Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Podajnikiem+Zawór 4D+Przeróbka Instalacji


hajtaler428

Rekomendowane odpowiedzi

Temp na kotle podczas prób była 62 tylko myślę że może za krótko (ok 2h, po naladowaniu CWU). Myślę że problem tkwi po części w tym podlaczeniu pionu z pexa(po dobudowie piętra pion był podłączony tak jak powrót z rys A postu#94 i przy pompie na zasilaniu był ten sam problem - nie wszystkie grzejniki grzały tak jak powinny. Zostało to przerobione tak jak na rys A ale tylko na zasilaniu a powrót został tak jak był. Wszystko działało ok. Myślę że teraz przy pompie na powrocie problem jest ten sam i to podłączenie wypadałoby przerobić tak jak na rys B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podłogówka ma do 15m2 to RTL może być, jeżeli jest większa to zastosowanie RTL jest błędne. Wiem będę się powtarzał, podłogówka i grzejniki na jednym obiegu grzewczym to bardzo trudny do regulacji hydraulicznej układ. Niestety każde przewężenie (a masz instalację wykonaną w różnych systemach) działa na niekorzyść i utrudnia przepływ. A woda płynie tam gdzie ma łatwiej. Zresztą jak by było dobrze to by wszystko działało zgodnie z założeniami a nie działa. No i rozpatrywanie modernizacji na zasadzie robię tylko kotłownie a nie ruszam reszty jest błędne i ten błąd popełniłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pętle podłogówki nie mają więcej niż 15m. Wiem że nie tak powinna wyglądać ta instalacja i jak bym ją robił od podstaw to by było inaczej ale instalacja jest po kilku przeróbkach(szczegóły w poście#1) a gdy dostawiane było piętro wszystko było przekazane w ręce "fachowca" z wiarą że będzie dobrze. Co do piętra i przeróbek w nim to raczej niemożliwe. Co innego parter - tu rury do grzejników poprowadzone są pod stropem w piwnicy i nie ma problemu. Instalacji nie ruszałem bo wszystko działało ok, nawet grawitacja(bez podłogówki). W sumie to po wymianie kotła nie sprawdzałem czy grawitacja działa. Zrobię to jak będę w domu w weekend (praca w delegacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są 2 pętle. Jedna 10m druga 15m, na każdej jest Rtl(patrz foto post#1) Pozostałe 4 obwody to grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie pocieszyłeś... A co tu stanowi problem? Jaka jest różnica czy pompa na zasilaniu czy na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie problem z lokalizacją pompy - natomiast trzeba porównać schemat z postu #88 i ten który wyszedł po przeróbce - z postu #93.

W obu są inne rozkłady ciśnienia i jest to przykład jak nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu  :)

Poczytaj o rozkładzie ciśnienia w instalacji CO np tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17185-ogrzewnictwo-wentylacja-klimatyzacja-podr%C4%99cznik-dla-technikum/str 196-198

 

Dodatkowo nowy kocioł ma pewnie inne opory hydrauliczne i instalacja na parterze wymaga pewnie regulacji - kryzowania.

Odbiegając od samej kotłowni - jak chcesz zapewnić regulację temp na grzejnikach na parterze?

Z kotła będzie wychodzić 65-70C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tam jest różnica tylko w podlaczeniu naczynia - została stara R wzbiorcza. W schemacie nie podawałem szczegółów układu parteru bo wszystko działało a w instalacji nic nie było ruszane. Działała nawet grawitacja zarówno na parterze jak i na piętrze ( na piętrze rozdzielacz i grzejniki z podłączeniem V i wkladkami termostatycznymi, poważnie) więc instalacja nie miała chyba dużych oporów. Nie wiem. Co do parteru to będą termostaty na grzejnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by były same grzejniki to miejsce montażu pompy było by bez znaczenia. Przy mieszanej instalacji już nie ma takiej dowolności. Niestety woda płynie tam gdzie są mniejsze opory a nie tam gdzie chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy pompa CO nie zaciąga przypadkiem również wody przez obieg CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jak? Od strony powrotu nie ma jak a z zasilania też nie bo jest ZZ na wężownicy. @Sambor co miałeś na myśli pisząc ze w jest różnica w rozkładzie ciśnień przy podłączeniu po przeróbce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie. Powrót CWU wpięty przed pompą, nawet przed zaworem 3D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zawór na rurze równoległej z pompą CO jest zamknięty (ti jest obejście pompy i zaworu 3d do pracy na grawitacji) więc tu nie ma podbierania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po kolejnych próbach i oto co się udało a co nie:

