Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Błędem podstawowym jest nie Purmo czy podłogówka, tylko to że ty nie rozumiesz o co w tym wszystkim idzie - podłogówka o mocy 100W/m2

to nie jest wielka podłogówka,

Taką można bez problemu wykonać i będzie działać prawidłowo.

Problemem jest to że ty chcesz z podłogówki zrobić bufor ciepła - zakładasz ,że zrobisz z niej bufor ciepła, nagrzewając powyżej przyjętych standardów -

max temp podłogi nie powinna przekraczać temp ludzkiego ciała - wtedy grzeje ale nie szkodzi, a zakładając że to jako bufor chcesz ją  zmusić do przyjęcia ciepła ponad normę np rozgrzania do temp 60-70C

 

Grzejnik tak rozgrzejesz i to nie szkodzi, ale nagrzanie podłogi do temp powyżej 35-40C spowoduje jej uszkodzenie - czy w tym celu sam tworzyłeś temat

 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19506-czy-awaria-sterowania-ogrzewaniem-pod%C5%82ogowym-mo%C5%BCe-rozwali%C4%87-wylewk%C4%99-kafelki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zawraca głowę ( dupę) gdyż nie zna praw fizyki, a kilka wzorów które podłapał w necie nic mu nie daje.

Więc w najgłupszy sposób próbuje tą wiedzę nabyć.

 

Ponadto jest fanatykiem folderów reklamowych np o sprawnościach kotłów gazowych - jego temat z przed kilku dni

lub z podajnikiem - temat dzisiejszy o kotłach z podajnikiem ze sprawnością 93% - to nie troll, trolle są złośliwe, lecz mają wiedzę,

to po prostu dziecinada - takie tematy jak ten i inne podobne powinny wylecieć do kosza.

A Admin albo nie rozumie co się dzieje lub z pełną świadomością akceptuje ten stan - to drugie nie powinno mieć miejsca!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby poczytaj swoje posty z wyliczeniami - bodaj post #11 w tym temacie i następne.

Oraz inne tematy zakładane przez ciebie

 

Poczytaj sobie i przemyśl.

 

A następnie poczytaj posty innych osób w tym  i w innych tematach tworzonych przez ciebie 

 

A cytaty będą wyrwane z całości co może zmieniać ich znaczenie

 

PS

Zamiast spytać się po ludzku na forum lub na priv - słuchajcie nie wiem, lub wydaje mi się....

To płodzisz  teksty bez przemyślenia i bez sensu - byle pisać.

I co gorsze nie słuchasz odpowiedzi lub ich wprost nie rozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antek

100W / m2 podłogówki jest nie do przyjęcia (co nie oznacza że nie jest to możliwe) albowiem wówczas musiał byś nauczyć się chodzić w szpilkach :)  kilka razy udało mi się podnieść (a raczej mojej małżonce)  temperaturę podłogi do 34 st.C i po kilku godzinach chodzenia po tak nagrzanej podłodze miała nogi tak zmęczone i napuchnięte że do dziś pamięta aby zwrócić uwagę na zawory :)

Średnio podłogówka oddaje 45-70W/m2 czyli dokładnie tyle ile potrzeba dla przeciętnego budynku z wentylacją grawitacyjną  na pokrycie strat ciepła w zimowe dni.

 

Troszkę teorii skoro sobie teoretyzujemy:  ilość energii zmagazynowanej w 1m3 wody podgrzanej o 10 st.C odpowiada 41,4MJ  co w przeliczeniu daje mam ok 11,5kW natomiast 1m3 betonu podgrzany o 10st.C magazynuje 23,7 MJ co z kolei w przeliczeniu na kW daje wynik  6,6kW  czyli wniosek jest taki że woda akumuluje przy tej samej objętości prawie dwukrotną ilość energii i niema co zmieniać fizyki lub wyważać otwartych drzwi.

 

Co do sprawności kotłów to chciałbym ujrzeć kocioł na paliwo stałe (nie zgazowujący) który w warunkach rzeczywistych (użytkownika) pracuje ze sprawnością 93%, te dane to tylko haczyk na klienta albowiem wartości te uzyskuje się na stanowiskach badawczych używając wyselekcjonowanego paliwa i w warunkach pracy dalekich od rzeczywistych użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 150m2 betonu można podgrzać o max 7-10st.C aby podłoga nie parzyła    czyli "zmagazynujemy" tam 44-59kW  (pomijam fakt że podłoga cały czas oddaje ciepło otoczeniu) a w 1000l zbiorniku z wodą zakładając ze pracujemy w przedziale 30-80 st.C  MAGAZYNUJEMY  ok 58kW  gdzie mamy panowanie nad odbiorem tej energii a ta która jest zmagazynowana w betonie będzie rozładowywana niezależnie od tego czy tego chcemy czy nie :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka jest rodzajem grzejnika i tak należy do niej podchodzić. Moim zdaniem najlepiej sterować ją pogodowo, właśnie dlatego, by ograniczyć jej bezwładność, która jest zmorą układu sterowania.

