Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Analiza Schematu - Kocioł + Podłogówka + Kaloryfer


themasterp

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

 

Chciałbym skorzystać z doświadczenia forumowiczów i poprosić o przeanalizowanie schematu ogrzewania w moim domu.

Powierzchnia użytkowa w domku ok. 120 metrów, budynek z betonu komórkowego 24cm + 15-20cm styropianu, wełna na dachu 25-40cm, styropian pod wylewką 8 cm, planuje parter ogrzewać podłogówką + rezerwowe rozprowadzenie na 4 kaloryfery (w razie "W"), poddasze użytkowe chciałbym ogrzewać kaloryferami, na podstawie domku znajomego nakreśliłem sobie schemacik jak to widzę jednak chciałbym prosić o małe wsparcie projektowe:) Z uwagi na nagłą perspektywę wprowadzenia muszę kupić kocioł na ekogroszek - gaz będę miał najszybciej w przyszłym roku - jednak nie jest to mus, jeśli kocioł będzie się sprawował dobrze i nie zmęczy mnie jego obsługa to zostanie jako docelowy a z gazu zrezygnuję. Miałbym do Was następujące pytania:

1) Gdzie na załączonym scheamcie rozmieścić zabezpieczenia na instalacji w postaci zaworów bezp. zaworów trójdrożnych, wyłączników termicznych pomp itd. lub inne sugerowane (jakie?)?

2) Gdzie umieścić zawory zwrotne?

3) Czy pompa nr 2 jest konieczna, czy gdzieś indziej nie warto byłoby dołożyć dodatkowych pomp?

4) Jaką moc kotłą dobrać? Wiem, że to temat rzeka ale przykładowo mój znajomy grzeje dom bez izolacji na ścianach, o pow. 200 m2 kotem 17 kW i jest bardzo zadowolony, czy wystarczy mi kocioł 12-15 kW? Czy bez szczegółowych wyliczeń się nie obędzie? Dodam jeszcze, że dom będzie dodatkowy wyposażony w kominek, nie chciałbym przewymiarowywać ogrzewania, zależałoby mi na optymalnym wykorzystaniu mocy kotła, lokalizacja - Dolny Śląsk.

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc i sugestie, pozdrawiam

 

EDIT:

 

Dodam tylko, iż w moim zamyśle zawór trójdrożny Z1 miał regulować temp. powrotu do pieca (aby nie była za niska), a Z2 temperaturę na podłogówkę.

post-63572-0-04330200-1435566790_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny "odlotywy" projekt. Zamiast tworzyć "cuda na kiju" wykorzystaj gotowce ze stron producentów (np kotłów). Koncepcja 3 źródeł ciepła jest do wykonania ale.... nie w taki sposób jak to przedstawiłeś na schemacie (patrz instalacje CO z buforem).  Podłogówka jak na schemacie nie ma możliwości zadziałania, a grzejniki na godzinę W są potrzebne jak dziura w moście. Błędny jest sposób podłączenia naczynia wzbiorczego. Kocioł gazowy w układzie otwartym to też jest marny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.