1. Zmieniłem podłączenie powrotu (na takie jak wersja B post#94) – zniknął problem niedogrzanych grzejników, wszystkie grzeją równo, jest ok

2.Podłogówka nie grzeje przy nagrzanej całej instalacji i na pełnym odbiorze mocy(wszystkie grzejniki na full, powrót CO na zaworze 3-d gorący)

3.Podłogówka ruszyła po zakręceniu grzejników (raczej było do przewidzenia ale zrobiłem to bo myślałem że może podłogówka się nie odpowietrzyła)

4.Co do książki której link @Sambor podałeś to podgląd jest tylko do strony 107 :/ ale poszukałem trochę o rozkładzie ciśnień i problemem jest (jeśli dobrze zrozumiałem) ta rura wzbiorcza i teraz w naczyniu jest obieg wody? (nie sprawdzałem w samym naczyniu ale RW w miejscu podłączenia przy rozdzielaczu w górę jest gorąca więc raczej tak) To podłączenie nie było nadgorliwością – tak ta rura była podłączona już wcześniej ( było to jedyne podłączenie z NP co przy zagotowaniu skutkowało wywalaniem całej wody z układu) i tak zostało.

Czyli trzeba by było zmienić to podłączenie NP – wspólna RB i RW jak na schemacie post #88?

5.Czy kryzowanie grzejników to przydławianie ich na zaworze powrotnym na zasadzie „na czuja” czy wymaga to raczej jakichś obliczeń i interwencji fachowca?

6.Sprawdzałem grawitację - działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że się zabrałeś za robotę.

Bardzo dobrze , warto wiedzieć co i jak powinno być.

Poniżej strony których nie mogłeś przestudiować.

Najważniejszą czynnością jest teraz regulacja hydrauliczna parteru, jakbyś miał grzejniki z zaworami termostatycznymi

to na niektórych zaworach można ustawić przepływy . Postaraj się o takie , inaczej trzeba by kryzy policzyć i powkładać przed  zawory.

Problemem może być regulacja tak aby instalacja działała na grawitacji i na pompie

Pozdr.

post-18578-0-67507800-1441041125_thumb.jpg

post-18578-0-47338800-1441041261_thumb.jpg

post-18578-0-08387100-1441041472_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko szkoda że nie wiedziałem tego wcześniej zanim wszystko było montowane... Człowiek uczy się całe życie. I widzę na dodatek że NW mam za nisko i podniesienie go na wysokość 4,2 m ponad najwyższy punk instalacji nie jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dole zawory na razie mam na 3 grzejnikach (do sezonu będą na wszystkich poza jednym wiadomo dlaczego). Na dwóch z podłączeniem bocznym są Danfossa z głowicą"click" a na jednym starym z podłączeniem dolnym jest wkładka Danfoss (foto) do której nie mogę dopasować głowicy - wziąłem od siebie ze sklepu 2 na przymiarkę i zadna nie pasowała. Będę musiał zamówić przez neta ale nie wiem jaka...

A z tą Rw to jak-zmieniać?

post-2974-0-50686900-1441043969_thumb.jpg

post-2974-0-26445600-1441043986_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta głowica jest z podłączeniem click a na wkładce jest gwint. I jest ona gazowa-nie jestem przekonany czy to ta glowica. Tym bardziej że to stara wkładka -grzejnik zakładany był z 10-12 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenta grzejnika teraz nie podam-w domu jestem tylko w weekendy. Nie przeszkadza mi że to głowica gazowa, chodzi mi o to że wkładka ma naście lat i dlatego może jest problem. Poszukam na stronie Danfossa-głowica do wkładki ra-n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla śledzących ten wątek i chcących pomóc - założyłem oddzielny wątek z prośbą o pomoc w regulacji hydraulicznej 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19892-nastawy-wst%C4%99pne-ustawienie/

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.