Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na 122 M2


dar0

Rekomendowane odpowiedzi

Wracam z pytaniem bo w tym tyg. muszę dokonać zakupu. 

rozważam 3 opcje.

Mój instalator odradza mi mały kocioł junkersa - ceraput 

Junkers Cerapur Smart Zsb 14-3C 

Twierdzi że jest za mały dla mnie.

Mam domek 140 m, z tego  122 powierzchni mieszkalnej ( reszta to garaż i kotłownia, grzejnik tam tylko złamie temp na plus ). 

w domku 8 grzejników, łazienkowa drabinka i 2 podłogówki - w kuchni/wiatrołapie na dole i na górze w łazience.

 

Mieszka 4 osoby - 2 dorosłych i dwoje dzieci. zbiornik na CWU będzie ok 120 l.

DOm w budowie, będzie ciepły. podłoga 15 cm styro, ściany 15 cm grafitowy styro, sufit - 30 cm wełny 0.033. 

Do tego będzie kominek z DGP z wentylatorem---

Rozważam:
Junkers ceraput smart  3- 14 kw 

imergas victrix x 24 2l

dietrich mca 15

i ariston - który mi poleca -  ariston genus evo premium 24 - ma modulacje 1:10 więc da radę ( chyba ) i na małej i na większej mocy działać.

CO o nich ( zwłaszcza tym ostatnim ) powiecie ? 
Do tej por po lekturze i dyskusji skłaniałem się ku temu junkersowi, teraz już nie wiem....

proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast słuchać co opowiada Ci instalator sprawdź projekt i zapotrzebowanie budynku na ciepło ! Dobrze ocieplony budynek to na te 122m2 będzie potrzeba może 6kW  ( co oczywiście wyssałem z palca, ale dzisiejsze domy mają rzadko zapotrzebowanie wyższe niż 50 - 60 W/m2 a domy energooszczędne lub pasywne mają zapotrzebowanie rzędu kilkunastu W/m2)  to gdzie ta moc będzie za mała? Jedyna kwestia do wyjaśnienia to podgrzew cwu. To trzeba przyznać rację instalatorowi podgrzewacz 120l i 14kW nie zapewni wysokiego komfortu cwu. Tak naprawdę powinno się jeszcze określić ile jest punktów poboru cwu, jaka jest odległość pomiędzy miejscem montażu podgrzewacza a najdalszym punktem odbioru cwu i  czy będzie potrzebna cyrkulacja cwu. I jak odległości są duże to proponuję podgrzewacz min 150l i kocioł 22kW (może być ten sam model o wyższej mocy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy - mały komfort CWU ?  że będzie się wolno grzała woda ? 
Ja w ogóle w nast. sezonie chcę solary założyć i zbiornik 250 -300 l. wody. I rozważam czy od razu takiego nie założyć. Tylko jak on się sprawdzi na takim piecu 14 kw ? 

co do poboru - łazienka nad kotłownią jest (w pionie ok 3 m do wanny :D ). Kran w kuchni to ok 6-7 m na tym samym poziomie co kotłownia. Kran w toalecie na dole ( sporadycznie używany) ok 5 m. pompa do cyrkulacji ma być, ale będę ją rzadko odpalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)
Tam mi wyjaśnialiście co to modulacja taktowanie, i namawiałeś mnie na piec 20 kw... Od którego reszta mnie odwodziła.

A pytanie - to ostatnie o zbiornik 250 - 300 l. Dość istotne dla mnie - bo nie wiem, czy potrzebne są dwa. A kosztują pieniążki, które można inaczej wydać. 

Wydaje mi się, że dość precyzyjnie się wyrażam, opisuję schemat instalacji. A Ty jak nie chcesz - nie pisz. 
Ale to dzięki informacją z tego i innych for uniknąłem na budowie kilku wpadek - na które jako laik byłbym skazany. Więc jak czegoś nie wiem, coś jest dla mnie niejasne - to pytam.

