Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Do Ogrzewania Mego Domu Polecacie?


ryszardl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jako, że zrobiłem się już trochę leniwy ;-) a właściwie z powodu takiej a nie innej pracy, chciałbym w tym roku zmienić obecny kocioł górnego spalania na podajnikowy.

Dom ma 270 m2, trzy kondygnacje, ogrzewane grzejnikami purmo. Ściany od wewnątrz: niski parter- pustak betonowy 24, styropian 5, pustak betonowy 12, parter właściwy i piętro - bloczek komórkowy 24, styropian 8, bloczek komórkowy 12. Dach płaski, 15 cm styropianu, podłoga na gruncie 5 cm styropianu (więcej nie da rady :-(), na stropach między piętrami po 3 cm styropianu.

Instalacja z wymiennikiem ciepła, bojler 140 l (trochę mały...)

 

Wg strony ciepłowłaściwie powinienem szukać kotła 10 - 12 kW ([url=http://cieplowlasciwie.pl/wynik/plu).]http://cieplowlasciwie.pl/wynik/plu). Nie za mały ten wynik? Dom raczej zimny.

 

Myślałem nad dwoma kotłami: OEP 16 kW oraz Skam-p 17 kW - który z nich bardziej by się nadał?

Chciałbym też zmienić bojler na większy - myślałem o 300l (jest nas 6 osób)

 

Pozdr wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w tym roku zużyłeś 4 tony węgla to stawiam na kocioł Skam-P Plus 17 kW, który osiąga maksymalnie 20-21 kW, a jego sprawność dochodzi do 94,3% [wg ostatnich badań].

 

Przy wlocie jak piszesz wersja z tylnym wyjściem spalin będzie pasować.

 

 

Do wyboru jest także RBR Ekouniwersal 17 kW, którego mam teraz w promocyjnej cenie i też się zmieści.

 

O obu kotłach możesz poczytać tu:

 

http://suspenser.eu/kotly/

 

 

Co do bojlera to 200 litrów przy pionowym zasobniku powinno spokojnie wystarczać zwłaszcza gdy będzie do niego osobna pompka - wtedy możesz niezależnie od temp. zasilania CO ustawić w nim zadaną temperaturę - jeśli 50 będzie za mało dasz 60 i już będzie więcej ciepłej wody do wykorzystania, ważne, żeby od razu przy montażu nowego dać zawór termostatyczny na 50*C żeby przy grzaniu do wyższych temperatur się ktoś nie oparzył.

 

PS jutro jadę w okolice Gdańska na Majówkę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dwa pytania:

1. W mojej instalacji są cztery pompy - przed wymiennikiem, za wymiennikiem, "napędzająca" cwu oraz cyrkulacji cwu. Czy istnieje sterownik mogący to obsłużyć?

2. Czy warto zastosować pompy energooszczędne i w którym miejscu? W sumie chyba tylko jedną - za wymiennikiem. Mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robią badania czy odkupują patenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro promujesz i zachwalasz myślałem,że wiesz.(czysta ciekawość)

Ja nie jestem zainteresowany,mam alergię na Defro i palniki rynnowe.

Pokazuję że są już nowsze kotły od tych dziadków  ,a podajnik możesz zamówić inny np. fajkowy albo ekoenergię  Ci wsadzą .

Wlazłem na stronę i są ceny .

http://www.defro.pl/pliki/cennik.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt końcowy jest taki ze możesz sobie kupić kocioł o mocy 16kw do domu 160m2 i te 4.8 kw osiągniesz przez 10dni w sezonie- troszkę więcej spalisz ze względu na spore przewymiarowanie, ale co tam. Dędziesz miał 5klase :D i zapewne ładna czarna w kotle na niskich mocach. To i tak lepiej od OEPM gdzie min badań wychodzi na 7kw ;). Ale tam jest wymiennik oparty o konstrukcje dzwonu Kuzniecowa i czyszczenie nijako samo się rozwiązuje ;).

Ciekawe jak się mają inne palniki do badań w tym kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybanie to twoja specjalność ? mam kociołek 37 kW z szamotem , latem grzeje nim  tyko zasobnik CWU za grosze, wtedy on jest przewymiarowany?  :blink:  ,przyjedź i szukaj tego czarnego co z góry zakładasz że jest i musi być gdzie indziej .

Mój pionowy wymiennik czyszczę jednym uderzeniem w ten dzwon . :P

A przewymiarowanie kotła z palnikiem oddzielonym od wymiennika to troszkę naciągana teoria. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób obecnie sterujesz pompami ? Wszystkie na stałe w prądzie ?

 

Potrzebujesz najprostszy sterownik obsługujący pompę co oraz pompę cwu.

Pompę którą masz przed oraz za wymiennikiem spinasz równolegle i podpinasz pod sterownik jako pompę co. Pompę ładującą bojler to wiadomo podłączasz pod wyjście pomp cwu.

Do pompy cyrkulacyjnej możesz zastosować programowalny włącznik czasowy (taki w gniazdo z prądem) który uruchamia pompę w określonych porach w których kożystacie z ciepłej wody. 

