Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie, temperatura się nie wyrównuje bo woda się nie obraca w krótkim obiegu a grawitacyjnie słabo jak zawór jest malej średnicy. Albo pompa kotłowa albo pompa na powrocie z 4D tylko trzeba by je było sprytnie wysterowac by się nie wylaczala jak mieszacz się zamknie. Skonfigurowane jej jako kotłowej nie pomoże bo powrót wysoki i się nie załączy. Można by było pokombinowac i ustawić ją jako pompa CWU a czujnik CWU przeniesć za pompę CO, wtedy po zamknięciu 4D i wyłączeniu pompy spadnie za nią temperatura i pompa na krótkim obiegu powinna się załaczyc żeby "podgrzac CWU".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym zapytać czy któregoś z użytkowników spotkała taka sytuacja:

 

W piątek włączony został piec  w celu wygrzania piwnicy która jest obecnie malowana.

W sobotę rano zastałem taki obraz: rura podajnika została stopiona (nie zostało z niej nic!!!) Gdy rura topiła się, stopione kawałki rury stopiły przewody zasilające 

palnik. Podajnik ślimakowy w palniku jest uszkodzony (pękł za śrubą zabezpieczającą). Po krótkiej rozmowie z serwisem próbują wmówić mi że 

awaria powstała w skutek tego iż palnik nie był czyszczony (palnik po poprzednim okresie został wyczyszczony, de facto w poprzednim okresie działał ok. 3 miesięcy)

lub do podajnika dostał się jakiś twardy przedmiot, kamień itp. Palę certyfikowanym pelletem. 

Dodam tylko, że w całym domu unosi się zapach stopionej rury doprowadzającej paliwo. Piec został zakupiony 10 miesięcy temu. 

Jutro składam oficjalne pismo z moim instalatorem (który posiada papiery do montowania pieców Tekli) dotyczące gwarancji. 

 

Nie wspominam o tym, że boję się kolejnych uruchomień tego pieca gdy będziemy już mieszkać. Wydaje mi się że czujniki powinny wyłączyć podawanie paliwa przez ślimak od pojemnika

tak żeby pellet nie gromadził się w rurze doprowadzającej pellet w czasie awarii ślimaka w palniku.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tak poważnej awari ,mozna się domyślać że kazdy serwis będzie usilował zwalić winę na uzytkownika .Przecież ich "urządzenia" są "doskonałe " i w zasadzie się nie psują.Zastanawiam się po co jest ta gwarancja ,bo chyba tylko po to żeby wyciągać pieniadze za płatne przeglądy ,skoro jak stanie się coś poważnego to zawsze zwalają winę na użytkownika

Edytowane przez munior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz autoczyszczenie?

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Tak, mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tej awarii to jak Ci się ono sprawuje? Pytam by myślę o zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć bo paliłem tylko kilka miesięcy w poprzednim sezonie. Sam jestem ciekaw jakie podejscie będą mieli do klienta. Jedno jest pewne że nie popuszcze nawet jakbym miał zlecić ekspertyzę i iść z tym do sadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba było zgłosić z rekojmi do sprzedawcy...

Skorzystales z gwarancji i tu już dobra wola producenta (to on decyduje o zapisach w regulaminie gwarancji) a już wogole masakra jak twój instalator (tak jak piszesz serwisant Tekli) był też twoim sprzedawca... umarł w butach

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem skorzystanie z rękojmi nie wyłącza możliwości skorzystania z gwarancji i odwrotnie. Zgodnie z treścią art. 579 § 1 i 2 k.c. kupujący może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji, zaś wykonanie uprawnień z gwarancji nie wpływa na odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z perspektywy sprzedawcy powiem Wam tylko, że w razie problemów uderza się najpierw do producenta urządzenia. Nikt nie leci do klienta z wymianą drogiego towaru, bo po to jest gwarancja żeby z niej skorzystać. To co się stało wygląda niepokojąco ale może producent się poczuje i załatwi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem skorzystanie z rękojmi nie wyłącza możliwości skorzystania z gwarancji i odwrotnie. Zgodnie z treścią art. 579 § 1 i 2 k.c. kupujący może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji, zaś wykonanie uprawnień z gwarancji nie wpływa na odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi

Tak tylko nie na raz... składając reklamację na daną usterkę okreslasz z jakiej formy korzystasz...

 

Ded...

Też jestem sprzedawca (AGD Rtv) nie prawdę mówisz... przy gwarancji odpowiada i za serwis płaci producent przy rekojmi płacisz ty czyli sprzedawca a co ty jako sprzedawca z tym zrobisz i ile będziesz się ciagac z tym tematem z producentem klienta nie interesuje dla tego dla klienta lepsza jest rekojmia dla ciebie jako sprzedawcy gwarancja.. różnic nie ma jak producent się poczuwa i nie robi problemów z naprawą... a jak temat taki ze jak w tym przypadku serwis zwala winę na klienta to dla niego lepiej skorzystać z rekojmi ma lepszą ochronę swoich interesow