 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już zwracaliśmy uwagę na to aby nie pisać zagadek ani postów żeby trzeba było się domyślać co chcesz zrobić albo co zamierzasz. Jak mają być solary to oczywiście że nie potrzeba Ci dwóch podgrzewaczy tylko jeden z dwoma wężownicami z kotłem gazowym podłączonym do górnej. Aby uzyskać odpowiedź na pytanie jaka pojemność znowu trzeba wiedzieć jaki zestaw solarny? Proponuję abyś zerknął na strony producentów (tych od kotłów gazowych) i wybrał zestaw czyli kocioł + podgrzewacz + solary co będzie optymalnym rozwiązaniem. 250l i 300l będzie odpowiedni dla twoich potrzeb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupię gotowego zestawu np junkersa ( solary, piec i zbiornik) bo koszty są jak dla mnie kosmiczne. Wiem, że byłoby to najfajniejsze, ale po prostu cena jest zbyt duża.
Kolektory płaskie, zapewne 2 lub 3 sztuki, coś z tańszych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest twój problem bo inny będzie potrzebna pojemność podgrzewacza na 2 kolektory inna na 3 a jeszcze inaczej trzeba dobierać do próżniowych. Nie chodzi mi o kupowanie zestawu, chociaż jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, chodzi o to abyś na podstawie zestawu zaproponowanego przez producenta dobrał to co możesz zamontować w swoim domu. Polecam zestaw od producenta dlatego że jest kompletny np jeżeli chodzi o sterowanie, i zakup zestawu jest tańszy niż oddzielnie poszczególne elementy zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak inna pojemność zasobnika to powinna być też inna moc kotła - i kółko się zamyka.

 

Trzeba zacząć od końca - czyli od zapotrzebowania na CW , dobrać zasobnik, ilość paneli solarnych, a następnie kocioł, który powinien mieć moc odpowiednią do ogrzania CWU i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem - zapotrzebowania na CW u nie da się wyliczyć na podstawie wzorów. W ten sposób to można jedynie szacować. Bo każdy lubi inaczej z łazienki wanny prysznica korzystać :P. 
Jak mam większy zbiornik to woda będzie więcej czasu potrzebowała by się zagrzała w całym zbiorniku  - ale jednocześnie jest jej więcej. No i grzanie zaczyna się w momencie gdy zacznę go opróżniać. 

Nie do końca uśmiecha mi się montować piec, którego mocy do ogrzewania nie będę wykorzystywał praktycznie nigdy ( no, może poza paroma dniami w roku ) bo będzie mieć moc minimalną np 6-7 kw ( a ja będę potrzebował 2-3 ). Bo - i to da się wyliczyć, jeśli mam zapotrzebowanie średnio ok 50 w/ m.kw podłogi to będę potrzebował 6 kw przy duużym mrozie - bo wyliczane to jest chyba przy -20 stopniach). 

Więc proszę o wyjaśnienie - dlaczego potrzebuję większego pieca ? Jak nie mam racji, proszę o informację - co robię/myślę źle - aktualnie nie mam porównania rozsądnego - mieszkam w bloku i wodę ciepłą mam zawsze ( poza awariami :D ) a jedyny w rodzinie z piecem gazowym ma piec dwufunkcyjny co jest wg mnie strzałem w kolano.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety się mylisz. Kol Sambor ma rację. Żeby dobrać urządzenia trzeba policzyć zapotrzebowanie na cwu. Powtarzasz niestety zasłyszane na różnych forach bajki które nie mają potwierdzenia w faktach. Woda nigdy nie grzeje się w całym podgrzewaczu( można znaleźć tablice z rozkładem temperatur wody w podgrzewaczu), i jak zastosujesz podgrzewacz 120l nie oznacza że kocioł włączy się po zużyciu 120l robi to znacznie wcześniej Po to aby połączyć niskie zapotrzebowanie na moc ze strony CO i dość wysokie na podgrzew cwu są dostępne kotły o szerokim zakresie modulacji. Co problem nadmiaru mocy na CO rozwiązuje. Dlaczego potrzebny jest Ci większy kocioł ? Dlatego że każdy wiszący kocioł gazowy pracuje w priorytecie grzania cwu, a zasadą jest że zawsze grzeje do temperatury wymaganej, pracując z mocą maksymalna. Zasada jest prosta im niższa moc kotła tym dłużej trwa grzanie i niższa wydajność cwu. Przy dużym poborze cwu np kąpiel 4 osób czas podgrzewu cwu będzie bardzo długi. Nie polecam też kupna zbyt małego podgrzewacza, im mniejszy podgrzewacz tym niższa wydajność cwu. Tak niestety jest że przy małym zapotrzebowaniu na moc na CO, dobieramy kocioł do zapotrzebowania na cwu i wielkości podgrzewacza, przy okazji patrząc na zakres modulacji. Należy pamiętać również o cyrkulacji cwu jak jest potrzebna to potrzeba również trochę większego podgrzewacza. Niewiele się sytuacja zmienia przy zastosowaniu solarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ok. Z częścią się zgodzę. Ale.... napisałem:  No i grzanie zaczyna się w momencie gdy zacznę go opróżniać.  Czyli że wiem, iż nie zacznie się grzanie po opróżnieniu całości :P Więc nie powtarzam 

