Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Kotła 140M2 Paliwo Drzewo, Węgiel


BlackTeam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów

 

Jest to mój pierwszy post i od razu jest to prośba o pomoc.

Mieszkam w domu pobudowanym 3 lata temu, oto parametry:

piwnica (nieogrzewana), parter (ok 40m2 podłogówki), poddasze (ściany skośne, dach czterospadowy). Dom dobrze ocieplony, budowa z pustaka, w środku styropian 4cm i połowka pustaka, zewnątrz ocieplenie 10cm styropianem. Podlogi ocieplone styropianem 5cm, wszystkie skosy i strych wełna 20cm. Bojler 120 litrów.

Na stronie cieplowlasciwe obliczyłem, że potrzebuję pieca ok.9-11 KW.

Obecnie pale piecem 27KW, typowy prosty piec "górniak". Oczywiście jak się domyślacie wszystkie posty pt "pożar w komnie", "smoła w piecu", "kłęby dymu" itp itd miałem okazję doświadczyć na własnej skórze. Kocioł jest mocno przewymiarowany (hydraulika, który mi to doradził i firmę, która jest producentem pieca i ostatecznie dobierała moc pieca, najchętniej wysłał bym w kosmos). Muszę coś zrobić i zmienić piec na mniejszy, gdyż dalsze takie palenie może się źle skończyć dla mnie i dla mojej rodziny. 

Jaki piec byście doradzili? Palę i będę palił głównie drewnem, szczególnie jak nie ma silnych mrozów i jestem w domu, gdyż ten opał mam praktycznie za darmo (nie licząc mojej pracy przy nim). W ciągu dnia jak nie ma nikogo w domu palić będę węglem. W ostatnie dwie zimy zużyłem ok 2.5 tony węgla na sezon + kilka przyczep drzewa. Wiem, że jest to bardzo dużo, ale to z uwagi na przewymiarowany kocioł i to, że lubię mieć ciepło w domu (małe dzieci itp). NIe ukrywam też, że gdybym miał zuzyć przez zimę 3-3,5 tony węgla to pewnie paliłbym węglem.

Ale do rzeczy: Zastanawiam się nad dolniakiem, z tego co czytałem na forum to dużo osób poleca KWKD lub MPM, ale ja w swojej okolicy mam producenta SKED i bardzo dużo osób w mojej okolicy chwali sobie te piece, podaję link

http://allegro.pl/14kw-sked-kociol-piec-producent-dolniak-i5370831160.html  

http://allegro.pl/14kw-nadmuch-kotly-sked-producent-i5389973003.html

 

Do tej pory paliłem z nadmuchem, wiem, że to zło, ale boję się tego miarkownika i zostawienie pieca bez dozoru na cały dzień.

 

Kocioł ten jest tani i myślę, że będzie i tak lepszy od mojego o lata świetlne, a budżet mam ograniczony.

MAcie jakieś inne pomysły? a może jednak wybrać piec z górnym spalaniem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj BlackTeam skoro zainteresowałeś sie SKED em to jest też taki kocioł KEMPES bardzo podobny

Producent też jest z twych okolic. Jest to zwykły kocioł DS bardzo prosty i możliwy do obsługi drewna. A juz specjalistą od tego KEMPESA jest kolega meping

poczytaj jego zmagania w wątku

Kempes 18Kw - "home Tuning" Start

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18792-kempes-18kw-home-tuning-start/?hl=kempes

Ja się przyznaję że go właśnie zakupiłem wersję 25 kW do domku 130m2 z ociepleniem 15cm grafitu i 100% podłogówki no ale ja mogę bo mam buforek 1000l.

Jak spala tego jeszcze się nie dowiem bo kotłownia dopiero powstaje rury zaczynają się plątać po niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem ma forum o kempesie to górna szczelina jest dosc szeroka, w skedzie wedlug opisu producenta ma 1cm wiec mysle ze nie bedzie mialo to duzego wplywu na prace kotla. Zreszta zawsze mozna ja zaslepic. Chodzi mi glownie o to ze chce prosty kociol jak najlatwiejszy w obsludze, nie musi byc super ekologiczny, wazne zeby nie smolil sie w srodku i w kominie. Dodatkowo planuje przerobic troche instalacje, zamontowac zawor 4drozny, pompke zmienic i jeszcze kilka drobnych rzeczy. A czy nie lepiej byloby kupic jakiegos pieca z gornym spalaniem? Mam mozliwosc kupna kotla Tekla Economic 12-14kw za 2tys, czy ktos moze widzial jak pracuje taki piec? No i mimo wszystko wiem ze to zlo ale jednak chce kociol z nawiewem bo boje sie zostawic piec bez obslugi na caly dzien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja będę się tłumaczył zatykam górny przelot i mam DS-a wiadomo nie jest to rasowy DS ale można sobie go poprawić ja i tak wiele się po nim nie spodziewam. Czeka go tuning jak u mepinga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może bufor do tego....