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gural86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym się podzielić moją historią. Kocioł wymieniłem w zeszłym roku . Montował go autoryzowany monter Tekli. Po starym węglaku ten był dla mnie piękny, zachwalany że w  pełni automatyczny i prawie bezobsługowy. Wszystko było pięknie dopóki była jesień, kocioł wieczorami włączałem i wyłączałem. Problemy  zaczeły się kiedy przyszło większe ochłodzenie i włączyłem go na stałe. Nie mogłem tego wszystkiego zrozumieć. Niby wszystko działało ale raz było więcej dymu z komina raz prawie w ogóle, raz dość szybko robiło się w mieszkaniu ciepło a czasami kocioł grzał i grzał i efekty słabiutkie. Dzwoniłem kilkakrotnie do mojego serwisanta z pytaniami ale on ciągle powtarzał że wszystko jest w sterowniku ustawione fabrycznie i nie wolno nic zmieniać ( co obecnie po jednym sezonie grzewczym uważam za skandal mówienie takich rzeczy użytkownikowi kotła na pellet ). Czułem że zostałem z tym sam. Wspaniale że znalazłem to forum dzięki któremu bardzo wiele się dowiedziałem i nauczyłem. Piszę to apropos  przegrzewania kotłów u niektórych kolegów. Ja mam starą instalacje z grubymi rurami dla tego aby powrót był jak najcieplejszy ustawiałem na kotle dość wysoką temperature zadaną ok. 78 C. Jak pewnie każdy podejrzewa dochodziło niemal notorycznie do alarmu przegrzania kotła. Sprawę rozwiązałem tak że zakupiłem zewnętrzny sterownik do obsługi zaworu 4D (nazwy nie podaje bo nie wiem czy mogę) . Podłączony pod niego mam właśnie zawór i pompę c.o. Pod kocioł podłączoną mam tylko pompę cwu. Działa to tak że sterownik ma czujniki temperatury powrotu, kotła i temperatury za zaworem, kiedy ustawiona w sterowniku temperatura zostanie przekroczona np. 85 C otwarty zostaje zawór i uruchomiona pompa c.o. dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania kotła. Osobiście uważam że działa to o wiele lepiej niż w Estymie. Przynajmniej tej która ja mam z 2016 r.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinna być podstawowa rzecz w sterowniku estymy.... Kocioł osiąga temperaturę "graniczną" powiedzmy 85st. włączają się pompy i otwierają zawory a nie jak u kolegi Pado - pompa stóp bo w domu osiągnięte to co zadane. Jeśli w czasie wygaszania przez pięć minut zawór byłby otwarty a pompa włączona napewno domu by nie przegrzał a piec spokojnie by się wygasił i kolega miałby mniej zmartwień....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że okazuje się, że coś takiego właśnie jest (opis z innego sterownika, nie z Estymy):

post-69617-0-10317300-1506455374_thumb.png

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korci mnie aby doprowadzić u mnie do przegrzania pieca i zobaczyć jak się zachowają pompy i mieszacze.

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny ster ale u mnie następuje otwarcie mieszacza i puszczenie wody na instalację. Chyba tylko raz miałem okazję zaobserwować jak coś tam testowalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że okazuje się, że coś takiego właśnie jest (opis z innego sterownika, nie z Estymy):

Zabezpieczenie STB jest również w naszych kotłach, to jest zabezpieczenie termiczne niezależne od sterownika. Po to się je stosuje żeby w przypadku awarii np. sterownika mechanicznie odciąć zasilanie: podajnika i dmuchawy. Ta czujka jest taką zworką, która po przekroczeniu określonej temperatury rozwiera i powoduje przerwę.

 

Na poniższych foto można zobaczyć co zostanie odcięte w przypadku zadziałania czujnika STB, ze schematu wynika że u nas odłączone zostaną:

9. podajnik zasobnika

8. podajnik palnika

7. dmuchawa

5. zapalarka

podsumowując wszystkie urządzenia przyłączone do złącza [N1]

 

Żeby sprawdzić jak działa STB na pracującym kotle, wystarczy wyjąć czarną pchełkę z kabelkiem, która jest zamontowana w gnieździe razem z czujnikiem temperatury kotła i podgrzać ją np. zapalniczką, ale ostrożnie, z pewnej odległości żeby ją nie stopić.

 

Sprawdzone osobiście i zadziała przy temperaturze ok. 95*

post-66388-0-45380700-1506501206_thumb.jpg

post-66388-0-91322400-1506501229_thumb.jpg

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pado: przekroczyło ci kiedyś 95 stopni na kotle?

Przy 85 włącza mu się alarm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkreślam STB to zabezpieczenie niezależne od sterownika, nie jest realizowane żadnym programem, złącza w sterowniku są wykorzystane tylko do podłączenia.

Poniżej narysowałem jak to działa żeby łatwiej zrozumieć. Czujnik STB to zwykły bimetal który pod wpływem temperatury się rozewrze, oczywiście podczas normalnej pracy styki są zwarte NC.

post-66388-0-58251600-1506575937_thumb.jpg

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie działa to na zasadzie ze jak zapali sie wam kocioł to wszystko odetnie

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mamy poprawnie zrobioną instalację, mam na myśli naczynie wzbiorcze w przypadku instalacji otwartej, nie może być odcięte zaworem lub zawór shładzający DBV w instalacji zamkniętej, to nic się nie powinno stać.

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem mówię o skrajnym przypadku.

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update :

 

Tekla przyjechała jeszcze raz i wymieniono mi wadliwy układ STB, nie mam już alarmów...

 

Teraz walczę o wyminę kotła, ponieważ instalator- ogólnie mówiąc- źle dobrał kocioł do mojej -jakby nie było- starej instalacji o dużej pojemności wodnej...na razie jest duża szansa na wyminę...

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.