--

Powiedz mi więc - jaki kocioł będzie dobry jakościowo, będzie  mi modułował w zakresie od ok 3 Kw do tych 20- 25 kw ?? 

I nie będzie zbyt koszmarnie drogi ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeden z niewielu kotłów na rynku spełniający twój wymóg mocy minimalnej http://www.immergas.com.pl/Produkty,1892/VICTRIX_X_24_2_I

Do niego możesz podłączyć zasobnik 200-250l + solary płaskie np 3szt Hewalexa.

 

To kocioł ze średniej półki, orzeł to on nie jest - możesz przy nim otwierać okno  :P  i nie wyleci, ale tani w zakupie i naprawach, ma też dostępny serwis.

Te najlepsze kotły mają modulację od 25-30% mocy nominalnej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

A powiedz mi - co sądzisz o aristonie ? BO znalazłem taki  GENUS PREMIUM EVO FS 25 FF -  n ma modulację od 2,5, ma zbiornik warstwowy ponad 100 litrów - a dziś mi w sklepie jednym tłumaczyli pół godziny, jaki to ten zbiornik jest super. Co prawda namawiali mnie na wolfa, ale... na aristona namawiał mnie z kolei hydraulik, który robił mi instalację w domku.

Tylko czy ten warstwowy jest naprawdę lepszy od zwykłego ? na pewno droższy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego kotła o nie znam, natomiast jak ma wbudowany zasobnik to nie podłączysz już do niego solarów, chyba , że inna wersja z dod wężownicą.

 

Co do jakości to Wollf jest kilka długości przed Immergasem lub Aristonem, ale jak każdy kocioł w wyższej półki nie ma aż tak głębokiej modulacji - to nie jest potrzebne.

 

Jak kocioł nagrzeje dom to automatyka go wyłącza i dodatkowo zabezpiecza przed taktowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz, z tego co mi w sklepie rysowali, to można od zbiornika z solarów puścić rurę z ciepłą wodą do zbiornika warstwowego w miejsce wejścia zimnej wody :P W zimie będzie ją grzało, a w lecie będzie już nagrzana więc piec nie będzie się włączał .... ale ponoć mając zbiornik warstwowy zapomnę o planach instalacji solarów ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak to jest z misją sklepów - cel podstawowy - Sprzedać, a o resztę niech się kupujący martwi, na tym forum takich co uwierzyli w sklep

jest prawie połowa i teraz szukają rozwiązań jak z takim zakupem żyć.

Nie wierz w to , ale to forum już nie takie bajki widziało, więc i to wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Tak mi się życiowo poukładało, że na razie wstrzymywałem się z zakupem. 
Teraz czas decyzji...

Przyjechał instalator i na miejsce - już wstępnie wybranego - Junkersa Ceraput Smart 14 kw zaproponował mi piec firmy FONDITAL - i to taniej niż junkersa. 
Tłumaczył to tym, że w junkersie bardzo wadliwym jest zawór trójdrożny i często się psuje. A ew. gwarancja związana jest z przedstawieniem wyniku badania wody...

Co sądzicie o tych fonditalach ? 
Ja już zdecydowany jestem na junkersa, ale teraz na finiszu zczynam się łamać :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.