 

Każdy rodzaj grzejnika stygnie bez zasilania z zewnątrz, a podłoga stygnie po prostu dłużej pozostawiając wrażenie buforowania energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia, sterowania tego, to już osobny problem. Faktem jest, że to naturalny bufor która prawie każdy ma, a nie każdy wykorzystuje, np ja :D Faktem tez jest, że jest to podstawa przy ogrzewaniu prądem czy pompą ciepła. Wykorzystanie 2 taryfy pozwala obniżyć koszt ogrzewania niemal o połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja to liczyłem, dlatego piszę, że podłogowe jest jako takim buforem ciepła.

 

 

pojemnosc cieplna podłogi     grubość wylewki   0,06 m powierzchnia wylewki 70   objętość     4,2   gęstość     1,75   masa     7,35   ciepło właściwe   0,9   różnica temperatur   12   pojemność   79,38 MJ pojemność   22,05 kWh

 

pojemność cieplna rur     długość rur 700 mb pojemność rur mb 0,12 mb/l pojemność sumaryczna 84 l różnica temperatur 17 C pojemność 1428000 Cal     1,428 Mcal     5,978748 MJ     1,660763 kWh

 

Razem: 23,71 kWh. To

 

1 kg węgla przy sprawności 60% ma 15,6 MJ czyli 4,33 kWh. To jest ekwiwalent bufora o pojemności 677 litrów rozgrzewanego do 80 stopni i schładzanego do 50 stopni.

Oznacza to, że stosunkowo niewielka podłoga (70 m2) posiada pojemność ciepłą równowartości 5,5 kg węgla.

 

Dodatkowo w zasobniku CWU 200 litrów zwiększamy temperaturę o 35 stopni i mamy (z 45 stopni na 80) kolejne 8,14 kWh zmagazynowane. A to już kolejne 200 litrów bufora. Razem więc uzyskujemy bufor o pojemności prawie 900 litrów.

 

 

Dużo ludzi ma bufory ciepła 1000 litrów, które mają wbudowaną wężownicę (dlatego przyjąłem 50 stopni dla bufora, że to minimum) i jakoś z tym żyją i chwalą jakie to wygodne CO. A tu mamy bardzo kosztem, potężny i chyba dość trwały bufor ciepła, nie zajmujący przy tym miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC i prąd OK, ale kocioł zasypowy osiągnie temp zadaną (powiedzmy 60) w pół godziny i będzie chciał gonić dalej. Pytanie jak przetransferować tą energię do podłogi bez hamowania kotła? Nie da się. I tu pojawia się idea jej buforowania w wodnym zbiorniku akumulacyjnym, który pozwala dowolnemu kotłowi pracować z mocą nominalną i dowolnie ją dalej dystrybuować (łącznie z całkowitym jej zatrzymaniem w buforze {minus straty do otoczenia}).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo klucz przy podłogówce to jej bezwładność.

 

Prosty przykład z życia:

Dom ogrzewany pompą ciepła cały w podłogówce. Temperatura w domu 21sC, pompa chodzi cały czas sterowana pogodowo (ma gdzieś tanie taryfy). Przy temperaturze około 0sC na zewnątrz Pompa ulega awarii (zaciął się czujnik przepływu). Domownicy po około 24 godzinach od wyłączenia ogrzewania odczuwają spadek temperatury gdy jest 19sC w domu. Mija kolejne 10h do przyjazdu serwisanta, w domu 18sC. Po uruchomieniu ogrzewania dojście do temperatury 21sC zajęło ponad dobę.

 

Wyliczenia są jasne i klarowne z reguły tylko na papierze. 

 

Jeśli jesteś w stanie mierząc temperaturę zewnętrzną, temperaturę posadzki, temperaturę wewnątrz domu i na tej podstawie codziennie wyliczać co do grama ilość potrzebnego węgla to możesz używać podłogówki jako bufora. 

 

Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest (przy kotle zasypowym) pilnować aby w buforze temperatura nie spadła poniżej 30-35sC a ręsztę zostawić automatyce pogodowej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak już pisałem bufor, żeby był wydajny musiałby być bardzo duży. Dla mojego kotła 1 zasyp to około 100 kW. Bufor musiałby mieć 3000 litrów. Znajdź mi taki bufor w rozsądnych pieniądzach.

To że masz zasyp na 25kg węgla wcale nie oznacza że musisz tyle go wsypać to raz , 70m2 podłogówki to jak sam policzyłeś 27kW + energia oddawana 3,5kW czyli w twoim przypadku wystarczył by bufor 1000l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież dla podłogi można bufor rozładować do temp roboczej podłogówki  czyli z 90C do np 30C i wtedy mamy:

 

100kWh = 360MJ = 4,2 x 1450l x 60C, bufor 1,5m3 nie jest duży  ani nie jest aż tak drogi jakby się mogło wydawać ,

a można go wykonać z 2 mniejszych np 2x800l.

 

A trzeba pamiętać że podłoga w następnym paleniu będzie jeszcze ciepła, więc już nie przyjmie tych 24 kWh, czy ile tam wyliczył Antek, tylko dużo mniej.

 

Ponadto zasobnik CWU nie jest buforem lecz odbiornikiem, gdyż ciepła do instalacji to on nie odda.

 

Dodatkowo błędem jest założenie stałej sprawności kotła, gdyż jak podnosi się temp wody w układzie spada w kotle sprawność wymiany

ciepła ze spalin do wody grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.