Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Średnica Rury Do Budowy Kotła.


korro1223

Rekomendowane odpowiedzi

Czy tę samą zasadę stosuje się w przypadku opłomek i płomieniówek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kanał zarośnie np warstwą 0,5cm co się praktycznie często zdarzy to która rura będzie miała większy przelot?

 

Np przy 2 rurach 76 i  3 rurach 60 jest tylko różnica ok 6% przekroju a po zarośnięciu 5mm warstwą nagaru jest już ponad 16%

różnicy na korzyść rury 76.

Oczywiście mówimy o średnicach wewnętrznych tych rur.

Dodatkowo jak spaliny przepłyną przez rurę szybciej to oddadzą ściankom rury mniej ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem 11 lat w kotle miałowym(mogłem dłużej ale mi się znudził :)),który posiadał wymiennik rurowy.

2 rzędy(opadający i wznoszący) po 4 rury śr. wew. fi 100 i trzeba było co 2 tygodnie czyścić,żeby utrzymać wymiennik w należytym stanie.

Uważam,że to jest optymalna średnica,te wymienione przez kol.@korro będą za małe.

Zalecam ostrożność,żeby się niepotrzebnie nie narobić i mieć bubla w kotłowni na własne życzenie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

zdecydowałem się na rurę fi 88,9, ze ścianką 4mm. 

A co do konstrukcji kotła, moc chcę regulować wysokością rusztu. Dodatkowo chce wyłożyć komorę paleniskową na wysokość ok 15 cm szamotem, i dać dodatkowy ruszt ukośny nad paleniskiem, co miało by na celu obsuwanie się opału samoistnie po wypaleniu porcji. Czy to ma sens w ogóle? 

Później wrzucę rysunek jak to by miało wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy większych średnicach rur pomyśl nad wprowadzeniem zawirowania,gdyż środkiem pójdzie niewychłodzony strumień gazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję ok. 15-17KW. Rury mogę skrucić, żeby zmniejszyć moc kotła Zawirowywacze też biorę pod uwagę.

Panowie, a jak z tym "podwójnym" rusztem?

Zda to egzamin?

Na razie nic nie skracaj zanim nie policzysz dokładnie ile mocy potrzebujesz,dopiero wtedy policz pow.rusztu i pow.wymiennika rurowego która wyjdzie podzielisz na 2 lub 3 odcinki w zależności jakie długości wyjdą z wyliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, ale bzdury radzisz !

Rury o wiekszym przekroju lepsze ? Poczytaj  o przeplywach, laminarnym i turbulencyjnym, o oddawaniu ciepla, o stosunku obwodu do powierzchni kola - a potem pisz !

Rury wiekszej srednicy TYLKO mniej sie zapychaja. Przy rozpatrywaniu wymiennika glownie analizujemy WYDAJNOSC wymiany ciepla.

Takich fachmanow to trzeba tepic !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

      Qtoni a jak nie masz racji to co ? Dorzucisz się potem koledze do wentylatora wyciągowego spalin ? Były już na forum zachwalane kotły, które potem nie wiedzieć czemu nie chciały działać na normalnych kominach...

      Wymienniki rurowe są bardzo skuteczne, wiem bo miałem. Do drewna nawet te zmiany kierunku przepływu mogą nie zaszkodzić ale przy węglu jak trochę przesadzisz z wielkością wymiennika to mogiła i kupa dymu w kotłowni  z naciskiem na "kupa" Co do podwójnego rusztu, to nie testowałem czegoś takiego ale jakoś mi się to nie widzi. Może nie dostrzegam idei ale jak dla mnie będzie to jedynie powodować wystudzenie złoża i nadmierne przewietrzanie tej części paleniska. Ale mogę się mylić, bo jakoś abstrakcyjnie to dla mnie wygląda. Ale kto wie, może coś się z tego urodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wentylator wyciągowy tęz biorę pod uwagę. nie będę kupować. :) Mam możliwości wykonania takiego urządzenia.

A co do podwójnych rusztów, mozę się to sprawdzi...? tylko górny powinien być pod większym kątem w stosunku do głównego.

Nie jestem na tyle zaawansowany w temacie kotłów, żeby mieć pewność, ale wydaje mi się, że takie rozwiązanie mogło by zadziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Buduję kociol c.o. i mam do wyboru rurę na wymiennik o śr 76mm i 60mm.

 

 

 

Ja mam w kotle 70mm i  moim zdaniem większe to już przesada. Ścianka 4.2mm.

Kocioł ma 300 kW.

Mniejsze płomieniówki to chodziły na nadmuchu/wyciągu.

W Zębcu KWKD 22kW, są krótkie płomieniówki o średnicy chyba 40mm i przytykają się szybko. Ale z kolei czyszczenie to chwila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób z tej rury co piszesz (88,9) i jak będzie za wysoka temp spalin dasz zawirowywacze i będzie cacy.

Ja mam DS z rurami fi wew ok 50 i do tego zawirowywacze, wszystko działa na ciągu naturalnym.

 

Ale jak eksperymentalnie nie poczyściłem 1 msc to niestety ciąg mocno spadł.

 

Np wymienniki w szwedzkich kotłach do drewna mają fi wewn ok 100, ale są zawirowywacze.

 

Kolega colover ma kocioł 300kW z wentylatorem  to cienkie rury mu nie przeszkadzają.

 

Jak chcesz zagłębiać się w teorię to polecam lekturę - W.Pudlik - Wymiana ciepła i wymienniki dostępną  za darmo tu : http://pl.scribd.com/doc/94891068/Wies%C5%82aw-Pudlik-Wymiana-i-wymienniki-ciep%C5%82a#scribd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.