Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Cześć wszystkim. Jestem nowy na forum. Dziś dotarł do mnie kocioł Tekla Draco Bio Compact 12KW. Kocioł stoi i czeka na montaż ale mam pytanie czy jak zmienię otwieranie drzwiczek z palnikiem z prawych na lewe to gwarancja idzie w cholerę? Zmiana była by mocno mi na rękę z racji ustawienia kotła w kotłowni. Sam schemat zmiany otwierania znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To jeszcze jedno pytanie. Buduje dom (140m2 użytkowej, 150m2 po podłogach). Na dole jest już podłogówka, na górze grzejniki i tylko w łazience na górze podłogówka. W sumie w systemie będą pracować 3 pompy.

2x pompa CO ( jedna podłoga, druga grzejniki), oraz 3 pompa CWU. Mam sterownik Estyma Igneo Slim. Jak ogarnąć temat podłączenia 3 pomp? Na piecu z boku mam 2 wyjścia na pompy ( jedna CO, druga CWU ). Pozostały jeszcze gniazda wolne ale one nie są nigdzie podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzeglo hydrauliczne potem 3d na grzejniki i na drugim pionie 3d na podlogowke... do ochrony powrotu zawor termostatyczny

Pompa od grzejników do sterownika a pompa od podlogowki na stale do kontaktu...

Albo kupe kasy wydaj i dodatkowy modul do sterownika

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gural86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jestem nowy na forum ale czytam tematy od dłuższego czasu.

Od roku mam zainstalowany kocioł Draco Bio Compakt.Pierwszy rok dom był jeszcze w budowie i nieocieplony ale grzałem cały sezon bo prace wewnatrz trwały. Teraz mieszkam od miesiąca i nie mogę nadziwić się jak niektórzy tu piszą że taki kocioł potrafi spalić 15kg na dobę ogrzewając 200m. Bawię się ustawieniami, zamontowałem RCK ale żadnych efektów w postaci obniżenia spalania nie wida. Jak zuzywał 30 kg peletu na dobę tak zużywa. Moje aktualne ustawienia;

Powietrze MIN 20% 60 Powietrze MAX 100% 80 Podawanie MAX 100% 6,8 Moc MIN FL2 72 Moc MAX FL2 100 Typ modulacji

FL2

Próg foto 30 Ilość paliwa test 11,6 Wartość opałowa paliwa 5,1

 

Instalcja z zaworem 4D i siłownikiem, czujnik tem.ogrzewania zamontowany na rurze za pompą CO i tem. ustawiona na 38°C , ogrzewanie CWU 200l, grzejniki z termostatami, bez pogodówki. W domu jest tem.21-22° C. Podpowiedzcie co ewentualnie zmienić aby obniżyć spalanie bo aż się boję co będzie jak temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera.

Temperatura kotła zadana to 65° C a histereza 10. Kocioł pracuje 50 min po czym się wyłącza i po 50 min rozpala jak temperatura spadnie poniżej 50°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boryssov, Gural

Moduł rozszerzeniowy kosztuje około 500zł. Nie mam podłogówki i ciężko mi się wypowiadać, jednak włączając pompę do gniazdka pozbywamy się możliwości sterowania obiegiem. Ok jest to wyjście tanie i skuteczne pod względem działania ale już nie do końca komfortu

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet to Olczyk. Paliłem Barlinikem ale nie widzę różnicy.

Pellet zważony i jest 11,6kg. Po zważeniu i ustawieniu podawania początkowo na 6,5 uzyskałem tyle że piec zaczął szybciej osiągać temperaturę ale nie osiągał pełnej mocy [wg.sterownika oczywiście] i podniosłem na 6,8. Obniżyłem nadmuch bo serwisant ustawił 98/80 ale też nic nie dało poza pogorszeniem popiołu gdzie zaczęły pojawiać się większe okruchy. Co dwa dni zasypuję podajnik do pełna i wtedy zmieniam ustawienia żeby mieć porównanie. Jutro bedę zasypywał więc zmnienię min FL. Kocioł 18kW - niby wyszło zapotrzebowanie na ciepło [liczone na 'ciepło właściwe'] 8,9kW ale w projekcie domu było 14kW a Tekla 12kW wydawała mi się za mała. Dom z porothermu, osieplony 15 cm steropianem z każdej strony, grzeje 9 grzejników,2 drabinki i 40m²  podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy zamontował kocioł Lazar. Instalację też ma z jednym zaworem, ogrzewa 200m²  i spala 15kg na dobę a temperatura w domu min.23°C. Ale to chyba kocioł wyższej klasy więc pewnie lepszy. Jutro zmierzę ile jest na powrocie ale ręki za długo nie utrzymam na rurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boryssov: szkoda, że wziąłeś sterownik Igeo Slim, a nie od razu Igneo Touch. W tym drugim nie trzeba dodatkowego modułu, żeby sterować większą liczbą obwodów grzewczych. robert004 ma dwie pompy CO podłączone do Igneo Touch.

