Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Wychładzaniem Wody W Wymienniku Cwu


pellastex2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Mam problem z wychładzaniem wody w wymienniku CWU Winkelmann 300L 2W.

Do dolnej wężownicy podłączony solar góra kocioł stałopalny.

Zamieszczam szkic mojej instalacji CWU.

Wymiennik zasialy wodą z sieci miejskiej rurą PE32.

Na wyjściu ciepłej wody jest rura PEX 26.

Zaraz na wyjściu ciepłej wody z wymiennika zastosowałem zawór mieszający ATM w celu zmniejszenia temp zasilania kranu ustawiony na 43*C

Instalacja wyposażona w pompe cyrkulacyjną Wilo Nova Z "C" z zaworem zwrotnym.

Pompa sterowana jest sterownikiem tech. Czas pracy pompy 3min co 15 min od godziny 6-23.

 

Problem jaki mam to wychładznie wody w wymienniku. W czasie braku pooru ciepłej wody badz bardzo małego poboru temp w wymienniku spada o ok 5*C na godzine.

Nie wiem jak to ugryzc.

Dzieki pomocy jednego z kolegów na forum zasugerował że może to zawór mieszający powoduje stałe obniżanie temp wwymienniku.

 

Pomoże ktos?

post-57944-0-30016400-1429365397_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Sprawdź czy nie grzejesz zasobnikiem co lub solarów grawitacyjnie. 

Wyłącz pompę cyrkulacyjną na jeden dzień i sprawdź czy zasobnik nadal się wychładza. 

Zawór mieszający nie ma technicznych możliwości aby "kraść" ciepło z zasobnika.

 

Skąd u Ciebie w zasobniku woda o temperaturze 90sC ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z moich doswiadczen wynika ze cyrkulacja powinna chodzic non stop ,u mnie pomiedzy praca ciagla a przerywana (5minut pracy ,20 przerwy) po nocy byla roznica 10-15stopni mniej na niekozysc pracy przerywanej. Drugim powodem jest to ze w rocznej pompie grundfos UP15-14B zajechalem kondensator przez ta przerywana prace tak mysle i moge sie mylic;)

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19099-czy-to-koniec-cyrkulacji/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci TZM do CWU zalecają w swoich DTR inne niż normalnie układ połączeń. Jestem w pracy i jak wrócę do domu to odszukam źródła.

W przypadku gdy nie ma TZM na wyjściu zbiornika CWU to jest tak jak mówisz, cyrkulacja do połowy zbiornika ale gdy pojawia się TZM to wygląda to jak wyżej podałem.

Ciepła woda "krąży" po obiegu odbiorów ale już zmieszana o właściwej temperaturze i jedynie tylko jej część wraca do zbiornika a większość trafia powrotem do TZM gdzie jest lekko mieszana z gorącą wodą ze zbiornika. Dzięki temu ze zbiornika następuje mały pobór ciepłej wody do utrzymania właściwej temperatury za TZM. Nie następuje, więc szybkie wystudzenie zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZZ musi być na głównej rurze zimnej wody zasilającej zbiornik. On jest na wypadek aby woda ze zbiornika nie cofnęła się w przypadku braku np wody z sieci miejskiej lub hydrofora. Dopiero za nim daj trójnik do którego podepniesz zawór mieszający i po drodze jeszcze powrót cyrkulacji z pompą. Za pompą musi także być ZZ aby zimna woda przez cyrkulacje nie popłynęła do baterii. Zasada jest prosta; przed pompą filtr a za pompą ZZ i całość najlepiej ochronić zaworami kulowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie referencyjne Esbe ma wadę, gdyż przy działającej pompie cyrkulacji i braku poboru CWU powracająca rurą cyrkulacji ciepła woda jest podawana na sam dół bojlera , przez zmniejsza się ilość wody zdatnej od razu do użycia - potrzebne jest podgrzewanie.

W schematach które przestawiłem , jak nie ma poboru wody strumień z cyrkulacji trafia do króćca w połowie wysokości zasobnika.

Oba układy Wolfa i Esbe różnią się tylko dodatkowym zaworem zwrotnym - u mnie na Biawarze 300l 2W, to się sprawdza.

 

Pozdr.

 

PS

Rozwiązanie Esbe jest dobre jak nie ma króćca cyrkulacji w bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co ?

Będziesz zaworami przełączał?

To lepiej zrób to co ja proponuję z dodatkowym zaw odłączającym króciec cyrkulacji i zobacz które podłączenie jest lepsze,

ja nie twierdzę że moje jest lepsze ale warto sprawdzić oba, 

Jak przedstawisz wnioski to może ja się przekonam do referencyjnego Esbe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.