Poważnie zastanawil bym się nad zostawieniem obecnego kotla. 1000l zasobnik można kupic taniej niż nowy piec co a zyskujemy komfort palenia jak przy kotle z podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BlackTeam

Bufor ciepła to niezła opcja. Tu poczytaj jeśli jeszcze nie widziałeś.

Najprostszy gotowy bufor 1000l będzie kosztował 2-2,5 tys. zł. Taki z grzaniem CWU bywa droższy (bliżej 4 tys.) ale można też zostawić istniejący bojler niezależnie.

Bufor rozwiąże problemy, jakie dotąd wynikały z przewymiarowania kotła, a dodatkowo pozwoli rzadziej odwiedzać kotłownię (raz na dobę - co kilka dni, zależnie od pogody). Do drewna jest to rozwiązanie najkorzystniejsze, bo jakkolwiek dobrego kotła byś nie znalazł, to bez bufora nie spali on drewna tak efektywnie a zarazem wygodnie jak gorszy kocioł z buforem (będzie trzeba dokładać po trochu lub wygaszać, bo drewno daje duży strzał energii w krótkim czasie, z którą bez bufora nie ma co zrobić).

 

Nie podałeś metrażu budynku, ale wygląda na to, że jak załatwisz problem przewymiarowania kotła, to bez trudu zejdziesz w okolice li tylko 3-4t węgla/sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powierzchnia użytkowa 140m2, dom podpiwniczony w kwadracie, poddasze użytkowe. ciekawi mnie teraz ile będzie potrzebnych przeróbek w kotłowni. Czy montując bufor trzeba też zamontować zawór czterodrożny na piecu, pomoże to coś czy nie ma sensu. Obecnie mam zwykłą prostą instalację, działa na samej grawitacji, ale jest też pompa, bojler 120 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zostawić obecna instalacje taka jaka jest, zamontować zawory termostatyczne na grzejnikach (jeśli nie masz) w celu regulacji temperatury w pomieszczeniach. Zawor 4D moim zdaniem nie jest konieczny, ale ja jestem laikiem w tych tematach, niech wypowie się ktoś mądrzejszy. Ps. Ja też buduje nowy dom i też stoje przed dylematem ogrzewania domu. Na poczatku rozwarzalem kocioł zasypowy plus bufor, później wpadła opcja gaz ( gdyby nie termin podłączenia - 2018) ostateczni cenowo wybralem piec z podajnikiem.

 

W twoim przypadku bym się nie zastanawiał i szukał fachowca który połączył by bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z buforem może być połączony grawitacyjnie rurami 5/4 lub 6/4 " a z bufora można wykonać odejście na grzejniki z obniżeniem temp wody

przez zaw 3-D termostatyczny i pompę.

Taki układ pozwana na bezpieczną pracę kotła nawet przy zaniku zasilania,  natomiast do wyprowadzenia ciepła z bufora na grzejniki

potrzebna jest pompa zasilana dodatkowo z UPS-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kocioł podłączony grawitacyjnie do bufora nie będzie cierpiał z powodu niskiej temperatury wody powrotnej?  Zwłaszcza DS z pionowym wymiennikiem z tyłu kotła? 

Pomijając fakt, że taki kempes średnio się nadaje do węgla przez wodny ruszt, a już na pewno kiepsko się nadaje do drewna przez kompletny brak warunków do rozwinięcia płomienia i dopalania gazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za rady. Planowalem zmienic piec ale teraz chyba sie wstrzymam jeszcze z rok i zamontuje bufor ciepla. Musze tylko znalezc odpowiednia osobe ktora ogarnie montaz. Nie wiem tez czy da sie jakos logicznie przerobic instalacje bo bufor stalby jakies 3 metry od pieca i trzeba wszystkie rurki ciagnac na nowo. Troche to klopotliwe. Jesli sie nie da przerobic instalacji to pozostaje wymiana pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na alle.....o.pl. możesz też napisać do kolegi forumowego przemka p2ar.pl Lokalnie to ciężko znaleźć jakiegoś producenta/dystrybutora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.