 

lideramos: a czujnik temperatury pokojowej masz? Przy naszym zaworze 4D generalnie problemem jest zimny powrót. Zawór teoretycznie ma płynnie "rozdzielać" ciepło między zasilanie C.O., a powrót do kotła. Według moich obserwacji w praktyce jednak jest tak, że dopóki zawór nie przekręci się o ponad 50%, to na C.O. nic nie idzie (całe ciepło idzie na powrót), a jak przekroczy te 50%, to nagle całe ciepło idzie na C.O., a powrót staje się zimny. Tak więc twój test z ręką położoną na powrocie może wyjść różnie, zależy w którym momencie zejdziesz do kotłowni. Z tego co obserwuję, to sytuacja stabilizuje się dopiero po dłuższej pracy kotła, kiedy to faktycznie 4D zaczyna rozdzielać te ciepło pomiędzy zasilanie C.O., a powrót.

Mój laicki wniosek jest taki, że lepiej dłużej przytrzymywać pracujący kocioł na wysokiej temperaturze i sterując mocą nie pozwolić mu wygasnąć, a z drugiej strony nie wychłodzić się. Spróbuj dla testu do tego doprowadzić, a nie że kocioł co 50 minut ci się wygasza i odpala. Jak? Tak, jak napisał Gural86: minimalna moc w dół, dzięki czemu Fuzzy Logic będzie miał większe pole manewru. Jak dalej będzie się za często wygaszał, to zmniejsz czas podawania. Jak dalej, to test z mocą skokową.

Masz Vide Neta?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ani czujnika pokojowego ani Vide Neta.

Zmieniłem  moc min FL2 na 50 ale zwiększyłem nadmuch na 70/90 bo nie dopalało peletu. Jak miałem nadmuch ustwiony 75/98 to ładnie się wypalało na proszek wszystko i nie trzeba było tak często czyścić palnika. Zobaczy się za 2 dni. Na razie kocioł i tak się wyłącza tyle że przedtem dochodził do 74-75°C a teraz 71-72 °C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możliwe. Jak masz sterownik Igneo Slim, w którym nie da się ustawiać histerezy wygaszania, to wynosi ona 5 stopni. Więc jeśli masz temperaturę zadaną 70, to wygasza ci przy 75 stopniach bez względu na to, jaką ustawisz moc palnika.

Ale skoro ty nie masz czujnika temperatury pokojowej, to właściwie w tym momencie już żeśmy sobie pogadali ;) Kup sobie choćby taki najtańszy CTP2 z Estymy i dopiero potem możesz rozpocząć proces sterowania kotłem, a my rozkminy na forum. Na chwilę obecną twój kocioł jest ślepy i działa praktycznie tak, jak zwykły zasypowy kocioł z XX wieku. Z tą różnicą, że paliwo podaje "ślimak", a nie ty łopatą i nie musisz otwierać dolnych drzwiczek żeby się rozpaliło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co zmieni czujnik pokojowy?

 

Mam 3 tekle w rodzinie z czego 2 z pokojowym z którego sam osobiscie w swoim zrezygnowalem... steruje temp na termostatach przy grzejnikach...

 

Wykresy pracy w zakladce kociol identyczne w kazdym kotle...

2 kotly to draco bio 12 i jeden draco compact 18...

 

Kotly na "stalej pompie" wlaczonej przy wylaczonej jest gorszy komfort cieplny

 

 

Spalanie obecne u mnie 120m dom z 2010 9 workow na tydzien u mamy mieszkanie 70m nie ocieplone 10 workow na tydzien ... worki 15 kg... jak bym nie ustawial spalanie podobne... a compact 18 u tescia zre jak smok 2 worki dziennie to norma 150m dom ocieplony i zre tez tyle samo co bym nie poustawial... w mrozy kotly zra razy 2... oprocz mojego bo ma dopiero 2 miesiace i mrozow nie widzial...

 

Taki urok tekli zre ile wlezie... no chyba ze masz 21 st. W domu u nas min to 23.5

 

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gural a mój się przeżarł. W tamtym sezonie się nażarł. Przy 6 stopniach na zewnątrz i przy 21,5 w domu żarł 60 kg. Teraz 22 w domu na zewnątrz 0-3 i żre 38-45 kg.

W porównaniu do zeszłego sezonu dołożyłem jeszcze jeden czujnik temp. wew.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pogadane :)

 

Jaka jest różnica między automatycznym kotłem na pelet, a na wegiel? Że ten pierwszy nie musi się palić cały czas, tylko odpala się wtedy jak potrzeba. A potrzebę zgłasza czujnik temperatury pokojowej, który mówi że zrobiło się za zimno w domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert... czy kociol innej firmy zarlby mniej? Nie wiem...

Ale wiem zeby byl full automat tak jak ozi pisze to czujniki pokojowe i strefy grzania czy tez obwody powinny byc wydzielone na kazdy pokoj lazienke i sypialnie w domu ..

Wtedy oszczedzamy... ale ja u siebie mozliwosci takiej nie mialem dlatego nie montowalem pokojowego... tylko termostaty

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jest to wyjście. Jednak w przypadku kiedy temperatura w domu jest na tyle wysoka, że głowice zamkną dopływ wody, pompa c.o. dalej chodzi. Bo sterownik nie wie, że nie musi.

Ja jestem w szoku jak może spaść zużycie pelletu i uważam że 40kg na 560 metrów do ogrzania to przyzwoity wynik i to dzięki czujnikom.

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez robert004
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Gural jak to działa przy braku czujnika pokojowego? Co decyduje o tym że sterownik włącza/wyłącza pompę CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.