Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Instalacją I Pracą Kotła


KubaSko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem zadać pytanie użytkownikom kotła z podajnikiem. Jakie według was jest lepsze sterowanie instalacją grzejnikową. Czy za kotłem zawór trójdrogowy i sterowanie pogodowe, czy może po prostu za kotłem pompa na grzejniki i regulator pokojowy który rozłącza pompę ? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj KubaSko,

 

Większość firm kotlarskich zaleca zastosowanie zaworu 3 lub 4 drogowego do zapewnienia stałej temperatury powrotu, taki zawór możesz sterować za pomocą charakterystyki pogodowej, jak i temperatury pomieszczenia, czyli temperatura zasilania układu jest wyliczana na podstawie charakterystyki krzywej grzewczej, ale w przypadku przegrzewania pomieszczenia dodatkowo korygowana przez regulator pokojowy. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość utrzymywania stałej temp powrotu, zgodnie z zaleceniami producenta kotła, np 55*C.

Wyłączanie pompy CO przez regulator pokojowy, wiąże się z nagłymi spadkami temp na kotle w momencie jej załączenia (spływa cała zimna woda z instalacji) co wpływa na żywotność wymiennika, jak również kulturę spalania. Dodatkowym minusem takiego rozwiązania, (jeżeli regulator pokojowy jest podłączony bezpośrednio do pompy CO)  będzie nie załączenie pompy w momencie przegrzania kotła np nie zamknięte drzwiczki..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za bzdury!   

Jak jest sterownie pogodowe na zasilaniu to nie ma stabilizacji temp powrotu, chyba że jest na powrocie zawór 3-D termostatyczny

stałotemperaturowy np ESBE serii VTC to wtedy mamy stałą temp powrotu na kocioł niezależnie od tego jak jest sterowana pompa -

może być sterowana termostatem pokojowym i nie będzie spadków temp na kotle.

 

Przy zaw 4-d nie jest możliwe pilnowanie dwóch temperatur na raz, albo się reguluje temp zasilania albo temp powrotu na kocioł -

obu na raz nie da rady.

Podobnie z zaw 3-D na zasilaniu który reguluje temp podawaną na odbiory nie ma wpływu na temp powrotu

 

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch zaw 3-D rozdzielonych sprzęgłem hydraulicznym - wtedy jest stała ochrona kotła i regulacja pogodowa i temp na zasilaniu CO - poniżej opisany przykład.

post-18578-0-91995200-1433934015_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dzięki za odpowiedź. Ja wychodzę z założenia że jak robię instalację na 4-d to obieg kotłowy działa grawitacyjnie na dużej średnicy i w ten sposób podnoszę powrót. Jeśli jest dużo podłogówki to lepiej spiszą się tak jak kolega sambor pisze dwa zawory trójdrogowe (grzejniki i podłogówka) i tu daję pompę kotłową do podwyższenia powrotu. Sambor w twoim schemacie moim zdaniem ten VTC jest zbędny jeśli mamy instalację opartą o sprzęgło. Powrót jest zabezpieczony poprzez zwiększony przepływ w obiegu pierwotnym. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.