Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Sprawdzenie Schematu Instalacji Co Cwu + 4D


Paweł27kw

Rekomendowane odpowiedzi

witam prosze o sprawdzenie schematu instalacji, wszystko opisałem na foto.

 

-piec Urbański pleszew 27kw  śmieciuch

-komin 8m fi 200 ceramika

-bojler 100l

-grzejniki 18x 10żeber aluminium bez zaworów termost.

-zawór 4d afriso DN 40

-pompa co FLP 32/80 energooszczędna

-pompa cwu FLP 25/40 energooszczędna

- wyj/wej z kotła 2"

-podłogówka 12m2

-do ogrzania parter 140m2 i piętro 140m2 w tym poddasze ocieplone wełną 30cm

 

Czy mój schemat jest dobrze wykonany? przerobiłem foto i tak bym chciał zrobić moją instalacje.

 

- czy zbiornik wyrównawczy jest dobrze wpiety czy puścić go całkiem osobno?

- obieg cwu pusciłem przed 4d żeby była gorąca woda bo do bojlera z pieca jest około 15m po rurach

- wszystkie rury które się da będą w piankach ocieplone.

- czy dac sterownik jeden na obie pompy czy tylko do co?

-Może ktos ma jakies lepsze pomysły, chociaż  wszystko już mam kupione, tylko trzeba to poskładac

post-63065-0-89841500-1431692311_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie bezpośrednio w kocioł. Ile razy można powtarzać? Albo żadnego tematu kolega nie raczył przeczytać, albo uznał, że hydrauliką nie należy się przejmować. Obstawiam to pierwsze, bo 4D też wbrew wałkowanym poradom chce zamontować.

 

4D jak tylko najprościej i najbliżej kotła ma być. Najlepiej to schemat rysuj, albo szukaj na forum; wybór jest.

 

Piszesz o rozdzielaczach, więc po co ci ten 2" zawór różnicowy? Grawitacji nie będzie, a problemy z ZR i owszem.

 

Ten ZR na CWU też chybiony. Boiler piszesz daleko.

 

Sterownik na dwie pompy skoro już mają być.

 

Dlaczego taka duża pompa na CO? Liczysz na obieg grawitacyjny a pompie nie wierzysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZyli zawór różnicowy na cw  wyrzucic? Sama pompa na obieg cw?

do bojlera daleko niestety

 

naczynie wyrównawcze dam osobno ok, potem 2 obiegi cwu i co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak masz instalację CO rozprowadzoną na rozdzielaczach to nie ma szans na grawitację.

Z resztą każdy poradnik ( podręcznik) o tym jak liczyć układ grawitacyjny pisze o odległości grzejników do 2m od pionu. a u ciebie jest dużo więcej

Podobna sprawa z grzaniem CWU - jak masz bojler w kotłowni, blisko kotła to możesz mieć grawitację, inaczej nie da rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZiękuje za wytłumaczenie tej kwestii.

-a co zrobić gdy zabraknie prądu gdy nie ma grawitacji?

- jak nie ma grawitacji to zawory różnicowe są nie potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma nie być prądu to warto poczytać https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18831-zasilanie-awaryjne-ups-agregaty-itp/

Zawory różnicowe są zbędne, ponadto za każdą pompą powinien być zawór zwrotny a obie pompy powinny być 25/40

Schemat połączeń obiecywał ci kolega, więc na pewno będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-a co zrobić gdy zabraknie prądu gdy nie ma grawitacji?

- jak nie ma grawitacji to zawory różnicowe są nie potrzebne?

 

Na brak prądu najlepszy układ podtrzymania napięcia. Poza tym na śmieciucha to tylko fachowo zrobiony układ otwarty i niech się gotuje do woli.

 

Zawór różnicowy nie jest urządzeniem do odbioru nadmiaru ciepła. Może i się otworzy przy zaniku prądu, ale istotnego przepływu przez niego nie będzie, przeciwnie, gorąca woda (>90) będzie miała większe szanse na dotarcie do wrażliwej części układu, czyli rur PEX.

 

Przykładowy schemat z 4D (DTR ecomax800): post-18583-0-99416400-1431711798_thumb.jpg

 

Przykładowa realizacja:

post-18583-0-25286900-1431712362_thumb.jpg

post-18583-0-95714400-1431712238_thumb.jpg

post-18583-0-96970400-1431712112_thumb.jpg

 

Zarówno 4D jak i jego strona kotłowa jest w średnicy 6/4". Odległości i "zakręty" zredukowane do minimum. Takie wykonanie pozwala na grawitacyjny obieg kotłowy zaworu, ale jest kilka "ale". Nadaje się to do układów opartych głównie na grzejnikach, podłogówka o niewielkiej powierzchni. Po drugie na kotle musi być utrzymywana stała "nadwyżka" temperatury, aby było czym powrót podgrzewać. Kiedy warunki te nie są spełnione, to 4D działa kulawo lub wcale, co zmusza do zastosowania pompy kotłowej zaworu, co z kolei stawia pod znakiem zapytania jego sens.

Każdy układ niestety trzeba rozważyć indywidualnie przed wykonaniem, a na pewno przed jakimikolwiek zakupami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ta pompa FLP 32/80 to będzie zła?   to jest ta co sama dostosowuje wydajnosc do obciążenia to może nie będzie działać na pełnej przepustowosci-mocy....?>.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ta pompa FLP 32/80 to będzie zła?   to jest ta co sama dostosowuje wydajnosc do obciążenia to może nie będzie działać na pełnej przepustowosci-mocy....?>.?

