Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary Domek 100M2 Jak I Czym Tanio Ogrzać


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

witam wszystkich , to pierwszy post , za kilka dni podpisuję u notariusza umowę kupna starego domu 100m2 w parterze strych niezagospodarowany i nieocieplony tak samo jak ściany na półtorej cegły (za rok będzie ocieplany) dom na fundamencie około 60 cm nad gruntem , zdecydowałem się na położenie 10cm styropianu rurki pex 16/2mm i wylewka betonowa tylko cały parter podłogówka  nic więcej 100m2 , ale czy dobrze myślę to wy mi proszę to wytłumaczcie bo jestem ciut laik w temacie i pytanie zasadnicze jakiego kotła pod uwagę brać i jakiej mocy chyba węgiel,miał , flot coś w tym stylu bo pompę ciepła pewnie ze względu na cenę można sobie darować co ? dodam że krezusem nie jestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz ogrzewanie podłogowe i do tego kocioł opalany węglem,miałem lub flotem? Odpowiedź Cię pewnie nie zadowoli. Węgiel miał i flot specjalnie do instalacji niskotemperaturowych się nie nadają. Wcale nie trzeba być "krezusem" aby ogrzewać dom PC czy kondensacyjnym kotłem gazowym, a te źródła ciepła są optymalne do instalacji podłogowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

wiem że to specjalnie z sobą nie gra , z gazem to całkowicie odpada z tego że gazu tam nie ma , myślałem o kominku z płaszczem wodnym , ba nawet o pompie ciepła PW ale to pod warunkiem że musi być ocieplony dom a tego w tym roku fizycznie i finansowo nie uciągnę , chyba że jakiś kominek zwykły i prztrzymać zimę potem ocieplić i dalej medytować czy pompa ciepła powietrze woda da radę oraz ile to wyniesie ,lub całkiem te pomysły olać i od razu kaloryfery i jakiś piec zasypowy czy coś w tym stylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie pompa ciepła czy innymi źródłami alternatywnego ogrzewania niesie swoje ograniczenia. W związku z tym i tak trzeba wykorzystać jakieś standardowe źródło ciepła, np. kocioł z podajnikiem lub (przy założeniu ,że będzie np. pompa ciepła) kocioł na propan butan, który będzie wykorzystany sporadycznie. Kocioł z podajnikiem (węglowy) nie wyklucza ogrzewania podłogowego. Temperaturę można zawsze dostosować zaworem mieszającym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie pompa ciepła czy innymi źródłami alternatywnego ogrzewania niesie swoje ograniczenia. W związku z tym i tak trzeba wykorzystać jakieś standardowe źródło ciepła, np. kocioł z podajnikiem lub (przy założeniu ,że będzie np. pompa ciepła) kocioł na propan butan, który będzie wykorzystany sporadycznie. Kocioł z podajnikiem (węglowy) nie wyklucza ogrzewania podłogowego. Temperaturę można zawsze dostosować zaworem mieszającym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

dawno mnie nie było ale strzeliłem  ot tak i kupiłem kocioł defro optima 20 kw są trzy kaloryfery czyli strych przedpokój oraz łazienka a cała reszta mowa o parterze 80m2 to podłogówka a to co napisałem w 1 poście że półtora cegły to muszę dodać że jest jeszcze pustka około 5 cm , jestem po wstępnych testach i chyba kocioł ciut za duży się wydaje tak wyszło z obliczeń oraz rad fachmanów ,może jeszcze nie opanowałem techniki grzania na miarkowniku bo skacze mi temperatura od 60-90 stopni a jak miarkownik zamknie klapę to cięzko z ponownym rozpaleniem  trzeba mu dolną klapę otworzyć aby ruszył ,palę od góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, ja miałem na 120 m2 15 kw i nieźle się kisiło więc jakoś sobie tego nie wyobrażam. Kocioł praktycznie nie do ogarnięcia w normalnym paleniu, jedynie kiszenie opału będzie.

Ani miarkownik, ani dmuchawa ze sterownikiem raczej nic tu nie poradzi, jedynie to chyba ratować się konkretnym buforem. Ale to już niech inni fachowcy się tutaj wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor pewnie by coś poprawił , ja za długo mieszkałem w bloku dlatego doświadczenia brak , coś mi po uszach poleciało że kocioł można przerobić czy to polega na zmniejszeniu paleniska poprzez włożenie szamotówek  ?? jeśli tak to mógłby mi to ktoś naświetlić dokładniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba będę celował w ten bufor tym bardziej że w ten sposób można by chyba palić co 2  dni jak dobrze to rozumiem tylko fajnie by było jak by mi wskazano kierunek , czyli jaki cena jakość aby to miało sens i nie pchać się w koszta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak największy na jaki Cię stać, najlepiej minimum 1000l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

teraz to już po ptokach , bo już jest to gotowe i przykryte gresem dobrze to grzeje podłogówka z pompą mieszającą i po wygaśnięciu ognia ciepło trzyma tak gdzieś półtora dnia , ale też nad tym myślałem aby dać 15 cm ale chętnych do pomocy nie było a sam to wszystko robiłem poza wylewką bo to akurat firma robiła a wybieranie dodatkowego 5 cm to jednak kawał roboty a tu jeszcze wszystkie tynki nowy dach instalacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

może inaczej tz podłoga wygląda na zimną ale w pokojach nadal odczuwalne ciepło przedtem tego nie było , czasem grzeję tylko kaloryferami w przedpokoju oraz strychu i w pokojach na dole po 2-3 dniach jest już zimno , ile ma temp podłogo po dniu nie grzania nie wiem ale jest odczuwalnie ciepło -stary dom ale mury z pustką w środku może to jest to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.