Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co I Cwu - Sprawdzenie Pomysłu.


disaster

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie ładowanie pompą jest wymuszone sposobem prowadzenia rur, jak bym mógł ładować grawitacyjnie zrobiłbym to.

Natomiast ładowanie pompą wymaga układu podniesienia temp powrotu np zaworu termostatycznego  na powrocie do kotła.

Zaletą jest większa sterowalność układu, wadą potrzeba energii el do pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dość dobrze wypowiadasz się o kotłach na pellet Kostrzewy. W obu dostępnych mocach Mini Bio, króćce przyłączeniowe znajdują się od góry. Wyklucza to grawiatacyjne ładowanie bufora, czy nie?

No i czy przy zapotrzebowaniu na ciepło rzędu 10kW, do współpracy z buforem lepiej nabyć model 10kW, czy raczej 20kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do palenia drewnem grawitacja jak najbardziej.  

Ale do kotła na pellet potrzebna jest automatyka kotła, oczywiście może to działać ale nie będzie gwarancji prawidłowego działania

I raczej nie będzie gwarancji producenta dla kotła przy takim działaniu.

jak chcesz widzieć co i jak to pytaj producenta kotła o pracę grawitacyjną tego kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem o ile więcej można upchnąć w buforze ładowanym pompą. Dla ładowania grawitacyjnego bufora stojącego obok kotła na tym samym poziomie, wraz z rozgrzewaniem będzie spadał przepływ grawitacyjny. Tym samym czas "dojścia" do temp 80-90 będzie dłuższy, a uwarstwienie będzie większe, co przełoży się na niższą temp średnią.

 

@sambor, ile czasu zajmuje twojemu DS pełne naładowanie bufora i jaką uzyskujesz różnicę temp góra dół?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle DS to palę max 5-6h + 1 godzinę na wybieg pompy w celu studzenia kotła

Bufor jest ładowany do temp 92-96 góra i ok 2C mniej dół zależnie od tego jak w danym momencie pracują odbiory z bufora 

Rekordowo miałem w buforze ponad 100C, ale to układ zamknięty specjalnie pod taką pracę wykonany, lecz tego nie polecam nikomu.

Rozładowanie do poziomu 40C, pod warunkiem że wyłączę sterowanie pogodowe.

Przeważnie od 45-48C załącza się kocioł na pellet. 

Dane temp są dokładne , gdyż są pobierane z legalizowanego ciepłomierza wstawionego w obwód kotła DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Instalacja póki co została zrobiona połowicznie.

Stoi kocioł ładowany ręcznie, w którym pali się drewnem, ładuje on grawitacyjnie bufor.

Po drugiej stronie bufora są dwie pompki, jedna do CWU, druga do CO.

 

Rozmawiałem z ludźmi z Kostrzewy na temat Kostrzewy Mini BIO 20kW i pracy grawitacyjnej. Tak mniej oficjalnie twierdzą, że ich wynalazek powinien działać na grawitacji, niemniej jednak nikt karty gwarancyjnej w tak wykonanej instalacji nie podbije. Ogólnie panowie z Kostrzewy są fanami układów zamkniętych i wydaje mi się, że w przypadku pelletu ma to sens.

Tak czy siak zanim zmienię całkowicie obecną koncepcję mam jedno pytanie:

 

Bufor który zainstalowałem (pojemność 1000l) ma wężownicę o powierzchni 3m2 i zastanawiam się, czy nie można by jej było wykorzystać do podłączenia tego drugiego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.