 

Co ta pompa ma napędzać ?

 

 

Zasobnik stojący w wersji "wiszącej" niezły patent :D

 

I kto powiedział że na 4m2 nie da się zrobić kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się klient uprze, to nie ma przebacz... Tam jeszcze stacja uzdatniania stoi i centralny odkurzacz wisi. Wszystko na jednej ścianie, chociaż kotłownia nie jest mała.

 

Z tym bojlerem żaden patent, podłoga była zajęta i tyle. Jakby ktoś chciał tak zabudować, to uwaga na miejsce dla anody pod sufitem. Jak za wysoko wisi zasobnik, to nie wyjdzie skubana. W razie "w" można się ratować anodą łańcuchową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ta pompa ma napędzać ?

 

 

Zasobnik stojący w wersji "wiszącej" niezły patent :D

 

I kto powiedział że na 4m2 nie da się zrobić kotłowni

ta pompa ma napędzac 18 grzejników na 250m2 + podłogówka 12m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ta pompa ma napędzać ?

 

 

Zasobnik stojący w wersji "wiszącej" niezły patent :D

 

I kto powiedział że na 4m2 nie da się zrobić kotłowni

Kolego nie cwaniacz, sam masz dom pewnie 60m2

Ja mam dom jak kilka twoich i jest co grzac.

Jak chcesz cwaniaczyc to idz na facebooka 16-stki zarywac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zakładać. Chodzi o to skąd ten pomysł na tak dużą pompę? Nigdy z jej możliwości nie skorzystasz, więc kasa wydana bez sensu.

W zasadzie 25/60 i 32/80 obie sprinta LFP to ceną się nie różnił, no w sumie 50zł więc wziołem to. Może w przyszłości będę ogrzewać 2 garaże 36m2 i 20m2. Mało tego w budowue jest oranżeria 20m2. Będzie co grzać ........ "nie ma zmiłuj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie jak dawac zawory roznicowe czy nie? Czy za pompami tylko zwrotne bez obiegu z roznicowtm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam proszę o sprawdzenie schematu.

 

Piec śmieciuch 27 kw, dom około 280m2, instalacja pex

 

1. Czy dobrze wpiołem rure bezpieczeństwa?

2. Mimo że do bojlera jest 11m po rurach i kilka zakrętów to grawitacji nie będzie więc nie dałem ZR tylko pompe FLP 25/40 energooszczędną i za nią zawór zwrotny... klapkowy? 

-rury do bojlera 1" potem redukcja na 3/4" i wszystko ocieplone pianką

- przed bojlerem odpowietrznik automat?

-czy musi byc ZR w obiegu cwu czy wystawczy pompa i Zaw zwrotny?

- obieg cwu wpiąłem przed obejściem co z 4D żeby nie szła chłodniejsza woda na cwu

 

3. Instalacja CO jest na rozdzielaczach na parterze  i na piętrze rozdzielacz + podłogówka mała w łazience.

-rozdzielacze z odpowietrznikami automat

-Z  pieca zrobiłem obejście 2" w "górę" z zaworem różnicowym 2" techpol ( niby dobry ?)

- obejscie pionowo jest 2" a obiego pompowy 6/4" ( zawory, filtr, zawór 4d =6/4")

 

Czy dobrze zrobiłem zawór 4D? - może być zamiast kolanka obejścia? ( właśnie tak chciałem zrobić)

 

-Zawór 4D tak zrobiony żeby nie było więcej niz 50cm do kotła.

 

W załączniku jest schemat.

 

 *** Wiem że dostane minusa za:

 

-zawór różnicowy 2"  ( na rozdzielaczach i tak nie będzie grawitacji a do bojlera za daleko)

- 4D pewnie wszyscy odradzą ...... kocioł śmieciuch...

 

Proszę o sugestie i zjoby i co ok.

Nie chciałbym wyrzucać 4D i ZR2" bo już wydałem na to kase, tak samo pewnie pompa co 32/80 za duża - ale na szczęście elektroniczna sama sie reguluje...

 

 

a i gdzie dodać jakieć manometry temp i ciśnienia?

 

Zapraszam do komentowania.

 

 

co.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już 3-ci temat zakładasz o tym samym, a odpowiedzi i propozycja schematu była tu post # w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19548-prosz%C4%99-o-sprawdzenie-schematu-instalacji-co-cwu/?do=findComment&comment=217307

A ty nadal robisz ten sam błąd - uważasz że jak kupiłeś to trzeba to zainstalować, dla mnie ten ZR potrzebny tak jak świni kamizela.

 

Jak masz obieg grawitacyjny ma zaw 4-D i kotle co jest prawidłowe, nie będziesz miał grawitacji za zaw 4-D w związku z tym za zaw 4-D zawór różnicowy nic nie da , a może zakłócać pracę pompy CO

 

Jak dałeś na obiegu grzania CWU ZZ klapkowy to pamiętaj że ta rura musi iść w poziomie.

 

Schematu nie oglądałem  gdyż powinien być w formacie jpg, a nie bmp - wtedy nie trzeba ściągać takiego pliku, tylko od razu widać co jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.