Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła Pomoc


garylin

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie jest kotłownia 176x216 cm i nie było problemu z wstawieniem kotła na ekogroszek, bojlera, zmiekczacza centralnego, powietrznej pompy ciepła do CWU i stołeczka :-)

 

Jest jeszcze dojście do wyczystki komina, bo kocioł ma wyjście spalin tylne i sporo za nim miejsca zostało.

 

 

Co do mocy to w skrócie grzejniki się przewymiarowuje, żeby wystarczyło puszczać na nie 50-60*C a nie tyle, żeby wydobyć z nich maksymalną moc, którą mają przy zasilaniu 75*C.

 

W takim domu kocioł 12 kW będzie miał spory zapas mocy i nie ma sensu brać większego bo palnik w nim będzie bardzo duży i trudno będzie uzyskać sensowną sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ten kocioł jest OK, ale kotłownia 3m2 to czysta kpina.

Ta kotłownia powinna być na kocioł gazowy a nie na kocioł na węgiel!

 

Co do mocy kotła to wejdź na stronę http://cieplowlasciwie.pl/ i tam przeliczysz moc kotła.

Mnie się wydaje że kocioł to max 40W/m2 .

Przepraszam, że tak długo nie odpisywałem, taka praca.

Ma Pan rację, ta kotłownia to czysta kpina. Nie mam nic na swoje wytłumaczenie, miał być gaz - nie ma (nie wiadomo też kiedy będzie) i trzeba kombinować. 

W poście, na który Pan odpowiadał pomyliłem strony. Oczywiście przeliczałem moc kotła na podanej przez Pana stronie tylko pomyliłem adresy i zamieszałem. Stąd też wzięło się zapytanie o zapotrzebowanie 12 kW.

Nawet w mocno pesymistycznym wariancie wychodziło mi tylko 49 W/m2 czyli nieznacznie powyżej 12 kW. 

 

U mnie jest kotłownia 176x216 cm i nie było problemu z wstawieniem kotła na ekogroszek, bojlera, zmiekczacza centralnego, powietrznej pompy ciepła do CWU i stołeczka :-)

 

Jest jeszcze dojście do wyczystki komina, bo kocioł ma wyjście spalin tylne i sporo za nim miejsca zostało.

 

 

Co do mocy to w skrócie grzejniki się przewymiarowuje, żeby wystarczyło puszczać na nie 50-60*C a nie tyle, żeby wydobyć z nich maksymalną moc, którą mają przy zasilaniu 75*C.

 

W takim domu kocioł 12 kW będzie miał spory zapas mocy i nie ma sensu brać większego bo palnik w nim będzie bardzo duży i trudno będzie uzyskać sensowną sprawność.

Dziękuję za obszerne wytłumaczenie na PW wielu kwestii. To bardzo miła pomoc. Został jeszcze cień niepewności ale mam nadzieje, że i to się rozwieje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.