%  to na razie z fotowoltaiką lipa jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sprawność tu nie ma nic do rzeczy a tylko cena za 1kw gotowej instalacji, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią powierzchnię do zagospodarowania fotowoltaika może być tańsza i i mniej dokuczliwa w obsłudze.

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wlasnie ze ma bo jeśli 1m2  ma sprawność rzędu 10% to trzeba nie m2 tylko km2 [ w przenośni] powierzchni tak lipnych paneli . A to się wiąże z kosztami . Wiec nie opowiadaj z ,, mchu i paproci''  PS uklad paneli fotowoltaiczny jest bardziej awaryjny od paneli wodnych i jego sprawność i żywotność daje o zawrot głowy  Z np 10m2 mogę  [koszt ok  10x300zł 3000 tyś] zyskać ok 10 kw jestem wstanie zagrzać zbiornik  ok 500l wody do mycia nawet do temp ok 70C to teraz napisz ile otrzymasz i jaki jest koszt paneli fotowoltaicznych 10m2?  .............................. Zobacz sobie np na szpitalach hotelach itp widziałeś gdzieś ogniwa ? bo ja nie!  Widze cale dachy pokryte panelami wodnymi Panel np 250w daje taką energie w laboratorium a na co dzień średnio może z 180w akurat tyle co bierze grzałka do ogrzania szklanki wody  na herbate Czajnik już potrzebuje od 1000 -2000W

 

 

Odpowiedz jest 1 kolego MarioM montuj tylko panele płaskie wodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moje instalacja nie kosztowała 6kzł i nie kułem/wierciłem stropów, mimo iż ze wzrostem temperatury spada sprawność czyli przeciwnie niż kolektorów to zimą dadzą więcej panele pv, a ile przy nich będzie pracy to powiem za parę lat.

 

pozdrawiam RedEd

 

ps nie zamierzam dalej ciągnąć tej przepychanki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zimą to my grzejemy innymi źródłami więc znowu lipa . A tak na marginesie ; Zima = 2h max 3h  na dobę słonka o mocy ok 200w z 1 m2 przy sprawności 15% daje =30w  Pod warunkiem ,,śledzenia słonka'' to wersja optymistyczna  ........Kolego to porażka przy słonecznym dniu to ledwo akumulator od motora podładujesz !!!!!!!!!!!!!!!! A przypomne dla przykładu poprzedniej zimy np w grudniu były  aż 3 dni słoneczne  takze w styczniu i lutym   :blink:  wiec życzę powodzenia w zimie   :D  :D  :lol:  :lol: Ps ja też nie kułem przewierciłem 2 otwory fi 20 . A tak z ciekawości kolega chyba prąd przesyła po wi-fi albo blutusem bo z tego co mi wiadomo prąd się przesyłało kablem a tu bez wiertła to trudno będzie . Ale co tam może nie jestem na bieżąco z nowinkami technicznymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co tu czytam to juz nie wiem czy to kabaret czy jakaś akcja zorganizowania ,prosiłbym aby na tym forum nie zabierali głosu w merytorycznych sprawach ludzie co nie maja pojecia o tym co piszą ,bo wypociny kociołsam to wołają o pomste do nieba ... 

fotoogniwa im chłodzniej tym maja lepsza sprawnosć fakt że zimą tj grudzien styczen i luty to jest tak sobie mo moje1,5kW były wstanie godzinnie produkowac około 250-400W co spokojnie wystarczało na pokrycie zapotrzebowania domowego miedzy godziną 7 a 17 czyli tak jak mniej wiecej było słoneczko  a do grzania wody na lato jesien czy wiosne to poza pompą ciepła to nie ma  lepszego ogrzewania a gdyby zainwestować 1do 1 kasę na kolektory a na fotoogniwa to uzysk roczny będzie dwukrotnie większy niz na zasranych kolektorach które sa problematyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk

1 to nie jest twoje forum \

2 każdy ma prawo przekazać swoją wiedzę 

3 założyciel tematu pisze  że chce grzać wodę cwu latem , zimą A nie budować ELEKTROWNIE 

4 czy to się opłaca ? Czy można grzać zimą ? - totalna bzdura  

5 te twoje 250 czy 400W to trochę duża rozbieżność jak na twoją dokładność. Jakoś mało jak na instalację 1,5 kW TOTALNIE MAŁO  zdecyduj się nawet 400W to tyle co zagrzać czajnik na herbatę bo o kompaniu to porażka 

6 w grudniu jak napisałem slońca nima

7 nawet jak ci da 400W jest to chwilowe co xmax 3 h  słońca  bo tylko tyle jest ,[nisko nad horyzontem] daje  no właśnie .............................bez komentarza 

8 jak pisałem sam mam solary i obserwuje ile dni slonecznych jest np w grudniu   styczniu i lutym  

Ze ci dało np w styczniu przez 4 dni nawet te 400W dziennie sory czy ty się myjesz? bo o kompaniu nie wspomne. Chyba że piszesz pierdoły i dogrzeważ wąglem.

Sam robisz kabaret wypisując takie brednie  

Nie dziwię się że forum umiera! 

Brak słów    

A tu link poczytaj za nim zaczniesz pisać dalej głupoty ;

https://forum.info-ogrzewanie.pl/forum/44-wytwarzanie-energii-elektrycznej-na-cele-grzewcze-i-nie-tylko/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to forum było zmonopolizowane przez grono kilku osób .I tego żałujecie!!!!!!

