Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A jakie to markowe? W ogóle to dużo drożej wychodzi grzanie niż takim groszkiem?

A dobrze ocieplić to znaczy? 15cm styro na ściany wystarczy a na podłogę i fundament po 10cm. Czy dokładać?

 

Dla porównania pellet za 950 zł / tonę ma 19,8 MJ/kg czyli tyle co ekogroszek czeski po 500 zł/tonę.

 

Podstaw dane domu pod linkiem i po uzyskaniu wyniku zmieniaj ocieplenie w róznych miejscach to zobaczysz ile to zmieni w ogólnym bilansie

 

www.cieplowlasciwie.pl/start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie chcesz?

możesz zamiast zwykłych kalafiorów założyć klimakonwektory

wtedy wystarczy temp zasilania w okolicy 40st czyli na sprawności stracisz niewiele

w zimę będą grzać  z wyższą sprawnością niż zwykłe a latem będą chłodzić w połaczeniu z pompą

 

To wg mnie bardzo dobra propozycja i sam pewnie dzisiaj budując bym tak zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć, że jestem starej daty, lubię się przykleić do kalafiora jak zmarzne. Do tego podobają mi się kaloryfery i miedziane rurki. Nie przekonują mnie natomiast dziesiątki rurek pod podłogą. A jak coś pierdyknie to będe ździerał wszystko, żeby się do jednej rurki dostać? Poza tym poczytałem trochę o unoszeniu kurzu z takiej podłogówki, a w domu alegrik

Coraz bardziej mnie ten pellet przekonuje. Nie chciałbym jednak, żeby ten piec był za duży.

A jakie to markowe? W ogóle to dużo drożej wychodzi grzanie niż takim groszkiem?

A dobrze ocieplić to znaczy? 15cm styro na ściany wystarczy a na podłogę i fundament po 10cm. Czy dokładać?

Eustachy ,jak to przeczytałem (wytłuszczone) musiałem napisać, dla alergika kaloryfery lepsze?  :D

Ja na taką powierzchnię nie pchałbym się w paliwa stałe ,pellet potrzebuje też więcej miejsca gabarytowo .

Na 75 m2 nowo budowanego domu to albo gaz ,albo pompa ciepła,taki domek dobrze ocieplić i przy świeczce albo telewizorze  można siedzieć  to też źródła ciepła.

Możesz za-linkować podać ,który projekt domu .

Dla Ciebie słuszne decyzje to podłogówka,wentylacja mechaniczna i  pompa ciepła lub kocioł gazowy kondensat ,żadnych kominów ani murowanych kanałów wentylacyjnych   .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja bym na taki mały metraż polecał ci jednak automatyczny kocioł na pelety .

Zobacz sobie

nowy kocioł w ofercie http://www.cichewicz.pl/kociol-pelletowy-hydro-20-1

 

Ciekawe bo pracuje idealnie poniżej 10 kW, np na 6 kW, do tego:

- samoczynny zapłon i modulacja mocy

- bardzo kompaktowa budowa z wbudowanym koszem

- fajna automatyka z możliwością sterowania przez internet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

 

Ja bym na taki mały metraż polecał ci jednak automatyczny kocioł na pelety .

Zobacz sobie

nowy kocioł w ofercie http://www.cichewicz...towy-hydro-20-1

No, fajny, ale jednak za duża moc.

 

Wracam do tematu ponieważ niedługo ruszam z budową a kwestia nieszczęsnego ogrzewania dalej wisi. Metraż 80m2. Zapotrzebowanie na ciepło wg projektu to około 6kW.Do tego cwu około 1-1.5kW. Przy takich temperaturach jak dziś ( około 0 ) to będę potrzebował w porywach 3kW albo i mniej. Który wariant więc wybrać:

 

1. Kocioł na ekogroch z podajnikiem skam 7 kW do grzania wszystkiego przez cały rok

2. Ten sam kocioł + pc do grzania wody latem

3. Kocioł "śmieciuch" zasypowy min. 12kW + bufor 1000L do grzania wszystkiego przez cały rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam 92m2 + bojler i mam piecyk jak w opisie. Spalanie bajka, Max 15kg/dobe przy obecnych mrozach, jak cieplej to mniej niż 10kg. Cały rok ogrzewanie + ciepła woda to 2.5 tony, koszt około 2tyś zł.

Od 19 października do dziś spalilem tonę, mam 21-22 stopnie w domu, łazienka 24-25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca'

licząc na oko nawet przy izolacji 10cm styropianu 70W/m2 daje zapotrzebowanie 112x70=7840W a to jest 65% z 12KW jakimi moze dysponować jego kocioł na mocy nominalnej

zawsze to jednak lepiej niż kocioł 20-25KW jak to czasem bywa w domach o podobnej powierzchni i izolacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownię ogrzewa sam piec, czytaj dokładnie. Przy terazniejszych mrozach co 7dni dokładam i tak samo wybieram popiół. Jak cieplej to co 10-12dni.

 

Z tym że ja dokładam zawsze po 100kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, fajny, ale jednak za duża moc.

 

Wracam do tematu ponieważ niedługo ruszam z budową a kwestia nieszczęsnego ogrzewania dalej wisi. Metraż 80m2. Zapotrzebowanie na ciepło wg projektu to około 6kW.Do tego cwu około 1-1.5kW. Przy takich temperaturach jak dziś ( około 0 ) to będę potrzebował w porywach 3kW albo i mniej. Który wariant więc wybrać:

 

1. Kocioł na ekogroch z podajnikiem skam 7 kW do grzania wszystkiego przez cały rok

2. Ten sam kocioł + pc do grzania wody latem

3. Kocioł "śmieciuch" zasypowy min. 12kW + bufor 1000L do grzania wszystkiego przez cały rok

 

Wg mnie 1 bo PC do CWU się nie opłaca co sprawdziłem u siebie, a papranie się ze śmieciuchem bym sobie odpuścił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu

To kup jeszcze pompę ciepła PW na wyjazdy z domu .

