Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Ogrzewaniem Podłogowym


marta25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam fachowców zastanawiam sie nad kotłem viessman vitodens 100 do mieszkania na poddaszy 80m2 wszędzie o.p. Z kotła ustawiona temperatura załóżmy taka jak potrzeba na o.p. w pomieszczeniach sterowanie termostatami salus i listwa centralna też salus ale chciałbym też sterownik viessman pogodowy i nie wiem gdzie go wpiąć po pierwsze , po drugie czy pompa kotłowa ogarnie tyle o.p. Po trzecie listwa salus z modułem czyli jak jak listwa wykryje zamknięcie wszystkich siłowników to wyłącza kocioł po czwarte czuja zewnętrzna wpiętym w kocioł może wystarczy żeby kocioł sam sterował się pogodowy bez sterownikami pogodowego . Zależy mi na tym żeby kocioł byłsterowany pogodowy za fajne rozwiązania i schematy z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz częściowo rację, co postaram się wyjaśnić .  Vitodens 100 występuje w kilkunastu wersjach i rzeczywiście można podłączyć czujnik temperatury zewnętrznej do kotłów dwufunkcyjnych są to modele od B1KA015 do B1KA020 (patrz rodzaj gazu i zakres mocy) i do  jednofunkcyjnych modele B1HA059 do B1HA061 (patrz zakres mocy), które są w sprzedaży w zestawach z podgrzewaczem i solarami i nie były dostępne poza zestawami ( ale proszę sprawdzić u dystrybutorów bo mogło się coś zmienić). Pozostałe modele Vitodensa 100 nie współpracują z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Dlatego trzeba czytać konfigurację przed zakupem kotła, co dotyczy nie tylko sterowania ale również rodzaju gazu i zakresu mocy kotła. 

Moja opinia do stosowania Vitodensa 100 do ogrzewania podłogowego pozostaje taka sama, to marny wybór. Jeżeli chodzi o produkty Viessman to do podłogówki dobrym wyborem będzie jednofunkcyjny (brak wersji dwufunkcyjnej)  Vitodens 200 ze sterownikiem pogodowym  Vitotronic 200 ( są też wersje ze stałotemperaturowym sterownikiem 100 ), albo kocioł Vitodens 222 ze zintegrowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo ( 100 lub 130l )również ze sterownikiem pogodowym Vitotronic 200 ( trochę drogi ale zajmuje mniej miejsca niż zestaw kocioł + podgrzewacz). Autor tematu nic nie pisze o podgrzewie cwu które nie wiadomo dlaczego pominął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu najlepszy byłby Vitodens 200-W, 2,9 -17kW - wtedy można i podłogę ogrzać i wodę w zasobniku do 160l.

Kocioł Vitodens 222-W ma wbudowany zasobnik 46l co jest trochę mało, ale niektórym wystarcza.

Wbudowane zasobniki 100l mają centrale Vitodens 222-F  do 26kW, a zasobnik 130l występuje przy mocy 35kW

 

ważne aby się w tym wszystkim nie pogubić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wybranym kotle nie ma rozwiązania sterowania podłogówką w powiązaniu z kotłem.

Trzeba zastosować firmowe rozwiązanie np Salusa sterowania siłownikami zamykającymi pętle, natomiast może być kłopot z wyłączeniem pompy kotła

przez automatykę Salusa.

Teoretycznie jest miejsce na wpięcie styku zwierno/ rozwiernego regulatora pokojowego Vitotrol -100, ale to trzeba potwierdzić w serwisie producenta kotła.

 

Ale miedzy Bugiem a Prawdą nie widzę sensu sterowania pętlami podłogówki na tak małej powierzchni.

Wystarczy sam dedykowany regulator pokojowy i prawidłowa regulacja przepływów w pętlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem za takim rozwiązaniem ale moja kobieta jest cięta na tęperature ogólnie nie wiem czy jest sens ze sterowaniem pogodowym i siłownikami wezmę zwykły termostat tygodniowy i wdepnę w zworke a jak będę miał jakieś pomieszczenie niedojrzałe lub przegrzanego to pokrezuje na ratometrach i będzie sterowanie tanie i ok tylko daj znać czy pompa ogarnie kotłowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek i modeli kotłów jest na rynku od groma , najpierw musisz określić czy ma być tanio czy dobrze - jak tanio to Termet lub trochę droższe np Innergas

Górna pólka to np Wolf.

Mocowo to ok 16-20kW dla zasobnika 100l, ważne też aby była modulacja do niskiej mocy.

 

Jak masz ok 80m2 i tylko podłogę to sterowanie po za pogodowym ma mniejsze znaczenie.

 

Liczy się także dostępność serwisu danego kotła w twojej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę aby móc sterować podłogówką trzeba sprawdzić możliwości sterownika. Praktycznie sprowadza się to do współpracy z zaworem mieszającym. Co niektórzy forumowicze budują instalacje podłogowe bez zaworu mieszającego, jednak z funkcjonalnością i sterowaniem takimi instalacjami bywa różnie i przeważnie trafiają na forum próbując je  usprawnić z czym przeważnie są niestety problemy (poczytaj forum jest sporo takich postów).  Decydując się na instalacje podłogową trzeba się liczyć z wyższymi kosztami budowy, oraz z tym że nie można zastosować do takiej instalacji prostych kotłów ze sterownikiem stałotemperaturowym. Kotły sterowane pogodowo są droższe i to sporo, a koszty to nie tylko kocioł ale i inne potrzebne urządzenia (patrz cenniki) które też swoje kosztują. Masz o tyle łatwiej że wszystkie informacje znajdziesz na stronach producentów, wystarczy tylko usiąść wziąć ołówek w rękę wypisać co potrzebne i policzyć. Ceny są niestety dość podobne, ale u dystrybutorów można czasem znaleźć promocyjną ofertę, tylko trzeba uważać aby nie kupić tego co nam w ogóle nie jest potrzebne  bo czasem też się tak zdarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.