Nikt inny nie miał racji  co trwa do dziś Jest to taki ,,beton komuny w sferach żądzących,,'''

Inni na niczym się nie znają tylko wybrane osoby

Pozostałym forumowiczom się to znudziło i  przestali tu zaglądać  bo poco \

Jak małe grono pisze głupoty i mają monopol na nie nowi ludzie sami oceniają ,,wasze'' wypowiedzi i mają takie poszanowanie jak większość do MURATORA  tak jak ,,wy '' do innych ludzi . 

Ale powiem jedno że na ,,tym '' muratorze nie ma takich cyrków i jakoś większy ruch tam panuje . Może dlatego że modowie są bardziej nie zależni delikatnie mówiąc..........

Mogę wymienić tak z ok 10 osób z tego betonu ale poco to widać słychać i czuć

Wezmy tak tylko ostatni post  co pisze na dole?

Wszyscy to partacze  Ja  ja to jestem super bomba nigdy się nie mylę! I zawsze mam racje;

  

 

,,Wszystkie spieprzone instalacje są do siebie podobne, Ale każda z nich jest spieprzona na swój sposób. ''

 

 

Nie potraficie rozmawiać przekazać wiedzy tylko dyskredytujecie innych Wasza wiedza niekiedy jest nieprawdziwa ale nażucana . Przykład Dlaczego automatyk ma takie a nie inne zdanie ? Nasuwa się odpowiedz A czy on nie handluje okreslonym towarem? To jakie ma mieć ?

  

 

 

To tak jak nasz rząd rządzi dla siebie a motłoch się nie liczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk

1 to nie jest twoje forum \

2 każdy ma prawo przekazać swoją wiedzę 

3 założyciel tematu pisze  że chce grzać wodę cwu latem , zimą A nie budować ELEKTROWNIE 

4 czy to się opłaca ? Czy można grzać zimą ? - totalna bzdura  

5 te twoje 250 czy 400W to trochę duża rozbieżność jak na twoją dokładność. Jakoś mało jak na instalację 1,5 kW TOTALNIE MAŁO  zdecyduj się nawet 400W to tyle co zagrzać czajnik na herbatę bo o kompaniu to porażka 

6 w grudniu jak napisałem slońca nima

7 nawet jak ci da 400W jest to chwilowe co xmax 3 h  słońca  bo tylko tyle jest ,[nisko nad horyzontem] daje  no właśnie .............................bez komentarza 

8 jak pisałem sam mam solary i obserwuje ile dni slonecznych jest np w grudniu   styczniu i lutym  

Ze ci dało np w styczniu przez 4 dni nawet te 400W dziennie sory czy ty się myjesz? bo o kompaniu nie wspomne. Chyba że piszesz pierdoły i dogrzeważ wąglem.

Sam robisz kabaret wypisując takie brednie  

Nie dziwię się że forum umiera! 

Brak słów    

A tu link poczytaj za nim zaczniesz pisać dalej głupoty ;

https://forum.info-ogrzewanie.pl/forum/44-wytwarzanie-energii-elektrycznej-na-cele-grzewcze-i-nie-tylko/

1 nie jest ale nie zwalnie Cie to od wypisywania głupot

2 wiec przekaż wiedze a nie dyrdymały z cyklu jedna baba drugiej babie .....

3  tak jak pisałem do grzania wody a ilosc energi  wmiesiacach smowych podałem z praktyki dla zobrazowania sprawnosci w pochmurne dni zimowe

4 czy sie opłąca oczywiscie a czy zomą jak dobrze dobierzemy to sie da ale generalnie kazdy ma inne zrodło do grzania CO wiec aspekt podgrzewania wody jest nie istotny w okresach zomowych

5 tak 250-400 w zaleznosci od grubości chmur nikt nie pisał o grzaniu wody zimą co ni9e znaczy że grzałka zimą ma odpoczywac skoro moze nawet te leżace na dachu Waty zaprzegnąc do podgrzania wody

6 nima i dlatego n ie pracują na 1500W tylko na 250-400W

7 nie chwilowe tylko średnie godzinne w granicach 250-400W a słonce jest od 8-16 a jesli jest to wyciagają ponad 1600W na godzinę w okkresie miedy 10-15  wiec chyba wiecej niż 3 godziny przynajmniej u mnie

8 nie dziennie tylko godzinowo pisałem wyraznie wystarczy nauczyć sie czytać ze zrozumieniem

 

PS

a fora umierają bo jak sie czyta takie brednie jak twoje i pozniej ludzie sie nabierają na to że nic nie ma sensu to sie nie dziw to ty babijasz forum i tym podobni ludzie którrych tu nie brakuje i tylko przez takich ludzi jestem teraz o rok do tyłu z fotowoltaiką bo nikt zadowolony sie na forum osiagnieciami nie chwali bo jak przeczyta takie brednie jak twoje to sie uśmiechnie i nie chce mu się użerać , a  najgorsze to użerać sie z gł..... bo sprowadzi cie do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem .. hehe

a ze mną  w zakresie fotoogniw  nie wygrasz a nikt kto zainteresowany nie pisze na forum tylko na priv i całe szczęście a dlaczego bo zabijasz to forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.