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-5kw-cop4-63-model-2015-nowe-i5912659857.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ile taka pompa ciepła zużywa prądu miesięcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to zależy od strat domu i jej sprawności zależnie od temperatur

nikt nie poda kwoty 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale orientacyjnie, więcej niż wypalenie węgla? Nie interesowałem się tym nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

licząc na oko nawet przy izolacji 10cm styropianu 70W/m2

Ja mam wyliczone dla 15cm styro 76w/m2 więc te 70W/m2 co piszesz to trochę mało dla 10cm styro

 

Kotłownię ogrzewa sam piec, czytaj dokładnie

112m2 w tym kotłownia. Tak masz w opisie. Gdzie tam jest napisane, że kotłownia ogrzewa się od pieca? Reszta danych imponująca. A jak w lecie z grzaniem cwu, nie dusi się piec? Z komina czarne kłęby nie walą?

 

To kup jeszcze pompę ciepła PW na wyjazdy z domu .

Kotłownia w salonie + pompa za 14000. Kiepski pomysł jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z komina nie ma śladu ze cokolwiek się pali. Odpowiednie nastawy i praca jest bezobslugowa, ogranicza się tylko do wybrania popiołu i zaladowania węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim metrażu, dobrze odizolowanym domu, rocznie spalisz 2 Max 2.5 tony węgla więc jak dla mnie to darmo i nie ma co szukać bo taniej niż ekogroszek nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eustachy

zakładam orientacyjnie

styropian to połowa przegrody dochodzi jeszcze materiał podstawowy a on też ma wpływ na wynik końcowy

 

nex

sprawność kociołka na ekogroszek jak perfekcyjnie wszystko zgrasz bedzie na poziomie 80%

oznacza to że z 1KWh tracisz 20%

w przypadku pompy ciepła powietrznej zakładając nawet sprawność 200% przykaloryferach bo wysoka temperatura musi je zasilić z 1KWh otrzymujesz 2KWh 

pozostaje tylko policzyć koszt tej jednostki zależnie od ceny paliwa

dla węgla moze to być np 0.16zł/KWh a dla prądu zależnie od taryfy 

grzejąc pompą tylko w taniej wyjdzie 1kwh na poziomie w okolicy 0,3zł(zgaduje bo nie mam i nie chce mi się szukac teraz a koszt na fakturze jest inny niż sama cena jednostkowa energii) daje to po uwzględnieniu 200% sprawności 0,15zł za 1KWh z pompy i nie kiwasz przy tym palcem

ale to tylko teoria

w praktyce jest sporo zmiennych i wynik może być zarówno mniej jak i bardziej korzystny na korzyść pompy lub wegla

 

przy instalacji niskotemperaturowej -podłogówka- pompa wyjdzie taniej lub porównywalnie jak węgiel a komfort obsługi bez porównania

 

ekonomia to oddzielna kwestia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym że to droga inwestycja i brak zasilania, awaria sieci energetycznej w zimie jest równy braku ogrzewania. Do pieca mam ups+aku i 2dni piec chula w przypadku braku prądu bo pobór całkowity piecyka z pompami to kilkanaście wat, pompa zapewne potrzebuje kilka kw. Nie wypowiadam się na temat pc bo się na tym nie znam.

Tyle co mogę koledze podpowiedzieć to ile będzie go kosztować palenie węglem bo mam podobną powierzchnię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest ryzyko gdy pradu nie ma

jednak jak chałupa dobrze ogacona to i straty ma małe i nie wychłodzi się szybko

a powierzchnia podobna to żaden niestety wyznacznik

liczą się potrzeby domu a te mimo identycznej powierzchni mogą się znacznie różnić niestety

dlatego też porównywanie zużycia wegla prądu czy gazu mija sie z celem

jedyne co można to porównac zużycie z potrzebami wyliczonymi podczas audytu i ocenić sprawność instalacji i ewentualne błedy wykonawcze wpływające na wyższy jego poziom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ile taka pompa ciepła zużywa prądu miesięcznie?

Na pewno wyjdzie trochę taniej niż węglem ,przy większych mrozach porównywalnie, ale nie nosisz worów z węglem,kotłownia malutka,nie a składu węgla w domu ,tylko drewno wychodzi taniej od pompy ciepła.Czyli kominek i pompa oba najtańsze systemy Ci podałem.  

Jak nie ma prądu to kominek ,jak chcesz sam palić to kominek ,jak jest +/- 10*C to kominek ,itd...    :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nex1983, a jak wygląda takie podgrzewanie wody w lecie w takim kotle? W zimie to rozumiem, pali się non stop. A w lecie do cwu? Zasypujesz podajnik, odpalasz piec, woda w zbiorniku ( 200L?) podgrzewa się np w 3 godziny. I co wtedy? Wygaszasz piec? Zużywasz ciepłą wodę np w 1 dzień. Na drugi dzień znowu rozpalasz piec i tak codziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lecie palisz cały czas w trybie lato, piec podgrzewa wodę do zadanej i sobie pracuje w podtrzymaniu. W piecu cały cas się pali, tych pieców się nie wygasza, pracują cały rok. Spalanie w zależności od zużycia wody. 120kg powinno Ci wystarczyć na miesiąc.

Ten piec wygasza się tylko raz na rok celem rutynowego przeglądu, tzn ślimaka, dmuchawy itd, sprzątanie w komorze nawiewu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.