 

Czy warto stosować pompy energooszczędne to musisz sobie przeliczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam dwie pompy: przed i za wymiennikiem. Sterowane są najprostszym sterownikiem, załączajacym je po przekroczeniu 40C na kotle.

Ale ja nie o tym - bardziej chodziło mi o to, który ze sterowników dostępnych z OEP czy też Skam-p poradzi sobie z tą ilością pomp? No, może poza cyrkulacją cwu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dwa pytania:

1. W mojej instalacji są cztery pompy - przed wymiennikiem, za wymiennikiem, "napędzająca" cwu oraz cyrkulacji cwu. Czy istnieje sterownik mogący to obsłużyć?

2. Czy warto zastosować pompy energooszczędne i w którym miejscu? W sumie chyba tylko jedną - za wymiennikiem. Mam rację?

Ja rozwiązałem to tak:

1.CWU ładuję grawitacyjnie ,pompa cyrkujacyjna ma wbudowany zegar i termik ,zegar ma strefy czasowe, termik wyłącza jak wykona pełny obieg ,obsługa komfortowa zawsze jest ciepła woda nie trzeba spuszczać.

2.Wymieniłem 3 lata temu na pompy energooszczędne rachunek za prąd zmalał jeszcze 2 lata i będą spłacone,stare sprzedałem na aukcji dałem roczną gwarancję od siebie w końcu były grundfosa  .

Sterownik ma 2 stanowy ,     sterownik nie steruje pompami ,tylko pracą kotła , testowałem pól roku  Bruliego z internetem ale spalanie trochę wzrosło jak prowadził kocioł to go oddałem .

​Doszedłem do wniosku że wodotryski są zbędne a nawet jak by kocioł wygasł to przez dobę temperatura spadnie o 0,5-1 *C zależy ile minusów jest na zewnątrz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dwa pytania:

1. W mojej instalacji są cztery pompy - przed wymiennikiem, za wymiennikiem, "napędzająca" cwu oraz cyrkulacji cwu. Czy istnieje sterownik mogący to obsłużyć?

2. Czy warto zastosować pompy energooszczędne i w którym miejscu? W sumie chyba tylko jedną - za wymiennikiem. Mam rację?

 

Moim zdaniem Iryd PID najbardziej pasuje do tego opisu

Możesz tak:

1. Pompa C.O. - przed wymiennikiem i pamiętać, aby pod to wyjście nie dawać pilota ani termostatu (by jej nie rozłączał)

2. Pompa mieszacza - za wymiennikiem albo z wykorzystaniem czujnika i nastawiasz wysoką nastawę, przy której ją rozłączy np. 70st.C albo dokładasz zawór mieszający i płynnie regulujesz temp. za wymiennikiem albo w/g stref albo pogodowo albo przy pomocy fabrycznego pilot-a

3. Pompa CWU - ładująca bojler

4. Pompa cyrkulacyjna- używana zgodnie z nazwą

 

Możesz też inaczej:

1. Pompa cyrkulacyjna- ustawiona na pracę stałą i pracuje przed wymiennikiem

2. Pompa C.O. - za wymiennikiem i możesz sterować np. fabrycznym pilotem lub swoim termostatem pokojowym, jak będzie temp. - rozłączy pracę tej pompy czasowo lub na stałe do utrzymania t.zadanej w pomieszczeniu

3. Pompa CWU - ładuje bojler

4. Pompa mieszacza- tutaj niewykorzystana

 

W tym wypadku osobno trzeba rozwiązać cyrkulację.

 

Przykładowe schematy do wykorzystania, szkic nr.7 jest z wymiennikiem płytowym

post-1687-0-02676000-1430859255_thumb.jpg

post-1687-0-34824500-1430859263_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dwa pytania:

1. W mojej instalacji są cztery pompy - przed wymiennikiem, za wymiennikiem, "napędzająca" cwu oraz cyrkulacji cwu. Czy istnieje sterownik mogący to obsłużyć?

2. Czy warto zastosować pompy energooszczędne i w którym miejscu? W sumie chyba tylko jedną - za wymiennikiem. Mam rację?

 

Tak jak majschi napisał każdy sterownik da radę gdy do cyrkulacji dasz osobny a pompy za i przed wymiennikiem podłączysz razem do wyjścia na pompę CO.

 

Jak chcesz mieć sterownik od wszystkich pomp w jednym to jak napisał Pieklorz Iryd PID da radę.

 

Energooszczędną na pewno warto dać za wymiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wymienione przez Ciebie rodzaje węgla,jak najbardziej nadają się do palenia w tych kotłach.

Możesz rozejrzeć też się za dobrym ruskiem,np. z firmy Energo ekogroszek extra 26Mj/kg po 700-720zł/t.

Kupiłem taki tylko luzem po 610t,suchy,ładnie się pali i najważniejsze nie spieka się jak nasze mocniejsze węgle typu Wesoła,Pieklorz itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.