Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Podajnikowego I Jego Montaż


mask

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli kamienie będą spełniać wymogi z poniższej tabeli to nie ma problemu, niech się palą ;)

Ta i poprzednia tabela z postu # 72 , są podane za PN EN 303-5:2012

w Polsce nie ma praktycznie węgla nadającego się do kotłów z podajnikiem o podanych w tabeli parametrach. Wyjątkiem jest Wesoła. 

Takie parametry charakteryzują węgle typu 32.2 i 33 na przykład z Katowickiego Holdingu Węglowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł, który ma "prawie" 90% ma spalić mniej niż inny mający 94,3% ?

 

Wymiennik musi nieźle zarosnąć, żeby sprawność zaczęła spadać [sprawdziłem to u siebie korzystając z ciepłomierza], więc wystarczy czyścić wymiennik co drugi zasyp i wtedy ten o wyższej sprawności spali mniej od tamtego o niższej.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOTŁÓW-NA-EKO-GROSZEK&p=6870949&viewfull=1#post6870949

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ zwanzig

Czyli wegiel słabo i średnio spiekający, wg Zawijana nadające się tylko do kotłów z palnikami nowej generacji.

 

Czyżby zatem kocioł 5 klasy był taki tylko w laboratorium?

 

- wyselekcjonowany opał, to problem z dostępnością, przez to wyższa cena, możliwość "wzbogacania" przez nieuczciwych pośredników;

 

- częściowo ręczne prowadzenie procesu spalania, z czym bardzo wielu użytkowników sobie nie radzi;

- zróżnicowany odbiór ciepła, często poniżej mocy, przy której utrzymane są parametry z 5 klasy czystości spalin;

 

To wszystko razem wzięte prowadzi mnie do wniosku zawartego w drugim zdaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER, dnia 26 Maj 2015 - 23:24, napisał: snapback.png

Jak kocioł, który ma "prawie" 90% ma spalić mniej niż inny mający 94,3% ?

 

Wymiennik musi nieźle zarosnąć, żeby sprawność zaczęła spadać [sprawdziłem to u siebie korzystając z ciepłomierza], więc wystarczy czyścić wymiennik co drugi zasyp i wtedy ten o wyższej sprawności spali mniej od tamtego o niższej.

 

 

Nie znalazłem tam nic na temat ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Polsce nie ma praktycznie węgla nadającego się do kotłów z podajnikiem o podanych w tabeli parametrach. Wyjątkiem jest Wesoła. 

Takie parametry charakteryzują węgle typu 32.2 i 33 na przykład z Katowickiego Holdingu Węglowego.

 

Była Wesoła bo ta z obecnego wydobycia już nie jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie parametry kotła poprawiły te przeróbki?

 

Sprawność na pewno bo to mierzę, domyślam się, że także emisję pyłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ zwanzig

Czyli wegiel słabo i średnio spiekający, wg Zawijana nadające się tylko do kotłów z palnikami nowej generacji.

 

Czyżby zatem kocioł 5 klasy był taki tylko w laboratorium?

 

- wyselekcjonowany opał, to problem z dostępnością, przez to wyższa cena, możliwość "wzbogacania" przez nieuczciwych pośredników;

 

- częściowo ręczne prowadzenie procesu spalania, z czym bardzo wielu użytkowników sobie nie radzi;

- zróżnicowany odbiór ciepła, często poniżej mocy, przy której utrzymane są parametry z 5 klasy czystości spalin;

 

To wszystko razem wzięte prowadzi mnie do wniosku zawartego w drugim zdaniu.

 

No popatrz, jaki sens ma norma, która opiera się na badaniu węgla kamiennego o następujących parametrach? :

Zawartość popiołu 2-7%, kaloryczność powyżej 28Mj/kg - odpadają w przedbiegach Ziemowity, Piasty, Janiny, ledwo co łapie się po znajomości węgiel z Chwałowic  ;).

A gdzie jest spiekalność? Nie jest istotna?

Takie parametry bez uwzględnienia spiekalności spełnia tylko węgiel typu 33 z KWK Marcel i węgle z Katowickiego Holdingu Węglowego, z których większość to typy 32.2 i 33.

Może trochę przegnę, ale spełnia je również mój węgiel typu 34.2 z KWK Knurów - 31Mj/kg 7% popiołu, tylko spiekalność i dylatacja już nie takie optymalne...   :D.

Kto używa takiego węgla w kotłach z podajnikiem? Ekoret produkowany przez KHW bazował na węglu 31.2 z Kazimierza-Juliusza i Murcek z dodatkiem węgla z Wesołej i dlatego uzyskiwano spiekalność w granicach 10 wg Rogi. Wartość opałowa kształtowała się w granicach 26Mj/kg, a popiół dzięki węglowi z Murcek dochodził nawet do 10%. Pozostałe węgle z KHW to smoki dobre do spalania od góry, a nie do podajników. Kto palił Wujkiem, Wieczorkiem czy Staszicem wie o co chodzi.

 

Czytałem w pewnym opracowaniu o propozycjach dyrektywy mówiącej o następujących parametrach:

Typy węgla: 31.1   31.1    32

Uziarnienie (mm): 5-25    8-25   8-31.5

Spiekalność RI maksymalnie 10

Kaloryczność 25-26Mj/kg

Zawartość popiołu do 10%

Zawartość siarki do 0.8%

I są to realne do osiągnięcia parametry w oparciu o wydobywany w Polsce węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę na temat węgla do podajnika autorstwa Zawijana jest tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18759-troch%C4%99-o-w%C4%99glu-do-retorty-i-nie-tylko/

W zał "Co do pieca"  - tylko gdzie taki węgiel kupić? - pewnie w RPA , Indiach, Australii lub bliżej w Europoort Rotterdam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

SUSPENSER, dnia 26 Maj 2015 - 23:24, napisał: snapback.png

 

 

Nie znalazłem tam nic na temat ...

 

A to ciekawe. ;)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A tu odnośnie węgla do kotłów 5 klasy 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19584-zestawienie-kotłów-z-podajnikiem-klasy-5-według-normy-pn-en-303-52012/?p=217850

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.